The Container Notebook / Melo

Scroll down to read in English

Beşiktaş semti herkes için farklı anlamlar ifade eder. Kimi öğrencilik günlerini hatırlar, kimi şerefli şampiyonluklarını. Benim içinse Beşiktaş demek, Cumartesi kahvaltıları ve kırtasiyler demek. Bu defteri de, Beşiktaş Nezih Kırtasiye'yi talan ederken rafların el altından çıkan bir haftasonu hazinesi olarak bulmuştum. Fotoğraftaki bu defter ve seçmekte zorlandığım diğer güzel tasarımlı kardeşleri en alt rafta birilerinin kendilerini keşfetmesini bekliyorlardı. 

Istanbul Besiktas means different for everyone. Some recall their college days, some their glorious championship. For me Besiktas means Saturday breakfasts and stationery shops. And this notebook was found by me in Besiktas Nezih Stationery Shop while I was rifling through it extend up to the deepest shelves. This notebook on the photograph and the other beautifully designed siblings of it, were lying on the bottom self to be picked by someone to buy them. 


Defter oldukça ince, görüldüğü gibi 40 yapraklı. Aynı zamanda kağıdın gramajının da verilmiş olması hoşuma gitti açıkçası. Çünkü dolmakalem kullanıcıları için bu rakam oldukça önemli. Kağıdın gramaj değeri, bir metrekaresinin kaç gram olduğunu gösterdiği gibi, genelde dolmakaleme uyumluluğunu da az çok anlamaya yardımcı olur. Genelde 80 ve hatta 90 gramın altındaki kağıtlar dolmakalemlerle ve ıslak nitelikli diğer kalemlerle iyi anlaşamazlar ve mürekkebi arkaya geçirirler. Buna İngilizce'de bleeding through deniliyor.  Mesela bu defterin kağıdı 70 gr/m2. Ancak, beni en çok şaşırtan bu defterin Türkiye'de üretilmiş olmasıydı. Çünkü bu kadar güzel tasarımlı ve şık bir defterin Türkiye'de yapılacağı aklıma gelmemişti. Daha sonra www.containernotebook.com adresinden çok sayıda çeşitlerinin olduğunu görmüş oldum. Ancak bu defteri maalesef websitelerinde göremedim.

This notebook is quite slim, 40 sheets as you can see. Actually I liked they noted the weight of the paper at the back, since this is an important indicator for fountain pen users. As weight of the paper indicates the weight of 1 meter square of that paper and it also helps you understand that paper's compatibility with fountain pen. Generally, papers under 80 and even 90 do not get along with fountain pens or wet pens and they bleed through. This notebook's paper is 70 gr/m2. But the first thing I was shocked by this notebook was that it is made in Turkey. Because I didn't think such a good design was made in Turkey. Then I checked from their website www.containernotebook.com that they have quite a lot varieties. Nevertheless, this notebook was not on the web. 


Defteri yukarıda gördüğünüz kalemlerle test ettim. İçlerinde Noodler's Ahab, Staedtler Lumocolor ve Stabilo Pen 68 ıslak yazan kalemler. Diğerleri ise ince uçlu ve çok ıslak olmayan kalemler. 

I tested the notebooks with the pen you see above. Wet writers among them are; Noodler's Ahab, Staedtler Lumocolor and Stabilo Pen 68. The others have fine or extra fine nibs and generally not that wet. Ancak gördüğünüz gibi, çoğu kalemde arkada gölgelenme (show through) yaparken Staedtler Lumocolor'da çok fazla bleeding yaptı. Bu denli show through ile bu defteri neredeyse sadece kurşun kalemle kullanılabilir ya da sayfa atlanılarak yazılabilir diyebilirim. Yani, dış görünüşü çok güzel olmasına rağmen, kullanılabilirlik açısından sınıfta kaldı bu defter.

However, as can see, there is show through with most of the pens and a huge bleeding in Staedtler Lumocolor. With that much show through, this notebook can only be used with pencils or you can skip the pages while using. Long story short, it is beautiful on the outside yet fails on usage. 

Sevgiler, / Sincerely,

12 yorum:

 1. Sayenizde bir şey öğrendim bugün. Birkaç aydır dolma kalem kullanmaya başladım. Sevdim de ama yaprakların tek yüzüne yazmak hoşuma gitmiyor, o zaman neymiş; gramajına bakacakmışım.
  Tekrardan İstanbul'a yerleşirsem, cumartesi günleri Beşiktaş'ta gözlerim sizi arayabilir. Simanızı bilmesem de...
  Saygı ve sevgiyle,
  Özlem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dolmakalem kullanırken seçtiğimiz defterler kullanım zevkimizi arttırabileceği gibi öldürebilir de... Melo bende öyle bir etki yarattı ve dolmakalem zevkimi öldürdü. Ben de tıpkı sizin gibi, tek sayfaya yazmayı reddediyorum. Deftere ihanet gibi oluyor.

   Gelirseniz haber verin, birlikte talan ederiz Beşiktaş'ı :)

   Sevgiler

   Sil
 2. Merhaba,

  İstanbul'da yaşamama rağmen Beşiktaş'ı pek bilmiyorum, ama bu aralar gitmeyi düşünüyorum. Bana Beşiktaş'ta alışveriş yapabileceğim ve bol ürün çeşidi bulunan birkaç kırtasiye önerebilir misiniz? Bir de şayet zor olmazsa, kırtasiyelerin Beşiktaş'ın kabaca neresinde olduklarını da eklerseniz çok sevinirim. Selamlar...

  İlker

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdiiiii nasıl anlatsam, nereden başlasam. Beşiktaş'ta temel olarak iki büyük kırtasiye var. Birisi Kabalcı, diğeri de Nezih. Kabalcı, Alkım Kitabevinin hemen karşısında Ihlamurdere caddesinde. Nezih ise, daha meydan tarafına yakın, Sinan Paşa Pasajının tam karşısında.

   Nezih'e kıyasla Kabalcı Kırtasiye açısından çok daha geniş. Özellikle de çok büyük bir defter reyonu var. Bunun dışında oldukça geniş çeşitli versatil, roller, jel vs. kalem çeşitleri var. Ancak dolmakalem meselesine gelince, dolmakalemleri hem az, hem de kilit altında. Elbette kilitli camekanda tutulması doğal ancak çoğu zaman sizinle ilgilenecek birini bulmak zor. Bir de, benim bir kaç ay önce buradan aldığım bir Waterman mürekkep bozuk çıktı, neredeyse üç dört kalemimi kaybediyordum. Dikkatli olun derim bu sebeple.

   Nezih'te de Kabalcı'ya göre küçük olmasına rağmen, yine de güzel defterler bulmak mümkün. Kabalcı'ya göre de daha çok dolmakalem var.

   Ancak her iki kırtasiye için de, defterler çeşitli olsa da, dolmakalemlerde böyle bir zenginlik beklemeyin. Zira ikisi de, Lamy, Cross, Scrikss gibi harc-ı alem markaların ötesine geçememiş durumdalar.

   Sil
 3. Askerligimi besiktasta yapmis biri olarak, ismini hatirlayamadigim ama carsinin arka tarafina dusen buyuk bir kirtasiye vardi, orayi siddetle tavsiye ediyorum. Izin gunlerimde kendimi kaybettigim mekanlardandi o kirtasiye..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhalde sizin bahsettiğiniz yer Nezih olmalı. Bir üstteki yoruma yazdığım cevapta uzun uzun bahsettim :)

   Sil
 4. Merhabalar,
  Öncelikle cesaretinizden ötürü sizi tebrik ediyorum,
  bu kadar az ilgi çekebilecek bir konuya vakit ayırmak karşılıksız sevmenin bir sonucu olsa gerek.

  Adım Haluk Yılmaz, Yılmazlar Ofset'in ortağı ve The Container, Unik Design, Ottomania markalı ürünlerin çıkmasına vesile olan kişilerden biriyim.

  İyisi ve kötüsüyle işlerimize gösterdiğiniz ilgiden ötürü teşekkür ediyoruz.
  Melo serisi 2012 yılında Frankfurt Paperworld'de tanıtılacak ancak şimdiden yurtiçi ve yurtdışı pazara sunulmaya başlanan gençlere yönelik kullan at tarzı bir defter.

  Gerçi kapak kağıtları İtalyan malı Cordenons marka fantazi kağıttan mamül, fakat basit bir cildi olan çokça kapak çeşidi sunan harcı alem bir defter.

  Size tavsiyem Meloların üstüne rengarenk yazı-çizim yapıp yani iyice bir özelleştirip günlük defterlerinizden biri yapmanız. Kullanım amacı bu kısacası. Bu sebeple içi 100-120 gram özel bir kağıt değil. Herkesin ulaşabileceği güzel görünen, sizle yaşayacak, bitince de kıyabilirseniz kaldırıp atabileceğiniz katma değeri düşük bir defter.
  Fiyatı da bu hedefe göre belli limitlerde tutulmuştur.

  Bu ürünümüzün 28 farklı tasarımı ve 4 boyu var, dediğiniz gibi tasarım odaklı ve gündelik bir defter.
  Dolmakalem ile yazmaya uygun olmadığını kabul etmek lazım, zaten 70 gram olmasından bu amaçla üretilmediği belli.

  Ne güzel sizin gibi kırtasiye aşıkları var, ve biz sizi çok seviyoruz.
  Fakat sizin kitleniz için fancy ürünler tasarlamak için pazar henüz çok sığ,
  Güzel kalemle güzel kağıda yazma ihtiyacınız için de defter üretiyoruz, merak etmeyin.

  Mesela Detachables, Ottomania detachables ürünleri 81.4 gsm Japon malı çok kaliteli bir kağıt ile üretilmişlerdir.
  Ama bu da beni kesmez derseniz, biraz sıkıcı olmakla beraber oldukça klasik yeni bir işimiz piyasaya çıkıyor.
  Ottomania markası ile çıkacak bu defter A5 boyunda Perfect Binding ve Hard Cover, meali sert kapak ve iplik dikişli,
  İç kağıdı İngiliz üretimi beyaz 120 gsm, ivory 100 gsm olağanüstü bir kağıt.
  Tüm bleeding testlerinden de geçer not aldı. Üstünde de kaligrafi ve dolmakalem kullanımı için tavsiye edilir ibaresi yer alıyor.

  Dilerseniz bu ürünümüzü size severek hediye edebilirim.
  Ancak kapağı tek renk, yine İngiliz üretimi çok özel bir kağıt kullanıldı.
  Biraz sıkıcı gelebilir, amacı masaüstü kullanımı için klasik bir defter yaratmaktı.
  Tam da sizin gibi iyi kalemle yazmak isteyenler için.

  Kabalcı raflarında bulabilirsiniz. Olmadı A4-A5 ve A6 ebadındaki The Container Sketch Book larımızı da tavsiye ederim.
  Onların kağıtları da çok özeldir, ancak daha çok çizime uygunlar. Yine de dolma kalem ile kullanılabilir.

  Son Söz:

  KAğıdın iki tarafına yazmanın bazı durumlarda gereksiz olduğunua inanlardanım.
  Eğer hayatımın bilgi, yaratı vesairesini yani çok önemli bir konuyu yazacaksam tek tarafa yazarım.

  O kadar da israf varsın olsun, haftada bir defter tüketilmez bu konulara girince.
  Tamamen bu kafalardayım. Senede bir defter tutar o kadar önemli konular, bir güzel arşivlenir ve inci gibi okunmalıdır. Arkasından yazı gözüksün istemem, bunu sağlamak için de 200 gramlara uzanmak gerekir ki gerek yok.

  Kaldı ki spiralli olmayan bir defterin arka sayfasına da rahat yazamam şahsen.
  Sadece spiralli defterlerin arkasına rahat yazmam gibi bir durum da sözkonusu.

  Hoşçakalın,

  Okuyun, yazın ve çizin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haluk Bey Merhabalar,

   Öncelikle bu güzel ve nazik yorumunuz için teşekkür ederim. Mümkün olursa, bu yorumunuzu e-mail üzerinden cevaplamak isterim. Dilerseniz siz e-mail adresinizi bırakabilir, ya da bana writetomeoften@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

   Sevgiler

   Zeynep

   Sil
 5. Zeynep Hanım ve Emre Bey, verdiğiniz yanıtlar için çok teşekkür ederim. Zeynep Hanım, en kısa zamanda verdiğiniz adreslere uğramayı düşünüyorum, çok makbule geçti, sağ olunuz. İyi çalışmalar...

  İlker

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek umarım faydası dokunmuştur.

   Sevgiler

   Sil
 6. harika bir blog ve ne kadar özel bir konu bayıldım :]

  ben de melo'lara vuruldum, hiç aklımda yokken 4 tane alarak çıktım nezih'ten.

  doodle tarzında ve sitemdekine benzer çizimler yapmak için kullanacağım, ben de kağıdı çok ince buldum ne yazık ki ama kapakları muhteşem :]

  sevgiler,
  cansu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kapak tasarımları gercekten cok guzel ve cok özenli. Ben de bu defteri kuru boyalarla ya da ince keçe uclu kalemlerle resimler yapmak icin kullanıyorum. Ancak the container markasının sahibi Haluk Bey daha kalın kagitlı defterler de ureteceklerini belirtti.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...