My Drawings / Çizimlerim

Scroll down to read in English

Size ben çocukken babamın ressam olmam için çok uğraştığını anlatmış mıydım? O zaman anlatayım. Babam,  çok güzel resim yapar. Hem teknik liseden mezun olduğu, teknik lisenin üzerine de teknik üniversitelere gittiği için, hem perspektif algısı çok yüksektir, hem de resme yatkınlığı vardır. Ailemin, ilk çocuğu olduğumdan, babamın da en büyük arzusu benim resimle uğraşmamdı sanıyorum. Bu yüzden günümüz bebeklerinin bebek bezi harcamışlığı kadar, benim boya kalemi harcamışlığım oldu çocukken. Çünkü adamcağız her gün "aman boyasını, kalemini eksik etmeyelim" diyerek eve boya kalemi taşıyordu. Aynı eforla eve süt taşısaydı, şimdi cep herkülü boyunda olmazdım bence. (Blogumu okuduğunu biliyorum, seni çok seviyorum baba!)

Have I ever told you about my dad's passion about making me an artist? Ok, let me tell you. My dad has a talent on painting. He had graduated from a technical high school and after had attend to technical universities, he has a perspective perception and he has talent for painting. As the firstborn of the family, he was passionate about raising me as an artist. So, I spent crayons as a baby spent diapers. Because, poor man was carrying crayons to home for me everyday. I guess if he had spent that effort for milk and calcium, I wouldn't be that little :) (I know he reads my blog, I love you dad!)

Tabi, fotoğraflardan da anlaşıldığı üzere, babamın emekleri boşa gitti. Ben de okuyup, dünyanın en sıkıcı mesleklerinden birini yapmaya başladım. Ancak Serrose blogunda, Japonya'dan çizim kitabı isteyen var mı diye sorunca ben de dayanamayıp sipariş verdim. İşte şimdi elime geçen o kitaptan bakarak bu basit şeyleri çiziyorum. 

Of course, as understood from the photos, my dad's effort gone useless. And as I graduated, I starting practicing the most boring profession of the world. Nevertheless, when I saw that Serrose asked her blog, if anyone else is interested in drawing book from Japan, I couldn't resist and make the order. And now, I am sketching those plain, simple drawings looking from that book. 

Bu arada, defteri merak eden varsa, The Container Notebook / Melo

By the way, if you are wondering about the notebook, The Container Notebook / Melo

28 yorum:

 1. Your drawings are SO cute!! I love them!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Azizah. I am trying to draw things. It is quite like a therapy for me.

   Sil
 2. üçgen tavuktan fırtlayan yumurtadaki dışafırtlatımcı anlayış, oldukça zirai bir satha nüfzediyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben orada, tarım işçilerinin zor hayat koşullarını resmettim. Hem bir kere, o tavuk değil, resim.

   Sil
  2. resmi tavuk, dediniz. neyse, bu doğudakilerin pirinç kağıtları ile yaptıkları şeyler var ya, neyse adı işte, benim favorilerim onlar. bir bakınayım neydi onlar.

   Sil
  3. Bu bahsettiğiniz çizimler fırça ile mi yapılıyor? Elimde iki adet açılmamış brush pen var da, onları da bir vesile ile kullanıma açmak istiyorum.

   Sil
  4. http://bit.ly/NebqpS, demin yanlış yere yazdım bu yorumu, onu yayınlamasanız da olur bence. kimse de, ne diyor la bu ibiş, demez bana.

   bu şekilde yapılan çalışmaların, dolma kalem/divit vb araçlarla yazı kağıdı olarak kullanılması aslında.

   yakından bakınca gerçi bu kağıtlar oldukça ilginç duruyorlar.

   ben ne zaman pirinç kağıt arasam, pastanelerin pasta üzerine resim basmakta kullandıklarından buluyorum. gerçi araştırmadım aynı mıdır?

   ona da bakmalı.

   Sil
  5. Video'yu izledim. Çok çılgın gerçekten. Ben brush pen'le adımı yazayım en iyisi :)

   Bu arada, pirinç kağıt'tan haberdar değilim. Araştıracağım en yakın zamanda.

   Sil
  6. Vidyoyu ben de izledim, gerçekten adamlar süper yav :) Ellerindeki her şeyden faydalanıyorlar hatta en çok yedikleri şeylerden bile neler çıkarmışlar. Yani bizim, Rize çayından mürekkep yapmamız gibi bir şey olmuş :PpPp

   Sil
  7. Ha bu arada, yazmayı unuttum, belki daha önce görmüşsünüzdür bu siteyi, madem konu Uzakdoğu ve çizimlerden açlıdı bu site belki ilginizi çekebilir :)
   http://www.theshodo.com/

   Ben bir şeyler karalamıştım önceden :P

   Sil
  8. En yakın zamanda bakacağım bahsettiğiniz siteye. Aslında biz neden Rize çayından mürekkep yapmıyoruz ki? Aslında J. Herbin'in aradığım iki tane mürekkebi var. Biri Possier de Lune, diğeri de Lie de the. İlki Ay tozu olarak çevriliyor türkçeye ama ikincisi çay bişeysi, nesi olduğunu bilmiyorum. Güzel bir çay rengi. Tabi bizim bildiğimiz tavşan kanı rengi değil de, daha koyumsu bir renk.

   Sil
 3. Şu, bulutların üzerinde uyuyan minik kızın resminin, eğer izin verirseniz bir çıktısını alıp, odasına asması için yeğenime vermek istiyorum :)

  Çok güzel çizimler. Söylemeseydiniz de zaten bir Japon etkisi olduğu belli oluyor çizimlerinizde. Gözler hemen Pikachu'yu arıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mesut ne demek elbette dilediğin gibi kullanabilirsin. Eğer istersen sana o resmin büyük boyutlu halini göndereyim ancak, renkleriyle biraz oynaman gerekebilir. Yeğenini benim için de öp.

   Pikaçu iyi fikir onu da çizeyim en iyisi :)

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim :) Resmi yeni pencerede açınca yeterli büyüklükte açıldı zaten, onun çıktısını alırım.
   Yeğenime vereyim o da, yeni sünnet olan küçük kardeşine hediye olarak versin o halde. Odaları bu çizimlere benzer resimlerle (bir kısmı da kendi çizimleri) dolu zaten :)
   Pikachu ve bir de zafer işareti yapan bir Japon kız olmazsa olmaz :)

   Sil
 4. Güzel, naif çizgiler.

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Çok sevimliler! Çizmek apayrı bir güzel =) Kısmetse bir kaç sene içinde profesyonel olarak yapmaya başlayacağım şey kendisi heh.
  Defter çok güzelmiş. Bu aralar eskiz defterimin son yapraklarındayım, tavsiye eder misiniz bunu? =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Gerçekten çizmek terapi gibi geliyor insana. Valla insan şu işi yapsa yaşlanmaz diye düşünüyorum :)

   Deftere gelince, daha önce incelemesini yapmıştım. Yukarıdaki fotoğraflarda da, o show through sorunu biraz kendini belli ediyor dikkat ettiyseniz. O açıdan tam olarak tavsiye edemiyorum. Ama dizaynı güzel ve kullan at defterler olarak güzeller.

   Sil
 6. zamanında kendi blogumda penmanship, olayına bir giriş yapmayı planlamış, kısaca yazmış, lakin enginar tarifleri ile devam etmeyi yeğlemiştim. penöanship'in yazı bıyutu bir yana, bir de çizim teknikleri mevcut malum. flex aparatlarla takılıyorlar. flex divit veya kalem kullanarak.

  bir örnek vermek gerekirse:

  http://bit.ly/N8oE9p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En son Gourmet Pens'te Azizah bir kalem tanıtmıştı http://www.gourmetpens.com/2012/07/review-wahl-eversharp-doric-2nd-gen.html

   Ucun üzerinde bir aparat mevcut ve o aparatla ucun hem flexibilitesini hem de mürekkep akışını ayalıyor. Öyle güzel ki, gözlerim yaşardı :)

   Geçenlerde mektup kırtasiyeye uğrayıp divit ve uç takımı aldım bir adet ama maalesef özel olarak flex divit uç mevcut değildi. Üzücü.

   Sil
 7. cizimlerin INANILMAZ TATLI

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :) Beğenmenize çok sevindim.

   Sil
 8. canim sen daha guzellerini de yaparsin, yagli boya calissana

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biricik kuşum, sen olmasan bana kim gaz verecek böyle :)

   Yerim seni

   Sil
 9. Çizimleriniz gerçekten çok hoş :) bende bu tarz şeyler arıyordum kendimi geliştirip elimin alışması amaçlı denedim gayette hoş oldu. Bunlara benzer varsa yükleyebilir misiniz? :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi, mutlaka yüklemeye çalışırım. Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...