Oberthur Tiama Fountain Pen

Fransa'ya yaptığım iş gezisi benim açımdan gerçekten çok verimli geçti :) Özellikle maaşın hatırı sayılır kısmını Gibert Joseph'te harcadığımı düşünürsek, bir sürü yeni dolmakalem edinmiş oldum. Burada da sırayla bu kalemleri incelemeye çalışıyorum. Oberthur da Gibert Joseph'ten aldığım ve internette pek incelemesine rastlayamadığım kalemlerden bir tanesi. 

My business trip to France was very productive for me :) Especially, when considered I left a significant amount of my salary in Gibert Joseph, I had a lot of new pens. I am trying to review all those pens here. Oberthur is one of the pens I get from Gibert Joseph and which I do not come across on internet. Oberthur, karton kutunun içerisinde ahşap bir kutuda geliyor. Ancak ahşap kutu güzel görünmesine rağmen pek kullanışlı değil, çünkü kutunun herhangi bir kapanma mekanizması yok.

Oberthur comes in a wooden box in a carton box. (boxception) However, even though the wooden box seems nice, it is not handy since there is no mechanism to stop the cover swinging around. 


Oberthur kapalıyken 14,5 santimetre, kapağı arkasına takılıyken 16 santimetre uzunluğunda ama ince bir kalem. Ancak, ağırlığının ne kadar olduğunu maalesef bilmiyorum. Ölçtükten sonra burayı editlerim. Ama benim gibi hafif kalem seven bir insan için, uzun süreli yazıma pek uygun bir kalem değil maalesef. 

Oberthur is a 14,5 centimeter long when the cap is closed and 16 centimeter when the cap is posted back. Unfortunately, I do not know the weight but I will edit here after I measure it. However, for someone like me who likes light-weighted pens, it is not suitable for long writing periods. 


Oberthur'un üzerindeki uç, Iridyum Point Germany, yani kendisine özel bir ucu yok. Örneğin Ines de la Fressange ile karşılaştırıldığında bence bu Oberthur açısından bir eksiklik. Ayrıca, rahat yazım için ucunun bir miktar yumuşatma işlemine tabi tutulması da gerekiyor. Ancak, bu kalemde hoşuma giden şey ahşap gövdesi. Ahşabın dokunuşunu ve sıcaklığını metale kıyasla daha çok seviyorum. Alınacaklar listemde ezelden beri var olan Graf Von Faber-Castell ahşap gövdeli kaleminden önce bir deneme niteliğinde oldu benim için. 

Oberthur has a Iridium Point Germany nib which means it does not have its own nib production. For instance, when compared to Ines de la Fressange, it is a deficiency of Oberthur.  Besides, it needs a bit of smoothing before a comfortable use. However, I do like the wooden body of this fountain pen. I choose warm feeling of wooden texture over the cold metal texture. And this pen become a trial of Graf Von Faber-Castell wooden body fountain pen which has been on my list forever.


Avrupa tipi kısa kartuşla gelen bu kalem, genel anlamda fena değil. Ayrıca, kalemkutusu.com'da şu anda, bu model olmasa da Oberthur'un ahşap gövdeli diğer kalemleri de mevcut. Ben bu kalemi Gibert Joseph'ten 25 Euro civarında bir paraya satın almıştım ve çok fazla kullanmasam da koleksiyonumun mevcut ahşap gövdeli tek kalemi olduğu için kendisini seviyorum.

This pen, coming with a European type short cartridge, not a bad pen overall. Besides, in Turkey, even though this particular pen is not offered, different types of Oberthur pens are sold via kalemkutusu.com. I purchased this pen from Gibert Joseph for 25 Euro and I like it since because it is the only wooden body fountain pen of my collection for now. 

Sevgiler,

Sincerely, 

7 yorum:

 1. Oberthur marka bir dolmakalem hediye geldi dün. Senin incelemeni okumak çok iyi oldu benim için. Ne yapayım, değiştirmeli miyim sence? Yoksa memnun musun? Çok memnun değilsin gibi anladım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa ne güzel. Hangi model geldi size?

   Benim kalemim biraz grinding'e ihtiyaç duymuştu. Belki sizinki duymaz bilmiyorum. Ancak yine de ahşap gövdeli sıcak bir kalem.

   Sil
 2. This pen shares a great deal of resemblance to Faber-Castell Ambition in Pearwood. As you can see, it is on my wanted list :p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It was also on my wish list, I do like the nice and warm texture of wood pens. But Oberthur do not have a smooth nib, a bit scratchy actually. However, I haven't tried any Faber-Castell pens either.

   Sil
 3. Merhaba,
  Oberthur'la ilgili inceleme bulmakta çok zorlanıyorum. Plastik olmasına rağmen Oberthur Scott Mavi, rengiyle adeta beni kendisine aşık etti. Başka bir kalem almayı düşünüyordum ama dediğim gibi rengini görünce bu kalem mutlaka benim olmalı dedim. Umarım fotoğraf beni yanıltmıyordur. Turkuaz ve gök mavisi karışımı olan o renge sahip farklı bir kalem öneriniz var mı? Ya da bu kalemi satın almamı önerir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Uzun aramalar sonucu Oberthur Scott kalemi buldum. Görsel biraz düşük kaliteydi ama umarım rengi anlamışımdır. Ancak kalemin kendisi parker'ın ünlü vector modeline çok benziyor. Bu tarz renkli kalemler için Sailor'a da bakabilirsiniz ayrıca. Zira Türkiye'de Oberthur'un tüm modellerini bulmak mümkün değil, olanlar da çok pahalıya satılıyor maalesef.

   Sil
 4. Cevabınız için çok teşekkür ederim vakit ayırıp kalemi bulmanız çok ince bir davranış ve bu yorumun benim için çok değerli olduğunu bilmenizi isterim. Bir süredir uzak doğu kökenli kalemler kullandığım için bu kez tercihimi batıdan yana kullanmak istiyorum. Kalemi Parker'a benzetmeniz benim için yeni soru işaretleri oluşmasına neden oldu zira Vector modelini son derece kaba buluyorum. Kafamı karıştıran bir diğer nokta ise Oberthur 2015 katalogunda bu modelin bulunmaması. Fazla ilgi görmemesini başarısız olmasına yorumlayarak ya bu kalemden vazgeçeceğim ya da sadece rengi için sipariş vereceğim.

  Bu bahaneyle blogunuzdan öğrendiğim her şey için de ayrıca teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...