Fountain Pen Ink Eraser / Dolmakalem Mürekkebi Silgisi

Scroll down to read in English

Yukarıda gördüğünüz bu kalem setini Sirkeci'de bir kırtasiyeden almıştım. Bildiğiniz gibi Pelikano, Pelikan'ın çocuklar ve gençler için giriş seviyesindeki markasının ismi. Pelikano markalı başka kalemlerim olmasına rağmen mürekkep silicisi ile birlikte geldiği için kalemi denemek istedim. Hem ucunda, dolmakalemle uzaktan yakından ilgisi olmayan kızkardeşime hediye edip, hayır duasını almak var. 

I bought that pen set above from a Stationery shop in Sirkeci. (By the way, if you are reading this as a stationery and fountain pen lover or collector and if you plan to visit Istanbul, don't forget to visit Sirkeci. It is really close to the historic peninsula and you can find a lot stationery stores within a small area) As you know, Pelikano is the fountain pen 101 level brand of Pelikan which targets children and youth. Even though I have a few Pelikano pens, I wanted to try this particular pen, since it comes with an ink eraser.  And at the end, I can give this pen to my sister who doesn't understand from fountain pens and make her happy :)


Gördüğünüz gibi, kalemin ucu, bildiğimiz Pelikano'ların basit, düz ve dayanıklı uçlarından, yanında 6 adet 4001 kısa kartuş geliyor ve onun yanında da, bir tarafı ince keçe uçlu mavi kalem, diğer tarafında da, beyaz kalın ve mürekkebi silen bir uç var. 

As you can see, nib of the pen is standard plain and durable Pelikano nib and comes with 6 4001 short cartridge and along these, there is a pen with a fine felt tip at one side and a white broad nib erasing the fountain pen ink. 


Kalem ıslak yazıma sahip ve ucu oldukça yumuşak. Daha sonra bir inceleme de yapabilirim bu kalem hakkında. Aslında nasıl silindiğini göstermek amacıyla yazmıştım yukarıdaki satıları ama, daha sonra Mevlana'nın söylediği bir şeyi silmeyi içim elvermedi. Bu yüzden minik kalpler çizerek, onları sildim. Bence silginin performansı oldukça iyi.

This pen is a wet writer and has a quite smooth nib. I can make a review on this pen in the following days. Normally I wrote those lines to try the eraser but then I didn't feel like erasing the quotes of Mevlana Rumi. Therefore, I draw some little hearts and erased them. I think the performance of the eraser is pretty good. Bu arada, silgiyi diğer mürekkeplerde denedim ancak onlarda işe yaramıyor. Hatta Pelikan Edelstein mürekkeplerde de işe yaramıyor ama 4001 mürekkebi oldukça iyi siliyor.

Sevgiler,

By the way, I tried this eraser with other inks but it doesn't work. It doesn't work even with Pelikan Edelstein inks but it  erases 4001 inks pretty good. 

Sincerely, 

10 yorum:

 1. I have not treid any ink eraser for awhile because I found most of them take away the top layer of the paper. Does this ink eraser do that? It is such a curious product that I wonder whether the ink may feather when you write over the erased area?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I guess I understand your concern about those erasers taking the top layer away. However this one works in a different way. It is kind of wetting the paper and evaporating the ink. Since it is wet you have to wait for a while if you avoid feathering. Nevertheless it works only in 4001 and failing for other inks. I guess it is also sold separately so it worth trying.

   Sil
 2. Eskiden dolmakalem yazısını silmek için çamaşır suyuna batırılmış pamuklar çubuk kullanırdık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bunu ben de duymuştum. Aslında bu dolmakalem silgisindeki mantık da sanırım aynısı. Yalnız ilginç olan o ki, diğer mürekkepleri silmiyor. Pelikan'ın 4001 serisindeki mürekkepleri siliyor sadece :)

   Sil
 3. Çamaşır suyu yöntemi eski zamanlarda gayet işe yarar bir çözümdü. Gerçi o zaman bulduğumuz tek mürekkep yine Pelikan 4001 idi hatırladığım kadarıyla. Royal Blue yanında bir de yeşil - lacivert gibi bir renk olurdu sevdiğim.

  Neyse, daha dün bir kartuşa mürekkep doldurmaya çalışıyordum. Kartuş hava yapınca iki elim de 4001 Brilliant Black oldu. Yarı yarıya siyah beyaz neredeyse. Kat kat deterjanlı yıkama, alkol para etmedi. Çamaşır suyunun tek dokunuşu ile ilk günki temizliğine kavuştum :). Yine de tahriş ediyor tabi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında temel olarak bu da keçeye emdirilmiş çamaşır suyu. Ama dikkat edin, çamaşır suyundan sonra eller iyice durulanmadan kaleme yaklaşmayın, bazı kalemlerin gövdelerini bozabilir.

   Bir de bence mürekkep lekelerine alışın. Bence güzeller :)

   Elde tabi ki, en sevdiğim bluzda değil :)

   Sil
 4. keşke bende de bundan olsa (although I also wish that)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür Melikecim, Sirkeci taraflarına gidiyorsan belki bulabilirsin bu kalemden ve silgiden :)

   Sil
 5. Çok mohim mesele olap faidelidir ki okunması bu yazılar..

  YanıtlaSil
 6. Silgi sanırım çok ıslak, kağıdı biraz yıpratmış.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...