Pilot Prera Fountain Pen

78G ile tanıştıktan sonra kalemin ucunu ve yazım stilini çok sevdim. Bu yüzden  yapmış olduğum alışverişe Pilot'tan ikinci kalemim olan (aslında iki tane 78G sahibi olduğumu düşünürsek üçüncü) Prera'yı da sipariş ettim. 


Pilot'un daha pahalı kalemlerinden henüz edinmedim ama 78G'lerin kutusuz olduğunu, Prera'nın da oldukça mütevazı bir kutuda geldiğini düşünürsek, herhalde daha üst segmentteki Falcon gibi kalemlerin daha güzel bir kutuda geleceğini varsayabiliriz. Pilot Namiki Prera da oldukça retro görünümlü bir kutuda geliyor.Pilot'un diğer kalemlerinde olduğu gibi Prera da oldukça sorunsuz bir kalem, kutusundan çıkarıp mürekkep çektiğinizde kullanmaya başlayabiliryorsunuz. Şu ana kadar gördüğüm, kullandığım Pilot kalemlerde herhangi bir kötü uç (scratchy nasıl deniyor Türkçe'de, önerilerinize açığım) ya da yazmama, iyi ayarlanmamış uç gibi sorunlarla karşılaşmadım. Buna bu yazıda incelediğim Prera da dahil. Pilot'un kalite konusunda gayet başarılı olduğunu söylemek mümkün. Prera, normal dolmakalemlere göre biraz daha kısa bir dolmakalem. Boyu 12 santimetre. Lamy Safari'nin yaklaşık 14,5  santimetre olduğunu düşünürsek, fark daha iyi anlaşılır sanıyorum. Ağırlığı ise mürekkepsiz hali ile 18 gram. Yine Lamy ile karşılaştırırsak, Lamy Safari'den 1 gram fazlası var. Benim Prera'ya ilişkin en çok sevdiğim şey kapağının kapanış tarzı. Vidalı olmayan kapak mekanizması, Lamy'nin Safari ve Al-Star'ına kesinlikle fark atar nitelikte. Çok daha fazla güven veriyor ve daha iyi kapanıyor. Çanta içerisinde yanlışlıkla açılması gibi bir ihtimal pek mevcut değil.Prera, üzerinde Pilot con-20 denilen sıkmalı bir dönüştürücü ile birlikte geliyor. Ben bu tarz dönüştürücüleri çok kullanışlı bulmuyorum. Kalemi her seferinde mürekkep şişesine sokmak zorunda kaldığım gibi, bir de içinde kalmış olan farklı renkte mürekkebin bulaşma ihtimali hoşuma gitmiyor. Ancak Pilot'u pistonlu dönüştürücü ile ya da kendi kartuşu ile kullanmak da mümkün.Prera F (ince) veya M (orta) kalınlıkta uçla birlikte geliyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Japon uçlar normalden biraz daha ince olduğu için, bu kalemin üzerindeki M ucu, F buçuk ya da F olarak düşünmek mümkün. Ama bu durum, benim gibi B (kalın) uç seven birini bile rahatsız etmedi. Çünkü kalem gerçekten çok yumuşak ve kesintisiz bir yazım deneyimi sağlıyor. 

Son not olarak eklemek istiyorum, kalemi Stationery Art'tan 34 Dolara aldım ama verdiğim her kuruşa değen bir kalem olduğunu düşünüyorum. 

Sevgiler,

Not: Kitap Carol Neiman ve Emily Goldman, "Ölümden Sonra Yaşam"

CONTINUE to READ in ENGLISH


When I met with 78G, I really liked the nib and writing style of the pens. That's why, I ordered my second Pilot (actually when considered I have two 78G's, this is my third Pilot pen), Prera. 

I have not purchased any of the Pilot's high-end fountain pens yet, but considered 78G's coming without box and Prera is coming with a very modest box, it is most probably fountain pens like Falcon should be coming with a better box. Pilot Namiki Prera is offered with a very retro style box. 

Like other pens of Pilot, it is quite a non-problem, working out of box pen. Just ink it and start using. Every Pilot pen I have been used and experienced, I have never come across with a scratchy nib or a hard starter or a bad aligned nib, including the Prera I am using. It is possible to say that Pilot is quite successful about quality issues. 

When compared to the regular pens, Prera is a bit shorter, 12 centimeters. Imagine, Lamy Safari is approximately 14,5 centimeters, I guess the difference can be seen easily. Weight without ink is 18 gram. Again, it is 1 gram more than Lamy Safari. The best thing I liked about Prera is its cap style. Even though it is not a screw type cap, still closed better than Lamy Safari and Al-Star and it is unlikely to be loosen and opened in your bag. 

Prera comes with a converter called Pilot con-20 as seen on the photograph. In my humble opinion, I do not think that those converters are practical. As I have to dip the pen into the ink bottle every time and I also do not like the possibility of contamination of previous ink. However, it is possible to use Pilot with piston converters or its own cartridge. 

Prera comes with F or M nib choices. As we mentioned earlier, since Japanese style nibs are a little bit finer than usual, this M nib could be considered F+ or F. However, this even doesn't bother someone like me who likes B nibs since the pen gives very smooth and uninterrupted writing experience. 

As a note, I bought this pen from Stationery Art from 34 USD which I believe it worth every penny spent. 

Sincerely,

Note: Book is "After Life" from Carol Neiman and Emily Goldman

12 yorum:

 1. Güzel inceleme, teşekkürler...

  Ben de kalın uç takıntılı birisi olaraktan, geçen yıl ilk önce Pilot 78G'nin F uçlusunu almıştım, fakat aynen dediğiniz gibi Japon F uçları fazla ince, bu yüzden hem mürekkep kâğıtta çok soluk kalıyor hem de cızırtılı (scratchy) yazıyor ki bu benim en dayanamadığım olay. Ben de aynı modelin M uçlusuyla Amerikalı bir kalem tutkunuyla değiş tokuş yaptım. M uçlu 78G nefis bir kalem gerçekden de...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. pilot 78g f bende de mevcut.farklı mürekkeplerde bende sizin yaşadığınız sıkıntıyı yaşadım.
   yurtdışından sipariş ettiğim iroshizuku mürekkeple kullandığımda kalemin yazımı ciddi olarak değişti, çok keyifli bir hal aldı.
   size de tavsiye ettim.

   Sil
 2. Mesut Bey Merhaba,

  Öncelikle nazik yorumunuz için teşekkür ederim.

  İnce uç kullananların genel sıkıntısı mürekkebin kağıda rengini tam aktaramaması ve soluk kalmasıdır. Ama aslında bu biraz da kullanılan mürekkeple ilgili, Japon Iroshizuku ya da Türkiye'de üretilen Aniki mürekkepleri gibi kuvvetli pigmentlere sahip mürekkeplerle bu sorun ortadan kalkıyor.

  Aslında Pilot'ta scratchy uç şikayetine ilk kez rastladım. Demek ki, kırk yılda bir denk gelen şey, sizi bulmuş :)

  Ben de yakın zamanda hem M hem de F uçlu 78G siparişi verdim. Umuyorum bir kaç hafta sonra elimde olacak.

  YanıtlaSil
 3. pilot prera ve Iroshizuku vivid purplish blue mürekkebimi yurtdışındana sipariş etmiştim.yaklaşık 1 hafta aradan sonra bana ulaştı.mürekkepte dolmakalem de muazzam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Iroshizuku'lar gerçekten güzeller. Ben de yurtdışından getirtme planındayım ama iyi bir site arıyorum. Siz hangi siteden sipariş ettiniz?

   Bu arada, tıpkı uçlarda olduğu gibi mürekkeplerde de bir doğu-batı ayrımı var. Bu yüzden Pilot gibi, Sailor gibi Japon (doğu) kalemleri, doğu tarzı mürekkeplerle daha iyi anlaşıyorlar. O yüzden, Pilot 78G'yi de Iroshizuku ile daha rahat kullanabiliyorsunuz.

   Aynı şekilde ben size Iroshizuku'ya çok benzeyen, hatta özellikle suya dayanıklılıkta Iroshizuku'yu geçen Aniki mürekkepleri öneririm. Şu linkten renklerine bakabilirsiniz.

   http://www.flickr.com/photos/aliikizkaya/sets/72157626868114615/

   Sil
 4. Blog siteniz araştırmalarımızda gerçekten yararlı oldu. Estetik burun ameliyatı olarak tüm verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 5. Pilot kalemler ve mürekkepler üzerinde böylesine bir ciddi inceleme yapıldığını görmek beni şaşırttı.

  Elinize ve emeğinize sağlık.

  Selamlar,

  www.kulakburunbogaz.info

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey,

   Güzel sözleriniz için çok teşekkürler. Pilot'un başka kalemlerinin de incelemeleri gelecek. Umarım beğenirsiniz.

   Sevgiler,

   Sil
 6. zeynep hanım aldığınız sitede kargo ücreti olarak ne kadar ödediniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Kalemi alalı çok oldu. Ayrıca iki kişi birleşip bir şeyler almıştık. Bu yüzden tam olarak hatırlamıyorum kargo ücretini ama çok da ucuz değildi diye hatırlıyorum. 30 dolar civarıydı sanırım.

   Sil
 7. Ben bu renge (ivory) hayran oldum. Bne yakın zamanda şeffaf olan bir Prera aldım ve çok memnunum (goulet pens 50$ + posta) ama az önce Amazonda bu kalemi 30$ ve posta ücretsiz görünce sepete ekledim. Gelir mi gelmez mi şansa kalmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tiene que estar bien probarla con un B la transparente, un saludo

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...