Scrikss 75 and 85 Fountain Pen / Scrikss 75 ve 85 Dolmakalem

Scroll down to read in English

Scrikss dosyasına devam ederken, ikinci kalemimiz de, Scrikss 85. Plastik kapaklı olan 85, metal kapaklı olan 75 olarak geçiyormuş. Daha doğrusu ben 85 olduğunu düşünüyorum. Ancak doğruluğunu kontrol edebileceğim bir envanter maalesef mevcut değil. Hatta Vintage 17'nin aksine, bu kalem, Scrikss'in kendi sitesinde de yer almıyor. Görüldüğü gibi, dış görünüşünde yine herhangi bir numara yok! Düz, basit, lalettayin bir dolmakalem. Ancak ucu bildiğimiz uçlardan biraz farklı. 
Yarı gizli yarı açık bir uç yapısına sahip Scrikss 85. Ayrıca, diğer kardeşlerinden olan Scrikss Vintage 71 ve 17'ye göre daha yeni tarihli olduğundan ince (F) değil, orta kalınlıkta (M) bir uca da sahip.

Teknik olarak baktığımızda, metal kapaklısı kapağı ile birlikte 17.6 gram, kapaksız ise, 9.5 gram. Plastik kapaklı olanı ise, kapağı ile birlikte 13.6 gram ve kapaksız olarak 9.6 gram. Burada da birbirinin aynısı olan iki gövde arasında 0.1'lik bir fark mevcut. Uzunluğu ise, kapağı kapalı halde 13.8 cm, kapağı arkasına takıldğında 16 cm ve kapaksız gövde boyu 12.8 santimetre. Mürekkep dolumu ise, iyi gizlenmiş bir piston mekanizması sayesinde gerçekleştiriliyor. 


Genel anlamda, ucu oldukça yumuşak yazan ve hafif bir kalemle karşı karşıyayız. Yine olumsuz özelliği, kalemin kapak noktasında, iyi oturmama ve çabuk çatlama şeklinde kendini gösteriyor. Scrikss'in ömür boyu garanti politikasını düşününce kapağın çatlaması sıkıntı yaratmayabilir. Ama kapak tam oturmadığından çantada ya da kalem kılıfında taşırken bile açılabiliyor ve mürekkep kururken sağa sola da bulaşıyor, leke yapıyor vs. . Şu anda bulunmamakla birlikte, bu kalemi bulabilirseniz ve fiyatı da uygunsa, bir adet edinilebilir. Elbette yanınızda taşımamak, masada kullanmak şartıyla.

EDIT: Scrikss'ten aldığımız bilgiye göre, bu kalemlerden plastik kapaklı olanı 85, metal kapaklı olanı ise 75 ismi ile anılıyormuş ve 70'li yıllardan 90'lı yıllara kadar üretilmişler. Ucun bu şekilde yarı açık olmasının sebebi de Devlet Malzeme Ofisinin Vintage 17 gibi, kapalı uçlu kalemleri tercih etmemesi imiş. 

Sevgiler,

CONTINUE to READ in ENGLISH


Unfolding the Scrikss file, our second pen is Scrikss 85. Actually, this is what I think. Unfortunately, there is no inventory or record to check model information. Moreover, unlike Vintage 17, this pen is not filed on Scrikss' website. As seen, it is quite regular, unattractive, plain ol' fountain pen. Yet, the nib is different from the regular nibs and distinctive. 

Scrikss 85 has a half-inlaid, half-hooded nib type. (I would be glad if you have a description for this type of nib) And it has a M nib, since it is younger than his elder sisters Vintage 17 and 71 (I don't know why I referred 17 and 71 as a female!) (You know, generally old fountain pens have EF or F nibs)


Technically, Metal capped Scrikss 85 is 17.6 gr with cap and 9.5 without cap. Plastic capped one is 13.6 gr with cap and 9.6 without. There is a 0.1 gr difference between the pens which has the same body. (I don't know why) Length is 13.8 cm when cap closed, 16 cm when cap posted on the top and 12.8 its only body length. Ink filling mechanism is a well disguised piston.  

Overall, it is a lightweighted, smooth nib pen. Again, the problem is unfitting cap and easily cracking. Cracking might not seem a real problem when Scrikss' life time guarantee is considered. However, cap is easily opened while carrying in the bag, or in a pen pouch. Ink gets dry and smears everywhere :( Even though it is not on the market now, with a reasonable price, it is a good pen to have in condition to use at a desk and not carrying around. 

EDIT: As we have been informed by Scrikss, names of these models are No: 85 for plastic cap and No:75 for metal cap.  Those pens had been produced among 70's and 90's. And the reason for that interesting half-inlaid nib, is a requirement of Turkish State Supply Office.

Sincerely, 15 yorum:

 1. Size sorduğum kalem buydu benimde. Bulmak gerçekten çok zor. Söylediğiniz gibi ara sokaklarda olan kırtasiyecilere de baktığımda Scrikss 71/17 modelleri var ama bundan yok maalesef! Bulursam ilk fırsatta alacağım ender kalemlerden!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tahmin etmiştim. Uç olarak harika bir kalem ama maalesef, kapağı bence çok sorun çıkartıyor. Dikkatli olmakta fayda var.

   Sil
  2. Metal kapaklı modelin kod no.75 / Plastik olanının ise 85tir.
   Her iki model de 70'li yılların ortasından 90'lı yılların sonlarına dek Türkiye'de geliştirilerek üretildi. Yarı açık uçlu olmasının nedeni DMO'nun devlet daireleri için kapalı uçlu dolmakalem alımında bulunmamasıydı. Sizin de altını çizdiğiniz bazı çatlama sorunlarından dolayı ve imalatı son derece güç olan içten pistonlu dolmakalemlere talebin düşmesi üzerine üretimine son verildi.

   Sil
  3. İzel Bey, bu faydalı bilgi için teşekkürler. Hatta post'un altına not olarak bu bilgiyi de koymak istiyorum izniniz olursa.

   Biz de, Scrikss yazdıklarımızdan haberdar olmuyor diye üzülüyorduk.

   Sevgiler

   Sil
 2. Merhaba;
  Tüm scrikss kalemleri gibi bence harika bir kalem 85 modeli,kapak çatlama olayı metal kapaklı 75 modeli ile çözülmüş durumda ancak üretimden kaldırılmasına çok üzüldüm.Okulumuzda masa dolmakalemi olrak 20 yıldır kesintisiz yazmakta.Yeniden üretilmesini sabırla bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten güzel bir kalem. Keşke Scrikss şimdi de bu kadar güzel kalemler yapsa... Ancak metal kapaklı da olsa, sorun kapağın gövdeye kenetlendiği herhangi bir mekanizma olmamasından mütevellit, çanta içerisinde vs. kolaylıkla açılabilmesi. Bu da pek hoş olmuyor.

   Ama bunun dışında, oldukça güzel ve dayanıklı dolmakalemleri var gerçekten.

   Sevgiler

   Sil
 3. slm cok acıl yardımınıza ıhtıyacım var bu kalemden elımde mevcut fakat nasıl murekkep dolduracam bı turlu bulamadım yardımcı olurmusunuz bana lutfen?:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Kalemin gövdesini üstüne bakın. Orada dönen bir mekanizma var. Onu çevirdiğinizde kalemin içindeki piston aşağı yukarı hareket etmeye başlar. Bunu yine kalemin gövdesinde bulunan şeffaf pencereden görebilirsiniz. (Eğer içinde mürekkep kaldıysa görmek zor olur. Işığa tutun) Piston aşağıdayken kalem içindeki mürekkebi dışarı atar, mürekkebin içinde tutup pistonu yukarı çekecek şekilde çevirdiğinizde ise mürekkebi içine çeker.

   Eğer kaleminizin içinde uzun süre mürekkep kalmışsa pistonu hareket ettirecek mekanizma dönmeyebilir. O zaman bir süre içine bir iki damla bulaşık deterjanı koyduğunuz (köpürtmeden) suyun içinde bekletip mekanizmayı yavaş yavaş çevirmeye çalışın.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sonuçtan haberdar edin lütfen.

   Sevgiler

   Sil
 4. Merhaba,

  Bu kalemi ortaokul günlerimden itibaren neredeyse 20 yıldır kullanıyorum. Plastik gövde de olsa son derece sade ve güzel bir tasarımı var bence.

  Bendeki kalemde çatlama vs. sorunu yaşamadığım için ceket cebimde çok dolandı ve şansıma hiç bir problem yaşatmadı. Bu kaleme alıştığım için yeni dolma kalemlerde illa içten pistonlu dolma kalem arıyorum. Sanki kartuşlu ya da pompalı modeller kaliteli değilmiş gibi geliyor. :)

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar,

  Aslında pek çok kişi dolmakaleme kartuşlu modellerle başlar. Zira üretimi daha kolay olduğundan kartuşlu modeller ucuzdur. Bu yüzden giriş seviyesi kalemler de genelde kartuşlu olur. Ama bir kere pistonlu dolmakalem kullanınca, asıl o zaman dolmakalem kullanmış gibi hissediyor insan. Ben de şahsen, özellikle hem temizleme kolaylığı, hem başka bir şeye ihtiyaç duymadan şişeden mürekkep çekme kolaylığı olsun pistonlu dolmakalem tercih ediyorum.

  Eğer başka bir pistonlu dolmakalem arıyorsanız, size Pelikan M200 tavsiye edebilirim.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 6. 75 modeli Büyükada Affan Kırtasiye'de bolca mevcut. Yolu düşenler 20 TL'ye edinebilir :)

  http://instagram.com/p/htCDu_xiyP/

  YanıtlaSil
 7. Merhabalar,
  Bu modelin Dolma Kalem & Tükenmez Kalem takımı var elimde henüz hiç kullanılmamış. Rahmetli babamdan kalan ender hatıralardan. Ona da hediye edilmişti ve değerliydi hatırlıyorum. İleri de kendi işim olunca kullanırım diye düşünüyordum fakat hala elimi süremedim. Reklamcılık üzerine firmam var. Bu sene özel insanlara promosyon ürünü olarak scrikss setlerden hediye ettim. Araştırma yaparken bu modeli bulamamıştım ve merak ettim zira tahmin de etmiştim üretilmediğini

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Babanızdan hatıra kalması harika ama bence mutlaka kullanmalısınız. Böylelikle o hatırayı hep canlı tutabilirsiniz.

   Sil
 8. Merhaba, Scrikss 85 modelinden geçen hafta birtane buldum ve aldım. Scrikss 419 gibi olmasa da bir alt sekmentte harika bir kalem ve mutlaka koleksiyona eklenmesi gerekiyor. Eğer almak isteyen varsa aldığım kırtasiyede mevcut tükenmez kalemiyle birlikte takım veriyorlar fiyatı 80 tl benimle yunusgunes27@hotmail.com mail adresimden irtibata geçebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 9. Ben de Scrikss 85'e Büyükada'da denk geldim.
  Alıverdim gitti... :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...