Deffter Notebook Review / Deffter Defter Incelemesi

Scroll down to read in English

Bugünkü defterimiz "Deffter" markasına ait Kediler (Oyuncu) isimli defter. Gördüğünüz gibi kapağında da totişini lıp lıp yalayan bir kedi ve kedilerin özelliklerine yazılmış güzel bir iki satır mevcut. Eğer defterdeki tek kedi bu zannediyorsanız, yanılıyorsunuz. Daha neler var neler!

Today's notebook is Cats from the brand: Deffter. As you can see, there is a kitty licking its bottom and a few lines praising cats on the cover. And if you think that it is the only cat in the notebook, you are wrong. There is more!


Görüldüğü gibi arkasında da, mama için yalakaca bakan, sevimlilik yapıp rızkını çıkaran, esneyen ve uyuyan kediler de mevcut. Defterin fiyat bilgisi normalde üzerinde basılı ancak bana kendisi kedilerim babası Uzun Engin Efendi tarafından hediye olduğundan fiyat kısmının üzeri daksillenmiş. (Bana tipex diye gelenin kalbini kırarım :p) Tam bir nasıl "kedili deli kadın" oldum hikayesi. Evde o kadar kedili obje, öyle kekomançi iki kedi var ki, yavaş yavaş kedili kadın olacağım ve iş işten geçtiğinde anlaşılacak. 

As you can see, there are some cats on back cover, who are fawning, looking cute for the food, yawning and sleeping. Normally, price information is printed under the barcode. However, since this notebook is a gift from my dear Long Mister Engin who is the father of my cats, it was covered with correction fluid. It is a total story of  "How I become a crazy cat lady". There is so much cat shaped thing at home including two cats, I will become a crazy cat lady and no one will notice until it is too late. 


Defterin arka kapak sayfasında da, kağıt ve üretici firma bilgileri mevcut. Merak edenler için, yeri Bostancı Lunapark'a çok yakın. Ben bir defasında önünden geçtim ama saat 6'yı geçtiği için kapalıydı. Vitrinden ciğerci kedisi gibi bakınıp durmuştum. Defterin kağıdı "enzo kağıt" denilen bir kağıttan. Bu da kitaplarda kullanılan, sarı, gözü yormayan ancak maalesef kırçıllanmaya eğilimli bir kağıt çeşidi.

There are paper and company information on the inner back cover. The company store is really close to Bostanci Amusement Park. Once, I pass through but it was already 18:40 and the shop was closed. So I looked desperately inside as a cat looking to a butcher shop. The paper used in the notebook is called "enzo paper" which is normally used in books, yellow and eye-friendly. However, it has a natural tendency for feathering. 


Kağıdın niteliği dolmakaleme müsait değil, balığı kavağa tırmandırmaya gerek yok. Bu yüzden rollerball gibi, Stabilo gibi, tükenmez kalem gibi kalemlerle denedim. 

The paper of the notebook is not suitable for fountain pens. So there is no need to force a fish to climb a tree. Therefore, I tested it with rollerball, Stabilo and ballpoint pens. 


Sadece DONG-A Fineliner'da bir miktar bleeding (yani arkaya geçme) yaptı. Stabilo ve Rollerball kalemde ise arka sayfaya yazmayı keyifsiz kılacak miktarda "gösterme" (show through) yapıyor. Ancak eğer, ballpoint dediğimiz tükenmez kalemleri kullanmayı seviyorsanız, bu kağıt ve dolayısıyla bu defter tam size göre. Kağıdın yapısı nedeniyle tükenmez kalemle çok rahat yazabilirsiniz. Ancak satır aralığı 6 mm olduğundan eğer yazınız büyükse, satır atlayarak yazmanız gerekebilir. 

Bu arada, bir fikri mülkiyet hakları üzerine çalışan bir avukat olarak Deffter markasına buradan seslenmek ve markalarının biraz zayıf olduğunu söylemek istiyorum. Bence yol yakınken dönün :)

Only DONG-A Fineliner made a little bleeding (the green point). There has been show through with the Stabilo Point 88 and Rollerball which can quite increase your writing pleasure when using the back. However, if you like using ballpoints, this paper and notebook is absolutely for you. You can write flawlessly due to the soft quality of the paper. However, since the line spacing is 6 mm, you should need skipping lines if you have a big sized handwriting.

And being a lawyer working on intellectual property rights, I would like to say that Deffter is a weak brand. For example it is a brand like Notebbook.

Bu kadar kedi demişken bunlar da benimkiler, Patik ve Torik'e merhaba deyin!!!
Talking that much about cats, say hello to my cats: Patik and Torik!!!30 yorum:

 1. sıcaktan bütün gün aynı şekilde cam önü mermerine yatan kedim de selam göndermekte.

  kuyruğu hafif hafif sallayarak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de bu hafta ayrı kaldık kızlardan tatil vesilesiyle ama onlar da son bıraktığımızda serilmiş yayıyorlardı buldukları serin yerlerde.

   Vallahİ özledim bebuklerimi

   Sil
 2. Bu markanın içi aynı ama dışı film posteri kapağı olan defterlerinden bir tane aldım ben de, bir de bu kediciklerin küçük boy not defterini almıştım. Çok severek kullanıyorum ikisini de=)Güzel bir inceleme yazısı olmuş her zamanki gibi;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim guzel sözleriniz icin. Aslında defter boy ve kapakları cok çeşitli. Keske kağıtlarını da cesitlendirseler.

   Sil
 3. This notebook reminds me of the ones back home (from Taiwan). The design is cute, the idea is there, but like you say, lacking from the intellectual property perspective. But I like how it is a hardbound, so it is easier to write, when proper writing surface is lacking.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Actually this company producing a huge variety of notebooks with unforgettable movies on the cover. Since it is chosen for me, this one is with cats :)

   I sometimes prefer hard bounds but sometimes soft covers are also preferable since they are lightweighted and easy to roll. So I can buy any kind of notebooks :p

   Sil
 4. Hatun yazını çok beğendim yaa, valla güzel yazı yazma kursu olsa da gitsem yaa, tipi yok yazımın yeminle püü bana :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) aslında kaligrafi kursları var. Ben de gitmeyi düşünüyorum birlikte gidelim iste (^ ^)

   Sil
  2. yaa süper olur aslında ama senin elin yatkın geçersin beni baya :D nerden buluruz kursu ?

   Sil
  3. Aslında yakınlıkla cok ilgili degil. Yani en azından %90'i çalışmakla alakalı. Beşiktaş'ta bir kaligrafi kursu var. İstanbul kaligrafi merkezi ismi. Orayı düşünüyorum ben bu sene.

   Sil
  4. sitelerine baktım kurs var falan filan demiyo ama , sen eğer öğrenirsen bana da söylermisin ücret falan neymiş diye ?

   Sil
  5. Ben daha önce aramıştım bir kez. Onlar düzenli olarak kurs açmıyorlar. Talebe gore belirli dönemlerde. Öğrenince haber veririm mutlaka.

   Sil
  6. Merhaba, bir süredir blogunuzda geziniyorum, çok da keyif alıyorum. Kaligrafi kursundan bahsedince bende yazmak istedim. Bahsettiğiniz kursa geçen kış döneminde gittim.Oldukça zevkli bir uğraş, ancak yatkınlık gerçekten önemli.Aynı dönemde başlayıp devam edenler aynı ilerlemeyi göstermiyor doğal olarak. Ancak bu kendinizin iyisi olmanıza engel değil :) Bu arada hatırlatmak isterim Kaligrafik yazı gündelik yazım için kullanılacak bir yazı tipi değil, özel işler için kullanılıyor.Kurs çok zevkli , tavsiye ederim.

   Blogunuzu dolaştıkça dolmakalem alasım geliyor, biri beni durdursun :) Kaleminize, klavyenize sağlık...

   Sil
  7. Hoşgelmişsiniz Nursen Hanım.

   Kaligrafik yazı gündelik yazım hızına uygun değil gerçekten. Ama ufak bir mektup yazmak, sevdiğimiz insanlara küçük notlar bırakmak için birebir olduğunu düşünüyorum ben. Aslında evde bir miktar kendi kendime de çalışıyorum ama sanırım biraz eski kafalı olduğumdan "Hocasız olmaz" düsturunu benimsemişim.

   Dolmakalemle yazmak gerçekten özel bir zevk. Eğer yoksa, ilaç niyetine bir tane dahi olsa edinin mutlaka ama sonra "ben müptelası oldum, bağımlısı oldum" derseniz sorumluluk kabul etmiyorum :)

   Sevgiler

   Sil
  8. Dediğiniz gibi küçük notlar, şık hediyeler, davetiyeler ve duvara asmalık yazılar için kaligrafik yazı çok şık oluyor. Siz zaten bu konuda yeteneklisiniz ve meraklısınız, çabuk kotarırsınız. Benim naçizane tavsiyem çok kısa süreli de olsa bilen birinden ders almanız. Çünkü alışkanlık kazanıldığı zaman yanlışları düzeltmek daha zor oluyor. Bu arada kaligrafi çalışmalarınız için hangi kalemi kullanıyorsunuz? Ben dolmakalemle henüz beceremiyorum.

   Dolmakalem maceram ilkokuldan beridir devam ediyor, ancak yeni kalemler iştah kabartıyor. Tek sorumlu siz değilsiniz yani, olsa olsa sınırlı sorumlu olabilirsiniz :)

   Sevgiler.

   Sil
  9. Çok teşekkür ederim iltifat için. Peki siz, bu konuda özel ders veren birini tanıyor musunuz? Çünkü ben bugün İstanbul Kaligrafi Merkezini aradım. Kursları Eylül-Ekim gibi açılacakmış ve haftada sadece iki saatmiş. Bu yüzden özel ders veriyor musunuz diye sordum ama vermiyorlarmış.

   Ben ya esnek uçlu, ya italik uçlu dolmakalemleri kullanıyorum. Onun dışında kesik uçlu keçeli kalem tarzı kalemlerle de çalışıyorum. Ayrıca bir kaç tane de divit kalemim var.

   Sil
 5. bayıldım yine yorum yapayım dedim 5 dakika arayla :]

  kidilere selam, benim de focus adında bir kedim var :]

  cansu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Guzel yorumlar icin teşekkürler. Hoş geldiniz bloga. Focus'a da öpücük gönderiyorum buradan.

   Sevgiler

   Sil
 6. Aynı defterin iki farklı renginden bende de var:) D&R'dan almıştım. Ama bahsettiğiniz dükkana bakayım hem Bostancı'da oturuyorum:))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl tarif etsem tam yerini. Bağdat Caddesinden Bostancı yönüne doğru yürüyün. Bostancı ışıklardan karşıya geçip, o alt geçitimsi yerin oradan lunaparka doğru yürüdüğünüzü düşünün. Lunaparkı ilerde gördüğünüzde solda beyaz apartmanın alt katı. Camlı bir dükkan. Bakın bakalım değişik bir şeyler var mı. Ama bizi de haberdar edin olur mu?

   :)

   Sil
  2. Ayrıntılı tarifiniz için teşekkür ederim. Eve döner dönmez ilk fırsatta ziyaret edeceğim dükkanı.

   Sil
  3. Dün gidip, gördüm, tüm defterlere de bayıldım:))
   Blogumda aldığım defterleri paylaşırken sizin blogunuzun linkini de vereceğim^-^
   Tekrar teşekkürler ve de sevgiler.

   Sil
  4. Güle güle kullanın aldığınız defterleri. Heyecanla bekliyorum sizin yorumlarınızı. Ayrıca, inceliğiniz için teşekkür ederim.

   Sil
  5. Çok teşekkür ediyorum. Asıl bu güzel mağazadan haberdar ettiğiniz için ben teşekkür ederim^-^
   Defterlerimi paylaştım:)
   Sevgilerimle.

   Sil
 7. Ayrıca Patik ve Torik'e merhaba demenin ötesinde öpüp kokladım:) En azından hayal ettim diyeyim:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mis gibiler, tam öpüp yemelik. Patik pek yüz vermez kimseye ama Torik'i istediğiniz kadar öpebilirsiniz, müsait kendisi :)

   Sil
  2. ^-^ Zevkle ve keyifle ^-^

   Sil
 8. Oyun oynamak için notebook almak istiyorum. Crysis 3, GTA V, Call Of Duty gibi oyunları tam grafik özellikleri ile oynayabileceğim birşey. Böyle güçte notebook fiyatları sizce ne kadardır? Ayrıca önerebileceğiniz bir model var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gece gece çok değişik duygulara götüren cümleler topluluğu...

   - notebook - ve - oyun - kelimeleri aranmış, buraya gelinmiş... arama motoru daha ne yapabilirdi ki

   Eğer uygun olursa, 4 ortalı harita metod ile başla. Baktın olmuyor 96 yapraklı küçük bir defter de işini görür.
   ... resim çize çize savaştırırsın elemanları, "cuf cuf" ses efektleri yaparsın kendince.

   belli mi olur belki böyle böyle günün birinde karikatürist bile olabilirsin...

   Sil
 9. Merhaba;
  Ahh ahh defterler. Nasıl da severim her birini. Düşünüyorum bazen acaba hangisini daha çok seviyorum diye ama birini seçersem diğerine haksızlık gibi geliyor. Kalemler için de aynını hissediyorum. Bu yüzden deli gibi her yere çantamda koca bir kalemkutu ve birkaç defterle gidiyorum. Minik defterler gündelik notlar, listeler için çok ideal geliyor bana da. Böyle hesap kitap işleri için de kullanışlı oluyor. Ama en sevdiklerim daima büyük ve orta boylar olmuştur her zaman. Bu kedili olana ise kedi delisi bir kadın olarak bayıldım. Çizimle çok tatlı. Ayrıca çizgileri de göze güzel görünüyor, yalnız biraz daha aralıklı olsa daha sevebilirdim:) Arkaya geçme yaptığında benim de o sayfaya yazmak pek içimden gelmez. Bir de kaygan ve yumuşak kağıtları çok severim ben, kalemle üzerinde dans ettiğim hissine kapılırım ve yazmak için o hissetmeyi sevdiğim tutkuyu kolay yakalarım. Dağılma yaptığında insanın konsantrasyonu kayboluyor bazen. Yazılarınızı okuyor ilgiyle takip ediyorum. Hatta birkaç kere daha yorum bıraktım sanırım ama sonra nereye bıraktığımı unuttum cevap geldimi göremedim de:( Son zamanlarda çok unutuyorum çünkü pek çok şeyi bir arada yapıyorum ahtapotlar gibi. Kedicikler harika..Onların o tombuk, tüylü, sevimli, yumuşak ve kurabiye kokulu patilerini öperim. Benim kedim eminim şu an hala sabah bıraktığım yerde sıcacık uyuyordur:) Onlar iyi ki varlar. Markayı duymamıştım belki de dikkat etmedim bilemiyorum ama bundan sonra aklımda tutacağım. Belki tatil için geldiğimde İzmir'de de bulurum, umarım.
  Kalemler ile de ilgili pek çok sorum var bir ara yazmak istiyorum size:)
  Sevgilerimle
  Mutlu kalın:)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...