Pimp My Moleskine Vol. 3

Scroll down to read in English


Daha önce The Container Notebook'un Melo isimli defterini incelediğimi hatırlıyor musunuz? Orada, The Container Notebook'un sahiplerinden Haluk Bey, yorum bırakmış ve Uni'nin Posca kalemlerini tavsiye etmişti. Ben de geçenlerde uğradığım bir kırtasiyede bu kalemleri görünce bulabildiğim bu bir kaç rengi aldım. Gelir gelmez de Moleskine defterimi kendime kurban olarak seçtim. Nasıl beğendiniz mi?

NOT: Bu arada, elimde çok sayıda mürekkep birikti. Bu mürekkeplerin swatchlarını yeşiller, maviler, morlar şeklinde yayınlamak istiyorum fikir vermek açısından ama fotoğrafla rengi sanki tam yansıtamıyormuşum gibi oluyor. Bu durumu nasıl aşacağımı bilen ve yardım etmek isteyen var mı? Teşekkürler

Do you remember my post about The Container Notebook Melo? Under that post, Haluk Bey, shareholder of The Container Notebooks had left a comment and recommended Uni Posca pens. I bought a few colors of Uni Posca from a stationery I dropped by last week. And as soon as I arrived home, I sacrificed a Moleskine for that. What do you think?

PS: I hoarded lots of inks at home. I want to publish the swatches of those inks in groups like greens, blues, purples etc. in order to give an idea of comparison. However, I cannot manage to convey the colors in the photograph. Do you know how to do it? Thank you in advance. 

8 yorum:

 1. Color rendition on the screen is a nightmare and an impossible task. Not only you have to calibrate your screen (or screens), but those reading your blog should also calibrate theirs.

  At the same time, you might realize that there are many variables to be taken into account: ink flow of the pen, absorption of the paper, color of the paper, light under which you see the ink test... This last one is particularly tricky: colors do not look the same on a sunny day than under a light bulb, to speak of extreme cases.

  I would leave the color samples on your reviews just as indications, not as reference charts.

  On another note, do you realize you have published 24 posts in 31 days?

  Cheers,

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. In order to set a standard I always use same pen or pens (Lamy Safari or Al-Star with Medium nib) same paper Moleskine Plain Notebook and to indicate the color variation regular white photocopy paper. But the light is risky. And after that I have to take a photo, transfer it to the computer and make some adjustments. Tough job!

   24 posts in 31 days and consider I was on vacation :) Believe it or not, I have too much pens, notebooks and inks to review at home!

   I felt a bit nuts right now :)

   Cheers

   Sil
  2. Nice looking cover! Many people have been having great experience with Poscas, maybe it is a sign that I should try it out ;)
   As for ink comparison, I am not a tech person so manipulating hues and calibrate the screen might be a bit overreaching. Thus far, I have been scanning my writing samples for ink reviews and side-by-side comparison. It might not capture colors in its entirely, but it get the gist right. I hope this will help you a bit!

   Sil
  3. Thank you!

   You should try Posca. You can do everything with them. If you are brave enough, you can even personalize your phone :)

   I guess I should be getting a scanner soon. Otherwise, it will be hard to capture the colors with photo machine.

   Sil
 2. Posca Japonya'da bolca gördüğüm hatta genelde set halinde satılır ama henüz sahip olmadığım bir kalem.
  Yoshi okullarda ve öğrenciliğinde çok kullandığını söyler hep.Ve televizyonda da bolca görünür.
  Bunlara rağmen neden almadım yine de bilmiyorum :)
  Bu postu mesaj olarak alıyorum.Döner dönmez almalıyım sanırım :D

  Bütün postlarını okudum.Çok güzel bütün yazıların.Umarım hiç bırakmazsın yazmayı!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Posca'nın özelliği, her yüzeye yazması ve kuruduktan sonra çıkmaması ve ayrıca bir çok renkte olması. Cesaret edip, telefonlar, fotoğraf makineleri bile boyanabilir. Benim posca ile harika elektro-gitar bir tanıdığım var.

   İltifatın için de teşekkür ederim Sergül. Blog zor bir zanaat, çok iyi bildiğin gibi ama çok keyif alarak yazıyorum. Umarım böyle devam eder.

   Takipte kal, yakın zamanda muhteşem bir Lamy kalem gelecek bloga :)

   Sil
 3. Merhabalar! Ankara'da moleskine defterleri d&rlarda var ama sadece birkaç tane oluyor diğer çeşitleri de bulabileceğim bir yer biliyor musunuz acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef İstanbul'da yaşadığım için Ankara'da Moleskine satan yerleri bilmiyorum ama internetten online olarak satın alabilirsiniz. Mesela www.kalemkutusu.com'da her boy ve çeşit Moleskine defter mevcut.

   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...