Lamy Safari Dolmakalem Ödüllü Yarisma / Lamy Safari Fountain Pen Contest Giveaway


Bir ortamda ne zaman bir dolmakalem çıkarsam not almak için, hemen birisi sorar: "Ay ben de çok seviyorum ama kullanmak zor değil mi?" "Akmıyor mu?" "Mürekkebi bitince ne yapıyorsun?" "Ben de kullanmak istiyorum ama beceremem..."

Whenever I took my fountain pen out to take a note, every time someone asks: "I like fountain pens but isn't it hard to use them?", "Is it bursting the ink out?", "What do you do when your ink run short?" "I want to use a fountain pen but I cannot do well..."

Uzun süredir bırakın dolmakalemi, kurşun kalem bile kullanmıyor oluşumuz neticesinde dolmakalemlerden çekinir, korkar olduk. Bu blogu yazarkenki amaçlarımdan biri de insanlarda dolmakaleme karşı oluşan ön yargıları kırmak için adım atmak. Bir kişi bile dolmakalem kullanmaya başlasa, bunu bir kar olarak görüyorum çünkü. Bu sebeple de ben de bir hediye vermek istedim.

Let alone using fountain pen, we do not use even a pencil. Therefore, we start to become shy and reluctant about fountain pens. One of my aims in creating this blog was to challenge and overcome the prejudice regarding the fountain pens. I would be more than happy even a single person starts using fountain pens. That's why I wanted to prepare a giveaway. 

Aslında bu da bloglardaki tipik çekilişlerden biri gibi olabilirdi. Ama etrafımda sık sık el yazısının kötü olduğundan ya da kötüleştiğinden şikayet eden insanlar görüyorum. Oysa hiç kimse eline bir kalem alıp, tek bir satır yazmıyor. Bu sebeple, bu kalemi hediye etmek üzere yola çıkınca, kendi kendime "Neden bunu insanların en azından bir satır yazması için vesile olarak görmeyelim ki?" dedim. Bu sebeple bu kalemi kazanmak için yapmanız gereken şey el yazısı ile bir ya da bir kaç cümle yazıp (dileyen daha uzun da yazabilir elbet), fotoğrafını çekip ya da tarayıp writetomeoften@gmail.com adresine mail atmanız. Sizden gelen fotoğrafları gelecek pazartesiye kadar kabul edip sonrasında hepsini yayınlayacağım. Yayından sonraki bir hafta içerisinde en çok oy alan fotoğrafın sahibi, bu Lamy dolmakalemin sahibi olacak. 

Actually, this would be a regular giveaway. However, I often hear from people complaining about their handwriting is ugly or getting uglier by time. Nevertheless, nobody holds a pen and writes down a line. Therefore, when I decided to make a giveaway I asked myself "Why don't we take it as a chance to make people write something?" So, if you want to get this pen, all you have to do is; writing something down with your handwriting (it could be a line, or a page it doesn't matter) and taking a photo of your handwriting or just scan it and send it to me, writetomeoften@gmail.com. I will take the photos until next Monday and then I will publish them all. In the week after publishing, owner the photo which gets the highest votes will have that Lamy fountain pen. 

Herkesin bir fotoğraf gönderme hakkı olduğunu ve maalesef en azından şimdilik yurt dışındaki okuyucuları kabul edemeyeceğimizi belirtmek istiyorum. Ancak yabancı katılımcılar da, yarışmaya dahil olmamak kaydı ile fotoğraf gönderebilirler. Onları da ayrıca yayınlarım.

I have to say that, every one has one right to send a photo and unfortunately we cannot accept the participants from abroad. However, participants from abroad may also send photos provided that they will not be nominated for the give away. I will publish them separately. 

Sevgiler,

Sincerely,


31 yorum:

 1. Sıyah klipsli mi?
  Başarılar herkese :)

  YanıtlaSil
 2. Maalesef, siyah klipsli bulamadım. Bu arada, Serrose, sen yurt dışı kategorisinde sayılmadığın için yarışmaya katılabilirsin. Eğer kazanırsan, hediyeni yaza kadar bekletir, yazın Kuşadasına gönderirim :)

  YanıtlaSil
 3. yazının içeriği de önemli mi acaba malum final dönemi ders çalışırken yazılmış satırşar olabilir mi mesela

  YanıtlaSil
 4. Her şey olur, yeter ki el yazısı olsun. İsterseniz güzel bir sözü, isterseniz bir aşk mektubunu, isterseniz ders notlarını gönderebilirsiniz :)

  YanıtlaSil
 5. o zaman şans bana gülsün inşallah ilk lamy kalemimi de böylece edinmiş olur bir sürü mektuplar yazarım.

  YanıtlaSil
 6. Efendim İyi Günler !

  Yarışmaya okur yazar kediler de katılabiliyor mu?
  Lisan olarak kedice yazılabilir mi?

  Mırrr mık mık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali Bey,

   Ne demek, kedilerin başımızın üzerinde yeri var biliyorsunuz. Hatta yazmalarına gerek yok, pati bassalar yeterli :)

   Sevgiler, ay pardon, mırrk!

   Sil
 7. Tam da beş parasızlıktan dibe vurmuş haldeyken Lamy Safari mi yoksa Parker Vector mı alsam diye ikilemde kaldığım bir dönemdeyim :)
  O halde şimdiden herkese başarılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mesut Bey Merhaba,

   Elimde beş farklı renkte vektör kalem mevcut. Lamyleri zaten daha önce yazmıştım. İkisi arasında ben kesinlikle Lamy'i seçerim diye düşünüyorum. Bu yüzden bence yarışmaya katılın :)

   Sevgiler

   Sil
  2. Pekala :) Katılacağım ben de.
   Bugün biraz bir şeyler karaladım (1.85mm uçlu kaligrafi dolma kalemimle) ama pek beğenmedim yazımı. Yazım iğrençtir de :( Ama elimden geleni yaparım tabii. Yazısı güzel olan ve yazmaya değer veren kazansın diyelim...

   Sil
  3. Mesut Bey !
   Benim Lamy ile ilgili hoş olmayan anılarım olsa da adil olmak lazım. Parker Vector e sakın el vurmayın Lamy den yana tercih kullanın. Yoksa canınız sıkılabilir.

   Sil
  4. Peki :) Bunu dikkate alacağım. Çünkü zaten ikilemde kaldığım için sadece bir kaç tavsiye bekliyordum. Çok teşekkür eder :)

   Sil
 8. Açık söyleyeyim blogger hediye çekilişlerine çok nadir katılmışımdır. =) Nedense bir duraksarım önce, utanırım çoğu zaman... Çok saçma ama öyle =) Ancak bu çekilişin konseptine bayıldım! Yıllarca mektup arkadaşlığı konusunda sağlam yol katetmiş biri olarak, el ile yazılan her daim klavyeden çıkandan daha güzel daha samimi geliyor bana ^_^

  Hediye şart değil ama yarın fırsat bulabilirsem ben de bir fotoğraf göndereceğim ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldin Nora,

   Aslında ödül de sembolik, yarışma da... Maksat, el yazısının ne kadar güzel bir şey olduğunu hatırlamak.

   Ayrıca kedi patisi de kabul ediyoruz yarışmaya. (Suşicik doğum yaptı mı bu arada?)

   Sil
 9. Mükemmel bir oylama.
  Umarım en çok çok çok isteyen yazabilir bu sarı şekerle.
  Ben eski ve tek dolmakalemimle yazdığım satırları yolladım bile. 2. kalemim bu çağdaş sarı şeker olur umarım. Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mailinizi aldım. Teşekkür ediyorum ilginiz için.

   Bol Şanslar,

   Sil
 10. merhaba, blog'unuzu yeni keşfettim (serrose blog sayesinde),sayfayı açar açmaz yarışmayı gördüm,,inanamadım :) ama kafam karıştı yarışma hala devam ediyor mu, son paazartesi 14 mayıs mı,o gün de fotoğraf gönderebiliyor muyuz? şimdiden teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba dreamer, Hoşgeldiniz,

   Yarışma hala devam ediyor. Son gün pazartesi. Eğer çok geç göndermezseniz fotoğrafı, siz de dahil olabilirsiniz.

   Sevgiler

   Sil
 11. son günü kaçırmak fena olmuş, gönderirdim bir yazı. daha doğrusu el ile nota yazıyorum üç farklı dolma kalem kullanarak, odan bir kesit yollardım kalemlerle beraber. kazansaydım da, benim adıma kalemi bir ilköğretim öğrencisine hediye edin, derdim. çünkü halihazırda bir lamy koleksiyonum var.

  YanıtlaSil
 12. Aslında son günü kaçıranlar çok olduğu için ikinci bir yarışma dahi yapabilirim :)

  Üç farklı dolmakalemi kullanarak nota yazıyorum demişsiniz. Ne tarz uçları var kullandığınız kalemlerin merak ettim? Bir de music nib dedikleri nota yazmaya özel dolmakalem uçları var ama müzik kesinlikle benim hiç anlamadığım bir konu olduğundan tam bilemiyorum :)

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. demin anonymus yazdım, sonra üşenmeyip hesabımla giriş yaptım. 1,4 mm online kalem kesik uç (acil dolma kalem lazımsa bir online bul, al ve çık!), bir adet parker flighter 180 xf ve m uç bir arada (bu kalemin özelliği, nibi ters kullanmaya müsaittir ve kalemi dikey ekseninde 180 derece çevirince farklı kalınlıkta yazı verir), bir de pelikan m150 b nib.

   nota kuyrukları için flex nib kullanacaktım ama, kalemi kaybettim. o da bir namiki falcon ki, kaybımı ne siz sorun, ne ben söyleyim. ilk örneklerimde kullanmıştım. onu kaybedince kesik uçlu online aldım hemen en yakın d&r'dan.

   şu music niblere bir bakmalı. kendimi bildim bileli dolma kalem kullanıp nota yazarım, hiç dikkat etmedim ona. daha doğrusu merak bile etmedim olup olmadığını.

   Sil
  2. Bu iki farklı uç gibi davranabilen bir de monster nib dedikleri uçlar var.

   Kaybettiğiniz namiki falcon içinse gerçekten çok üzüldüm. Ağlanacak bir kayıp gerçekten. Ben de geçenlerde harika bir Namiki Falcon kullandım da, elimden bırakmak çok zor geldi.

   Kesik uçlu kalemlerden Pilot Parallel Pen'i denediniz mi? 1.5'ini kullanıyorum ben çok güzel, ıslak bir yazımı var.

   Sil
  3. metrelerce yorum yazıp gönderememek de bana has sanırım. ne zaman bir bloga girsem, hep bu oluyor.

   o kadar hazır lamy konusu diye lamy'den bahsetmiş, parker vector'e sallamış (lamy'ye de biraz sallamadım değil), pilot hakkında üzülmüş, pelikanlara yaşasın var olsun demiştim...

   Sil
 13. Altı ay kadar önce bir arkadaşımın Lamy Safarisini (parlak siyah) bana hatıra olarak hediye etmesi ile ben de yazma sevdasına kapıldım. Ofiste sürekli kalvyemin altındaki kağıda bir şeyler karalıyorum. Hatta büyük bir eskiz defteri aldım. Ve bu defteri fotoğraflar yapıştırarak zenginleştirip hatılarımı kaydettiğim bir defter haline getirmeyi düşünüyorum.
  Siz "Kullanmak zor değil mi?" diye soranlardan bahsedince ben de bir gözlemimi paylaşayım dedim. Toplantılarda genelde imza föyü dolaşırken yanımdakilere kalemimi uzattıyorum. İlk önce nasıl tutacaklarını bilemiyorlar, yan veya ters tutup sonra doğruyu buluyorlar, sonra açıyı tutturamayıp kalemin yazmadığını sanıyorlar, ardından çok bastırıyorlar... Öğrendikten sonra ise herkeste bir yazma duygusu oluşuyor. Ben de artık sevdiklerime özel günlerinde dolmakalem hediye etmeye karar verdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.

   Dolmakalemi zaten insanda uyandırdığı bu yazma dürtüsü nedeniyle seviyorum ben. Kalem elinizin altından akıp gittikçe, daha çok yazmak istiyor insan değil mi?

   Bir de defter tutmak gerçekten iyidir. İnsan kendi gelişimini, tuttuğu defterden takip eder en iyi. Yazınız değişir, yazdığınız şeyler değişir, konular değişir, insanlar değişir ama yazmak hissi değişmez.

   Sil
 14. bu lamy'nin de olayı bu zaten. iyi bir giriş kalemi, kullanışlı, pratik.

  kendisine bir karakter oluşturmuş.

  ama yetmiyor.

  bir kere ne bileyim, kapağını bir kaç tur çevirmeden açılan kaleme tam bir dolma kalem demek gelmiyor içimden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lamy'nin temel sorunlarından biri kapağının çevirmeli olmaması, ikincisi de, son bir yılda çılgıncasına artan fiyatı. Bundan bir sene önce Safari 35, Al Star 40 liraydı. Bugün Safari neredeyse 60 TL'yi görüyor bir çok yerde. Eğer Sirkeci'ye filan gidip pazarlık yapmazsanız ki, onlar da Lamy'nin artan fiyatından şikayetçiler.

   Sil
 15. kendisinin dolma kalem olayına getirdiği hareket ortada.

  şu an yok, piyasada lamy gibi kolay ulaşılabilir, belirli bir yazım ve kalite düzeyi sunan, koleksiyonu yapılabilir, ki bu alanda renk seçeneği bile başlı başına bir sahip olma dürtüsü uyandırıyor, ergonomisi, boyutları uygun, kendine özgü bir kalem daha yok.

  bundan 10 yıl evvel özellikle eski dolma kalemlere hayranlığı çok daha fazla olan ve her yerde ulaşmaya çalışan, internetten kalem bulmayı rüyasında zor gören bir üni öğrencisiyken, bana bu kalemleri gösterseniz, böyle kalem mi olur der, küfürü de eder, ayakkabımı çıkarır kovalardım.

  keza bu kaleme ilk bakışım da buydu. uzun süre uzak durdum. ne zaman birine hediye olarak aldım, baktım yazımı günü kurtarmaya değer, bir anda kendimi farklı renklerin peşinde buldum.

  içine o renge uygun mürekkep falan.

  sinsi bir kalem lamy, çaktırmadan. mesela yarı fiyatlı parker vectoru almak akıl ucundan bile geçmiyor. çünkü, ne la bu acaba, dedim aldım ve 10 satır yazmadım o kalemle.

  son fikrim: işini yapan bir tarzdır lamy. asla ama asla prestij sözkonusu olduğunda kendine yer bulacak bir şey değil. belki bir alt kültür adamı bir tip çizip, onların arasında bir yere konumlandırabilirim ama, pek sevmem öyle işleri.

  yav dönüyorum dolaşıyorum, tekrara düşüyorum ama,

  pelikan yahu... pelikan.

  sövdüren fiyatlarıyla souveran.

  yeşilden nefret ederim. hele askere gittikten sonra iyice nefret ettim. ama pelikan olunca iş değişiyor. zira o kalemin rengi yeşildir özünde.

  neredeeen nereye işte.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E bir de Lamy kült nesnelerden. Biraz Moleskine gibi, yani iyi eğitimliyim, az çok okur yazar insanım. Moleskine defterime Lamy ile yazarım, oradan da jazz dinlemeye Nardis'e giderim alt metnini içeriyor başlı başına.

   Renkler de malum, kahverengisinden çingiş pembeye, herkse hitap ediyor. Aslında başlangıç seviyesinde kalem üreten her firmanın benchmark yapması lazım. Oysa Kaweco Türkiye pazarına giriyor, siyah ve mavi ile. Bordoyu ve yeşili güç bela buluyorsun. Beyaz hiç ortada yok.

   Yıllardır kalem üretiyoruz diyen Scrikss, geçtim pembeyi turkuazı, bir adet beyaz kalem yapmış mı acaba? Yok mümkün değil.

   Pelikan'ın gönlümüzdeki yeri ayrı ama off o fiyatlar beni benden alıyor.

   Sil
 16. o fiyatlar beni benden alıyor, başka yere koyuyor, ordan da alıyor, başka yere ışınlıyor. ordan oraya sürüklüyor.

  tamam, var elimde pelikanlar, ama insan durmuyor ki, istiyor da istiyor. önüne geçemiyorum yani.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de mesela Turuncu Lamy istiyorum, neden olmuyor, neden benim de turuncu lamy'im olmuyor diye ağlıyorum. Sonra e-bay'i açıp fiyatları görüp biraz daha ağlıyorum.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...