Ines de la Fressange

Bu blogu açmamın sayısız sebeplerinden birisi de, elimde bulunan bazı kalemlerle ilgili hiç bir yerde bir inceleme yazısına ulaşamamamdı. Ines de la Fressange de bunlardan biri. Aşağıdaki fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi, Ines de la Fressange daha çok hanımefendiler için kalem üreten firmalardan. Eh dolmakalem camiasının maskülen bir yapıda olduğunu düşünürsek, kendisinden hiç söz edilmemiş olması da normal karşılanabilir. 

One of the numerous reasons why I started this blog on the first place is, there were no reviews available for some of the fountain pens I had. Ines de la Fressange is one them. As you could see from the photos below, Ines de la Fressange is mostly making their production for ladies. It could be seem normal that this pen has no reviews on the internet when the masculine structure of the fountain pen world is considered.  
Fotoğrafta görüldüğü üzere Ines (bundan sonra Ines diyelim, oldukça yakın sayılırız :p) çok güzel çizgili lila bir kutu ile geliyor. (Bu arada, fotoğrafların bir kısmı flaşlı, bir kısmı flaşsız. Şimdilik fotoğraflama konusunda bir acemiyim ama görüldüğü gibi yardımcılarım sayesinde zamanla daha iyi fotoğraflar çekmeye çalışacağım)

As you could see from the photos, Ines (lets call it Ines, you could tell we are pretty close :p) comes with a beautiful lilac stripped box. (By the way, some of the photos have been taken with flash, some of them w/o. For now, I am quite new on photo shooting but as appeared, with the assistance of my little helpers, I will try to shoot better photos in time)Kalem, oldukça sade ama bir o kadar da zarif bir şekilde paketlenmiş. Kalemin yattığı kısımda dikişler var, böylelikle kalemin yuvarlanmadan yatması amaçlanmış ama bu dikiş izleri sadece kalem için bir yuva oluşturuyor, kalemin sabitlemek açısından bir önemi yok. Kalem, kapağı takılı haldeyken yaklaşık 11 santim. Belirtmeliyim ki, bu kalem de tıpkı Kaweco kalemler gibi, kapağı ile tam boy hale geliyor ve normal kalemlere göre oldukça ince. Benim gibi küçük elli insanlar için kapaksız kullanım sorun olmasa da, elleriniz normal boyutlarda ise bu kalemle kapaksız olarak yazmak mümkün değil.

It has a very plain but elegant boxing. The place where the pen lays has some stitches which aims to stop pen from rolling but it is just a nest for the pen and not very successful on keeping it on the nest. The fountain pen lengths approximately 11 centimeters when the cap is clicked on the top. I must say, like Kawecos' this pen becomes full-size only with its cap placed on top and it is thinner than the average pens. It does not a problem if you have small hands as I do, but with normal hands it is not possible or convenient to write with this pen without its cap placed. 


Kalemi genel anlamda incelediğimizde, boyutlarına göre ağır sayılabilecek bir gövde ve her noktasında özenlik bir işçilik görmek mümkün. Fransa'nın ünlü kitabevi ve kırtasiye zinciri olan Gibert Joseph'ten almış olduğum bu kahverengi model, oldukça stilize şekilde yazılmış Ines desenleri ile kaplı. Ancak, üzerindeki desenin bir yazı olduğunu fark etmek için yakından bakmak gerekiyor. Ben her ne kadar hiç bir zaman cebimde kalem taşımasam da, yaprak şeklinde yapılmış olan klipsin oldukça kuvvetli olduğunu söyleyebilirim.   Her yerinden işçilik akan bu kalemin kapak ve uç kenarlarında da yine yapraklı işlemeler mevcut.

Examining the pen generally, we could see a heavy body for that dimensions and elaborate craftsmanship on every detail. That brown model I purchased from the famous chain bookstore and stationery Gibert Joseph, is covered with stylized Ines patterns. However, you should be looking very carefully in order to notice that the pattern on the pen is actually the word Ines. Even though I never carry my pens on my shirt pocket, I could tell that the leaf-shaped clips is powerful enough to cling on. That fountain pen covered with the fine details of craftsmanship has leaf-shaped engravings on the cap and nib edges.

Kalemin ucuna ve yazım kalitesine gelirsek; uç gördüğünüz gibi standart uçlardan biri değil. Ines de la Fressange'a özel üzerinde firmanın baş harflerinin kazınmış olduğu uzun ince yapıda özel bir uç. Ancak ucun üzerinde, F, M, B gibi ucun kalınlığını belirleyecek herhangi bir ibare bulunmuyor. Yine de yazım tarzına bakarak, ucun M ile B arasında ve ıslak yazım özelliklerine sahip olduğunu söylemek mümkün. Aslında bu kalemle ilgili bulduğum bir kaynakta kalemin M uca sahip olduğu yazılmış olsa da, ıslak niteliğinden ötürü M ile B arasında bir performansta olduğunu söylemek yanlış olmaz. 

When we are talking about the nib and writing quality of the pen; as you could see it is not one of the standard fountain pen nibs but a custom made blade shape nib bearing the initials of the Ines de la Fressange company. There is no indicator showing the thickness of the nib, such as F, M, B. Nevertheless, judging from the writing properties, we could say the nib is between M and B and it is a wet type fountain pen. Actually, one of the few links referred to this pen states the nib as M, but it is not totally wrong to state that pen performs between M and B since it is wet quality. 

Kısaca özetlemek gerekirse, Ines de la Fressange, beyefendilere pek hitap etmeyecek karakterde olsa da, hanımefendiler için oldukça zarif, güzel ve özenli niteliği ile günlük kullanıma da, hediyeye de oldukça uygun. Bu sebeple, bu dolmakalemden hiç bahsedilmemiş olmasını hayretle karşılıyorum. Merak edenler için eklemem gerekirse, fiyatı 40 Euro civarında. 

To put in a nutshell, even though it is not a men type fountain pen, Ines de la Fressange with its elegant, beautiful and elaborate style is suitable both for daily use and as a present for ladies. That's why I am quite surprised that nobody had any reviews on this pen before. For the ones who is curious about the price, it is approximately 40 Euros. 

Sevgiler

Sincerely, 

4 yorum:

 1. konuyla alakalı olmayacak ama twsbi türkiye'ye gelmiş (kalemkutusu'na).

  pistonlu bir kalem,sevebilrsiniz (ben çok memnun kalmasam da twsbi'den).

  ama diğer modelleri de gelecekmiş (vac700'ü bekleyip onu da yorumlayabilirsiniz.).

  kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 2. Evet ben de bu sabah gördüm. Aslında bu tarz transparant kapaklı kalemlerden pek hoşlanmıyorum çünkü çanta içerisinde çalkalanmasına bağlı olarak kapak içerisinde mürekkep damlaları olabiliyor. Kapak içerisinde de bu damlalar çirkin bir görüntü yaratıyor.

  Ama yine de TWSBI'yı merak ediyorum gerçekten. Alsam mı, almasam mı kararsız kaldım.

  YanıtlaSil
 3. almayı düşünüyorsanız twsbi'ye mail atın. türkiye'ye gönderdikleri kalemlerin "grip section"u yeni partiye ait mi diye.benim 540'ın ki çatladı. yedek gönderdiler 3 tane. onlarının da ilki çatladı. "Twsbi cracking" diye aratıp inceleyin isterseniz.

  bir de kalemin feederları ve nibleri değişti.(scmidt'ti bock oldu. stublar kesin bock.)onu da sorun isterseniz.

  mürekkep damlalarına gelince, kapak içinde biraz daha koyu renkli saydam bir kısımda daha var. belli olmaz pek. benimkinde damla gözükmesi vs problemi olmadı (lamy vista gibi değil pek.)

  YanıtlaSil
 4. hem alın deneyim dedim, hem de problemleri söyledim, saçma oldu kusura bakmayın.

  http://www.fountainpennetwork.com/forum/uploads/imgs/fpn_1332273282__nibs_up.jpg

  http://www.fountainpennetwork.com/forum/uploads/imgs/fpn_1332273403__feed_up.jpg

  soldaki eski tip, sağdaki yenip kalemler.

  bir de http://www.youtube.com/watch?list=UUPdFDFTd6P1a__tAr8CrpCQ&feature=player_detailpage&v=_S75-4H5FT0#t=207s

  şu videodaki gibi rahatça çıkıyorsa feeder grip section yeni tip demektir. mail atmadan kalemi alırsanız deneyebilrisiniz.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...