Scrikss Vintage 17 and 71 Fountain Pens

Scroll down to read in English

              

Scrikss'in en çok merak edilen ve en çok sevilen kalemlerinden biri de Vintage 17 isimli modeli. Her ne kadar şu anda websitelerinde Ürünlerimiz başlığı altında bu model yer alıyorsa da, kırtasiyelerde bulmak mümkün değil. Ya aslında kalemi üretmedikleri halde ürünlerimiz başlığı altına layık gördüler, ya da yakın zamanda yeniden üretime geçecekler. Scrikss'ten herhangi bir ses çıkmadığı için maalesef ne olup bittiğini bilmiyoruz. Peki hangi kalem Vintage 17, hangisi Vintage 71? Yukarıdaki iki kalem de gövde ve uçları birbirinin aynısı olmasına karşın 17 plastik kapaklı iken, 71 metal kapaklı kalemin aldığı model numarası. Bu arada, bildiğiniz gibi, Scrikss, hiç bir kaleminin üzerine modelini belirten bir ibare koymadığından, bana bu bilgiyi veren Yeni Zaman Kırtasiye'ye teşekkür ediyorum.

Kalemin en büyük özelliği, zamanın efsane kalemlerinden Parker 51'in ufak bir kopyası olması. Parker 51 ile Scrikss 17 ve 71'in benzer noktası, her ikisinin de iğneye benzeyen uçları.

Kalemin teknik özelliklerine gelirsek: Vintage 71 kapaklı iken 17,4 gram, kapaksız 9,5 gram. Buna karşılık Vintage 17, kapaklı iken 13,3 gram, kapaksız 9,3 gram. Gövdesi birbirinin aynı olan bu iki kalemin arasındaki 0,2 gramlık ağırlık farkını ben de anlayamadım. Kalemlerin boyları eşit: Kapağı kapalıyken 13,7 santimetre, kapağı üzerine takılıyken 15,6 santimetre, kapaksız gövde boyu ise 12,5 santimetre. Boyutları itibariyle kapaksız kullanıma dahi uygun. Mürekkep dolumu ise, gizli bir piston sayesinde yapılıyor.Genel olarak baktığımızda, oldukça hafif olması ve Parker 51'i andıran şekliyle güzel bir kalem Scrikss 17. . Eğer uygun fiyata bulursanız, koleksiyona katmak açısından birebir. Ancak, ince uçlu olması ve damak yapısı yüzünden oldukça kuru bir yazıma sahip. Bu nedenle, ıslak dolmakalem sevenlerdenseniz, bir daha düşünün. Ayrıca, Scrikss'lerin genel problemi olan tekinsiz ve çabuk çatlayan kapak bu kalemde de kendini gösteriyor. Herhangi bir geçme mekanizması bulunmayan kapağı kapatmak için "sıkıca" itmeniz gerekiyor. Sıkıca itmediğiniz takdirde çantada ve hatta gömlek cebinde bile kalemin açılması olası. Eğer çok sıkı iterseniz de, bu sefer de kapakta çatlama meydana geliyor.Bu korkunç ilkokul çocuğu seviyesindeki çizim de, okuyuculardan Diamine Rusty Brown konulmuş bir Scrikss 17 ile yapacağım karalamaları merak eden Mesut'a gelsin :)

Sevgiler

CONTINUE to READ in ENGLISHOne of the most exiting pen of Scrikss is, Vintage 17. Even though it is displayed under the Products headline in Scrikss website, it is not possible to find this pen in regular stationery shops. Either they placed this model on the recent catalogue without producing it, or they are going to start producing this model again. Since we have no contact with Scrikss, unfortunately we are not aware of what they are doing. And which pen is Vintage 17 and which one is 71? For those both, even though pen bodies are same, Vintage 17 has a plastic cap, while Vintage 71 has a metal one. By the way, since Scrikss never puts an indicating marking on the pens, I would like to thank to the owner of Yeni Zaman Stationery in Sirkeci Istanbul for that great information.

The most remarkable quality of the pen is, its resemblance to legendary Parker 51. Both Scrikss 17 and 71 and Parker 51 has that pointy, needle like nibs.

As the technical points of the pen: Vintage 71 weights 17,4 gr with cap on, and 9,5 without. Vintage 17 on the other hand, is 13,3 gr with cap and 9,3 without. I cannot really understand the 0,2 gr difference of those pens with the same bodies. Length of the pens are equal. Cap closed: 13,7 centimeters, Cap posted: 15,6 centimeters and Body: 12,5 centimeters. Body length is suitable for using while the cap is not posted. Ink filling mechanism is made with a well disguised piston.

Overall, Scrikss 17 and 71 are good pens with its lightweighted body and shape like Parker 51. If you find it with a reasonable price, it would be a good piece of your collection. However, it is a dry writer, due to its fine nib and feed system. Therefore, if you like wet fountain pens, consider having it again. Besides, as a common problem in Scrikss pens, it has an uncanny and cracky cap. You should be pushing "hard" to close the cap which has no docking mechanism. If you don't push it hard, it can easily be opened in your bag or even in a shirt pocket. If you push hard, then the cap will be cracking.

And this level: kindergarden girl drawing is for Mesut who is one of my constant readers and who wonders drawings with Scrikss 17 with Diamine Rusty Brown ink. :)

Sincerely,

65 yorum:

 1. evet, bu iki kalemden de bozdum ben. biri gelip kafama vurursa sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence en az üzüleceğiniz kalem bu olsun, çünkü gittigidiyorda çok kolay bulunabiliyor. Hatta benim alışveriş yaptığım düzgün bir satıcı var, isterseniz link verebilirim.

   Sil
  2. mesele kalemin kendisi değil esasında. kalemin benden evvelki tarihi.

   Sil
  3. Elbette, annenin babanın eli değmiş kalemin kendine özel bir yanı var ama kurcalayıp bozduğumuz şeyler, aslında bize çok şey katıyor diye düşünüyorum ben.

   Sil
  4. Yıllardır okul çağlarımın kalemleri Scrikss 71 ya da 17yi aramaktayım. Yurt dışında yaşadığım için bulabilmem bu güne kadar mümkün olmadı. Bahsettiğiniz satıcının linkini verebilirseniz size müteşekkir olurum. (mapolat@gmx.net)

   Sil
  5. Yıllardır okul çağlarımın kalemleri Scrikss 71 ya da 17yi aramaktayım. Yurt dışında yaşadığım için bulabilmem bu güne kadar mümkün olmadı. Bahsettiğiniz satıcının linkini verebilirseniz size müteşekkir olurum. (mapolat@gmx.net)

   Sil
  6. Yıllardır okul çağlarımın kalemleri Scrikss 71 ya da 17yi aramaktayım. Yurt dışında yaşadığım için bulabilmem bu güne kadar mümkün olmadı. Bahsettiğiniz satıcının linkini verebilirseniz size müteşekkir olurum. (mapolat@gmx.net)

   Sil
  7. Merhabalar,

   Bu kullanıcıdan almıştım ben. http://profil.gittigidiyor.com/mosengu

   Sevgiler

   Sil
  8. Çok teşerkkürler...

   Sil
 2. Her iki kalemden de elimde bulunmasına rağmen arasındaki farkı bilmiyordum. Herhalde ıslak yazan kalemleri sevmemdendir ki bu kalemlerle yazarken içim gıcıklanıyor sanki zorla yazı yazıyormuşum gibi :) yine de kolleksiyonumda var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birincisi, gerçekten ince bir uca sahip olduğundan çok ıslak yazması pek mümkün olmuyor. İkincisi kullandığınız mürekkebin cinsi de kalemin yazışında etkili. Örneğin, Aniki ya da Iroshizuku gibi "yumuşak" mürekkepler kullanırsanız bu durumun önüne geçmek mümkün olur. Her ne kadar Iroshizuku pek ulaşılabilir değilse de, Aniki mürekkepleri bulmak çok kolay.

   Ancak bu kalem yerine, yazısı yakında gelecek olan Scrikss 85'i tercih ederseniz, daha ıslak bir kalem kullanmış olursunuz.

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çizimi beğenmenize sevindim. Etrafımdaki bazı insanlar çizimi görünce kör olduklarını söylediler. Demek ki, onları arkadaş listemden silmem lazım :)

   Maalesef oldukça kuru bir kalem. Mesela şimdi benim elimde Wality var Broad uçlu. Oldukça da ıslak yapıda bir kalem, sanki akıp gidiyor yazarken... Ama Scrikss 17 de Aniki mürekkeple biraz daha düzeliyor. O ince ucun verdiği hışır hışır his azalıyor en azından.

   Ben sizin aksinize hafif kalemleri seviyorum ama kalemi ağırlaştırmak mümkün söylediğiniz gibi.

   Piston mekanizması gizli derken, mesela elimde başka Scrikss'ler var ya da başka pistonlu kalemler, nerenin çevrileceği oldukça bellidir. Oysa Scrikss'in yukarıdaki fotoğrafına bakın, o dönen kısmın izi bile pek belli değildir. Bir de pelikan m200'e bakın, neresinin pistonun çevirmeli parçası olduğunu hemen görürsünüz. O anlamda gizli diyorum, aslında ingilizcede daha iyi ifade ettim "well disguised" iyi gizlenmiş gibi.

   Lily kalemin bir incelemesini yaparsanız biz de tanımış oluruz :)

   Sil
  2. Wality dediğiniz şu Hint markası olan mıydı? Flex uçlu modelleri falan var. Şeffaf gövdeli olanlar var, mürekkep haznesi görünen.
   Ben o tip kalemleri pek severim, hatta Scrikss 419'u da belki de o yüzden beğeniyorum; lıkır lıkır mürekkep sallanıyor içinde :)

   Lily'nin incelemesi demişsiniz ama öncelikle söyleyim, Lily tam bir hurda :) ucun çatalları hafifçe ayrılmış falan... ama yine de normal yazıyor.
   Fırsat bulursam incelemesini yapmaya çalışırım tabii, neden olmasın...

   Sil
  3. Evet evet, el yapımı Hindistan kalemleri Wality'ler. Ben de 69 olanın F, M, B, Oblique ve Ali Necib Bey tarafından grind edilmiş Cursive Stub'u mevcut. Ama flex'lerini hiç duymadım. Bir sorayım bakalım.

   Gerçekten ne kadar mürekkep kaldığını görebildiğim kalemleri ben de seviyorum.

   Ya olsun, önemli olan siz de bu blogun bir parçası olun istiyorum ben. hem önemli olan kalemin yeniliği, eskiliği değil, güzel yazması, elinize uygun olması.

   Sil
 4. Babadan kalma iki dolma kalemimden birisidir pistonlu Scrikss. Babamın adı S harfiyle başladığı için, kendisine özel yaptırdığını düşünürdüm pek küçük yaşlarımda. :)
  Benim Ö harfli bir kalemim olamadı. :D

  Sevgiler,
  Özlem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ö, Ş, Ü, Ç, bunlar maalesef dolmakalem dünyasında talihsiz baş harfler :) Gerçi Zeynep'in Z'si ile başlayan dolmakalem markası var mı bilmiyorum. En iyisi bir araştırayım.

   Ama zamanında Visconti My Pen diye bir özelleştirme sunuyordu. Hala sunuyor mu bilmiyorum.

   Babalar zaten o kadar özeller ki, S babanızın isminin baş harfi olmasa bile, Superman baba olarak da ona ait olabilir o kalem :)

   Sil
  2. Hmm, Z ile ben de denk gelmedim; ama Z, Ö'den daha muhtemel. Alman/İsviçreli bir kalem çıkar belki Ö ile başlayan; kim bilir. :))

   Babalar özeldir, hele de ~20 senelik dolma kalemler veriyorlarsa öpözeldir. :)))

   Sil
  3. Vintage 17'min kapağının tepesindeki metal oksitlenmiş. O da garanti kapsamına giriyor mudur acaba? Tabi, 20? yıllık olduğu için ne bir belge ne bir fatura var elimde.

   Sil
  4. Ömür boyu garanti verdikleri icin fatura ya da belge aradıklarını zannetmiyorum. Bence degisim icin gönderin. En azından iciniz rahat etsin.

   Bu arada sizdeki metal kapaklı oldugundan scrikss vintage 71 olarak geçiyor ismi.

   Umarım en kısa zamanda tamir edilir. Sevgiler

   Sil
 5. Elime aileden bir Scrikss 71 geçti. Çok ince uçlu olmasına rağmen, bence çok akıcı yazıyor. Diğer ince uçlu kalemlerimden daha ıslak yazdığı kesin. Çok uzun zamandır koleksiyon yapmıyorum, ama şu anda yazmak için favori kalemim bu. Pelikan M200'ün ince ucundan çok daha yumuşak ve akıcı. Bulabilenlere kesinlikle tavsiye edilir.

  Scrikss'in pazarlama politikasını hiç anlamıyorum. Dünya çapında ün yapmış markaların ayarında, zaman zaman daha iyi kalemler yapıyorlar, ama kimse bilmiyor. FPN'de Scrikss'ten bahsettiğimde yılların koleksiyoncuları bile pek duymamış oluyorlar. Acı verici bir durum, çünkü dünya çapında bir marka olabilirler. Özellikle de dolmakalem toplayanların sayısı bu kadar artmışken.

  Bu arada blogunuzu bir süredir okuyorum, ama ilk defa yorum yazıyorum. Harika bir blog gerçekten. Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için.

   Ben de şahsen Scrikss'in eski kalemlerinin gerçek bir hayranıyım. Özellikle Vintage 71, 419 ve 84 muhteşem kalemler. Ancak yeni kalemleri için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Hepsi birbirinin aynısı, metal ve kartuşlu kalemler. İçlerinde pistonlu modeller yok, farklı tasarımla, reçine ya da akrilik gövdeler yok. Varsa yoksa soğuk metal gövdeler ve birbirinin aynısı tasarımlar. Umarım yakın zamanda silkinip kendilerine gelirler.

   Sevgiler

   Sil
  2. Haklısınız, eski pistonlu Skrikss'lerin tadını vermiyorlar ve hepsi birbirine benziyor. Ama yine de Scrikss 35'ten çok memnun olduğumu söylemeliyim. Çok akıcı yazan bir kalem. Bende iki tane var. Metal gövdeli olanı benim zevkim için biraz ağır, ama plastik olan uzun süre yazmak için çok iyi bir kalem.

   Scrikss'in yeniden 71 tipinde kalemlere dönmesini isterdim doğrusu. Aslında 71'i tekrar üretmelerini isterdim doğrudan.

   Sil
 6. Merhablar
  Her post'unuza bir şeyler yazmaya başladım resmen :)
  Sonunda Scrikss 17 aldım ancak mürekkep dolumunu nasıl yapacağımı anlayamadım :( Arka kısmını çevirince bir yere kadar açılıyor ama sonra takılıyor. Kaleme zarar vereceğim korkusuyla da zorlayamıyorum... Yardımcı olabilir misiniz? Ya da yardımcı olabilecek bir link? Ben aradım ama hiçbir şey bulamadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşi yarı yarıya yapmışsınız zaten. Kalemizin ucunu o haliyle mürekkebe daldırın, çevirme işlemini tersine (kalemin başlangıç haline geleceği biçimde) yapın. 10-15 sn. bekleyin. Vee kaleminiz mürekkeple doldu. Keyifle yazabilirsiniz.

   Sil
  2. Oktay Bey teşekkürler. Ben bu yoruma cevap vermeyi unutmuşum ama siz atlamamışsınız.

   Yalnız Scrikss 17 pistonlu olduğu için pistonu tersi istikamete çevirmek gerekiyor içine mürekkebin dolması için.

   Sevgiler

   Sil
 7. öncelikle selamlar benim biricik ve tek dolma kalemimi tanıttıgınız için teşşekkürler dolmakaleme olan aşkım bu scrikss 17 ile başladı ucuz, kaliteli ve güzel titanyum uç evet kuru bir yazıma sahip kalem yazarken ses çıkartıyor orta ama en güzel yanı elimdeki crocodile dolma kalem gibi asla kesik kesik yazmadı ve benim gözümde çok sade ve agır gösteren bir çizgisi var ucuz bir kaleme göre gayet iyi teşşekkürler.

  Saygılar

  YanıtlaSil
 8. Merhabalar,

  Bu incelemenin sizi mutlu etmesine sevindim. Ben de çok seviyorum Scrikss 17'yi.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 9. harika yazılar, harika fotoğraflar yani harika blog... bu sitedeki tüm yayınları kitaplaştırmak ve adını da KALEMİ YAZMAK koymalı:) bu fikir benim, kayıtlara geçsin lütfen...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum güzel sözleriniz için. Blog meşakkatli bir iş. Çok da vakit alıyor ama böyle güzel sözler duyunca inanın tüm yorgunluğu uçup gidiyor insanın :)

   Sil
  2. kitapları kalemleri zaten çok severdim ama dolmakalemi sizden öğrendim-tanıdım kendi adıma. (bir de ali beyin sitesinden) ve siz neredeyseniz ben takipteyim (twitter,instagram ve burası), tekrar tekrar tebrikler...

   Sil
  3. Efendim, biz de instagramdaki güzel fotoğraflarını takip ediyoruz. Bu arada bana bir mail atar mısınız? Adresimi biliyorsunuzdur. writetomeoften et gmail nokta kom

   Sil
  4. güzel yorumunuza teşekkür ederim üstad, email de attım bu arada...

   Sil
  5. Mailinizi aldım, bir durumu netleştirip cevap yazacağım size. Teşekkürler

   Sil
 10. Yana yana bu kalemi ariyorum hicbir yerde bulamiyorum :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi şehirdesiniz? Yardımcı olmaya çalışayım.

   Sil
 11. Ben bu kadar ince olup da böyle yumuşak yazan kalem görmedim. Tamam elimden çok kalem geçmemiş olabilir ama yine az biraz deneyimim var ve kullandığım en güzel uç bu.
  İnce uç seven herkese tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten güzel bir kalemdir bu. Scrikss'in uçları da pek sıkıntılı olmuyor, hiç rastlamadım ben elimden geçen onca kaleme rağmen.

   Siz de kaleminizle uzun yıllar güzel şeyler yazın inşallah.

   Sil
 12. Mustafa ÖZKARA27 Ocak 2014 02:22

  Ne anılar var bu Scrikss kalemlerde. Bir tanesini -ki ilk dolmakalemim- müthiş hikayelerle hala kullanır, cebimde taşırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimizin hayatında bir Scrikss kalem anısı var gerçekten. Bu kalem içinse, özellikle metal kapaklı olanları evladiyelik diyebilirim. Güle güle kullanın kaleminizi.

   Sil
 13. İnceleme için teşekkürler. Belirtmeliyim ki 17 ve 71 modelleri birbirinden şekil ve boyut açısından farklı: 71 modeli 17 modelinden azıcık daha kalın ve nibin gövdeye birleştiği yer 71 de daha oval ve geniş hatlara sahipken 17 modelinde kıyasla daha keskin ve dar hatlı. 0,2 gramlık fark bundan oluşmuş olabilir.
  Yazımına bakacak olursak bendeki farklı renkteki 17 modelleri standart ve elimdeki 84 modelinden daha kalın yazıyor yani 84 ucu EF iken 17 ucu F diyebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir dediğiniz gibi, eve gidince bir kontrol edeyim. Ama uç kalınlıkları konusunda ise, bir kalemdeki diğerini tutmuyor. Yani iki tane 17'den biri diğerinden kalın yazabiliyor.

   Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

   Sil
 14. Merhaba, daha az önce eski bir kirtasiyeden adamın bile modelini bilmediği bir scrikss dolma kalem aldım internette aratınca yine size geldim scrikss 17 satın almışım hemde koyu yeşil renklisini pazarlıkla 21,5 tlye yanında pelikann 4001 mürekkeble aldım
  Odaya gelir gelmez mavi pelikan 4001 i icine koydum ama cok kuru yazıyor kağıdı yırtacak gibi bir his veriyor . Görünümünü ve pistonunu çok sevdim ama yazımı hic iyi degil murekkepten sanirim diaminele denesem daha ıslak yazar mı acaba? Yinede sanş eseri bu kadar ucuza bulduğum icin kendimi şanslı sayıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Öncelikle güle güle kullanın kaleminizi. Şimdi bu eski kalemlerin uçları genelde hep incedir. Bu yüzden biraz garip hissettirir. Bir de ucunda belki bir sorun olma ihtimali olabilir. Büyüteçle bakıp, iki uç kanadının aynı hizada olup olmadığını görmeye çalışın derim.

   Bir de pelikan 4001 mavi, benim en sevmediğim mavi olabilir :) O yüzden objektif bir yorum yapamayacağım. Diamine ile bir deneyin bakalım şansınızı.

   Sevgiler

   Sil
  2. Evet diamine doldurunca o kağıdı tırtıklama hissi geçti sanırım, ben ef uçlusunu almışım f uçlu kalemlerimle karşılaştırınca anladım (biraz kör ticareti oldu benimkisi) . Yine de benim için biraz fazla ince :)

   Sil
  3. O kalemlerde uç kalınlığı seçeneği yok maalesef. Ama üretimden kaynaklanan nedenlerle bazıları diğerlerinden ince ya da kalın olabiliyor. Tabi genel olarak ince üretilmişler. Size de en incelerden biri denk gelmiş olmalı.

   Ben de pek sevmiyorum ince uçlu kalemleri.

   Sil
 15. ben 4x pelikan maviyle 1x siyahını karıştırıyorum harika bir blue-black renk veriyor. Bu arada scrikss 17 nin ucu ve besleme unitesi çekince çıkıyor. Ucun üstünde "scrikks ruthenium" yazıyor. Biraz maharetle besleme ünitesinin mürekkep oluğu genişletilebilir daha ıslak yazım için. Bir blogda 17'lerin uçlarının hafif esnek sınıfa girdiğini okudum ama bence sadece springy denilebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğim kadarıyla çok eski 17'lerde hafif bir esneklik var. Ama belirli bir yıldan sonra üretilmiş olanlar uç topları yumuşak olsa da sert uçlar. Herhangi bir esneklik emaresi göstermiyorlar. Bu tavsiyenizi de en yakın zamanda deneyeceğim. Teşekkürler

   Sil
 16. scrikss 17 den 3 tane buldum tanesi 3 tl den. kirmizi mavi siyah ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne? Tanesi 3 lira mı? Bence hepsini toplayın :) Ya da alacağınızı alın, arkadaşlara da haber verin geri kalanları da olmayanlar alsın ^_^

   Sil
  2. bende basta sasirdim eski pusku bir kirtasiyede buldum 3 tane aldim 9 tl ye :D bir tanesini universitedeki hocama hediye ettim bayildi kaleme. bende not tutarken kullaniyorum yazimi super ince yazmasi ise mukemmel murekkep olarak nigdede cok secenek bulamadim parkerin siyah murekkebiyle kullaniyorum fakat cok akici yaziyor muazzam guzel. anlamadigim kalem 3 tl murekkep 5 tl :D bende kirmizi ve siyah olani kaldi umarim baska bulurum :D bu arada bu kalem tam olarak hangi yilda uretilmis bide piyasada bulunmuyor demi satisi koleksiyon icin ideal bir kalem mi ?

   Sil
  3. elimde kalan ikisi bunlar hafta ici tekrar bakacam belki bulurum ayni kirtasiyede.
   http://s1.directupload.net/images/140816/ixmxg99u.jpg

   Sil
  4. Bu kalem Türkiye'de artık azalsa da hala bulunabilir bir kalem. Koleksiyonluk demek mümkün olmasa da, yine de bence herkesin elinde bir tane bulunmasında fayda var. Scrikss'in yeniden bu kalemi üretmesini isteyen büyükçe de bir kitle mevcut. Umarım sesimizi duyarlar. Siz de güle güle kullanın. Beğenmenize sevindim.

   Sil
 17. Scrikss 17'yi başka bir yazınızdaki yorumumda anmışken buraya yazmasam olmazdı.

  Ben dedemden bana kalan bu kalemin modelini araştırırken tam da bu yazınıza denk gelerek, sizi takip etmeye başladım.
  Günlük kullanım için pistonlu yapısıyla, her türlü kağıda dağılmadan yazmasıyla bu kalemi çok kullanışlı buluyorum. işlevsel olarak bu kalemin yerini alsın diye 2$'lık Camlin 47 siparişi verdim. (-Evet yine bloğunuzdan gördüm) işlevsel olarak Scrikss 17'nin yerini alabilirse, emekli edeceğim Scrikss 17'mi.

  selamlar,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar güzel, dedenizden dolmakalem kalmış olması. Büyük ihtimalle sizdeki Scrikss biraz esnektir de...

   Camlin Scrikss'e alternatif olur mu emin değilim ama en azından kapağı Scrikss'te kullanılabiliyor. Bu açıdan seviyorum kendisini.

   Sil
 18. Thank you for the great review! I have an old 17 but the piston is getting stiff. Do you know how to lubricate the piston on the Scrikss 17?

  Thanks!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. In order to disassemble it, you should be gently turning the piston as if you are opening it. When it stucked you should be turning the knob under this into the opposite direction. This was you can disassemble the piston.

   Sil
 19. Bana bu kalemim mavisini kapağından lazım sizin o alışveriş yaptığınız yerde var mıdır acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Scrikss'e mail atarak sorun bence. Benim aldığım yerde kaldığını, kalsa bile sadece kapağı satacaklarını sanmıyorum zira.

   Sil
 20. Geçenlerde ben de eski bir kırtasiyede yeşilini buldum Scrikss 17'nin yeşil renlisini. Yeşil mürekkeple kullanmak istiyorum. Adam 35,-₺ istedi, ben de almadım. İndirim yapacak gibi de görünmüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok anormal bir fiyat değil. Bugün Pelikan'ın en alt segment kalemlerinin bile 50-60 liraya satıldığını düşününce pistonlu kalem için normal geliyor bu fiyat bana.

   Sil
 21. Doğru, kaçırmamak gerek aslında ama 20,-₺ gibi bir fiyata da bulunabiliyor.

  YanıtlaSil
 22. Zeynep Hanım merhaba. Size yıllardır yazmak isterim de hep ertelemiştim. Bu gece de asıl yazacaklarımı sonraya erteleyerek bir sevincimden bahsetmek istiyorum. Benim maceram biraz değişik, babamın değil küçük amcalarımın Scrikss kalemleri vardı ve ben onlarla yazmayı çok severdim. Babam ve annemden bana geçen kalemlerden burada bahsetmeyeceğim ama hiç Scrikss yoktu içlerinde ve insan çocukken ilk sevdiği nesneleri arıyor ya hep, ben de yıllar boyu aklımın bir köşesinde hep onu arıyormuşum. Bir kaç gündür bu isteğim depreşti ve sonunda bir yerde buldum galiba, yarın alacağım inşallah. O kadar sevinçli ve heyecanlıyım ki yazmadan duramadım. Hiç bir zaman sizin kadar bu işe vâkıf olamayacağım ama çok seviyorum dolma kalemleri. İyi günler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, aramıza hoşgeldiniz :) Hep güzel şeyler yazmanızı dilerim.

   Sevgiler

   Sil
  2. çok teşekkür ederim, sevgiyle, esen kalın.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...