Monteverde Prima Brown Swril

Genelde kalemlerin hikayelerini de anlatmayı seviyorum. Dedim ya, burası aynı zamanda benim kişisel tarihimin de bir kaydı...

I do like to tell the stories behind the pens. As I said before, this blog is also a record of my personal history. İstiklal Caddesini biliyorsanız, akşam geç saatlerde, sadece sarhoşların alacağı tarzda saçma şeyler sattıklarını bilirsiniz. Tamam ben o kadar sarhoş değildim Panter Kırtasiye'ye girdiğimde ama, çek bana oradan bi Retro 51 diyecek kadar da çakırkeyif olmuştum. Akşamın bir vakti, evde demlenip dışarıda demlenmeye giderken Panter Kırtasiyeye girip bir adet Retro 51 Postmaster  aldım. Üzerindeki pullar, zarf şeklindeki kutusu vs. beni tamamen büyüledi çünkü. Ancak, sonuç pek iyi olmadı ve kaleme kartuş taktıktan bir kaç dakika sonra, kartuştaki muhteşem bordo mürekkep fena halde elime aktı .

If you know famous Istiklal Street, you also knew that at the late evening some ridiculous items sold there which is only bought by drunk people. Ok, I was not that drunk when I entered into Panter Stationary Store but dizzy enough to say "Gimme a Retro 51"! At a late evening, we got jolly at home before going out for a drink, I stop by Panter Store and bought a Retro 51 Postmaster, just because I was enchanted by the stamps on the pen and envelop shaped box. However, it didn't go very well,  a few minutes after I inked the pen, pen burst the lovely burgundy ink out to my hand. Bunun üzerine, Panter Kırtasiye ile yaptığım uzun telefon görüşmeleri neticesinde, kalemi değiştirmeye ikna oldular ve ben de bu gördüğünüz Monteverde'yi ve paranın üzeriyle bir de defteri almış oldum. Fiyatı hatırlayamadığım için Panter'in sitesinden kontrol ettim. Şu anda bu kalem 220 TL görünüyor. Aldığım zamanda da yaklaşık bu fiyatta idi.

Accordingly, due to our long phone conversations they convinced to change the fountain pen so I get this Monteverde Brown Swril and a notebook with the rest of the money. Since I cannot remember the price, I checked from Panter's online store. This pen is now 220 TL (approximately 100 USD), nearly the same price when I bought it. Kalemi elinize aldığınızda, kalitesini görmek gerçekten mümkün. Akrilik reçine gövdeli çok güzel ve gerçekten insanın elinde çok hoş bir his bırakıyor.Boyutlarına göre ağırlığı gayet iyi. Uzun süreli yazımlarda biraz zorlasa da, eğer günlük kullanımınız 1 kartuştan azsa, günlük kullanıma da uygun.

When you examine the pen, you could see its quality clearly. Acrylic resin body is beautiful and has a nice feeling when you touch. Weight of the pen is acceptable when compared to its sizes. Even though it might be a challenge for long periods, if your consume is less than a cartridge per day, it would be suitable for your daily use. Kalem, Monteverde'nin bildiğimiz büyük kutusu içerisinde, dönüştürücüsü ile birlikte geliyor. Yanında kartuş yok ama Avrupa tipi kısa kartuşlarla kullanmak mümkün. Benim aldığım yerde uç seçeneği yoktu. Ben de üzerindeki M uç ile satın aldım ancak, Broad uç seven beni de memnun etmeyi başardı. 

It comes with the regular bulky box of Monteverde with a converter and without a cartridge. However, it is possible to use the pen with European type cartridges. I have not been offered any nib change where I buy this pen so I bought it with the default M nib. However, I, who like to use B nibs, am also pleased with the default M nib of Monteverde.

Genel olarak bakarsak, bu kalemden memnunum. Belki bundan önce bir Pelikan M200 almak daha mantıklıydı ama yine de kötü bir yatırım yapmış değilim. 

Overall, I am pleased with that pen. Maybe it would be wiser if I bought a Pelikan M200 before that but I believe it is not a bad investment. 

Sevgiler,

Sincerely,

11 yorum:

 1. Merhaba,

  Monteverde'nin bu kaleminin biraz daha canlı renkli olanı var bende, ebay'den almıştım. Tigereye, kaplangözü taşı desenli EF uçlu. Bu kalemle yazı yazarken insanlar elime bakıyor :) O yüzden herkesin olduğu ortamda kullanmıyorum. Panter Kırtasiye fiyatı biraz pahalı olduğundan eBay'den almayı tercih ediyorum.

  Saygılar,

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar,

  Aslında ben de alırken tiger eye ile brown swril arasında kalmıştım. Ancak tiger eye olanın bazı yerleri hafif transparan duruyor ve içinki mekanizmayı az da olsa belli ediyordu. Ben de o sebeple bunu almıştım ama onda da gözüm kalmıştı. Sizin kaleminizde de içini gösterme durumu var mı?

  Evet Panter'in fiyatları "biraz" yüksek. Ben de anlattığım gibi, bir çakırkeyif anımda Retro 51'i alınca, değiştirip yerine bunu almıştım.

  Gerçi şimdi eBay alışverişlerinin de önü tıkandı, yurt dışından alışveriş limitini 75 Euro'ya düşürdüler maalesef.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,

  Maalesef,şeffaf. Tigereye olduğu için almıştım. Gül ağacı, armut ağacı, zeytin ağacından yapılmış olanlar gibi, fiberglass, cam, vb..oluşan koleksiyonum için farklı bir renk olması için aldım. eBay'dan en son 150 Euroluk alışverişimi iki ay önce yapmıştım. Sorun çıkmamıştı. Bu gidişle herhalde yurtdışı alışveriş yapmak son tüketiciler için imkansız olacak.

  YanıtlaSil
 4. Koleksiyonunuzu gerçekten merak ettim :)

  Ben de ahşap gövdeli dolmakalemleri çok seviyorum. Şu anda da elimde Oberthur'un ahşap gövdeli bir dolmakalemi var. Yazısını hazırladım, bir kaç gün sonra yayınlanacak. Eğer elinizdeki kalemlerden incelemesini yapmak istediğiniz olursa, sizi blogumda misafir etmekten zevk duyarım.

  Gümrükteki kontroller biraz şansa bağlı sanırım. Etrafımdaki bir kaç kişiden, Türkiye'ye getirilmesi zinhar yasak olan kozmetik siparişlerinin gümrükten kolayca geçtiğini duydum. Ama yine de cesaret edemiyorum. Maalesef, kalemlere burada ulaşamamanın getirdiği bir diğer problem de, salt internetten fotoğrafını gördüğünüz bir kalemi satın alıp, sonra hayal kırıklığına uğramak. Örneğin ben yakın zamanda aldığım Noodler's Flex dolmakalemlerde bu sorunu yaşadım. Eğer burada görmüş olsaydım büyük ihtimalle almazdım. Ama gelin görün ki, Türkiye'de çok az sayıda kaleme ulaşıyoruz. Seçmek daha da zor hale geliyor. Şimdi aklımda bir adet TWSBI Micarta edinmek var, umarım onda da hayal kırıklığına uğramam.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 5. Merhaba, sizi yüreklendirmek istemem ama benim de geçen ay e-Bay'den aldığım Montblanc Noblesse kalem setim, gayet pürüzsün geçti elime, gümrük limitini geçiyordu. Fakat daha önce kaybolan postalarımdan biliyorum, işiniz tamamen şansa kalmış... Paket büyük ya da küçük, içeriği değerli ya da değersiz hiç fark etmiyor.

  Blogunuza bayıldım! Türkiye'de bu merakta birilerini görmek beni nasıl mutlu etti anlatamam. Az önce fountainpen.network'de 'İstanbul' diye arama yapınca karşıma çıkan entyniz ve sonrasında blogunuzu geziyorum :) Çok teşekkür ederim size, ve diğer herkese bu keyifli işin detaylarını paylaştığın için.


  Sevgiler
  Cihanbey

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Gerçekten beni böyle yüreklendirmeyin, sonra elime geçen parayı e-bay'e yatırmaya başlayacağım.

   Blogum için söylediğiniz güzel sözler için de teşekkür ederim. Aslında benim teknik bilgim çok fazla değil ama elimde olan kalemleri ve bildiklerimi paylaşmaya çalışıyorum.

   Sevgiler

   Sil
 6. Dün değil önceki gün Mehmet Ali Birand'ın ana haberi sunarken elinde döndürüp durduğu kalem bu muydu acaba? Ama o daha bi düzdü sanki renkleri falan. :)
  Zannedersem Cüneyt Özdemir gibi Birand da kalem teşhircisi biraz... :)

  YanıtlaSil
 7. Ben neredeyse hiç televizyon seyretmediğim için haberleri de kaçırıyorum doğal olarak. Eğer denk gelirsem ana habere bakarım bu sever. Kimbilir yine neler salladılar ekrandan :)

  YanıtlaSil
 8. Nereden estiyse bu entry üzerinden iki yıla yakın bir zaman geçmiş olsa da Monteverde Prima takıldı aklıma. Yabancı forumlarda sözü edilen bir kalem, renkleri ile biraz radikal kalsa da herkesin beğendiği bir modeli var gibi. Dün TWSBI 580 almalı mıyım diye bakarken birisinden gelen, "Onun yerine Monteverde Prima al, daha özel, daha dayanıklı" yorumu da bu kafa karışıklığımı destekledi diyebilirim. Uç kalitesi olsun, gövde orijinalliği olsun birkaç açıdan övüldüğünü görüyorum.

  Şimdi sizin yazınızda "bunun yerine M200 almalıydım belki de" yazınca sormadan edemedim. Monteverde Prima hakkında güncel görüşleriniz nasıl? Şimdi baktım da, bu kalemin ucunda da IRIDIUM POINT GERMANY yazıyor sadece. Aynı jenerik Çin kalemleri gibi.

  YanıtlaSil
 9. Bu kalemin aynısından Panter Kırtasiyeden ben de aldım. Yalnız bir şey bana garip geldi. Monteverdenin kendi sitesi de dahil olmak üzere üzerinde bu desenler olan bir uca hiç rastlamadım. Ucun üzerinde monteverde'nin logosunun olduğu işleme yok ve "iridium point Germany ?!" yazıyor. Gouletpens'den F uç alayım dedim onlarda da görüntü bu kaleme benzemiyor. Bu nedendir sizce...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de siz söyleyene kadar dikkat etmemiştim açıkçası. Sizden sonra araştırdım. Pek rastlanan bir şey olmasa da, eski serilerde IPG uçların zaman zaman kullanıldığı yönünde bir bilgiye ulaştım çok emin olamasam da.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...