Ink Terminology / Mürekkep Terimleri

Scroll down to read in English


Mürekkep incelemelerinden önce bir el de, mürekkep inceleme terimlerinin anlamlarını vermek istedim. 


OPAQUENES: Opaklık. Mürekkebin şeffaf yapıda mı, yoksa opak mı olduğu gösterir. Bayan okuyucular için rujlarda lustre ya da opak olması gibi düşünebilirsiniz :)
FEATHERING: Kırçıllanma. Yani; mürekkebin kağıdın damarları arasında yayılması. Ancak dikkatli bakıldığında görülür ve mürekkebin yapısının da yanında kağıdın özelliklerine de bağlıdır.
BLEED THROUGH: Mürekkebin arka sayfaya "kanaması"dır. Mürekkebin rengi noktasal olarak kağıdın arkasına geçer. Bu da yine hem kağıdın, hem mürekkebin özelliklerinden biridir. 
FLOW: Mürekkebin akıcılığı ve yumuşaklığını ifade eder. Her ne kadar yumuşaklık ilk etapta dolmakalemin ucuna bağlı olsa da, aynı kalemde farklı akıcılık seviyesindeki mürekkepleri deneyerek aradaki farkı görebilirsiniz. 
SHADING: Gölgelenme. Mürekkebin koyudan açığa renk dalgalanmalarıdır. Shading pek çok mürekkep sever tarafından tercih edilen bir özelliktir. 
DRYING TIME: Mürekkebin kuruma zamanını ifade eder. 
WATER RESISTANCE: Mürekkebin suya dayanıklılığının ölçüsüdür. Her yazar suya dayanıklılık konusunda farklı şekilde inceleme yapabilir. Benim incelemem, mürekkep tamamen kuruduktan sonra elimi veya kulak pamuğunu ıslatarak mürekkebin dağılıp dağılmadığını gözlemlemek şeklinde. 

Umarım yardımcı olmuştur. 

Sevgilerimle,


CONTINUE TO READ IN ENGLISH


I wanted to write down the ink terminology before I start posting ink reviews.
OPAQUENES: Indicates whether the ink is opaque or transparent. For our feminine readers, it is like a lipstick being lustre or not :)
FEATHERING: It shows if the ink is spreading through the paper texture. It can generally seen when looked closely and also depends on the paper quality among ink. 
BLEED THROUGH: It is the "bleeding" of the ink through the back of the paper. You can clearly see the ink at the back of the paper and even sometimes on the other page. It is again relevant to both ink and paper. 
FLOW: It indicates the lubricity and the smoothness of the ink. Even though flow arises from the fountain pen nib at the first place, you can see the difference with testing different flow type inks with the same pen. 
SHADING: Degrading of the ink color from dark tones to the lights. It is mostly preferred by the fountain pen lovers.  
DRYING TIME: It indicates the time, that particular ink requires to completely get dried. 
WATER RESISTANCE: It measures the water resistance of the ink. Every author can choose different tests to measure the water proof quality of the ink. My review is based upon to see if the ink is smudging when treated with wet hands or wet q-tips after completely dried. 

Hope it helped. 

Sincerely, 

6 yorum:

 1. temel şeyler kısaca.

  review yapan bazı vatandaşlar, kokusundan, karıştırılabilirliğine, sıçramalardan nib kurumasına binbir şeye bakıyorlar.

  üzerine gidilse bir sürü açıdan test edilebilr. lakin bu temel terimleri bilenler, herhangi bir in review yazısından veya videosundan büyük oranda istediklerini öğrenecektir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, ben mümkün mertebe, kısa ve anlaşılabilir tutmaya çalışıyorum mürekkep incelemelerimi. Genel olarak da bu terimlerle yapacağım. Ancak defterin fotoğrafını çektiğim için, oradaki terimler de biraz beynelminel olmak amacıyla İngilizce olduğundan, burada Türkçelerini açıklamak istedim.

   Örneğin bir bleaching (çamaşır suyunda bekletme, ağartma) ya da soaking (su emdirme, suya basma) testlerini yapmayı planlamıyorum. Çünkü dediğim gibi benim mürekkepten beklentim çamaşır makinesinde yıkanmaya dayanması değil.

   Sil
  2. fotoğraflarınızda referans olarak mutlaka tam beyaz ve tam siyah bir şey bulundurun, tavsiyem bu yönde. onları referans alarak renk düzeltmesi yapmak daha kolay olur. bir çok program, tam beyaz olması gereken alana tıkladığınızda renk düzeltmesi yapabilir, basitçe iş görür bu.

   illa ki düzeltme istiyor fotoğraflar çünkü.

   Sil
  3. Aslında bu biraz renk düzenlemesi yapmaya çalıştığım bir fotoğraftı ama demek ki, yine olmamış. Yavaş yavaş öğreneceğim umarım.

   Ama tam beyaz ya da tam siyaha göre uygulama yapmak mantıklı.

   Sil
 2. Blogta bakınmıştım ama Winsor and Newton mürekkebi üzerine incelemeye denk gelmemiştim. Hazır fotoğrafta kullanmışsınız, görünce de aklıma geldi şimdi: Çok zaman önce İstiklal'den almıştım Crimson rengini. Sonra biraz bakınınca, markanın kendini resim mürekkebi olarak tanıtması, üzerinde de "kullandıktan sonra hemen temizleyin" gibi bir uyarı görünce, kalemlerime kıyamadım.

  Herhangi bir kaleme çekip kullandınız mı? Tavsiye eder misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Windsor&Newton mürekkeplerin bir kısmı oldukça yoğun yapıda, o mürekkeplerin kesinlikle dolmakaleme konmaması gerekiyor. (Genelde metalik renkler) Diğer mürekkepleri içinse (örneğin yukarıdaki mavi ve yeşil gibi) sizin söylediğiniz gibi, kullandıktan sonra hemen temizleyin deniliyor. Ancak ben bu riski almıyorum. Zira daha önce kullandığım bir Rubinato vardı. Normalde hiçbir sorun yok gibiydi ama bir gün kalemi tamamen söküp, damak üzerine mürekkebin parça parça leke yaptığını görünce kullanmaktan vazgeçtim.

   Bu sebeple açıkçası, pek tavsiye etmiyorum.

   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...