Photo of the Day / Günün Fotografi Vol. 12Günün kalemi: Lamy Al-Star Kahverengi Fine (ince) Uç
Günün kitabı: Siddhartha/Hermann Hesse
Günün içeceği: Lipton Orange Jaipur Çay

Aslında, okumalarımı, din, mitoloji, okült, ezoterizm ve mistisizm üzerine yapıyorum. Ama bazen, zihnimi dağıtmak için bir süreliğine roman okuyorum. Idefix'ten de Hermann Hesse setini sipariş ederken, (cahilliğime verin) Hesse'nin doğu mistisizmine bu kadar değinen bir yazar olduğu konusunda fikrim yoktu. Ancak, Siddiharta'yı, Demian'ı, Masallar'ı ve Doğu Yolcuğulu'nu okuduktan sonra kendisini çok sevdim. Eğer hala tanışmadıysanız, şiddetle tavsiye ederim.

Sevgiler,


Pen of the Day: Lamy Al-Star Brown Fine Nib
Book of the Day: Siddhartha/Hermann Hesse
Beverage of the Day: Lipton Orange Jaipur Tea

Normally, I do my readings upon my area of interest, religion, mythology, occult, esoteric and mysticism. However, sometimes I feel like I need to relax my mind so, I read novels for a while. While ordering Hermann Hesse set, (my ignorance) I had no idea that Hesse has so much reference to east mysticism in his books. I did liked Hesse and if you haven't met him yet, strongly recommended. 

Sincerely,

16 yorum:

 1. Bir de Kamuran Sipal disinda biri cevirse Hermann Hesse'yi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben şu anda Masallar'ı okuyorum. Bitmek üzere. İris Kantemir çevirisi. Almanca bilmememe rağmen bir kaç yerde ufak pürüzler hissettim ama onun dışında gayet güzel ve akıcı bir çeviri gibi geldi bana.

   Bu arada, dünkü yazının altında size hitaben yazılmış bir cevap var gördünüz mü?

   Sil
 2. Simdi siz soyleyince okudum.

  YanıtlaSil
 3. Hesse'nin tum kitaplari var bende, ama Masallar'i okumadim, Yapi Kredi'den cikan kitaplarin hepsi, Can Yayinlarinda ise Dogu YOlculugu ve Masallar haric hepsi Kamuran Bey tarafindan cevirilmis.

  Biraz once dedigim gibi dunku yorumunuzu yeni okudum, Ikbal icin pek bir seyin degisecegini zannetmiyorum, alacak olursam Ingiltere'den siparis edecegim. Ilk yorumlar pek olumlu degildi zaten Vac700 ile ilgili.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Masallar gerçekten çok güzel. Kısa öykülerden oluşuyor. Her biri oldukça sürükleyici.

   Sanırım, 530-540'da olduğu gibi, Vac 700'den sonra iyileştirilmiş Vac 750 de çıkabilir.

   Sil
 4. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Bir uçak yolculuğunda okudum bu kitabı. Lamy mat siyah dolmakalemimle notlar almıştım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de kitabı okumaya başlarken, adımı yazıp tarih atıyorum ve o an içimden geçen bir cümleyi yazıyorum. En alta da, o yazıyı hangi kalemle yazdığımı not alıyorum.

   İnsan hatırlıyor. Mesela geçenlerde biri benden kitap tavsiyesi rica etmişti. Kitaplarımı karıştırırken, Joseph Campbell'in Mitolojinin gücü isimli kitabını gördüm. Pembe mürekkeple çizilmiş. Hemen hatırladım. Pembe Lamy'mi yeni almıştım. İçine de Francesco Rubionato Lila mürekkep çekmiştim. Sayfalar beyaz olduğundan o mürekkep çok da güzel durmuştu. Kitabı açar açmaz aklıma bunlar geldi :)

   Sizin de hangi kalemle not aldığınızı hatırlamanız güzel olmuş cidden. Peki sevdiniz mi kitabı?

   Sil
 6. Kitabı okumamın üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen Siddhartha'nın babasına yaptığını oğlununda kendisine yapmasını hatırlıyorum. Buda üzerine yazılmış etkileyici bir kitap. Özelikle kitabın sonlarına doğru yanlış hatırlamıyorsam nehir (veya dereye) bakarak geçmişi hatırlaması güzeldi. Kitapla ilgili değerlendirme yazılarını bile okumuştum. :) Bir değerlendirmede nehirin Budizm'de yılı betimlediği yazıyordu.

  Tekrar tekrar okunabilecek, hayatı özetleyen bir kitap.

  Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben genelde bir kitabı okuduktan sonra bakıyorum yorumlara. O zaman algımı manipule etmemiş oluyorum. Bu kitaba da başlarken hiç bakmamıştım konusuna. Siddiharta gautama. Budha'nin hayatını da bilirim epeyce. Kitabın adı Siddiharta olunca ve hikaye paralel bir sekilde başlayınca sonrasında şaşırmıştım.

   Sil
 7. İnanmazsın ama şu an tam olarak bu kitabı okuyorum:) Şiddetle tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de okuyup bitirdim. Gercekten cok guzel.
   Sevgiler

   Sil
 8. Holy cannoli, my sister has the exact same bunny mug! What are the odds of that happening? Having the same mug in Chile and Turkey lol :D (I have a similar one with a kitty instead of bunny)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Omg! :)

   I have bunny, kitty, horse and hen of these mugs. Chile, it is far away but I know it a bit since I used to work as an Earthquake Search and Rescue member. We had a detailed case report on earthquakes in Chile. Hope you don't suffer ever again.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...