Francesco RubinatoFrancesco Rubinato, İtalya'nın Treviso kentinde 50'li yıllarda açılmış bir kırtasiye dükkanının ismi. Dolmakalem severler içinse, görselliği yüksek divitler, hokkalar ve mürekkepler üreten bir marka. Bu markaya ait ürünleri ise Beyoğlu'nda ve Sapphire'deki Panter Kırtasiyelerde bulmak mümkün.

Francesco Rubinato is the name of the stationery shop opened in early 50'ies in Treviso Italy. For the fountain pen lovers, it is a brand producing inkwells, inkpots and inks with high visuality. In Turkey, you could find their products in Panter Stationery in Beyoglu or Sapphire.
Benim elimde de, bu markaya ait kokulu mürekkeplerden mürekkep 9'lu ahşap kutuda bir set var. Fiyatını ne siz sorun ne de ben söyleyeyim. Zira Francesco Rubinato mürekkepler her ne kadar görsel açıdan, ambalaj açısından arzu nesnesi olsalar da, maalesef aynı paraya, hatta daha ucuza daha kaliteli mürekkeplere sahip olabilirsiniz.

I also have their scented inks as a 9 bottle wooden-box set. However, on their price/quality comparison, do not ask, do not tell! Even though Francesco Rubinato inks are desire products, with that price or generally below, you could always get better quality inks.
Mürekkeplerin kutuda durdukları halleriyle swatch'ları aşağıda. (Allahım, kendimi MAC Koleksiyonu tanıtan kozmetik blogger'ları gibi hissettim, çok mutluyum) Parantez içinde yazanlarsa o mürekkeplerin sahip oldukları kokular. Kimi dolmakalem severler Francesco Rubinato mürekkeplerin divit kalemlere özel olduklarını bu yüzden dolmakalemde kullanıldıklarında kaleme zarar verdiklerini söylüyorlar. Yine de ne olursa olsun, bu mürekkepler çalışma masamın üzerinde duruyorlar ve onlara her baktığımda içimi tarifsiz bir sevinç kaplıyor.

You could find the swatches of the inks above with the order they stand in the box. (Oh my God,  I feel like make-up bloggers demonstrating the latest collection of MAC, so happy!!!) Names in the brackets are the scents. As some of the fountain pen lovers state that Francesco Rubinato inks are exclusively for inkwells and they are damaging the fountainpens for that reason. However, as far as my observation, Francesco Rubinato inks do not have saturated texture as Winsor&Newton inks have. Nevertheless, those inks with their fancy bottles are settled on my table and whenever I look at them, I feel terribly happy.

Siz hangi mürekkepleri kullanıyor ve hangi kırtasiye malzemelerinize baktığınızda içinizi sevinç kaplıyor? 

Which inks do you use and which stationery items make you happy when you look at them?

Sevgiler 

Sincerely
You might also like:

15 yorum:

 1. cevap verelim yazının sonundaki soruya...

  tek bir mürekkep söyleyeceğim: caran d'ache protest in storm. elimdeki litrelerce mürekkebi silip attı gözümden....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben hiç kullanmadım ama blogunuzdan gördüğüm kadarıyla güzel bir renk. Eğer swatch yapıp gönderirseniz burada da yayınlayabiliriz mürekkebi tanımayanlar için faydalı olur. (Bu arada, kediniz çok güzelmiş!)

   Yalnız bilmiyorum silip attığınız litrelerce mürekkep arasında hiç Aniki var mıydı? Ben özellikle Yuki's Garden rengine deli oluyorum. Kim kullansa benimle aynı hisleri paylaşıyor.

   Sil
  2. son zamanlarda sıklıkla duyuyorum methini bu aniki defter ve mürekkeplerin. bir denemek lazım. üstelik gayet de cezbedici bir butik(?) üretimi söz konusu sanırım.

   bir bakmalı onlara da.

   Sil
  3. Tamamı elde üretilen, gerçekten çok özel ürünler. Ali Bey'in de muhteşem bir blogu var, bakmak isterseniz: yazmakkeyiftir.blogspot.com Kendisi benim her konuda üstadımdır :)

   Sil
  4. blogu biliyorum, biraz göz yorucu ama ara ara bakınıyorum. kendisiyle iletişime geçmemek benim yabaniliğimden olsa gerek.

   Sil
  5. L'Artisan Pastellier Callifolio, ziyadesi ile bahsettiğim mürekkebe benziyor.

   en kısa zamanda bir denemeli.

   http://www.kalemkutusu.com/hediye/alisveris/urun/Murekkepler/lartisan-pastellier-84/lartisan-pastellier-callifolio-dolmakalem-murekkebi-40-ml-cam-%C5%9Fi%C5%9Fe-burgonya-bordosu-7441

   Sil
 2. Gerçekten çok güzel bir renk. Alıp deneyesim geldi. Lütfen aklıma böyle kötü fikirler düşürmeyin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir swatch yapıp gönderirseniz, yazmıştınız, ona istinaden, şu an taşınma sürecinde olduğum için, ortalıkta içinde 4001 brilliant brown (günlük kullandığım mürekkep) olan bir waterman expert hariç, ne mürekkep, ne de dolma kalem var.

   lakin şu süreç bitsin, hem bu bahsettiğim iki mürekkebi, hem de oldukça merak ettiğim, pelikan'ın haber bülteninde aynen şu şekilde bahsettiği, ink of the year - 2012 limited edition edelstein turmaline'i getirtip bir mor tufanı estirebilirim. bunlara ek olarak da çeşitli violet burgundy vs. renkler mevcut değişik markalarda elimde.


   bence bu renklerin hakim kılınması lazım. benim için sıralamada mürekkep, kalemden önce geliyor. mürekkepte de bu renkler önce geliyor.

   http://www.gouletpens.com/Pelikan_Edelstein_Turmaline_Ink_p/p339234.htm

   Sil
  2. Ahh taşınma işleri zordur, bilirim. Kolay gelsin size. Benim elimde de şu anda blogta swatchı olmayan bir Anatolian Violet var. Gerçekten çok canlı, "ben buradayım" diye bağıran bir mor. Aslında benim de tembellik etmeyip onun ve diğer yeni Aniki renklerinin örneklerini bloga koymam lazım :)

   Dolmakalem zaten çok yaygın olmadığı gibi, kullananlar da mavi ve siyah ekseni içerisinde kalmışlar. Aslında dolmakalem insanın kendi kişisel rengini bulması için bulunmaz bir nimet.

   Ben liseyi Kayseri'de okudum. O dönem edebiyata meraklı olduğumdan beni bir şairle tanıştırmışlardı. Halim Şafak. Kendisi hem çok iyi bir şair, hem de çok iyi bir eleştirmendir. Yeşil kalem onun imzası idi bir nevi. Tüm düzeltmelerini, notlarını yeşil kalemle yazar çizerdi. Bana da o sene bir dolmakalem hediye gelince, koşa koşa mor renkte bir mürekkep almıştım, tıpkı Halim Şafak gibi ben de kendi imzamı oluşturacaktım mor mürekkeple. Şimdi kimbilir nerede o şişe! Maalesef markasını da hatırlamıyorum.

   Sil
  3. övünmek gibi olmasın gayseriliyimdir. ama liseyi başka yerde okumak adına ayrıldım. dönmeyi de düşünmüyorum. hiç de sevmem kendisini, neyse konu o değil tabii. gerçi ankara'da bulamadığım edelstein mürekkepleri orada tesadüfen bulmam da ilginç bir olay tabii.

   yazı kalem daha evveline dayanır, peder bey olayı, bir emekli öğretmen olan babam ve ondan kalan bazı kalemler, hatta 35 yıllık mürekkebi kurumuş eski kübik ve kalem koyma yeri olan pelikan şişesi vs. o da royal blue fanatiğidir. başka renk katiyen kullanmaz, pelikan royal blue. hatta bu apayrı ve uzun bir hikayedir. bahsettiğim, istiklal marşı'nın dahi el ile yazılıp sınıflara asıldığı yerlerde öğretmenlik yapıp, onları elle yazan bir adam.

   yazının içine doğmak benimkisi kısaca.

   şu an kalemlerimin en değerlisi, kalan hepsini onun uğruna atabileceğim kalem, onun bana 97 yılında hediye ettiği, ancak geçen aralık ayında ancak almaya cesaret edebildiğim parker flighter 180'dir. ben alana kadar sakladığı için ne desem boş. neredeyse memlekette emsali olmayan bir kalem. bir fırsatını bulursanız bu kalemden edinmenizi tavsiye ederim. ebay üzerinde mevcut. oldukça dengelidir. unisex bir kalemdir, ince olmasına rağmen elde kaybolmaz. daha kalın bir pelikan elimde kayboluyor hissi verirken, bu vermiyor. tek sorunu, ağır gelebilir.

   içerisinde ise CaD Strom bulunur sürekli. Mektuplar bu mürekkep ve bu kalemle yazılır.

   iyi yazı içeriğinden de sıyrılır, ayrı bir boyutta kendini gösterir. bir eleştirel gözlem: o konuya yazmayım ama, kalem yarışmanızda, içerikten sıyrılamadığını gözlemliyorum yazıların. bu eleştiri size yönelik değil tabii ki. ama tabii ki kaldır at hepsini, türü de değil. ben blogumda yapsam böyle bir yarışma değil 500 küsur oy, 2 katılım dahi olmazdı. süper bir olay olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

   yekta kopan sarı lamy kullanıyor bu ödüldeki gibi, the grey'de de liam neeson siyahıyla yazıyor. bu da bir not olsun. ekranlarda elinde lamy sallayanları saymıyorum, çoğu sevmediğim kişiler.

   Sil
  4. Aman Allahım! Böyle uzun yorumlar geldiğinde çok seviniyorum :)

   Daha önce blogta anlatmış mıydım hatırlayamadım. Ben kendimi ilk bilebildiğim yaşlardayken babam üniversitede asistandı ve teknik resim derslerine giriyordu. Bu sebepte evde sürekli olarak Rapido denilen çizim kalemlerinden bulunuyordu. Bu sebepten ben de bir anlamda yazının, kalemin, mürekkebin içine doğdum. Ayrıca, çocukluğumdan beri babamın yazısına da hayranımdır. Bu yüzden hep ona benzetmeye çalışırdım.

   Benim de elimde çok iyi durumda bir Parker Flighter 25 var. Şu linktekinden. http://parkerpens.net/parker25.html Babamın bana blog hediyesi bir kaç kalemden bir tanesi. Ben de hala mürekkeplemeye kıyamadım.

   Aslında yarışmada ben de daha iyi el yazıları bekliyordum ama maalesef sorun o ki, el yazısı yazmaya yazmaya yazımız gittikçe çirkinleşiyor. Bu sebeple yarışmayı böyle yapmak istedim. İstedim ki, el yazısı ile bir şey yazmanın keyfini yeniden hatırlayalım. Umarım faydalı olmuştur.

   Bu arada, Pelikan'ın o kalem koyma yeri olan mürekkep şişeleri gerçekten çok güzel. Şimdi kolay kolay bulunmuyor.

   Sil
  5. ben şahsen çorba gibi bir blog tuttuğum ve umumiyetle yazmadığım, yazınca da daldan dala atladığım için, böyle yerler iyi pas veriyor, daha iyi oluyor uzun uzun yazmak adına.

   o şişelerden, neydi office 1 store mu? oralarda oluyor epey. geçen alacaktım, vazgeçtim nedense.

   günümüzde içine doğmak şart gibi galiba yazının. öbür türlü çok sonraları ve kayda değer bir çabayla kazanılıyor sanırım. okullarda el yazısı ile başlatıyorlar, sonra devam etmiyorlar. vs.

   sabah olunca gidip kendime bir mürekkep alayım ben en iyisi, dakika itibariyle doğum günüm olduğu için...

   siz yazın, yorum yaparız elimizden geldiğince.

   Sil
  6. Doğum gününüz kutlu olsun efendim. Yeni yaşınız nice güzel şeylere vesile olsun. Bol mürekkepli, bol yazılı, sağlıklı ve mutlu geçsin.

   Sevgiler

   Sil
 3. Merhaba,
  Ben google da L'artisan pastellier in kokulu mürekkeplerini aradıgımda sizin yazınızla karşılaştım ikisini aynı şey sandım hala tereddütteyim.Aldığım şeyi de yazıdaki bilgilere dayanarak aldım hatta:) Kokulu olanlardan bir tanesi de votka kokuyordu baya. Adından dolayı baya anlamlı mesajdır dedim. Adıda "unutma beni çiçeği" parfümlüydü. Turkuaz ve lavantalısını aldım lakin o kadar kör ve sulu yazıyorlar ki. Mor olan yanlışlıkla mor olmuş gibi, turkuaz da biraz daha iyi gibi. Ama sizi paylaştıklarınız farklı sanırım ve set şeklinde araştırdım da bulamadım internette takribi fiyat için. Biraz daha karıştırmalıyım sanırım :) Sonuç olarak bu iki marka farklı mı aynı mı farklıysa sizin yazınız neden google amca da bu kadar üstte kafam karman çorman oldu :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Francesco Rubinato ile L'artisan Pastellier kokulu mürekkepler aynı değil :) L'artisan Pastellier dolmakaleme uygun diye biliyorum ama kullanmadığım için bir şey söyleyemem. Google'ın azizliğine uğramışsınız sanıyorum. Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...