TWSBITWSBI aslında dolmakalem piyasasında oldukça yeni bir marka. Çinli Ta Shin Precision'un 40 yılı aşkın süredir yaptığı fason üretimden sonra, kendi markasını yaratarak TWSBI adıyla piyasaya çıkıyor ve iyi dizayn + iyi pazarlama çalışması ile aslında muhafazakar sayılabilecek yapıdaki dolmakalem dünyasında kendine yer buluyor.

Actually TWSBI is ratherly a new trademark. Chinese producer Ta Shin Precision, after 40 years of experience in sub-production, decides to create its own trademark and with good design + good marketing, gains a seat among the conservative type fountain pen market. 

Ben de bu blogu tarihe not düşmek üzere yazdığımdan, burada da TWSBI'ın Türkiye'ye gelişini not düşmek istedim. Aslında, daha önce Türk dolmakalem severler açısındna bu dolmakalemleri ebay üzerinden edinmek mümkünken, postada yaşanan bir takım aksaklıklar nedeniyle TWSBI Türkiye'ye kalem göndermeyi durdurmuştu. Siz benim postada yaşanan aksaklıklar dediğime bakmayın, bu durum genelde sipariş verenlerin, ürünü aldıkları halde, ebay üzerinden ürünün kendilerine ulaşmadığını belirtmeleri ve paralarını geri almalarına dayanan oyun üzerine kurulu olduğunu az çok biliyorsunuzdur. 

Since I keep posting this blog in order to provide a personal history of my own, I wanted to note down that TWSBI finally offered in Turkey. In fact, previously Turkish fountain pen fans were able to purchase TWSBI from ebay. However, due to some shipping problems, TWSBI ceased shipping pens to Turkey. Just don't take my word as shipment problems, as you might already know, it is generally based on a scam that; buyers claim undelivered package even though they did and get a refund from ebay. 

Neyse ki, Sirkeci'nin bilinen kırtasiyelerinden birine ait olan kalemkutusu.com TWSBI'ın Diamond 540 modelini 6 farklı uç seçeneği ileTürkiye'ye getirdi. TWSBI'ın kendi sitesinde 50 Dolar olan bu kalem Türkiye'de yaklaşık 83 Dolara satılıyor. Aslında, gönül orijinal fiyatına yakın fiyatllar görmek isterdi ancak, bu ürünleri satan kırtasiyeyi de vergi, kar marjı ve üstlenilen risk bakımından anlamıyor değilim. Ben transparant ya da demonstrator denilen kalemlere karşı biraz ön yargılı yaklaşsam da, aslında TWSBI kalemleri çok uzun süredir merak ediyordum. Şimdilik sipariş vermedim ama ne zaman alır inceleme yazısı yazarım bilmiyorum. kalemkutusu.com'dan dileğimiz de, diğer modelleri ve TWSBI'ın mürekkeplerini mürekkep şişelerini de kısa zamanda Türkiye'ye getirmeleri.

Fortunately, a website kalemkutusu.com which belongs to a well-known stationery in Sirkeci started offering TWSBI Diamond 540 with 6 different nib choices. Well, it has been priced to 83 USD while its original price is 50 USD on its website. Of course I would like to see the price close to its original, however, I do understand that stationery with taxes, profit margin and risks are considered. Although I have a prejudice against transparent or demonstrator fountain pens, I was wondering about TWSBI for a long time. I also wish from kalemkutusu.com that, they bring the other models and inks ink bottles of TWSBI in a short while.

Sevgiler,

Sincerely,

PS: Foto TWSBI'ın kendi sitesinden / Photo from TWSBI.com
PS to TWSBI: Allah aşkına düzgün bir websitesi yapın / For God's sake make a proper website :)
24 yorum:

 1. twsbi'nin mürekkebi yok, mürekkep şişesi (şişeleri olacak ileride, vac 700 içinde çıkaracaklar bir tane.) var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uyarınız için teşekkür ederim, hemen editliyorum.

   Sil
 2. Ay ayy Twsbi'yle ilgili bloglar gördükçe bayılıyorum mest oluyorum uzun süredir beklediğim bir kalemdi.. Fanatiğiyim diyebilirim aslında. Bir kere sallama dizayn ödülü aldık diyen kalemlere inat aldığı dizayn ödülleri ortada..

  Fiyat konusuna gelecek olursak yurt dışında 50 dolar olması aslında biraz yanıltıcı çünkü 50 dolar içinde vergi ve nakliye dahil değil ve bu fiyat sadece ABD için geçerli.. Tayvan ve Abd den almaya çalıştım ucuz diye ama kargo parası astarı yüzünden pahalıya çıktı.. Avrupa'dan almaya çalıştığımda ise 80 poundlardan - 100 eurolardan açılan kapılar gördüm.. Her ürün gibi kalemde resmi olarak ülkemize adım attığı an %18 KDV ve %20 ye yakın bilmem ne vergisi biniyor.. Nasılki benzini en pahalı kullanan ülkeysek sanırım hobilerimiz için de bu bedellere katlanıcaz

  Bu yüzden getiren firma bence çok makul bir fiyata veriyor hemen bir tane 1,5 mm kesik uç aldım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Alex10.

   Gerçekten de TWSBI benim de merakla beklediğim bir marka ve dolmakalemlerin Apple'ı olarak geçiyor. Ben de az çok apple fan boy sayılırım.

   Fiyatı düşünürken, tüm bunları hesaba katmak gerekiyor cidden. Bu açıdan kalemkutusundaki fiyat oldukça normal bence de. Kalem Kutusu'nun bu kadar reklamını yapmışken artık bir hediye gönderirler herhalde :)


   Herkes TWSBI'ın yeni kalemi Vac 700'ü bekliyor. Benim gönlüm de açıkçası TWSBI Micarta'da kaldı. http://www.twsbi.com/ProductDetails.asp?ProductCode=Micarta-Fountain-Pen

   Sil
 3. http://www.kalemkutusu.com/hediye/alisveris/seri/Tum-Urunler/twsbi-85/Tum-Seriler

  güzel de anlatmışlar kalemi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalemkutusunda genel anlamda kalemlerin açıklamaları oldukça yeterli düzeyde oluyor zaten. Burada tek bir eleştirim var o da TWSBI'a. Web siteleri ve web sitelerindeki fotoğraflar bence çok kötü. Oysa kaleme bakıyorum, yurtdışındaki bloglarda insanların amatörce çektikleri fotoğraflar daha güzel ve kalemi daha sıcak ve hoş şekilde yansıtmış.

   Bir de gerçekten bu kadar uç seçeneği ile getirmelerine çok sevindim. Ben de bir kaç ay sonra Pelikan M400 almayı düşünüyorum onda da çok fazla uç seçeneği var.

   Bu arada, siz de kalemi alınca fotoğraflarını çekip, izlenimlerinizi anlatırsanız burada yayınlamaktan memnun olurum.

   Sevgiler

   Sil
  2. twsbi m400'den gövde olarak daha iri bir kalem. ama nibi m400'den daha küçük. kalemkutusu birçok uç seçeneği ile getirmiş kalemi ama stub nibleri 30 tl satma nedenlerini anlayamadı. stub nibli twsbi ler başka hiç bir yerde daha pahalı değil, sadece gouletpens'de ayrı satılan stub nibler 3,5 dolar daha pahalı. umarım fiyatlarını güncellerler. bu arada vac700 ler nisan sonunda ingiltere'de satulmaya başlıyor, türkiye'ye de çabuk gelirler inşallah.

   Sil
  3. Evet, maalesef Türkiye'de az sayıda insanın yazma çizme işiyle ilgilenmesinin bir handikapı olarak bu durumu yaşıyoruz. Ama zaten M400 gibi bir kalemi gümrük sınırlamaları nedeniyle Türkiye'ye posta yolu ile getiremeyeceğimden taksitle vs. kalemkutusundan ya da pazarlıkla Sirkeci'deki kırtasiyelerden almaktan yanayım. Bence zamanla talep arttıkça, onlar da fiyatları daha iyi seviyelere çekeceklerdir diye düşünüyorum.

   Sil
  4. m400 almayı düşünüyorsanız sadece kalemcilerden fiyat almayın, arkadaş montblanc roller aldığında en iyi fiyatı doğubank civarındaki saatçilerden biri(konyalı saat civarı daha doğrusu) vermişti. saatçilere de bakmanızda fayda var. bir de pelikan'ın türkiye distribütörü çelik kırtasiye'nin şubesi var tahtakale'de, oraya da sorun derim.

   Sil
  5. Ben maalesef Çelik Kırtasiye'yi daha doğrusu orada çalışanların tavırlarını pek sevmiyorum. Özellikle de başkalarına verdikleri fiyatları bilerek gittiğinizde ve bunu söylediğinizde, alenen, yok biz o fiyata ürün satmadık diyorlar.

   Yalnız ben M400'ü OB uçla almak istiyorum, saatçilerde ya da diğer kırtasiyelerde uç seçeneği bulamamaktan endişe ediyorum ama onlarda da uç seçenekleri varsa ve indirim de yapıyorlarsa ne ala :)

   Sil
 4. Aynı gün kargo olduğu için sanırım kalem hemen elime geçer.. ben firmayla konuştum.. tüm ürünler gelecekmiş fakat gümrüğüdür, kalemi tanıtma bir süreç vs diye nazikçe anlattılar.. Hediye yollamalılar bence de :))))))

  Youtube da filan görüp özenirdim şurdan aldım kalem şöyle böyle diye paylaştıkları videoları bende yapıcam sizlere de amatör makinamla çektiğim resimleri yollarım..

  Sevgilerle

  YanıtlaSil
 5. Firmayı aradım tüm ürünler gelecek ama gümrük, nakliye siteye girmesi bir zaman alacak vs diye nazik bir şekilde anlatmaya çalıştılar..

  Özeniyordum youtube da kalemi aldım şurası güzel burası bilmem ne diyen videolara bende yapıcam bitane :))resimleride yollarım size tabii ki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geç olsun, güç olmasın. Ne zaman ulaşırsa kalem elinize, o zaman gönderin fotoğrafları. Youtube linkinizi de gönderirseniz, severek izleriz :)

   Sil
 6. kalem avrupa'da hiç bir yer de 80 euro, 100 pound değil. http://www.thewritingdesk.co.uk/showproduct.php?brand=TWSBI&range=Diamond+540&cat=pens adresinde 42 pound olarak gözükyor, ama biz ab üyesi olmadığımız için vergi (vat) düşünce 35 pound oluyor kalem, kargoyla birlkte de 38,25 pound oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 7. Merhaba,

  Yazılarınızı kısa süre önce farkettim, beğeniyle takip ediyorum.
  TWSBI'yi ebay üzerinden almıştım yaklaşık 1,5 yıl oluyor. Medium uç güzel fakat uzun süreli yazımlarda eli yoruyor. Keşke biraz daha boyutu düşürseler çok iyi olacak. Pelikan M205'i andırıyor.

  Saygılarımla,

  YanıtlaSil
 8. Merhaba tage,

  Hoşgeldiniz demek istiyorum.

  Aslında kalemin uzun süreli yazımlarda ağır olduğunu söylemenize şaşırdım. Daha önce TWSBI kullanmadığım, dediğim gibi merak içerisindeyim ama bende kalemin dış görünüşü itibariyle hafif gövdeli yapıda olduğu izlenimini uyandırmıştı. Ağır olması benim için de bir handikap...

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 9. Merhabalar...

  540 İle 580'in farkı ne? Vac 700 sanırım irice bir model. Bir de şişelerini deneme şansınız oldumu? Aslında bir kaleme peşpeşe iki kez aynı mürekkebi çekmiş değilim, bu yüzden şişe gereksiz duruyor ama güzel de görünüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar,

   540 ile 580 arasında temelde, klips, tutma kısmında çatlakları önlemek adına içeride metal parça ve piston kısmında bir metal halka farkı var. Ayrıca 580 serisinde uçlar Bock'tan JoWo'ya döndü diye biliyorum.

   Vac 700'ün ise dolum mekanizması tamamen farklı. Bende Vac 700 için olan ufak şişeden var. http://www.gouletpens.com/TWSBI_Vac_20_Blue_Ink_Bottle_p/tw-m7443450.htm

   Diğer büyük şişeleri denemedim maalesef.

   Sil
 10. Yani 540 ile 580 arasında 580 diyorsunuz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi muhakkak! Zaten 580, 540'ın geliştirilmiş hali gibi. Birlikte var olan modeller değil bunlar. 580 çıkınca 540'ın üretimi durdu.

   Sil
 11. ben 540 ve 580 modellerıne de sahıbım ancak 540 modelı tam kavrayıp yazmaya basladıgınızda bırlesen kısmında kucuk bır hareketlılık oluyor sankı tam oturmuyor bu kronık bır sorunmu acaba?

  YanıtlaSil
 12. selamlar
  bende 540 ve 580 ıkısıde mevcut lakın 540 ta aldıgımdan berı bır sıkıntı mevcut tam yazmaya baslayacakken kavradıgınız esnada bırlesme yerınde kucuk bır oynama mevcut bu sıkıntıyı sadece ben mı yasadım yoksa kronık bır sorunmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Metin Bey, TWSBI'lerin bu tarz sorunları olabiliyor. Dilerseniz, Bana Sıkça Yaz isimli facebook grubunda sorabilirsiniz bu soruyu. Oradaki arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...