Platinum Plaisir Fountain Pen

Scroll down to read in English

Dolmakalemseverlerin temel problemlerinden biri de, çok sayıda dolmakalemi aynı anda kullanmaya çalışmaları ve eninde sonunda, kalemlerinin birinin ya da bir kaçının içindeki mürekkebin kurumasıdır. Platinum Plaisir'in özel kapağı vesilesiyle neredeyse 1 yıl boyunca mürekkebi kurumadan kalabildiğini öğrendiğimden beri Plaisir almak istiyordum. 

One of the main problems of fountain pen lovers is; inking too many fountain pens at the same time and eventually getting ink dried inside the pens. Since I have learned that Platinum Plaisir prevent ink from drying with its special cap mechanism up to a year, I wanted to get a Plaisir. Bu kalemin en çok kıyaslandığı kalemlerden biri, ucu nedeniyle Platinum'un plastik gövdeli Preppy'si. Ancak, ucu dışında herhangi bir benzerlikleri mevcut değil. Zira, Preppy'nin kırılmaya müsait plastik gövdesine karşın, Plaisir'de anodize aluminyum bir gövde mevcut. Anotlama işlemi, özellikle aluminyum gibi hafif metallerin üzerinin, dayanıklılığı arttırmak amacıyla özel bir şekilde kaplanmasına deniyor. Bu yüzden de, Plaisir'in gövdesi, anodize aluminyum, ipeksi, çizilmeye karşı dayanıklı olarak geçiyor. Plaisir'ler, siyah, mavi, altın (dore), yeşil, pembe, kırmızı ve açık mor (violet) rengi gövdelerle satılıyorlar. Her bir kalemin ucu, gövde rengi ile uyumlu. 

Plaisir is generally compared with Platinum Preppy due to the resemblance of their nibs. However, among two of them, nothing is common except their nibs. Because, in response for Preppy's plastic and crackable body, Plaisir has an anodized aluminium body. Anodizing is, a special coating which covers the light metals, especially aluminum in order to foster the durability.  Therefore, Plaisir's body is referred as anodized-aluminium, silky, scratch resistant. Plaisirs' are comes as, black, blue, gold, green, pink, red and violet and nib of pens is matching with the body color. 


Platinum kalemlerdeki genel bir özellik olarak bu kalemer Platinum'un kendine özgü kartuşlarıyla ya da dönüştürücüleri ile çalışıyorlar. Ve maalesef Platinum kartuşlar, Pelikan ya da Lamy gibi her an, her yerden bulunabilen kartuşlar değil. Ancak, bir kere alırsanız (ki kalemi aldığınızda içinden bir kartuş çıkıyor zaten), şırıngayla doldurmak suretiyle defalarca kullanabilirsiniz. Ben şahsen, diğer marka kartuşları da o şekilde kullanıyorum.

As a general feature of Platinum pens, it only complies with Platinum cartridges or converters. And unfortunately, they are not commonly found in Turkey like Pelikan or Lamy. However, if you get it once, (besides, pen comes with a cartridge inside) you can use it several times, filling it with a syringe. Personally, I use other cartridges like this either. 


Kalemin teknik özellikleri yukarıdaki gibi. Benim şahsen çok sevdiğim bir kalem oldu. Buraya kayıt düşmek için de fiyatını belirtirsek, kendisi 40 TL'ye Sirkeci Yeni Zaman Kırtasiye'den alınabilir ve Lamy'e bir alternatif olarak düşünülebilir. 

Sevgiler,

Technical features of the pen is like above. Frankly, I did like Platinum Plaisir so much. In order to make a record here, the price is 40 TL (20 EUR) and it can be bought from Sirkeci Yeni Zaman Stationery Shop and could be an alternative for Lamy. 

Sincerely, 

21 yorum:

 1. I like how Platinum Plaisir writes. It writes similarly to Preppy, but with a bit more steadiness and finesse. I tried out a fine nib before and it is very smooth for its nib size.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. When I use preppy I always feel I am going to crack it or break some way. On the other hand plaisir is always giving the feeling that it is solid and firm. I didn't tried the fine nib since Turkish stationeries (in plaisir case it is only one) always import medium nibs.

   Sil
 2. Let me add a piece of information here:

  There exists an adapter to use international cartridges in Platinum pens. Some Internet dealers offer them for about 1.5 USD.

  Thanks for the hard job of keeping the blog active.

  Cheers,

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Bruno. It is my pleasure to make the blog grow and it is always great to know your wonderful suggestions and comments.

   I know there is a converter available for plaisir and it is cheap but international shipping rates are generally very high so it is not the most efficient way all the time.

   Sil
 3. kalem harika, fiyatı güzel...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yeni zaman kırtasiye ikbalin yaptıgı hatayi yapmıyor anlaşılan ve biz dolmakalem severleri mutlu ediyor. Özellikle dolmakaleme başlamak isteyenler icin çok güzel bir seçenek plaisir.

   Sil
 4. Ben preppy 0.5 M ucu kullanıyordum ama pek memnun kalmadım. Ucu soyulmaya başladı ve yazarken çok fazla takılıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de hem Preppy hem Plaisir var. Preppy ile Plaisir arasındaki temel fark gövde ve kapak yapısı, yoksa uç kısımları aynı. Plaisir'in gövdesi daha estetik ve dayanıklı, ayrıca kapağı sayesinde çok uzun süre boyunca kurumadan kalabiliyor. Bu sebeple Plaisir'i siyah mürekkep kalemi olarak kullanıyorum. Çünkü normalde siyah pek sevmiyorum ve lazım olursa diye yanımda Plaisir'i taşıyorum. Hafif olması ve kurumaması ile bu açıdan ideal.

   Ucuna gelince, evet biraz ilginç ve kuru gibi bir ucu var. Rengin soyulması bende de var. Onun için asetonla ucu sildim ve boyasını tamamen çıkardım. Takılmaya gelince, eğer scratchy olmasından bahsetmiyorsak, skipping problemi var demektir. Bu da mürekkebin yapısından ya da kalemin içinde çok uzun süre kalmasından kaynaklabilir. Bu açıdan, kaleminizi ılık suyla yıkayın. Hatta bir kaç gün suda kalsın, suyunu değiştirin ara ara. İyice temizlenince içine başka bir mürekkep çekin. O zaman durum değişebilir. Eğer sorun hala devam ediyorsa, o zaman sıkıntıyı başka yerde aramak lazım.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Sevgiler

   Sil
 5. Lamy medium uçla, platinium medium arasında fark var mıdır acaba biliyor musunuz? Çünlü Lamy medium uç, kalın gelmeye başladı bana, not alırken çoğu zaman ince uca da ihtiyacım oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Aslında aralarında pek fark yok. Şöyle göstereyim. http://www.gouletpens.com/Nib_Nook_s/1114.htm

   Ne yapabilirsiniz?

   * Lamy için sadece uç sipariş edebilirsiniz. F ya da XF ama Türkiye'de kalem fiyatına satmaya çalışıyorlar. O yüzden yurt dışından getirtmenizi öneririm.

   * Plaisir'in 0.3 yani F olarak geçen bir kalemi var. Bulursanız ondan alabilirsiniz.

   * İnce yazmanız gerektiğinde Plaisir'i ters tutarak (damak kısmı üste gelecek şekilde) tutup yazabilirsiniz.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Sevgiler

   Sil
 6. Merhaba,

  Bugün yolum Sirkeci'ye düşünce günlük kullanım için harcıâlem bir dolma kalem bakayım dedim. Aklımda Pelikano vardı. Yeni Zaman'ın bir üstündeki kırtasiyede sordum, 50 TL dediler. :) Bu basit kalem bu kadar pahalı mıdır bilemedim.

  Sonra Yeni Zaman'a girdim. Pelikano'nun bir modeli 35 TL idi. Fakat, Şenol Bey sağ olsun, kalemi kullanma amacımı öğrenince bana Preppy önerdi. Yani pahalı kalem yerine aynı işi görecek daha ucuz bir kalemi almamı sağladı. Sohbet de ettik, hatta sizin de kulağınızı çınlattık azıcık. :)

  Tabii sizin bu yazınızdan eve gelince haberim oldu. Sormak istediğim soru ise şu ki aldığım kalemin üzerinde "Preppy" yazıyor. Platinum ibaresini kalem üzerinde göremedim. Yani benim aldığım kalem, sizin bahsettiğiniz (plastik gövdeli) kalem mi?

  Bir de bu kalemin menşei nedir? Japon mudur? Zira, ucu M olarak belirtildiği hâlde bana F gibi geldi.

  Selamlar,
  İlker

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Valla kırtasiye camiası ufak, inşallah iyi anmışsınızdır :)

   Pelikano bildiğim kadarıyla yurt dışı fiyatı 10-15 EUR arasında olan bir kalem. O açıdan türkiye fiyatının 50 TL olması aşırı yüksek değil. Yani tabi 35-45 arası olsa daha iyi olabilirmiş.

   Preppy ise Pelikano'nun tam olarak muadili değil. Belki Plaisir Pelikano'ya muadil olabilir. Zira preppy'nin en büyük sıkıntısı (bence) plastiğinin biraz çatlamaya ve kırılmaya müsait olması. Ama neticede 3 dolarlık bir kalemden bahsediyoruz. O kadar da olsun

   Preppylerin üzerinde 0.3 ya da 0.5 yazar. 0.5 Medium fine arası, 0.3 de Fine Extra Fine arası bir noktada yazıyor.

   Zaten Platinum'un mu meselesi de kendiliğinden çözülmüş.

   Sevgiler

   Sil
 7. Bu arada,bir önceki mesajımda kalemin üzerinde "Platinum" ibaresini göremedim demiştim ama çok küçük puntoyla "Imported by Platinum" yazıyormuş. Artık nasıl baktıysam... :)

  YanıtlaSil
 8. Biraz geç olacak ama Scrikss kartuşlarını kullanmamanız için bir neden yok bence .Ben nedir ne değildir görmek için bir tane peak aldım platinum preppy kesinlikle hatta scrikss kalemin adını nibin ucundaki ''P '' harfi ile uyumlu olsun diye Preppy koymuş diye düşünüyorum.
  Zaten youtube incelemesinide bir kaç kere izledim preppy'nin https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=wcqd-8IEzik#t=251s scrikss peak ile preppy'nin uçlarının bile aynı şekilde çıkıyor olması ( videoda 04.12 ile 04.48 arasını izleyin ) tesadüfle açıklanamaz sanırım , bu arada evet kartuşta aynı şekil ve ebatta.

  YanıtlaSil
 9. Benim merak ettiğim, Platinum markasının bu benzerlikten haberi var mı acaba? Bir de ilginç olan Scrikss'in diğer tüm kalemlerinde international standard short cartidge kullanılıyor. Sadece Peak kalemlerindeki kartuşları farklı.

  Ama video çok faydalı oldu. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rasyonel düşünürsek Scrikss Peak'lerin scrikss tarafından Platinumdan satın alınması dışında makul açıklama yok aslında ; ilk olarak platinuma ait bir kartuşu neden kullansın ? Nİn'in temini platinum'un izni oladan ayrıbir mesele zaten.
   Çok çeşitli sektörlerde böyle üreticiler arası karşılıklı paslaşmalar olabiliyor mesela saat sektöründe birkaç mekanizma üreticisi var ve firmalar mekanizmalarını bu üreticilerden temin eder , yada schmidt nibler gibi .
   Scrikss peak özelinde scrikss bütün kalemi temin etmeyi daha uygun görmüş maliyet açısından bence , sanırım komple üretime geçmek için satış adedi beklentileri yeterli değildi.

   Sil
  2. Evet aralarında böyle bir anlaşma ile taşeron bir üretim söz konusu olmuş olabilir. En azından böyle düşünmek istiyorum ben. Maalesef Türkiye'de sadece üç-dört dolmakalem blogu olmasına rağmen sektörden Pelikan dışında bizimle iletişime geçen hiç kimse yok. Aslında kendileri bu konularda insanları aydınlatsalar ve soru işaretlerini kaldırsalar çok daha iyi olacak elbette.

   Sil
 10. Bugünkü sirkeci çıkarmamda(ki yine 200 lük olduk dayanamayıp) fotoğraflardaki renginden bir adet edindim. Eve gelince biraz okuyayım diye girince gördüm ben de aynı rengi seçtiğimizi. Kendi adaptörüyle international kartuşlara adapte ettim ve içinde gelen kartuşu hemen taktım. İlk izlenimlerimi paylaşacağım.

  Görüntü olarak çok başarılı bir kalem. Renki ve dokusu hoşuma gitti. Sadece gümüşi kısım fazlaca abartılı o kadar.

  Yazım hiç rahat değil. Cayır cayır sürtünüyor uç.(aynı gün broad bir lamy safari de alınca tabi, iyice huylandım sürtünmeden) Bu durum sadece konforu etkiliyor. Mürekkepte kesintiye pek rastlamadım. Bir de ben kartuşu takarken sanırım biraz bastırdım. Izgara kısmının başlangıcına biraz mürekkep girdi. Sizce temizlemeli miyim, temizleyebilir miyim ne dersiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel günlerde kullanın kaleminizi. Maalesef Platinum Plaisir'ler sert uçlara sahip olabiliyorlar. Aslında en ucuz seri ile aynı uca sahipler. Bir de ince olmaları bunu iyice tetikliyor. Mürekkep konusunda da endişelenmenize gerek yok, Pelikanlar'da hep yaşanan bir durumdur.

   Sil
 11. Bu kalemle de hangi konvertör kullanılır öğrenmek istiyorum :) aslına bakarsanız platinum plaisir, parker vektor, pentel tradio ve pilot mr için bu sorum geçerli. Hepsini yeni aldım ancak içlerindeki kartuşun rengiyle kullanmak istemiyorum. Kartuşu boşaltıp şırıngayla doldurmaktı aklımdaki ama uzun ömürlü olmayacağı söylenince çözüm arayışına girdim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Platinum için platinum'un kendi dönüştürücü var
   Parker da kendine özel dönüştürücü kullanıyor.
   Pentel tradio standart dönüştürücülerle kullanılıyor
   Pilot Mr'ı ise nereden aldığınıza bağlı olarak Pilot'un dönüştürücüsünü de kullanıyor olabilir, standart avrupa kartuşlarını da.

   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...