Pilot 78G vs. LamyAslında dün Pilot 78G ile Lamy Safari 1.1 kesik uç arasındaki benzerlik ve farklara az çok değinmiş ancak fotoğraf eklemeyi unutmuştum. 

Actually, I touched upon the similarities and differences between Pilot 78G and Lamy Safari 1.1 italic nib yesterday, alas I forgot to add some pictures. 

Yukarıda da gördüğünüz üzere, iki kalemin boyutları hatta ağırlıkları birbirine çok yakın.

As you could see above, the sizes of the two pens are quite similar even in the weight. Fotoğrafta ne kadar belli oluyor bilemiyorum ama uçlar da çok benzer genişliklerde. Ancak eski bir Lamy'ci olarak hala Lamy ile az da olsa daha rahat yazdığımı söylemek isterim.

I don't know how much you could spot from the photograph but nib sizes are also very similar. However, as an old Lamy fan myself, I would state out that I feel slightly easier while writing with Lamy. 

Ancak, bu iki kalem arasındaki farka gelirsek, sanıyorum temel fark iki kalemin ulaşılabilirliği. Lamy Türkiye'nin hemen hemen her yerindeki belli başlı kırtasiyelerde bulunabilirken, Pilot dolmakalemler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Aslında Pilot markası, Türkiye'nin en bilinen kalem markalarından olmasına rağmen, dolmakalem piyasasına nüfuz etmekte neden bu kadar çekingen olduklarını anlayamıyorum. Sanırım burada görev, Pilot'un Türkiye distribütörü olan Umur Kırtasiye'ye düşüyor. Umarım yakın zamanda sesimizi duyarlar da biz de pahalı kargo ücretleri ödemekten kurtuluruz.

Nevertheless, the main difference between these two fountain pens is availability. It is possible to find Lamy nearly in every stationery in every Turkish city, this is not the situation for Pilot fountain pens. In fact, I really do not get the point while Pilot brand is one of the most well-known pen brand in Turkish and they still act very shy in penetrating the fountain pen market in Turkey. I think it is Pilot's Turkey distribütör Umur Kırtasiye to bear the burden. I hope they could hear us in the nearest future so that we quit paying high shipping prices to websites.

Sevgiler,

Sincerely,

3 yorum:

 1. umur kırtasiye 700 tl'ye pilot capless satmaya(retail price'ı 700 tl belirlemeye) devam edecekse hiç gelmesin pilot dolmakalemler türkiye'ye.

  YanıtlaSil
 2. Aslında haklısınız, ulaşılabilirlik aynı zamanda fiyatı da kapsayan bir önerme. Biz hanımlar olarak (siz anonim olduğunuzdan hanımefendi mi, yoksa beyefendi mi olduğunuzu bilmiyorum) kozmetikte senelerce aynı sorunu yaşadık maalesef.

  Anladığım kadarıyla Umur Kırtasiye yalnızca Pilot'un pahalı kalemlerini Türkiye'de az sayıda bulunan koleksiyoner için getirtip, onlara da yüksek fiyatlar veriyor ama diğer Prera gibi, Lucina gibi, Cavalier gibi kalemleri getirmek konusunda kendilerini sıkıntıya sokmuyorlar sanıyorum.

  YanıtlaSil
 3. Ben Pilot la türkiyede bir çok sefer irtibata geçtim ve tanıyorumda.
  Bir de aynada kendimize ithalatçı olarak kendimizi görelim derim;
  Bizim toplumumuzda yazmaya meraklı kesim 2/1000 gibi bir orana sahip. Bunun içinde de dolmakalem kullananlar %1,5 luk paya sahipse, insanlar niye dolmakalem ithal edip, stok maliyetine, vergilere katlanıp beklesinlerki. Ben kendimden biliyorum. O kadar yazıp çizmeme rağmen, 2 yıl içinde 7 tane Pilot Namiki 78G yi satamadım. İki tanesini de siz aldınız hatta.
  Bu da başka bir görünüm bence..

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...