Pilot 78G


İlk kalem incelememi, piyasanın "low cost" kalemlerde en çok ses getiren kalemi Pilot 78G ile yapmak istedim. Öncelikle, pek çok yerde okumuş olabileceğiniz bir meseleyi hatırlatmakla başlayalım. Japon style kıyafetlerde nasıl kalıplar dar, bedenler ufaksa, Japon kalemlerinde de uçları bir ufak boyutta düşünmek lazım. Yani Asya pazarı için yapılan ürünlerde, "M" yani medium olarak aldığınız uç, Avrupa'dan aldığınız herhangi bir kalemin "F" yani fine (ince) ucuna denk gelecektir. Pilot 78G B ise kesik uç olarak tabir edilen bir uca sahip. 

I would like to do my first review on the Pilot 78G which made a great impact on the low cost fountain pen market. First of all, I wanted to remind you an issue which you might be read before. As Japanese style garments are more fitted and sizes are smaller, so you could consider Japanese fountain pen nibs one size smaller.  That means, when you purchase a pen made for the Asian market, if you bought "M" nib it will be an equivalent of an "F" nib of a regular European pen. When it comes to Pilot 78G, B nib is referred for a stub nib. Pilot 78G'nin internetteki yorumlarına bakılacak olursa, en çok eleştirilen yönü gövdesinin plastik oluşu. Açıkçası dolmakalem sevdasına tutulduğum ilk zamanlarda (Lamy'ye olan düşkünlüğümü saymazsak) metal gövdeli dolmakalemlerden hoşlanıyordum. Ancak, zamanla el yazımı tamamen dolmakalemle yazmaya başlayınca metal gövdeli kalemlerin bana göre oldukça ağır kanaat getirdim. Bu sebeple, Pilot 78G'nin plastik gövdeli oluşu, benim için bir handikap değil, aksine bir avantaj. 

When you gaze at the reviews on Pilot 78G on the internet, it is mostly criticized due to its plastic body. Dismissing my love upon Lamy fountain pens, as my fountain pen love started, I do liked the metal body fountain pens. However, while I started writing with fountain pens more and more, I decided that, metal body fountain pens are too heavy for me. That's why Pilot 78G having a plastic body is not a handicap but an advantage for me. Bu kalemi kıyaslayabileceğim en güzel kalem Lamy Safari 1.1 kesik uç. İki kalemin boyları ve uçları hemen hemen aynı iken, iki noktada birbirlerinden ayrılıyorlar. Birincisi Lamy kullanıcılarının alışık olduğunun aksine, Pilot kalemde vidalı kapak mekanizması kullanılmış. Kısa vadede alışkanlık nedeniyle zorluk çıkarsa da, uzun vadede kalemi daha iyi koruduğunu düşünüyorum. İkinci fark ise, mürekkep mekanizması ile ilgili. Lamy kalemler halihazırda kartuş ile satılırken, Pilot, "squeezing type" denilen dolum mekanizmasına sahip. Kartuşları şırınga ile doldurmak oldukça rahatken, ne zaman squuze tipte bir dolmakalemi mürekkep şişesine batırsam, içerisinde eskiden kalma mürekkep olmasından endişe ediyorum. 

The best pen to compare Pilot 78G is Lamy Safari 1.1 stub nib. Sizes and nib lengths of two pens are quite the same while they are differing from each other on two points. Firstly, on the contrary what Lamy users get used to, Pilot has a screw cap. Even it is hard to get used to it at the first, I think on the long term screw caps are protecting the fountain pens better. Second difference is about ink mechanism. As Lamy's offered with cartridges, Pilot has the squeeze type filling mechanism. I always get a little bit nervous when I dip a squeeze type fountain pen into an ink bottle, worried if any other ink left in the bulb while it is convenient to fill the cartridges with a syringe. 


Sevgiler,

Sincerely,


Not: Kitap, Furkan Şener'den "Dinle, bir mevlana tasarımı".
Note: Book is "Listen, a design based on mevlana" from Furkan Sener.

59 yorum:

 1. Pilot 78G'nin gövdesi plastik değil reçine.
  Blog hayırlı olsun bu arada.

  YanıtlaSil
 2. Efendim,
  Güzel görseller ile birlikte hoş bir yazı olmuş.
  Pilot 78G nin artı ve eksilerini bir de sizin lisanı münasibinizden öğrenmek güzel.
  Teşekkürler ve sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana yolu açmış olduğunuz için ben teşekkür ederim Ali Necib Bey. Sevgiler

   Sil
 3. @Sevgili Anonymous, reçine doğada bulunan ve ağaçlardan elde edilen, suda çözülmeyen bir madde. Plastik ise reçinenin yapay hali. Bu nedenle reçine kalemler oldukça pahalı ve salt bu yüzden pilot 78G'nin kimi yerlerde gövdesinin "resin" olarak nitelendirilmesine karşın reçine olma ihtimali yok.

  Ama bu konuda bir post yapmak gerekecek sanırım.

  Ayrıntılı bilgiye http://www.richardspens.com/?page=ref/design/plastics.htm adresinden de ulaşmak mümkün.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 4. sevgili kahvegibi fountainpennetwork ve bir kaç yerde daha 78g reçine bazlı olarak ifade edilmekte ama richard binder'in bunun pazarlama stratejisi olduğuna dair yazısı ikna edici.
  ama 78G'nin reçine bazlı olmasına ihtimal yok söylemi kanıtlarla desteklenmediği sürece tahminden öteye gitmeyen bir önerme. (ihtimal çok yüksek olsa da.)

  zaten benim iddiam 78G'nin lake olduğu değil reçine bazlı bir gövdeye sahip olduğu idi (her ne kadar lak da reçine sınıfına girse de kullanım da aynı anlamı taşımadıkları kanaatindeyim.)

  lake kalem zaten lakın katman katman bindirilmesi/sürülmesi yapılıyor ve pilot'un böyle bir gövde yapısına sahip olmadığı aşikar(monoblok yekpare bir gövdeye sahip).

  gene kafa karıştırıcı bir biçimde yazmış olabilrim, umarım demek istediklerimi doğru ifade edebilmişimdir.

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten detaylı ve özenli bir yorum olmuş. En güzeli bu konuda detaylı bir post yapalım ve her beraber konuyu açıklığa kavuşturalım.

  Bir de gerçekten Ali Necib Bey'in bugünkü yazısında ifade ettiği gibi dolmakalem işi Türkiye'de pek yaygın olmadığından Türkçe'de her zaman doğru terimi bulmak mümkün olmuyor.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 6. bu kalemin fiyatı ortalama ne kadar?

  YanıtlaSil
 7. Reçine olup olmadığını anlamanın kolay bir yolu da kuvvetli ışığın altına tutmak. Şimdi nasıl anlatabilirim bilemedim ama, arka tarafı mutlaka göstermesi lazım reçinenin onu geçiyorum, ama arka tarafı gösterirken ışığın bulanık değil, görece net seçilmesi gerekir gözünüze.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cihanbey, sanırım söylemek istediğinizi anladım. Bu kalem için söylediğiniz durum geçerli değil. Ama elime yeni geçen bir kalemde ya da Monteverde Prima'da bahsettiğiniz gibi ışık geçiyor.

   Teşekkürler yardımınız için.

   Sevgiler

   Sil
 8. Ali Bey sayesinde benim de iki adet Pilot 78G'm var. (Bu vesileyle ona yeniden teşekkür edeyim.) En iyi dolmakalemlerimden ikisi bunlar. Yazarken kayıyorlar, uçları pürüzsüz. Bir de Aniki mürekkeple birleşince harikalar yaratıyorlar.

  Bu arada, dolmakalem, mürekkep ve kâğıt merakımı doyuran Türkçe adresler çoğaldıkça mutlu olduğumu da ifade edeyim. Blogunuzu tebrik ederim.
  Sevgiler,

  Özge

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özge Hanım teşekkürler nazik yorumunuz için.

   Ali Bey sağolsun hepimizi Japon dolmakalem müptelası yaptı :)Aniki mürekkepler de gerçekten hem renkleriyle, hem de içerikleriyle Ali Bey'in dolmakalem camiasına bir hediyesi gibi...

   Sil
 9. Merhabalar. şu an pilot 78g yi Türkiye de bulabileceğimiz bir yer var mı acaba? Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 10. Merhabalar. Şu anda İstanbul'da pilot 78g yi bulabileceğimiz bir yer var mıdır acaba? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Bildiğim kadarıyla şu anda Pilot 78G'yi Türkiye'den alabileceğiniz bir yer mevcut değil. Ancak e-bay'den getirtmeyi deneyebilirsiniz sanıyorum.

   Sevgiler

   Sil
 11. sahip olduğum en güzel kesik uçlu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçekten de güzel bir kalem. Güle güle kullanın.

   Sil
 12. Ben, isterse dolma kaleme olsun lüks bir eşyaya çok para vermeye kıyıyorum. O yüzden ucuz kalemleri tanıtan postlarınızın sıkı takipçisiyim. Bu da onlardan ilki. F uçlusu çok sevdiğim bir kalem oldu.
  Devamını dilerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.

   Ben de sık sık uygun fiyatlı kalemleri tanıtmaya çalışıyorum gerçekten. Mesela bir diğer ucuz kalem olarak şuna da bakabilirsiniz. http://www.banasikcayaz.com/2012/10/hero-221-fountain-pen-review-hero-221.html

   Sevgiler

   Sil
 13. B uçlusu gerçekten iyi bir çizgi çeşitliliğine sahip, flex uç ihtiyacımı tatmin ediyor adeta. Bende almak istiyordum sonunda, kalem meraklısı bir arkadaşım vasıtasıyla bu kalemden alıcam ama, kalemin fiyatı sizce ne kadardır. Bana verilen fiyat ile kıyaslamak istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. B ucunda çizgi çeşitliliği olduğuna katılıyorum ama flex ihtiyacını tatmin eder mi emin olamadım. Fiyatları çok değişken, e-bay'de 9 dolar civarında bulmak mümkün. 4'lü seti de 28 dolardı yanlış hatırlamıyorsam.

   Sil
 14. Bu kalemin ortalama olarak fiyatı nedir acaba ?

  YanıtlaSil
 15. Bu kaleme türkiyede 55 lira istiyorlar sizce bu makulmü ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla bilemiyorum. Dediğim gibi ebay fiyatı 9 dolar civarında.

   Sil
  2. Bildiğim kadarıyla sizde türkiyede birisinden aynı kalemden almıştınız ne kadara aldınız acaba ?

   Sil
  3. Ben bir, bir buçuk sene önce 30 küsür liraya almıştım diye hatırlıyorum. O zaman da sadece bir tane almıştım.

   Geri kalanları yurt dışından getirttim.

   Sil
 16. Ben de istiyorum Pilot 78G kesik uc...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah bu eski postlar! Bunlara denk geldikçe ne kadar amatör olduğumu görüyorum. Neyse belki aynı postları yeniden yaparım :)

   Pilot 78G için size tavsiyem e-bay. 3'lü setleri 20 dolar civarında. İçinde hem fine, hem medium, hem de kesik uçlu olan Broad oluyor. Üç renk, uçları da istediğiniz gibi değiştirirsiniz artık :)

   Sil
  2. Postunuzu hortlatmış olacağım ama, bende ilk incelememi 78G ile yapmak istedim bunun için ebayden siparis ettim ama belirtilen zaman aralığında gelmedi o vakitten sonrada gelmedi iş pttye kalınca tüm kargolar kayboluyor nereye gidiyor anlamıyorum. 78G içimde ukte kaldı isteyip alamadığım, alıpta kullanamadığım bir kalem :(

   Sil
 17. Allah allah! Tahtalara vurayım o zaman. Şimdiye kadar kaybolan bir paketim olmadı. Peki PTT'den sorduğunuzda ne diyorlar?

  Ben kendi kalemlerime bakayım, elimde fazladan bir 78G olacaktı. Dilerseniz size hediye edebilirim seve seve.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. blogunuzu kısa bi zamandr takip ediyorum hala bitiremedim postları.Sabırla bir sürü paylaşım yapmışsınız.Okumaktan zevk alınası şeyler yazmışsınız.Yazılarınızın devamını bekliyorum bir çok insan gibi.
   ayrıca hediye etmediyseniz ve hala etmek istiyorsanız acaba bana edebilir misiniz? :)

   Sil
  2. Çok teşekkürler. Sanırım bu çok istenilen 78G'yi blogumun yaşgünü şerefine önümüzdeki ay hediye edeceğim. O vakit çekilişe katılırsınız olur mu?

   Sevgiler

   Sil
  3. Tabi ki.Sık sık bloga bakıyorum zannedyorum çekilişe yetişirim.
   Hem çekilişle vermeniz daha anlamlı olacaktır.

   Sil
  4. bende verdim ebaydan sipariş satıcı 20 gün sonra stok yok dedi ürünü göndermedi.Sonradan turkiyede satıcının birinden aldım. Ebay çok sıkıntı yaptı bana.Ama bu kaleme değermiş

   Sil
 18. Bizden kaçmaz Zeynep hanım... 2.Doğum günü hediye silsilesinin 4. ayağı Pilot 78G olmalı. Sözünüz var... :D Ucu da B olursa tadından yenmez... :)

  YanıtlaSil
 19. arkadaşlar biri 78g kesik uçlu modelinden bulmuş, sahibinden.com da satıyor.Ben edindim gerçekten de efsane bir kalemmiş.bende her dolmakalem severin sahip olması gereken bir kalem.Özellikle B uçlusu mükemmel

  YanıtlaSil
 20. Öncelikle biz dolmakalem severlere böyle bir site kazandırdığınız için teşekkür ederim.Sizin yazılarınız üzere ve diğer forumlarda çok övülen bu kalemi sahibinden aracılığıyla almış bulunmaktayım. Gerçekten de önerildiği kadar varmış diyorum. Yazılarınızı takip ediyorum ve imkanım oldukça tavsiye ettiğiniz kalemleri almaya gayret edicem :)
  son olarak, mürekkebiniz hiç bitmesin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harun Bey, güzel sözleriniz için çok teşekkürler. Dilerim uzun yıllar boyunca en güzel kalemlerle yazarsınız. Sevgiler

   Sil
 21. B kesik uçlu siyah Pilot 78G ye de kavuştuk... ^_^
  Biraz maskülen olan görünümü turkuaz kartuşla dengelenerek kullanılmaya başlandı... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı olsun Rıfat, güle güle kullan. Ben de seviyorum maskülen kalemlerin o sert havasını renkli mürekkeplerle kırmayı.

   Sevgiler

   Sil
 22. Uzun tereddütler sonucu ebay dan Mayıs ayının 5. günü pilot 78 g M,F,B uçlarından birer tane sipariş verdim. Üçüne kargo dahil 75 tl ödedim. Biray nasıl geçer ki , acaba kalemler gelir mi ki derken bugün zil çaldı postacı geldi. Elinde ki zarfı görünce trafik cezası falan sandım. Fakat oda ne kalemlerim gelmişti bugün ayın 12 si ve kalemlerim bir hafta içinde gelmişti hala şoktayım inanamıyorum ama şuan elimdeler ve çoook güzeller.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. Sevgiler

   Sil
 23. Cuma günü Ebay den sipariş etmiş olduğum 78G'ler elime geçti. 1F, 1M, 2B. Bu vesileyle uzun zamandır sormak istediklerim yeniden gündemimde en üst sıraya oturdu.
  Evvelen: Yeni aldığımız dolmakalemi kullanmaya başlamadan önce neler yapmalıyız?
  Saniyen: İlk defa kullandığımız dolmakelemimizde ne gibi uç sorunlarıyla karşılaşabiliriz?
  Salisen:Yeni dolmakalemimizin ucu nasıl ideal hale getirilir, nasıl ehlilleştirilir?
  Şimdi dönüp geriye bakınca bu soruların cevapları bir ya da birkaç post belkide.
  Ama yeni 78G leri kullanmak için o kadar çok acele ediyorum ki. Ne olur en azından küçük notlar yazılsa buraya da 78G ile hasretliğimiz bitse.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Öncelikle kalemleriniz hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın.

   Genelde kalemleri kullanmadan önce bir kere, içine bulaşık deterjanı konulmuş ılık suyla yıkayıp, durulayıp, kurutup öyle kullanmayı tavsiye ediyorum. Bu durumda kalemde kalabilecek makine yağı gibi artıklardan ve bunun yol açacağı sorunlardan kurtulmuş oluyoruz.

   İkinci olarak, yeni dolmakalemlerde baby bottom denilen sıkıntılarla karşılaşılabilir. Buna karşı ne yapabilir meselesi de üçüncü sorunun cevabı. Bunun için micro-mesh denilen çok çok ince zımparalardan ve iyi bir büyüteç alınarak uçlarda düzeltmeler yapmak mümkün. Bu konuda ben henüz yazı hazırlamadım ama youtube'da gouletpens ve sbrebrown'un videoları size yardımcı olabilir.

   Sevgiler

   Sil
 24. Selamlar,
  Kalemleriniz hayırlı olsun ve güle güle kullanın.
  İlk başlangıç olarak ben de 78G'de karar kıldım Ancak ebay'da 1F, 1M, 2B şeklinde 4lü bir paket göremedim. Link yollayabilir misiniz acaba ?
  Çok teşekkürler şimdiden.
  Saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Ben bu yazıyı yazalı 2 sene olmuş neredeyse. Şu anda da pilot 78G diye aratıp pahalıdan ucuza göre sıralarsanız setler çıkıyor. Mesela http://www.ebay.com/itm/F-M-Broad-Black-PILOT-78G-FOUNTAIN-PEN-with-Cleaning-Converter-Japan-/141450786657?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20ef1fb761

   Satıcı ile konuşursanız hepsini farklı renkte de verebilir diye tahmin ediyorum.

   Sevgiler

   Sil
 25. Merhaba Zeynep Hanım, ben eBay üzerinden 78G seti aldım. Bu setteki kalemlere uyacak low cost ama optimum kalitede bir mürekkep almak istiyorum, king blue renginde. Ayrıca imza için, yine king blue ile kullanacağım bir de Pilot Kaligrafi 1.5mm kalem almak istiyorum ama bu kalemin mürekkebi için de iroshizukudan bahsetmişsiniz :-(( Bu iki kalem ve mürekkep tipi için bir tavsiyede bulunabilirseniz çok makbule geçer, şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu durumda size Sailor tavsiye ederim ama king blue'dan kastınız nedir tam bilemedim. Sailor mürekkepler genelde pilot parallel pende de güzel çalışıyorlar. Sevgiler

   Sil
 26. pelikanın her kırtasiyede bulunan standart mürekkebini kullanırdım eskiden. almanca königsblau diye geçiyor, kralın mavisi ya da kral mavisi olarak türkçeye çevirebiliriz. sanırım ingilizcede böyle bir renk tonu isimlendirmesi yok, alman standardı. sailor ile sorumun yanıtını aldım, teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim nedense o mürekkeple başım hiç hoş olmadı. Hep soluk gelir bana Pelikan'ın o mavisi. Özellikle de kuruduktan sonra silikleşir

   Sil
 27. açıkçası kuruduktan sonra bu mürekkebin silikleşmesini ben tüm mürekkeplerin doğasında olan bir durum zannediyordum, taa ki sitenizde kurusa bile rengi canlı kalan mürekkepleri görene dek. bu kalitesizliği gösteren bir durummuş meğer.. sanırım bu mürekkep, pelikan gibi pahalı ürün satan bir markanın, bizim gibi avrupa'da low cost country olarak sınıflanan ülkeler için (alman malına düşkün ama kaliteli almanı alıcak bütçesi olmayan) geliştirdikleri, türkiye'de fiyat yönünden pahalı kalmayacak bir ürün..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı mürekkepler kuruduktan sonra renk değiştirir ama bir silikleşmeden ziyade rengin oturması gibidir bu ve çok az mürekkepte vardır. İlk aklıma gelen Iroshizuku Syo-ro mesela. Ancak Pelikan 4001 mavi ve Sheaffer Skript mavi soluklaşan mavilerden. Bunlar ucuz, her kaleme uyan, resmi evrakta gönül rahatlığı ile kullanılabilecek mürekkepler ama maalesef hiç benim kalemim değiller. Sanırım Sheaffer bu yüzden eski seriyi değiştirdi, Pelikan ise Edelstein ile yeni bir giriş yaptı pazara.

   Sil
 28. naçizhane, sizin kadar bu konuya vakıf birisi olsaydım aşağıdaki konularda da bilgi derleyen postlar yayınlardım bloğumda ;
  - resmi evrakta kullanılan kağıtlara yazı ve özellikle imza için uygun mürekkep ve kalem/uç bilgileri (özellikle iş hayatında, pek çok kişi dolmakalemi sadece karizmatik bir imza için kullanıyor günümüzde)
  - kartpostal / davetiye / tebrik yazımı için bir çalışma
  - ve de bence yazma eyleminin gerçek ruhunu yansıtan, tüy kalemler.. örnek; aşağıdaki linkte yayımlı yazım sahnesi
  https://www.youtube.com/watch?v=2KYf9Le0Hdw

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konular oldukça önemli görünüyor. Bu konularda yazı hazırlamaya çalışayım mutlaka. Çok teşekkürler

   Sil
 29. aşağıda linkini verdiğim videoda tanıtılan yazı aygıtı gelecekte yaygınlaşacak muhtemelen, yatırım bankası goldman sachs'ın ceo.su bile hisse almış bunu geliştiren şirketten. görünen o ki, güzel el yazısına sahip olmanın ayrıcalığı kalmadığı gibi, kaligrafi ustalığı da tarih olucak.. bu konu hakkında da forumdaşlarınızı bilgilendirirsiniz belki ?

  https://vimeo.com/101932145

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu alet herkesi inanılmaz şaşırttı. Her yerde konuşuluyor ancak ben bunun el yazısını yine de öldürmeyeceği kanaatindeyim. Kağıda dökülen bir damla gözyaşı, umutsuzlukla aşağıya doğru eğilen satırlar, titreyen ellerin bozduğu harfler göz ardı ettiğimiz kadar önemsiz değil çünkü.

   Sil
 30. aslında bu makinenin açıklanmayan amacı, yazı ve imza taklidi yapmak. elle yazılan vasiyetlerin ya da çok gizli belgelere atılan imzaların artık kopyalanabilecek olması, evrensel hukuk sistemine meydan okuyor bir bakıma. bahsettiğiniz üzere yazıdan duygudurumu çıkarımı ya da karakter analizi yapılması oldukça subjektif görünüyor. eğer bu konuda bilginiz varsa, bir yazı yazıp aydınlatsanız ne iyi olur..

  YanıtlaSil
 31. Merhabalar
  Bu hoş ve bilgilendirici yazınızdan dolayı teşekkür ederim
  Ben yazma tutkunu olan bir arkadaşım için kalem almayı düşündüm ve araştırma yaparken kendimi bu sayfada buldum. Kalem konusunda hiç bir bilgim yokken şimdi kırıntı da olsa bir şeyler biliyorum. Ancak hangi kalemi alsam daha iyi olur sorusuna bu az bilgikerimle bir cevap bulamadım. Rica etsem bana bu konuda yardımcı olur musunuz

  YanıtlaSil
 32. Bu yazıyı okuduğumdan beridir bir tane de ben alayım istiyorum ama nerelere gidip nerden bulabilirim bilemiyorum :( Aslında çinden satış yapan bir sitede buldum ama sahtesi de var mıdır emin olamadım.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...