The Netherlands Visit / Hollanda Seyahati

Scroll down to read in English

Ortaokulu bitirdiğim sene, babam çocukların karakterlerinin ancak yatılı okulda gelişebileceğini düşünerek beni yatılı okula göndermişti. Eğer siz de, hayatınızın bir kısmında yatılı okuduysanız, aynı okulda okuyan, aynı yurtta ve hatta aynı odada kalan insanlar arasında nasıl bir arkadaşlık bağı kurulduğunu az çok bilirsiniz. Ayşe de, benim aynı odayı paylaştığım biricik arkadaşım, bu haftasonu Amsterdam'da evlenince, ben de onun bu mutluluğuna ortak olmak için Amsterdam'a gittim. Ona ve eşine, uzun, mutlu ve güzel bir hayat diliyorum. Ve evet, oraya gitmişken de, kırtasiye ve özellikle de biraz dolmakalem bakınmaya niyetlendim. Ancak, kısıtlı bir zaman içerisinde yaptığım alışverişlerimde, sadece bu defterleri alabildim. Zaten, Amsterdam'daki bu kırtasiye  yokluğu beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. Ayrıca, ünlü mürekkepçi ve kırtasiye P. W. Akkerman'ın da Kalverstraat üzerindeki dükkanını kapatması üzücü. Peki neler aldım? İki adet fazla kızsal Paperchase defter. (Birinin, kağıdı beyaz, çizgileri pembe) Bir Paperchase Spectrascope renkli defter. Bu defterin sayfaları renkli renkli ve koparılabiliyor. Not kağıdı ya da mektup kağıdı olarak kullanılabiliyor. İki adet Hermitage Amsterdam defter (Biri sizin için!) Bir Paperchase Yumuşak Deri kaplı Defter. (Kahverengimsi olan) Bu defterle ilgili beklentim yüksek, çünkü kağıdı 145 gsm! Bir adet Kimmidoll Ufak Ajanda, bir adet Penguin 1984 defter. (George Orwell seven el kaldırsın) Paperchase kart ve zarf seti, yine! Paperchase ucuz bir dolmakalem, bir miktar Twinings çay (Çaya bayılıyorum), Cerruti 1881 parfüm (kalp notası yasemin, üst notası frezya ve temel notası sandal ağacı), dünyanın bence en iyi tütsülerinden biri olan Nippon Kodo tütsüler, arkadaşım Filkan için oyun kartı ve fotoğrafta bulunmayan bir miktar yiyecek! Umarım yakın zamanda burada gördüklerinizin bir incelemesini yapacağım ama aslında çok da yakın bir zamanda olması mümkün değil, çünkü gelecek hafta tatile gidiyorum. 

Siz seyahate gittiğinizde neler alıyorsunuz?

Sevgiler,

CONTINUE to READ in ENGLISH


When I graduated from primary school, my father thought that, boarding school is necessary for a child to grow his/her character. So I went to a boarding school for high school. If you ever been to a boarding school, you will understand and estimate the strong bonds between people who went to the same school, same dorm and who shared a room. Ayse is a true friend of mine whom I shared my room in high school, got married in Amsterdam this weekend. So I went there to be a witness of that joyful moment of her life. And I wish her happy and prosper life with her husband. And okay, when I went there I tried to find some stationery, especially some fountain pens, but I all can get in a very limited time was those notebooks and stuff. I got really disappointed about Amsterdam's lack of stationery shops. Famous ink maker and stationery P.W. Akkerman shot its shop down in Kalverstraat in Amsterdam, so it was sad. 

What I got? Two very "girlish" Paperchase notebooks. (One with pink lines on white paper) One Paperchase Spectrascope colorful notebook in which you can tear the papers and use them as notepapers or letters. Two Hermitage Amsterdam notebooks. (One for a giveaway!) One Paperchase Smooth Leather Journal (taupe one) Indeed I have great expectations upon that notebook, since the weight of the paper is 145 gsm! One Kimmidoll Mini Journal and one Penguin Nineteen Eighty-Four notebook. (Hands up, if you like George Orwell) A card and envelope set of Paperchase, a cheap fountain pen of Paperchase (again!) some Twinings Tea (I love tea), a Cerruti 1881 perfume (Jasmine as heart note, freesia as top note and sandalwood as base note), Nippon Kodo incenses (imho) the best incense in the world, Skat cards for a friend and some food I didn't include in the photo. Hope I will make the reviews of the notebooks soon. Actually cannot be very soon, since I will be taking annual leave next week. 

What do you buy when you are travelling?

Sincerely,

18 yorum:

 1. Ne kadar güzel ciciler almışsınız:)
  İyi günlerde kullanın.
  Ben genelde gittiğim yerlere has hediyelik eşyalar ve gözüme güzel görünen cebime uygun şeyleri alırım:))
  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, sevgili okuyan. Daha iyileri sizin olsun.

   Gittiğimiz yerlerden aldığımız ufak hediyelikler, baktıkça bizi oraya tekrar götürüyorlar değil mi?

   Sevgiler

   Sil
 2. Indeed a pity you could not buy Akkerman's ink. I look forward to having it on some pen of mine.

  What do I buy when I travel? Depends on the destination. Sometimes, fake Montblancs... some others, unusual pens I might find in flea markets, regardless the actual quality. I guess I could find some old Scrikss hidden in the streets of Istanbul!

  Thanks for keeping your blog updated. Thanks for the hard work.

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I am actually more interested in Akkerman's wonderful ink bottles :) Hope next time.

   If you will ever visit Istanbul, you can find a lot of Scrikss pen and don't worry, I will be there to help to find the rare ones!

   Blog is quite time consuming and tiring. However, it is great to get appreciated for the work. I also thank you for the great Japanese pens you are reviewing.

   Best

   Sil
 3. Konuyla alakasiz olacak ama kalemkutusu Vac700'leri satmaya baslamis. 375 tl'lik fiyati konusunda hic bir yorum yapamiyorum. Twsbi'ye fiyatiyla sinif atlattilar Turkiye'de

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, ben de bugün gördüm. Daha geçenlerde sözlükten birine 50 dolarlık kalemi 185'e satan ikbal, 85 dolarlık vac 700'ü 250-300 arasına satar demiştim, 375 yaptılar.

   Hatta geçenlerde benim daha önce incelediğim Oberthur Tiama'nın kalem kutusuna geldiğini yazmıştım. Fransa'dan 25 euro'ya aldığım kalem, kalem kutusunda 185 TL. Gerçekten artık abarttılar.

   İşin komik tarafı, bir kaç hafta önce bir arkadaşıma TWSBI 540 almaya gittik. 190 TL dediler. Dedim ki, ilk başta 150'ye getirdiniz, sonra 180 yaptınız, şimdi de 190 mı yaptınız? Abartmayın dedim. Bana dediler ki, "Siz yanlış biliyorsunuz, biz 180'den getirdik, yeni zam geldi, o kadar". Allah'tan bloga not düşmüşüm. Yoksa bir de bunak muamelesi görecektim.

   Sil
  2. Sizinle burada yorumlaştıktan sonra, dayanamayıp TWSBI'a e-mail attım. Çok kısa sürede böyle bir durumdan haberdar olmadıklarına dair bir mail aldım. Detayları sizinle mailde paylaşırım.

   Sil
 4. Kem gözsüz kıskandım! [Güle güle kullanın:)]

  (El sallayaraktan) Orwell ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha güzelleri senin olsun. Hem dediğim gibi, orada çift görünen defterlerden biri okuyucular için. Tatil dönüşü çekiliş belki sana isabet eder, ne dersin?

   O zaman hep beraber:

   Beasts of England,
   Beasts of Irealand,
   Beasts of every land and clime
   Hearken of my joyful tidings
   Of the Golden future time!

   Sevgiler

   Sil
 5. "İhtimali bile güzel." derim. =)

  2+2=4 ;)

  YanıtlaSil
 6. Hermitage Amsterdam deftere ben de bayildim
  hosgeldin;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşbulduk :) (Gerçi asıl hoşgelen sensin bence :p)

   Bu sefer sen de katıl çekilişe, eğer kazanırsan Türkiye'deki adresine gönderirim. En olmadı, sen dönmüş olursan, annene gönderirim, bir şekilde eline ulaşır sonradan.

   Sil
 7. Blogunuza lamy kalemleri araştırırken denk geldim. Birkaç gündür sıkıldıkça yazılarınızı okuyorum.
  Ummuduğunuz alışverişi yapamamanıza rağmen defterler çok hoş görünüyorlar. Haftaya interrail adı altında birkaç ülkeyi kapsayan bir gezi yapacağım ve bana çok güzel hediye fikirleri verdiniz. Kırtasiye ürünleriyle ilgilenmeme rağmen yolculukta uğramak için aklıma gelmemişlerdi ne yalan söyleyeyim. =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eMiNe, hoş geldiniz demek istiyorum öncelikle. Ayrıca, umarım çok güzel bir interrail seyahati yaparsınız.

   Kalemlerle ilgili de yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

   Sevgiler,

   Sil
 8. I usually buy postcards, but nowadays, I take pictures of places I go and make my own. Stationery is a definite must, especially the ones with English/ French that don't quite make sense.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. France is a heaven for all kind of stationery products, especially fountain pens. I was quite surprised about it. But using photographs instead of postcards is a great idea. Do you get them printed as postcards or you just write down at the back of a photograph?

   Sil
 9. Orwell için el kaldırıyorum!

  Yakın bir zamanda keşfettim blogunuzu, Amsterdam'a gideceğim için bir de "Amsterdam" yazıp aratayım dedim. Çok uzun zaman olmuş yazalı ama ben ilk defa gideceğim Amsterdam'a nerelere bakabilirim kırtasiye alışverişi için, özellikle bir tavsiyeniz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu anda yerini tarif edemeyeceğim bir Akkerman kırtasiye var ancak Akkerman mürekkep satmıyor. İçeride delicesine kalem ve mürekkep çeşitleri var. İnternet aramasıyla adresi öğrenebilirsiniz diye tahmin ediyorum. Bir de bijenkorf'un üst katında kırtasiye bölümü var. Oraya bakabilirsiniz. Onun dışında Almanya'daki kadar kırtasiye bolluğu yok.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...