Tudi Billo Defter Isteyen? / Who Wants Tudi Billo Notebook

Scroll down to read in English


Bu blogu yazarken yola, kendi kişisel arşivimi tutmak, bildiklerimi, kendi ustamdan öğrendiklerimi insanlarla paylaşmak amacıyla çıkmıştım. Bu kadar kısa sürede, 100 izleyiciye ulaşmayı açıkçası beklemiyordum. Çünkü fazla okuyan bir ülke olmadığımız gibi, kaleme de kağıda da gerekli değeri vermediğimizi düşünürdüm hep. Kırtasiyeye meraklı, dolmakalem kullanmaya hevesli en azından 100 insan olduğunu görmek bile beni çok mutlu etti. Ne demişler, mutluluk paylaştıkça artar. Ben de bu mutluluğu sizinle paylaşmak için ufak bir hediye çekilişi yapmak istedim. Sağolsun Nishmark da benim mutluluğuma ortak olup, bu çekilişe sponsor oldu ve sizlere hediye etmem için bana 2 adet el yapımı Tudi Billo defter gönderdi.
Öncelikle defterlerimizi Nishmark'ın ağzından tanıyalım:

"Alman Tudi Billo ® Papers el yapımı Nepal kağıtları üzerine uzmanlaşmıştır. 1400 yıl kadar önce Nepal’de kullanılan kağıt materyalleri ile, çağdaş ve kaliteli üretim süreçlerinden geçirilerek, Tudi Billo tasarım ekibinin dizaynları ile hayat bulmaktadır. El yapımı kağıtlar, defterler, keçe ürünleri ile el sanatının değerini bilen ve Nepal’de adil çalışma şartları, kaliteli ve çevreci şartlarla çok özel ürünler üretmektedir."


"El yapımı ve Nepal’de üretilen bu kağıt, Lokta ya da bir diğer adıyla defne bitkisinin kabuğundan yapılmaktadır. Ormanın derinliklerinde ve büyük bitkilerin gölgesinde Himalaya Dağlarında yetişmektedir. Nepal’de pek çok dağ köyünde insanlar ham kağıt üreterek geçimlerini sağlamaktadırlar. Lokta, deniz seviyesinden 6500 ft ile 9500 ft arasındaki yüksekliklerde yetişmektedir. Dibinden 20 cm yükseklikte kesildiğinde 6 yılda eski boyutuna gelebilen yılda 2-3 kez kesilmeye olanak sağlamaktadır. Doğru budama ile ekolojik yapıya zarar vermeden nesillerdir Nepal’in en önemli geçim kaynaklarından biri haline gelmiştir. Nepal’de el yapımı keçe ürünler de lokta kağıdını tamamlayıcı ürünler olarak üretilmektedir."


Köylüler dağlardan yetişmiş lokta bitkilerini toplamakta, kaynatıp, temizledikten sonra ısıtılmış tahta sopalarla ezerek lif haline getirmekteler. Suyla karıştırılarak, ezilerek şekil verilip, bambu kasnaklarda gerilerek, güneşte kurumaya bırakılır. Modern tasarımlar işlenerek kağıda son formu veriliyor. Nepal’in ulusal kağıdı olan Lokta, resmi dokümantasyon ve arşivleme için uygun olup, yıllarca bozulmadan saklanabilmektedir.

Kağıdın yapım aşamalarını gösteren videoya ve Nishmark'la ilgili daha fazla bilgiye Nishblog.com adresinden de ulaşabilirsiniz!


 
Benim yorumlarıma gelince, bir kere defterler oldukça şık. Fabrikasyon değil de, el yapımı olmaları benim gözümde bu defterleri çok ayrı bir noktaya çıkarıyor. Ayrıca bir diğer güzelliği de sayfalar arasında renkli kağıtlar olması. Böylelikle bu defteri birden fazla konu için kullanmak mümkün. Defterin kağıdına gelirsek, bende bulunan Tudi Billo'ya yazdığım ıslak dolmakalemlerde dahi bleed through (arkaya mürekkep geçmesi) yapmadığı gibi show through (yazıyı arkadan gösterme) dahi yapmadı. Zaten oldukça kalın yapıda olduğunu, daha kağıda dokunur dokunmaz hissediyorsunuz. Yani defterler muhteşem, tam kaleminize layık!


Katılım şartlarını yerine getiren şanslı iki okuyucu bu defteri kazanacak. Katılmak için yapmanız gerekenler:

* Blogumun izleyicisi olmanız,
* Nishmark twitter sayfasını takibe almanız https://twitter.com/#!/Nishmarkcom
* Nismark Facebook sayfasını beğenmeniz http://www.facebook.com/Nishmarkcom
* Veee, "Tudi Billo defter sizin olsaydı bu yaz kendisini nereye götürmek isterdiniz?" sorusunun cevabı ile birlikte, twitter ve facebook linklerinizle birlikte  bu posta yorum bırakmanız. Son katıılım 25 Haziran Pazartesi!

Katılacak herkese bol şans diliyorum.

Sevgiler,Continue to read in EnglishStarting this blog, I aimed to keep my personal record and share what I have learned from my teacher and what I knew. I wasn't expecting to have 100 followers in this short time period. Because, I always had that prejudice as in Turkey we do not cherish pen and paper enough as we do not read too much. It really made me happy to see at least 100 people who likes stationery and eager to use fountain pen. And you know what they say, "Happiness soars when shared". So, I wanted to make a giveaway to share my happiness with you.  and thanks to Nishmark who shared my happiness and sent me two handmade Tudi Billo notebooks.First lets get to know the Tudi Billo notebooks with the words of Nishmark:

"German Tudi Billo ® Papers are specialized on handmade Nepal papers. Papers used 1400 years before in Nepal processed within contemporary and quality production process and become alive with the design of Tudi Billo design team. Handmade papers, notebooks, felt products are produced within fair trade principles and environmental conditions."

"Handmade this paper, produced in Nepal, made out of hull of Lokta plant also known as daphne which grow over in the deep forests of Himalayan Mountains and in the shadow of giant plants. A lot of people in the mountain villages of Nepal live off by producing raw paper. Lokta grows over the hills  6500 ft to 9500 ft high above the sea. When chopped 20 centimeters high from the root, it can grow back to its old height in 6 years where it could be chopped 2 or 3 times a year. With accurate trimming, it becomes the major source of income without harming the ecological structure"

You could find a great video about the production process of paper and more about Nishmark on Nishblog.com !

According to my review: first of all, notebooks are quite stylish. And since because they are not mass produced but handmade, those notebooks soars up to a very high level in my perception. Besides, it has colorful separators papers among pages. So, you might use the same notebook for different topics. About its paper; as  I used wet fountain pens there is no bleed through or not even a slight show through. In any case you would feel the thickness as soon as you touch the paper. Long story short those notebooks are great, your pen deserves them!


However, due to international shipping problems, we cannot accept international readers to the giveaway. Sorry for that and hope to see you in other posts. But you are welcome to surf on Nishmark.com


Sincerely,

57 yorum:

 1. Öncelikle darısı başıma diyorum (100 izleyici ve çekiliş için) :)
  Güzel bir çekiliş olmuş açıkçası. Zaten severek takip ettiğim bloglardan birisi.
  Facebook profilim : https://www.facebook.com/merve.ozhan
  Twitter kullanmıyorum maalesef :( umarım sorun olmaz.
  Böyle güzel bir defteri kullanmaya kıyabilir miydim bilmiyorum :) Ama sanırım gezi defteri yapardım ve muhtemelen (şuan yer olarak belli olmasa da) gittiğim tatile yanımda götürürdüm :)
  mail : merve.ozhan_1993@hotmail.com

  YanıtlaSil
 2. Tudi Billo defteri En güzel ve herzaman canlı kalmasını arzu ettiğim anılarımı yazacağım balayıma götürmek isterdim.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika! Yalnız çekilişe katılmak isterseniz şayet, Nishmark'ın twitter ve facebook adresi ile blogumu izlemeye almayı unutmayın.

   sevgiler

   Sil
  2. Ben sizi ilk günden beri izliyorum nerdeyse :)) bi facebook yada twitter adresim olmadığından ekleyemedim herhangi bir link genede çekilişe katılmak isterim :))

   Sil
  3. Kullanıcı adınız değişmişse ondan görememiş olabilirim.

   Sil
 3. Tudi Billo defterle Nepal'e gitmek isterdim. Böylelikle ikimiz de öze yönelik bir yolculuğun iki heyecanlı yolcusu oluruz.

  https://twitter.com/#!/cicibicibiri
  https://www.facebook.com/meral.akcinar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nepal ve öze dönüş teması gerçekten çok güzel.

   Sil
 4. Yelkenlimle Yunan Adaları'nı gezerken Tudi Billo defteri çantama atar, seyir defterim yapardım. Doğa ile iç içe, rüzgarı arkama almış giderken anılarımı bu el yapımı deftere yazmaktan daha güzel ne olabilirdi ki?

  http://www.facebook.com/dagny.taggart3
  https://twitter.com/#!/dilarabeyler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence Tudi Billo yunan adalarına çok yakışır!

   Sil
 5. tudi bilo defter benim olsa hiç bir yere götürmeye kıyamaz çalışma masamda en güzel kalemlerime hediyeymişçesine keyfini çıkarırdım
  http://www.facebook.com/nabrut.blogspot
  https://twitter.com/#!/NABRUT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deftere yazın, içini doldurun da, güzel bir evin sıcaklığında olsun. Fark etmez :)

   Sil
 6. Tudi Billo defteri yaz boyu her nereye gitsem, sevgili dolma kalemlerimle birlikte yanımda götürürdüm. Çünkü her zaman yazacak, not alacak bir şeyler vardır... Haliyle benimle birlikte her gün Fransa'da ve yaz sonu Bodrum'da olabilir kendileri, mavi olanı berrak mavi yaz göğünün altında yazarken ne de güzel olur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem Fransa, hem Bodrum. Ben de defterin yerinde olmak istedim bir an :)

   Sil
 7. Tudi Billo defterlerinin hikayesini okuduktan sonra kendimi ormanda kamp yaparken, gece ateşin ışığında, gün içinde yaşadıklarımı, bu özel deftere yazarken hayal ettim. :)

  https://twitter.com/#!/DincerKose
  http://www.facebook.com/#!/dincerkose1

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harry Potter filminde, insanlar anılarını asalarıyla kafalarından çekip minik şişelere boşaltıyorlardı. Aslında bu bir hayal ya da sihir değil. İnsan yazarak da anılarını saklar. Minik şişelerde değilse de, defterinde...

   Sil
  2. Teşekkürler. Ben de deniyorum. Asa ile değil tabiki :) Bu fikir bir çağrışım yaptı bende. Hatıralarımı yazdığım kağıtları küçük şişelere koyup saklayabilirim. Denize atmama gerek yok. Dolabıma koyarım. İlerde birileri alıp içinden çıkartıp okur...

   Sil
  3. izmir'de inciraltı'ndan bir şişe salmıştım zamanında ben denize. rahmetli balığım bekir'i denize yolladığım seneydi, akıbeti nedir acaba? 2005 idi.

   Sil
  4. Balık da şişenin içinde miydi?

   Sil
  5. yok, balığı alsancak'tan yolladım denize. sene olarak aynı seneydi, oradan çıkardım ne zaman olduğunu.

   Sil
  6. Bence biri bulur ama ne zaman orasını bilemiyorum. Her mesaj bir şekilde yerine ulaşır diye inanıyorum çünkü

   Sil
  7. Belki ulaşmıştır birilerine... Belki alıp okuyup atmıştır... Atmış olsa bile bu onun ruhunda iyi-kötü bir iz bırakmıştır. Bu durumda denize bıraktığınız cam şişenin içindeki mesajın bu dünyada bir karşılık bulduğunu, bir iz bıraktığını düşünebiliriz. Ulaşmadıysa da bir gün ulaştığında karşılık bulacaktır...
   Bir dahaki sefere içine güneş enerjisi ile çalışan bir gps vericisi koyarsanız daha net sonuçlara da ulaşabilirsiniz tabii:)

   Sil
 8. Defterler bende gerek renkleri, gerekse fotoğraftan angıladığım dokuları gereği otantik bir izlenim uyandırdı. Onlarla tam onlara göre bir yer olan Hindistan'a gidip izlenimlerimi ve hayallerimi yazmak isterdim.

  https://twitter.com/#!/_humanitus_
  https://www.facebook.com/#!/nevaaa86

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence özellikle de yeşilli olan defter tam Hindistan'lık. Renkleri her yere uyum sağlar.

   Sil
 9. başlığa cevap:

  valla ben istemem. nedeni de zaten defterleri koyacak yer bulamıyorum, 60 yıllık bakkal defterim dahi var.

  ikincisi, istesem bile bana vermezler. çünkü facebook falan üyeliğim yok. bir gün biri bana çağın gerekliliği demişti. ben de yemiştim o gerekliliği.

  üçüncüsü, defteri bir yere götürüp yazmak değil de, deftere gidilen yeri götürmek gerekir.

  son olarak, bu defterin tipi eski usul bir dolma kalem ister. reca ediyorum kazanan lamy vb kalemlerle yazmasın. yazık olur. önerim şefır(hala yazılışını bilmiyorum).

  bonus kafası: evet dayaklık biriyimdir zaman zaman.

  yine de bana göndermekte ısrar ederseniz, benim adıma bir ilköğretim öğrencisine vakit geç olmadan bu dünyaya girmesi için hediye edersiniz.

  hörmetler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birincisi fazla defterden zarar gelmez.

   İkincisi: Yarışma sponsorlu olduğu için böyle. Yoksa benim yarışmalarımın kuralları farklı oluyor biliyorsunuz. Ama asturquemandele diye facebook hesabı açmak iki dakika :)

   Üçüncüsü: Defter sizin olursa, deftere gittiğiniz yerin havasını da suyunu da götürebilirsiniz. Keyif sizin paşa gönlünüzün :)

   Sheaffer'ın güzel kalemleri örneğin Targa artık üretilmiyor. Babam bana bir NOS Targa buldu da ellerinden öpüverdim kendisinin. Zaten ne de olsa babam.

   İlkokul öğrencileri için cicili bicili, muhteşem defterler var. Bence bu defter mutlak surette üniversite ve üzerine hitap ediyor.

   Sil
  2. valla birincisi, zarar gelmez, ama halihazırda boş defterlerim varken vicdani bir "sızımlama" içerisindeyim.

   ikincisi, sponsorlu olduğu zaten açık ve seçik. zamanında vardı asturquemandele diye hesabım, kapatmak 2 dakikadan fazla sürmüştü.

   üçüncüsü, bu konu öyle, hep derim gündüz felsefe yapamıyorum. yapınca da keyif paşa gönlünün deyü kızıyorlar yahuuuu. (ciddiye almayın)

   o targalardan benim de peder bey sayesinde olacaktı, gözüm vardı ama başka bir arkadaşına hediye etmiş. nibine gurbaaağğğn. içten içe çok kızmıştım. bir pelikan'ı da doğradığında kızmıştım. güya kesik uç yapacaktı.

   son olarak, bu dünyaya çekemiyor cicili bicili defterler. kendi hocanızla olan hikayenizi bir hatırlayın. seçmece karpuz kıvamına sokmak istemem öğrencileri ama, hak edeni var, etmeyeni var. mesela ben kuzenime versem, bu ne la, basket topu alaydın ya bi spalding der çıkardı.

   velhasılı"kalem", defter iyidir gençler. bu defter de güzel bir defter.

   tamam ben takipçi sayısını artıramam ama, yine de söyleyim. şahsen antakya diyarına gözlem yapmak için bir seyahat planım var, orada dolar biterdi bu. dokusu da buna uygun duruyor.

   daha edebi bir dille yazardım ama havada güneş pırıl pırıl, engel oluyor.

   Sil
  3. Bu arada, hafta sonu Caran D'ache Storm aldım. Çok beğendim rengini. Yakın zamanda mürekkep incelemeleri başlayınca onu da yayınlayacağım. Yalnız 30 ml için fiyatı korkunç derecede pahalı.

   Sil
  4. fiyat miktar oranı olarak zirvelere oynuyor, doğru. montblanc mürekkepleri de öyle. şişenin ebatlı olması Caran d'Ache'da, yarısının ancak dolu olmasına engel değil.

   aynı fiyata, hatta ucuzuna 80'lik diamine var yahu...

   ama şahane bir mürekkep, valla kokteyl yapıp içesim geliyor kendisini.

   m uç o mürekkep için ince mesela, asla ince uçlarla kullanmayın derim.
   en ince b olsun.

   Sil
  5. Ben de 1.1 kesik uçlu kalemle denemek istiyordum ama bunun için önce Lamy'nin ucunu değiştirmeliyim. Siyah Lamy'e koymak istemiyorum storm'u. Şöyle güzel bir renk olmalı...

   Sil
 10. aahhh bu güzelliği nereye götürsek az. O kadar özel bir görünüşü var ki..Tudi Billo defter benim olsa(ahh ah) bu yaz değil belki ama sonbaharda nişanlımla yapmayı planladığımız Türkiye turuna götürmek isterdim. Hiçbir ülkeye değişmeyeceğim memleketimin güzel anılarını, bir tanecik Sheafferımla bu deftere yazmak isterdim.. Keşke.

  https://twitter.com/#!/ruzgaradogruu
  https://www.facebook.com/ruzgaradogruu
  http://ruzgaradogruu.blogspot.com/

  Sevgilerle!
  Melis.
  ruzgaradogruu@gmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem Türkiye turu, hem de Sheaffer. Bence defter sizin olursa çok şanslı :)

   Sil
  2. bence de çok şanslı. Ama asıl beim olursa ben şanslı olacağım o kesin. Sheafferı mürekkeple buluşturmanın vakti gelmişti zaten. İnşallah bu deftere nasip oluur!:))

   Sil
 11. Olur ya duser bana, bu yaz Temmuz sonu-Agustos basi gibi Lappland'a gidecek, net; kiyiya-koseye sacilmis-serpilmis duran denemeleri temize cekip ilk, yenileri eklenecek umuyorum beyaz geceler boyunca.

  https://twitter.com/#!/octavioysusana (evet han'fendi, kaydol da gel dediniz, geldim buyrun.)
  https://www.facebook.com/therealfolkblues

  - izzet

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman Allahîm Lapland mı? Beyaz geceler mi? Muhteşem. Yalnız uyku düzeninizi bozmayın dikkat!

   Sil
  2. Lapland ya... Muhtesemdi harbiden de – gecen sene 1 hafta kalabildim sadece. Degiyor efenim, inanin degiyor. 2-3 gun insomnia, geciyor sonra, lakin ufukta beyazca bir topun yuvarlanip yuvarlanip yeniden yukselmesini gormek icin yapilmayacak sey yok, olmamali.

   Sil
 12. https://twitter.com/#!/RoselynShade
  https://www.facebook.com/littlewinged

  Eğer bu defterler benim olsa bu yaz yanımdan hiç ayırmaz, yetenek sınavlarına giderken bir sürü eskizlerle doldururdum. Füzen, eskiz kalemi, pastel kalem ve beyaz kalemlerle tüm sayfalarını değişik karakterler ve tasarımlarımla bezerdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanatçının eline düşen defter ne şanslı olur değil mi? Bu arada, fotoğrafınızdaki berenin aynısından bende de var. Çok severek takıyorum kış boyunca.

   Ama çekilişe katılmak için blogumun da izleyici olmayı unutmayın.

   Sil
  2. Hmm hem kahve gibi hem bu blog izlediğim bloglar listesinde var ama? Kontrol edeyim yine =)
   Çok güzel bere, resmen simgem oldu, kendimi çizdiğimde de hep o bereyle çiziyorum artık =D Özdeşleştik.

   Sil
  3. Ben benimkini Hesionka'dan almıştım :)

   Sil
 13. ağustos sonu gitmeyi planladığım Kırımdaki kongreye ve bundan sonraki kongrelere götürmek istiyorum hem de çok! :)

  https://www.facebook.com/helenas.way1
  https://twitter.com/Helly_Helena

  sevgiler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahh Kırım çok güzeldir. Sivastopol'e uğrarsanız benden de selam götürün ve benim yerime de çiğbörek yeyin olur mu?

   Sil
  2. aynen de sivastopol'e gidiyoruz inşallah yani :) tabi ki götürürüm selam ve illa ki yerim :) sevgiler..

   Sil
 14. Bu defteri okulum biter bitmez memleketime götürüp canımın içi babama hediye ederdim. Defterlere ve dolma kalemlere en az benim kadar düşkün olduğu için böylesine harika bir defter onu inanılmaz mutlu eder. Onun mutluluğu da benim mutluluğuma mutluluk katar, daha ne olsun :)

  http://twitter.com/LadyPenelopeia

  http://www.facebook.com/profile.php?id=100003610261265

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika, babalar bize dünyayı veriyor. Biz onlara bir defter hediye etmişiz çok mu?
   :)

   Sil
 15. Looks like some amazing paper. Will have to try and find it when I'm done my current webnotebook. Thanks for the great review!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. You're welcome. I am going to have more reviews on papers, notebooks and inks in the following days. Feel free to check nishmark.com as well.

   Sil
 16. Sanırım diğer arkadaşlar gibi bu yaz Tudi Billo defteri herhangi bir geziye götürme imkanım olmayacak. Lakin eğer Tudi Billo defter benim olsa idi, evdeki iki küçük kağıt kalem canavarından korumak amacıyla dolmakalemlerimin bulunduğu odama götürerek, küçük haytalarla yaşadığım her güzel anı bu deftere yazmak isterdim…Elbetteki onlar uyuduğunda :)

  http://www.facebook.com/profile.php?id=1440955860
  https://twitter.com/#!/emre_caliskan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklarımızın hatıratından daha kıymetli ne olabilir ki? Bir keresinde Erguvan Kalem'in sahibi Bizans Bey, gelecekte çocuklara anne babalarından kırık bilgisayarlar ve çalışmayan cep telefonları kalacak. ben kendi çocuklarıma defterler bırakmak istiyorum" demişti. Ne kadar haklı değil mi?

   Sil
 17. https://twitter.com/#!/mesutsuat
  http://www.facebook.com/mesutsuat

  Belki bu yaz olmasa da Tudi Billo'yu önümüzdeki yaz için birlikte evlilik plânları yaptığımız kız arkadaşımla balayı için gideceğimiz yere götürürdüm :) Her gün için ayrı bir dolma kalem ve ayrı renk mürekkeple günlük tutardım orada, ne de olsa Tudi Billo uzun ömürlüdür, yıllar sonra o bir kaç sayfayı açıp okuyunca oldukça duygulandırır insanı :)
  Zîra balayında o güzel deftere ne yazarsak yazalım harika bir anı olur kanımca

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ilişkileri canlı tutmanın en güzel yollarından biri bu. İki insanın birbirine en çok sevgi duyduğu anları kaydedip, zaman geçtikçe onlara bakması. Böylelikle bir anlamda sevgiyi tazeliyor insan.

   Bu arada, Lamy'den memnun musunuz?

   Sil
  2. Hem de nasıl :) Hatta son finallerime onunla çalıştım, vakit buldukça çok sevdiğim elyazısı denemeleri yaptım bol bol :) tüm derslerimi geçtim ve mezun oldum; yani ilk Lamy ile beraber unutulmayacak hatıralara imza atmış olduk :)

   Sil
  3. Çok sevindim beğenmenize, umarım uzun yıllar sizinle birlikte güzel yazılar yazmanıza vesile olur.

   Sil
 18. izliyorum bloğunuzu
  twitter ve facebook sayfalarını takip ediyorum
  https://www.facebook.com/profile.php?id=731717590
  https://twitter.com/1904dwt
  Tudi Billo defter benim olsaydı onu Çeşme'de ağırlamak isterdim o eşsiz plajlarında kumlar girsin aralarına mis gibi havası sinsin cildine özledikçe koklayayım ve en önemlisi anılarım dökilsün kalemin ucundan yapraklarına hafızalardan hiç silinmesin diye..
  sevgiler..
  ECE KALAYCIOĞLU
  ece.derin@hotmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çeşme'ye kim gitmek istemez. Sıcakcık kumların üzerinde yanıp, sonra buz gibi denizde. Hafif hafif rüzgar vururken...

   Benim çok fena tatilim geldi :)

   Sil
 19. önce şartlar :
  https://www.facebook.com/nilay.kivan.emin.aydin

  https://twitter.com/#!/nilaykivan

  blogunuzun da 110.izleyicisi oldum :)

  bu harika defterin benim olmasını yürekten diliyorum..
  o yanımda olduğunda ben nerde olacagım biliyor musunuz?

  olmak istediğim ama olmadığım ve bu durumun bana verdiği sancıları ve sevinçleri yazabileceğim ,bir damla gözyaşı izi yahut bir simit susamının izdüşeceği..bu sıcak,bu ev defteriyle heryerdeymiş gibi yazıp herşeydeymiş gibi hissetmeye çalışırdım..

  sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nilay Hanım,

   Katıldığnız için teşekkürler. Gerçekten de bir defter bizden izler taşıdıkça bize benzer.

   Bol şans diliyorum.

   Sil
 20. Merhabalar!
  Son gün belki de son saatlerde yazıyorum ama umarım katılabilirim. Seyahatlerde yanımda bir de defter, kitap, kalem ve takılmaya hazır mürekkep taşıdığım için bu deftere yer bulmam hiç de zor olmayacak. Tudi Billo defterlerin yapım aşamalarından çok etkilendiğim için onları Japonya'ya götürmek isterdim. Nedeniyse geleneksel yolla elde edilen kağıtların modernize edildiği Tudi Billo defterler ile teknolojinin devi olup da geleneklerin hala oldukça hakim olduğu ülkenin kaderlerini birbirlerine çok yakın bulmam.

  YanıtlaSil
Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...