Chinese Traditional Blue and White Porcelain Fountain Pen


Kimi zaman bir şey satın alırken (tamam itiraf ediyorum çoğu zaman) ürünün dış görünüşü ve estetik özellikleri işlevinin önüne geçiyor. Bu kalem de, bu durumun açık örneklerinden bir tanesi.

Sometimes, while purchasing something (ok! I confess nearly all the time) appearance and aesthetic features of the product overcoming the function. This very pen is a textbook example of this situation.
Yine de, kalem hala biraz tırtıklı uca sahip olmasına rağmen, alışverişimden memnun olduğumu söylemeliyim. Kalemi üzerindeki asma yaprağı deseninin rengine en çok uyduğunu düşündüğüm Aniki Limyra ile denedim. Bir dahaki sefere Aniki Royal Blue ile kullanmayı düşünüyorum. Ucu tırtıklı kalemleri daha yumuşak yazar hale getirmenin yollarından biri de Aniki mürekkep kullanmak; zira içeriğindeki maddeler sebebiyle kalemin ucunun kağıt üzerinde daha iyi kaymasını sağlıyor. 

However, I am still pleased with this purchase because I really liked the pen even though it is still a bit scratchy. I tested it with Aniki Limyra which I think going really good with the color of the vine leave pattern. Next time I am going to use it with Aniki Royal Blue.  One the ways to soften scratchiness of the fountain pens is to use Aniki inks since the ingredients of Aniki ink help the nib gliding over the paper. 
Sevgiler,

Sincerely,13 yorum:

 1. Grinding ve smoothing ini ben yapdım. Fakat yazmayan bir dolmakaleme ancak bu kadar yazdırabildik. Yazmasaydı üzülecektim ben de. Zira gövdesi güzel ve dokunuşu farklı bir dolmakalemdi. Estetik açıdan hoş bir dolmakalem. Güle güle iyi günlerde kullanınız.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. Ali Necib Bey, siz olmasaydınız, ben bu kalemi ağlaya ağlaya rafa kaldıracaktım. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Törpü ya da "micro mesh" zımparalarla ancak smoothing yapılr. Ben Ali Bey'in grinding yaptığını bilmiyordum (sevindirici bir gelişme.)

  YanıtlaSil
 4. Ali Necib Bey'in elinden her türlü iş geliyor gerçekten.

  Kalem benim elime geçmeden Ali Necib Bey'in ellerinden geçti ve yazmayan bir dolmakalemi yazar hale getirebilmek için her türlü işlem yapıldı üzerinde.

  YanıtlaSil
 5. Sevgili Anonymous dilerseniz bana e-mail ile ulaşın.

  Sevgiler

  kahvegibi@gmail.com

  YanıtlaSil
 6. çok güzel bir kalemmiş:)
  bende dolma kalem sevdalısıyım:)
  hayırlı günler,sevgiler canım

  YanıtlaSil
 7. kalem ile rengin uyumuna bayildim
  iyi gunlerde kullan verdigin linke gidiyorum simdi :)

  YanıtlaSil
 8. @Serrose, mürekkep gerçekten harika renkte. Ali Bey'in elleri ile yapmış olduğu mürekkeplerden biri.

  Japonya'daki kırtasiyeler ile kıyaslayınca stationery art ne kadar zengin içeriğe sahip bilemedim.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 9. Bu kalemin tıpkısının bir de yuvarlak hatlı değil de köşeli olan modeli var, uzun süre eBay'da bir satıcıdan almayı düşünmüştüm ama kısmet olmamıştı. Fakat sizin de sahip olduğunuz bu modelin ucuna bakınca, bir arkadaşımın bana hediye ettiği ahşap gövdeli eşantiyon dolma kalemle aynı olduğunu farkettim (IRIDIUM POINT)
  Yani Çinli üretici kalemi üretiyor, bu İridum toplu ucu ise (yanılmıyorsam Almanya'dan) getirtiyor ve monte edip piyasaya sürüyor. Söylemek istediğim şu, benim, sizinkiyle aynı uca sahip kalemim diğer 5 kalemimin hepsinden daha yumuşak, daha kusursuz yazıyor :) yani sizinki tamamen talihsizlik demek ki. Postada hasar görmüş.

  Bu arada Çinli modellerden bahsetmişken, Çin malı diye küçümsediğimiz mallar arasında, dolma kalemleri hiç de fena değiller bence. Çünkü 2 tane Jinhao dolma kalemim var, birisi X750 diğeri de X450, işçilikleri harika, ve özellikle X450'nin çift renkli sarı-gümüş ucu MontBlanc 149'u andırıyor ve şaşırtıcı derecede pahalı gösteriyor. Keşke fotoğraf makinem olsa da çekebilsem fotoğraflarını...
  Saygılar...

  YanıtlaSil
 10. Mesut Bey Merhaba,

  Yorumlara cevap vermekte geciktiğim için kusuruma bakmayın. Tüm gün ofis dışında olduğum için internet erişimim olmadı.

  Iridium point uçlar sizin de dediğiniz gibi Almanya'da üretiliyor ve oradan alınıyor. Ancak firmalar aldıkları uçları, kendi firma ünlerine ve kalitelerine göre işlemlerden geçiriyorlar. Hem damak ayarlaması hem de yumuşatma işlemleri yapılıyor. Bu yapılmadığında da elinize gelen kalem büyük bir hayal kırıklığı olabiliyor.

  Ancak elbette, sizin de söylediğiniz gibi bir ürünün Çin'den gelmesi de onun doğrudan kalitesiz olduğunun bir göstergesi olamaz. Zira, Çin'den gelen çok iyi dolmakalemler de var. Ben bir kez Jinhao kalem deneme fırsatı buldum ancak hem uç yapısı, hem de gövde ağırlığı benim yazım zevkimle örtüşmüyordu. Ama oldukça güzel görünen kalemleri olduğunun farkındayım.

  Eğer fotoğraf çekip bir inceleme yazmak isterseniz, blogumda sizi her zaman misafir etmekten memnuniyet duyarım.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, blog sizin :)

   İlk fırsatta inceleme yapmayı ben de düşünüyorum merak edenlere yardımcı olur diye. Fakat, bu yaz üniversiteden mezun oluyorum, bu aralar hem okul sebebiyle pek vaktim yok hem de fotoğraf makinem yanımda değil, memlekete dönünce artık orada bir inceleme hazırlarım inşallah.
   İlginize de teşekkür ederim ayrıca.
   Görüşme üzere...

   Sil
 11. Ya evet, adam etmesi biraz zor oldu ama çok güzel bir kalem gerçekten. Aslında benim de şöyle bir projem var. Ucuz kalemlerimden birini, ojeyle süslemek istiyorum :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...