Unfolding the Scrikss Case / Scrikss Dosyasını Açıyoruz

Scroll down to read in English


Türkiye sınırları dahilinde, evinde Scrikss marka dolmakalem olmayan bir dolmakalem sever var mıdır, bilmiyorum. Gerek piyasadaki yaygınlığı ile, gerekse, ulaşılabilir fiyatı ile, her dolmakalemperverin evinde mutlaka Scrikss marka dolmakalem vardır. Yabancılar için de, Türkiye'de üretilen ve kendileri için pek ulaşılabilir olmayan bu kalem her zaman bir merak konusudur. Ancak, benim de bu blog vesilesi ile tanıdığım İspanyol asıllı "kalem arkadaşım" Bruno Taut içinse, Scrikss aynı zamanda İspanyol kalem tarihinin izini sürmek bakımından ayrı bir önem taşıyor. Bu sebeple, bu postu hazırlamamda yardımcı olan Bruno'ya tekrar teşekkür etmek istiyorum.

Bu yazının en zor kısımlarından biri, Scrikss'in tarihçesini yazmak oldu desem yeridir. Bunun için Bruno ile uzun yazışmalar yapmak durumunda kaldık ve işin içinden çıkamadık. Zira, Bruno'nun İspanya üzerinden yaptığı araştırma ile benim buradan yaptığım araştırma maalesef birbiri ile uyumlu değildi.İspanya üzerinden Bruno'nun yaptığı araştırma ile Scrikss'in en erken dönem izine 1959'da rastlıyor ve Scrikss markasının Barselona'da tescil edildiğini görüyoruz. 1963 yılında ise hem isim hakkını hem de makinelerini Estilograficas Jabalina isimli kalem firmasına satıyor ve yine 60'lı yıllarda Mowe S.A. isimli bir İsviçre firması aracılığı ile Scrikss'in isim hakkı Türkiye'de bir şirkete satılıyor. Ancak Jabalina'da o tarihten 80'li yıllara kadar STYB adı altında kalem üretimine devam ediyor.

Scrikss'in kendi sistesine göre, hikaye Scrikss'in 1939 yılında İspanyol iç savaşı esnasında Albacete kentinde dolmakalem üretimine başlamasıyla start alıyor. (Ancak, Bruno'ya göre, o tarihlerde İspanya'da dolmakalem üreten bir fabrikanın kurulması pek mümkün değil.) 50'li yılların sonunda İsviçreli Mowe S.A. firması Scrikss'in isim haklarını satın alarak, 1963 yılında Türkiye'de kurulan Maden ve Plastik Sanayi A.Ş. firmasına 1964 yılında satıyor. Böylelikle, 1964 yılında Scrikss markalı ilk tükenmez kalem, 1966'da ise ilk dolmakalem Türkiye'de üretiliyor. Fotoğraflarda gördüğünüz gibi, elimde yaklaşık 13 Scrikss kalem mevcut. Bunların 9 tanesi ise dolmakalem. Kalemlerin tek tek incelemelerini sonraya bırakıyorum. Çünkü her biri ayrı incelemeleri hak ediyorlar. Ancak genel olarak konuşursak, Scrikss kalemler, ucuz, ulaşılabilir ve fiyatlarına göre şaşırtıcı derecede iyi uçlara sahip kalemler. Ayrıca, tüm Scrikss kalemler ömür boyu garantiye sahip. Bu da Türkiye'de görmeye alışkın olmadığımız, ilginç ama bir o kadar da güzel bir yaklaşım.

Gelelim eksilerine: Elimdeki kalemleri kalemleri, eskiden yeniye doğru dizmeye çalıştım. (Yeşil en eski, gümüş rengi en yeni) Kalemler oldukça benzer nitelikte ve üstlerinde modellerini gösteren herhangi bir ibare olmadığı gibi, Scrikss'in oluşturduğu da böyle bir kayıt bulunmuyor. Kalemlerin yapısından kaynaklanan en büyük sorun ise, çoğu kalemde, kapağın geçmeli sistemi yüzünden kapaklarda çatlama meydana gelmesi. 
Yukarıdaki fotoğrafta ise farklı uç ve damak yapılarını görebilirsiniz. Yani kendine özgü bir damak ya da uç yapısından söz etmek mümkün değil.

Ayrıca dikkatli okuyucular, ilk fotoğraftaki versatil ve tükenmez kalemlerin yanında masadaki bu siyah kübik formlu fosforlu kalemin neden orada olduğunu sorgulamışlardır sanıyorum. Scrikss, son yıllarda kırtasiyelerin dolmakalem reyonlarının yanısıra diğer reyonlarında da, tükenmez kalemler, fosforlu kalemler ve versatil kalemler ile domine etmeye başladı. Bu da yeni fosforlu kalemlerden bir tanesi. Oldukça yenilikçi ve güzel ancak Scrikss'in bu yenilikleri dolmakalem piyasasında da göstermesini diliyorum.

Sevgiler


CLICK TO READ IN ENGLISH

Is there home in Turkey belongs to a fountain pen lover where there is no Scrikss in it? I am quite not sure about it, probably the answer is no! Either with the availability on the market or with the accessible prices, every fountain pen lover has a Scrikss pen at home. For foreigners on the other hand, this pen which is not accessible enough is always a subject of curiosity. However, for Bruno Taut whom I know him through my blog, Scrikss means more than a pen but mostly to important to trace the Spanish pen history. Therefore, I would like to thank him again who helped my a lot to prepare this post. 

Maybe the hardest part of this article was the history of Scrikss. In order to do this, we did long correspondences with Bruno and yet we cannot determine to conclude yet. Because, Bruno's examination through Spanish records and mine through Turkish did not match exactly. 

According to Bruno's research through Spain, we found trace of Scrikss on 1959 as the earliest trace where it is registered on 1959 at Barcelona. However, in 1963, Scrikss machinery and brand rights were sold to Estilograficas Jabalina and again in 60's, with the intervention of a Swiss Company Mowe S.A. it was sold to a Turkish company. Nevertheless, Jabalina continues its production until 80's under the name of STYB. 

According to Scrikss's own website, the story begins in 1939 during the Spanish civil war in Albacete where Scrikss starts producing fountain pens. (However, according to Bruno, it is not quite possible to launch a  fountain pen factory at that time) At the end of the 50's a Swiss company Mowe S.A. buys the brand rights and sells it to the Maden ve Plastik Sanayi A.Ş., a Turkish company established in 1963. In 1964, first Turkish roller ball pen produced and in 1966, first fountain pen produced in Turkey. As you can see on the photos, I have 13 Scrikss pens. 9 out of 13 are fountain pens. I reserve publishing reviews of those pens lately since every one of them deserves separate reviews. However, generally speaking, Scrikss pens are cheap, accessible and have surprisingly good nibs despite their cheap prices. Moreover, every Scrikss pen is under lifetime guarantee of the company. And this is an approach which we are not used to see in Turkey, yet very nice. 

And what are the cons? I tried to line my pens from the oldest to the newest. (Green is the oldest and silver is the newest) They are quite alike and there is neither an inscription or marking to signify the model of the pen nor Scrikss have a record showing the pen models. And the most common problem arising from the pen is the crackings on the cap due to the coupling style of the cap and the body. 

You can see the different nib and feed types of the pens. That's means there is no distinctive nib or feed type for the Scrikss. 


Besides, careful readers might question about that cubical black highlighter pen lying beside fountain pens, versatil and roller balls. Scrikss, dominating fountain pen shelves of the stationery shops, started dominating other shelves with roller balls, highlighter pens and versatil pens either. And this is one of the newest pens of it. It is quite progressive and well-designed. I also hope that Scrikss display this innovative and hip moves in the fountain pen market. 

Sincerely, 

58 yorum:

 1. Kullanmasam da bana eski günleri hatırlattığı için Scrikss hala odamda beklemekte. Dediğiniz gibi kapak kırılması olayına bu kalemde çok rastlanıyor ama yine de her evde var..
  Güzel bir yazı olmuş..Elinize sağlık..
  BU arada Tudi Billo defterim geldi :)) Ayrı bir sevinç yaşadım ofisteki arkadaşlara gösterdim, onlar da çok beğendi :) Ayrıca çok güzel temenni notu göndermişsiniz..
  Tekrardan çok teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Defteri beğenmenize çok sevindim. Eh dolmakalemle, yazmakla, çizmekle uğraşılan böyle bir blogta el yazımla not göndermesem ayıp olurdu herhalde :) Güzel günlerde kullanın.

   Aslında Scrikss'leri ben çok beğeniyorum. Oldukça güzel uçları var. Ama kızdığım nokta, kalemlerin hiç mi ayırt ediciliği olmaz ya hu!

   Sil
 2. zamanında koleksiyoner ve kaleme değer veren bir kafa yapım olmamasına nasıl lanet etsem azdır. sırf nasıl bunun mekanizması diyerek kestiğim, söktüğüm o eski scrikssler falan geldi gözümün önüne. hayır umumiyetle iş ucuz kaleme gelince scrikks e sallarım ben ama, bir an ağlamaklı oldum vallaha.

  o metal kapaklı bordo olanı mesela,ondan bir tane annemden kalmıştı bana. evet onu da mahvetmiştim merak uğruna.

  maalesef, çok fazla dolma kalem vs içerisinde büyüyünce, değerini anlayana kadarki geçen sürede zaiyat pek fazla oluyor. en azından elimde hala masaüstü imza kalemi olan sivri kuyruklu scriksslerden eski bir çift var ve yıllarca kullanılmış olduğu için oldukça değerlidir gözümde.

  o biraz telafi ediyor.

  scrikss bu arada, koleksiyonerler için, pelikan ile beraber memleketimde izi sürülebilecek iyi bir kalem hedefidir. olmadık yerlerden eski bir tane elde edip, oldukça mutlu olabilirsiniz. bir bakkalın çekmecesinde 30 yıldır duranını görüp adama yavşayabilirsiniz. öyledir scrikss.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah ah! Ben de bana lisedeyken hediye gelen o ilk dolmakalemimi nasıl saklamadım. Hala kafamı duvarlara vuruyorum. Scrikss bizim ucuz diye biraz burun kıvırdığımız ama aslına bakarsanız Lamy'den filan daha iyi yazan bir kalem.

   Neyin içinde çok büyüyorsak onun değerini anlamıyoruz. Ailesi bağlama üstadları ile dolu bir arkadaşımın kendini hiphop'a vurması gibi. Reddiye düzüyordu arkadaş ama aslında muhteşem sanatkar bir ailesi vardı oysa.

   Şimdi bir an bakkala yavşamak deyince, aklıma hoş şeyler gelmedi. Böyle bir Orhan Gencebay gelecek, benim sana verdiğim para bunlara yetmezdi deyip tokatlayacak sanki ben. Off yarabbim.

   Sil
  2. scrikss şaşırtıcı şekilde zayıf görünür ama oturaklı yazıyor. son modellerinin nibleri narin ve dandik duruyor ama değil. sağlam gibi duran gövdesi daha zayıf. sadece hızlı yazımlarda, mürekkep akışı yetişemediği için, sayfanın başı yoğun, sonu oldukça açık kalıyor mürekkep renginde. maalesef bu sorunu yaşamadığım kalem sayısı da çok çok az. şefır ve pelikan hariç hemen hepsinde yaşıyorum bunu. lamy yi de bu hususta pek tutmuyorum.

   yine de scrikss, bir dolma kalem sevrde bulunası gereken bir marka. hem şunu da bilmeli, dünyada bu kalemin adını duyup ulaşamayan çok adam var, biz içinde kulaç atma şansına sahibiz.

   Sil
  3. Ben özellikle 17 mi yoksa 71 mi olduğunu hala netleştiremediğim Parker 51 tarzı uçlu kalemlerini seviyorum. Biraz kuru ama ben o mürekkep akışı yetişmeme sorununu yaşamadım. Hatta akşam eve gidince fırsat bulursam o kalemle aralıksız yazdığım bir kaç sayfanın fotoğrafını çekip göndereyim.

   Gerçekten Fountain Pen Network'te yabancı amcalar Scrikss soruyorlar. Nasıl buluruz, nasıl alırız diye. Tıpkı bizim ucuz ama güzel Pilot 78G'lere ulaşamamamız gibi...

   Sil
 3. belki de yazım hızıyla alakalıdır. bazen harf gövdelerini ufak tutup, kuyruk ve sapları oldukça uzun çekerek el yazısıyla hızlı yazdığımda ki cidden sürat felakettir şeklinde hızlı yazarım, bu şartlarda sorun yaşıyorum. yoksa normal yazımda parkır vektör bile iş görüyor.

  bir de yanılmıyorsam, scrikss'in zamanında kalem tasarım yarışması falan yapmışlığı var.

  bence duy bizi scrikss, bir yarışma daha aç, tasarlayalım biz de. değil mi ama?

  bu arada scrikss duo pen highlighter kalemi ıldukça kullanışlı. yıllar sonra ilk defa dolma kalem harici bir kalem aldırttı bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında hem yazım hızı, hem mürekkep ile alakalı. Hatta az biraz kağıt bile etkiliyor. Örneğin, daha akışkan mürekkeplerde bu sorunu yaşamayabilirsiniz. Kağıtta da, kimi kağıtlar peçete gibi emer mürekkebi. Bunun dahi etkili olduğu kanaatindeyim.

   Evet, kırtasiye raflarını bayaa doldurdular. Anladığım kadarıyla tekstilci bir ortak gelmiş Scrikss'e. O vesileyle yenilikçi bir yola girmişler.

   Sil
 4. Olleeyy! sonunda beklenen konu geldi! Çok teşekkürler :)
  Hemen yerimi alayım şöyle :)

  Öncelike Scrikss'i, ilk sahip olduğum dolma kalem markası diye mi yoksa sırf yerli marka diye mi çok seviyorum bilmiyorum ama kim ne derse desin bendeki medium uçlu 33 modeli gerek mürekkep akışı gerek doygun ıslak yazımı nedeniyle beni kendine sımsıkı bağladı. Üstelik 33, bu markanın en alt en ucuz dolma kalem modeli.

  Sizdeki bordo 17'leri görünce gözlerim doldu resmen :) ayrıca 17'nin metal kapaklı olan bir modeli olduğunu da ilk defa görüyorum. harikaymış cidden.
  17'yi çok seviyorum çünkü hem "hooded nib" biz bunu Türkçe'mize "gizli uç" diye çevirelim, hem de bordo rengini çok seviyorum. Bu modeli meşhur Fountain Pen Network'teki bir kaç Amerikalı'da gördüm çok şaşırmıştım, hatta birisinden 17 ile yazılmış yazı örneğini istedim, adam fotoğrafını çekmiş göndermiş sağolsun, ne acı bir durum değil mi :( Sezercik gibi hissetmiştim kendimi...

  Şeffaf mürekkep hazneli olan yarı gizli uçlu olan modeli de harika görünüyor, zira Pelikan'a çok benzetmişler :) 419 modelini de hatırlayalım bu arada...

  Eksilerine gelince evet, benimkinde de çatlama sorunu oldu ama ömür boyu garanti olayı olduğu için, gönderdiğim yetkili servisi tek kuruş istemeden bana kapağı yenileyip hatta talep etmediğim halde düz olan ucunu logolu uçla değiştirip göndermiş, sağolsunlar.
  Belki bir eksi değil ama bence Scrikss, nib'lerini biraz daha genişletse, şöyle iri uçlu olsalar çok daha pahalı görünecekler kanımca.

  Çok konuştum :) şimdilik bu kadar yazayım. daha aslında çok konuşulacak şey var... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Efendim, aslında bu yazıyı yazarken Bruno'dan yardım alsam da, gizli mimarlardan biri de sizsiniz. Bu kadar ısrar neticesinde, yazılması gerekiyordu. Yavaş yavaş bu kalemlerin de incelemeleri gelecek. Hatta ve hatta geçen hafta babamla şöyle bir konuşma yaşadık

   - Alo kızım, bak Scrikss'in 17 diye bir modeli varmış, discontinued. Alıyorum sana, hadi yaşadın!
   - Baba ya o kalemden bende var
   - Olsun alayım
   - E baba var ama bende
   - Olsun.
   Çat! (telefonu kapattı)

   Yani Ankara'ya gidip gelirsem elimde ekstra Scrikss 17 olabilir :)

   419'u da sipariş ettim, bu hafta içinde elimde olur diye umuyorum. Hem de bordo renklisi!

   Sil
  2. Ooo! "Double head shot" oldu bu benim için şimdi :)))

   Hem dolma kalem hastası, aynı zamanda da elinde beğendiğim modeli olan tek siz olduğunuz için o kadar sıkıştırdım sizi, kusuruma bakmayın.

   Ne mutlu size o halde, benim babama sorsak bir kaleme o kadar para verilir miymiş doktor kuzenimin verdiği eşantiyonlar dururken :)

   Benim de kalem alışverişi listemde ilk 419 ile 17 var şu anda. O değil de Scrikss firmasından görseler bu kadar tutkunu olduğumuzu, hibe ederler artık bize :P
   ama onun yerine bence şöyle geniş uçlu bir Limited Edition çıkarsalar nefis olur. mesela Mont Blanc'ın Writers Edition serileri gibi... Ünlü yazarlarımızın imzaları ya da onları anımsatan simgeleri olsa üzerlerinde falan (çok mu uçtum yoksa hayâl kurarken?)

   Ama en azından yabancı markalarla iyi rekâbet olur böylece...

   Sil
  3. Yok canım, aslında arada böyle sıkılamak lazım ki, gevşemesin yazanlar. Aslında kafamda yazılacak yüzlerce konu, elimde yazılacak yüzlerce kalem var ama malum hem iş güç, hem blog oldukça yorucu. Bir de bunun üzerine İstanbul trafiğinde her gün 2 saatten fazlasını harcadığımı ve fotoğraf çekme ve işleme konusundaki beceriksizliğimi ekleyince maalesef zorlaşıyor. Neyse "so far, so good" değil mi?

   Allah'tan baba konusunda şanslıyım. Kıyafettir, kalemdir, aksesuardır almaya bayılır sağolsun. (Aman nazar değmesin!)

   Scrikss'in blogları takip ettiğini zannetmiyorum. Keşke takip ediyor olsalar ve keşke şu eleştirileri birazcık dikkate alsalar. Haddim değil ama gönüllü danışmanlık bile yaparım kendilerine.

   Ve bir de acilen ama acilen yurt dışına satış yapan bir web sitesi açmaları lazım.

   Sil
  4. bence beni dolma kalem bölümünün başına getirmeli scrikss.

   kesinlikle. adaylığımı koyuyorum. şahlandırırım yeminle.

   bu arada 12 tl'ye falan bir çeşit dolma kalem çıkardılar. peak mi ne, 0,3 mm, hatta üzerinde neden bilmem japan yazıyor. denemedim ama bir bakmalı.

   bir hareketlenme var scrikss'te. şu tibaldi üretmi bilmem kaç bin tl lik kalemi gibi mesela. bence o görünümde bir kalemi seri üretime alıp malzeme kalitesinde de alınabilir boyutlarda malzemeye çekerlerse, fiyatı da 300 tl altına indirilse, eminim ki sadece buradan değil, dünyadan da iyi talep görür, çünkü kalem çok şık. en başta gidip ben alırım.

   zaten scrikss'in dolma kalem dizaynları özgün olmasa da şık duruyor ilginç bir biçimde.

   görünüşlerini her halükarda lamy vb kalemlere yeğlerim. ama mürekkep pompası bile o kadar kalitesiz ki. mürekkebi çekiyorum, sızmaması gereken yerlere sızdırıyor vs.

   bakın burada bir blog var kalemle ilgili ve ben, kısa zamanda bu kadar gelişmesine şaşırdım. koskoca firmasın, kullansana sosyal medya falan...

   Sil
  5. Aslında o peak'leri de konu etmek istiyorum bloga çünkü Platinum Preppy'nin neredeyse aynısı ve eye dropper dönüşümü yapılabilecek nitelikte kalemler.

   Gerçekten o hareketlenmeyi görüyorum ve takdir ediyorum. Keşke dolmakalem camiasına da yansımasını çok isterim gerçekten. Neticede atla deve değil. Şu anda sattıkları kalemleri zaten Çin'de ürettiriyorlar. Tasarım yapıp, başka şeyleri ürettirecekler. Bu kadar zor olmamalı. Farklı uç çeşitlerini geçiyorum, farklı gövde yapıları ile gelseler bile razıyım neredeyse...

   Mürekkep pompası meselesine üzüldüm cidden. Gönderseniz değiştirirler sanıyorum.

   Ama ben en azından şuna şaşırdım, dün başka bir yorumda belirtmiştim. Dün gece gene meraktan Scrikss'in sitesine girdim. Bir baktım PDF katalog görünümünden, daha iyi bir ürün listeleme sistemine geçmişler. http://www.scrikss.com.tr/Products/Label/Scrikss/Dolmakalem

   Ama üzücü olan, şu anda üretilmeyen kalemler de orada görünüyor. Ya üretime yeniden başlayacaklar, ya da ne var ne yok, envantere bakmadan koydular internet sitesine. Umarım ilk seçenek doğrudur.

   Bu arada, şu blogtaki yorumları o kadar seviyorum ki, buraya gelip de yazıları okuyup gidiyorsa bir insan, yorumlara bakmıyorsa çok şey kaçırıyordur :)

   Sil
  6. benim bildiğim scrikss hiç %100 bu topraklar içerisinde kalem yapmadı dolma kalem mevzu olunca, bu bilgiyi teyit etmek lzım.

   bir ara waterman için mürekkep ürettiklerini biliyorum. hala da scrikss kartuşlar var.

   aslında potansiyeli ve türkiye içerisinde cidden marka bilinilirliği üst düzeyde. scrikss markasına büyük saygı var. evet işin içine girince üst seviye değil, ama dışarıdaki amca scrikss'e gerçekten saygı duyuyor, klipsteki s harfini biliyor.

   ürünleri değiştiriyorlar da gönderince, ben uğraşmıyorum bununla pek. hatta bu konuda oldukça takdire şayan bir sicilleri var.

   zamanında düşünmedim değil açıkçası, bak kardeşim scrikss, scrikss dayı, diye dayanacaktım kapıları neredeyse orayı bulup. bugün canın ne isterse neredeyse istediğin şekilde çat diye üretebilirsin. biraz malzemeyi kaliteli tut, tasarımıyla az oyna, açıl yurt dışına da.

   aç bir tasarım yarışması sosyal medya üzerinden duyur, zaten acayip ödüller vermene de gerek yok. tasarım öğrencileri vs abanır zaten. boru değil yahu, scrikss'e tasarım yapıyorsun. evet marka algın da çok güçlü. 500 adam katılsa, sadece 300 kadarı dolma kalem nedir öğrenmek zorunda kalır tasarım nedeniyle. gerçi onlar aşinadır da, neyse.

   her hafta bir kalem seti dağıtsan sosyal medyada o bile acayip iş görür. üşenmesem ben altından rahatlıkla kalkarım her hafta bir scrikss kalemin. maliyeti de yok sana bunun.

   böyle de bol keseden konuşurum işte.

   hobi olarak 3d animasyonla uğraşırım. yapayım bir tasarım da göndereyim adamlara. hahaha. belki tutar.

   Sil
  7. Eğer sitedeki tarihçeden bakarsak, yapmışlar. Aslında yapmış da olabilirler gerçekten, sonrasında yavaş yavaş Çin'e kaydırdılar üretimi diye tahmin ediyorum. Aslında telefon açıp sormak gibi bir fikrim vardı ama aldığım bazı duyumlar nedeniyle vazgeçtim. Ne garip, bir şirketteki bir kaba çalışan şirketle ilgili algıyı tamamen değiştirebiliyor. Belki baksan şeker gibi insanlar :)

   Gerçekten muhteşem bir marka bilinirliği var ve bunu kullanmak konusunda silkinip bir şeyler yapmaları lazım. Ben sağda solda bina üstlerinde Cross mu Scrikss mi olduğu belli olmayan reklam panolarını görüp üzülüyorum. İyi bir sosyal medya ajansı ile çalışıp, o panolara verdikleri paranın yarısı ve bir kaç düzine kalemle harikalar yaratabileceklerinin farkında değiller. Buna işletme körlüğü deniyor. Senelerdir böyle yapıyoruz, bir zararını görmedik. İyiyiz biz, iyi deyip eski tas, eski hamam devam ediyorsun.

   Ben gerçekten halen bu yazıyı görüp de temasa geçmemiş olmalarına şaşırıyorum. Sonra düşünüyorum tekrar bu sefer de şaşırmıyorum :)

   Ama merak etmeyin, acar blogger Zeynep, sizler için var! Ben yakın zamanda bir vintage scrikss çekilişi yapacağım umarım. Bu sefer, yok öyle twitterım yok, facebookum yok filan olmayacak. Yine eskisi gibi olacak yarışma. O sebeple sizi de bekliyorum mutlaka.

   Sil
  8. siz yarışma yapın. birinci vintage bir scrikss kalem sahibi olsun, ikinci de l'artisan pastellier bir mürekkep. ona da ben sponsor oluyorum. haydi yarışmaya, biyrooooon.

   Sil
  9. Ne güzel şey ya hu! Okuyucu sponsorluğunda çekiliş :) Yalnız l'artisan olmasın, şu anda kalemkutusu.com'a kızgınım.

   Sil
  10. peki, bir şey buluruz nasılsa. birazdan hala o adını bir türlü öğrenemediğim office li yere uğrayacağım. buluruz bir şey kesin.

   en kötü waterman mürekkep vardı orada en son.

   Sil
  11. Vallahi harika. İnsanın böyle dostları olsun sırtı yere gelmez :)

   Sil
  12. başka taraftan geçtim bugün, ama şerıtın'ın üstündeki mont blanc mağazası zaten yeterince beni sarhoş etti.

   ah ulan ah!!!

   Sil
  13. Ben de bugün Mont Blanc mürekkep aldım. Bir yerden başladım Mont Blanc'a :)

   Sil
  14. kartuş siyahını merak ediyorum mont blanc'ın. bildiğim kadarıyla sadece kartuşlarda kullanıyorlar onu.

   ama mont blanc mürekkep, adından mıdır nedir, böyle onunla deneme yaptım ama, yazmak için nedense smokin giyesim geliyor ve o da bende yok.

   Sil
  15. Valla bende henüz öyle bir algısı yok markanın ama gerçekten mürekkep şişesi güzel. Bakalım yazınca nasıl hissettirecek.

   Sil
  16. valla logosunun elmas olarak kapağın üzerinde yer aldığı bir modeli üreten parker olsa, onu da smokinle ilişkilendirebilirdim açıkçası.

   Sil
  17. Parker'ı öyle düşünemedim bir an. Ben de şu anda adını hatırlamadığım, uçları kalın, ortası ince bir dolmakalemi var. Onun hastasıyım. Bir de limited edition Sakura'sının. Ah o beyaz porselen gövde. Kalemle evlenmek yasal olsa, nikahıma alırım kendisini o derece!

   Sil
 5. Facebook'taki sayfalarına ben Allah rızası için bir kaç resim ekleyeyim dedim, 1 tane ekledim, sonra baktım admini kimse artık, peşpeşe bir sürü fotoğraflar, paylaşımlar falan yapmaya başladılar :)

  Kuş uçmaz kervan geçmez, çorak bir sayfaydı eskiden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım şöyle adam gibi bir websitesi oluşturmak ve envanter tutmak adına adım atmaya başladılar.

   Dur bakayım hemen twitter'da var mı?

   Sil
 6. Sonunda bunlara da el atıp yazmaya başlaman ne güzel olmuş! Bahsettiğin gibi kalemlerin üstünde ayırıcı ibare olmadığı için isim-numara veremiyorum ama, o en yenisi dediğin gümüş rengi, siyah damaklı, ucunun önünde işlemeleri olan kalem bende olanın aynısı sanırım. Ayrı ayrı inceleyeceğim demişsin, bekliyoruz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yavaş yavaş el attım. Umarım kalemleri de yayınlayacağım.

   Haydi ben yeni yazımı hazırlayayım.

   :)

   Sil
 7. sckrikss peak platinum preppy'nin benzeri degil, ayni kalemler zaten.
  o kalemi 12 tl'ye satmak da pek insafli bir davranis degil.
  Bir de preppy ler Hindistan da yapiliyor diyenlere itibar etmeyiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende Peak bulunmadığı için emin olamadığımdan çok benzeri demiştim ama siz iki kalemi de karşılaştırmışsanız doğrudur. Zaten dışarıdan bakıldığında da, bir farklılık göze çarpmıyor üzerlerindeki markalardan başka.

   Evet maalesef, Preppy 3,3 dolar. Onun muadili bir kalemin de Türkiye'de 6-7 liraya satılması gerekirdi. Ama maalesef 12'den başlıyor ve 15'e kadar çıkıyor. Aynı şey Pilot V-Pen'ler için de geçerli.

   Ben asıl Preppy'lerin nerede yapıldığından çok, üzerinde Japan yazan Scrikss Peak'lerin Japonya'da üretilip, üretilmediğini merak ediyorum.

   Sil
 8. Platinum Bir türlü Scrikss e Peak Adı Altında Üretim Yaptığını Doğrulamıyor.
  Hiç Bir Şekilde Preppy Faklı Ülkelerde Farklı Adlar İle Üretilmiyor Diyor. ???????

  YanıtlaSil
 9. Merhaba,
  Allah muhabbetinizi arttırsın:) Sonuna kadar okudum ve Scrikss kalemlere hiç ilgim olmamasına rağmen bir bakayım dedim. Gerçi konu dışına çıkıyorum ama mazur görün lütfen. Epey model arasından 88 ve 477 numaralı olanları beğendim ama (çok bilgisizim kalem konusunda) hiçbir Scrikss kalemin uç bilgisini göremedim satış sitelerinde. Yani bu Scrikss kalemlerin uçları fine mıdır, medium mudur, bold mudur belli değil. Acaba Scrikss kalemler standart uca mı sahip oluyor?

  Bir de 88 ve 477 kullanan var mı acaba aramızda?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten, yukarıdaki yorumlar olmasa, bu blog eksik kalır. Onlarla tamam oluyor. Eğer, yazıları okuyup, yorumları okumadan çıkan arkadaşlar varsa üzülürüm :)

   Maalesef, uç bilgileri bulunmuyor. Eski kalemlerde, o dönemin normali olarak ince (F) uçlar kullanılmış, şimdi ise, şimdinin normali olarak orta (M) uçlar kullanılıyor. Scrikss'in de maalesef bir uç seçeneğği mevcut değil.

   Bu arada, gidip bir kırtasiyeye ben 88 ya da 477 istiyorum deseniz, bu kalemlerin tamamı birbirine benzediği için, tek tek tüm kutuların altına filan bakacaklar, eğer kutular da karışmışsa ve siz de kalemi tam olarak ezbere bilmiyorsanız 88 yerine 39'la ya da 33 yerine 35'le çıkabilirsiniz kırtasiyeden. Hem de doğru kalemi aldığınızı düşünerek. Maalesef Scrikss'e en çok kızdığım noktalardan biri bu.

   Bende maalesef 88 ya da 477 yok. Fazla metal ve fazla ağır geliyorlar bana.

   Sil
 10. Scrikss'in bu tarzı hiç hoşuma gitmedi açıkçası. Bu durum bende, kendi ürettikleri ürünleri ciddiye almadıkları izlenimi oluşturuyor. Cevap için teşekkür ederim.

  İlker

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet maalesef ya kendi ürettikleri ürünleri çok ciddiye almıyorlar, ya da ürünleri kullanacak olan tüketicileri. Kendilerine twitter'dan bu yazıyı göndermeme rağmen, hiç bir geri dönüşte bulunmadılar. Üzücü!

   Sil
 11. Ne zamandir sormak istiyorum ama hep kaynadi gitti. Ilk resimdeki sondan 3. Scrikss in modeli ne acaba? Acik uclu metal kapakli olan. Bulmak mumkun mudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmm zor soru. Bildiğim kadarıyla o modelin ismi Scrikss 85. Ama tam emin değilim, sonra başka bir şey çıkarsa, bana kızmayın :)

   Hatta ve hatta yazısı da hazırlandı, taslaklarımda bekliyor. Yakın zamanda yayınlayacağım.

   Şu anda, İstanbul'da merkezi yerlerdeki D&R gibi, Notebook gibi büyük harcı alem kırtasiyelere giderseniz bulamazsınız ama ufak kırtasiyelerde bulmak mümkün olabilir. En olmadı, İstanbul Sirkeci'de Yeni Zaman kırtasiye var. Onlarla konuşup getirtebilirsiniz. Onların elinde bir kaç tane var. Ama ilk tercihiniz etrafınızdaki eski kırtasiyeleri gezmek olsun. Oralarda ne cevherler var :) Mesela geçen hafta babam Antep'teki bir kırtasiyeden bana Sheaffer 440 aldı bir adet. New old stock. Demem o ki, eskileri şöyle bir silkeleyin, neler dökülür neler!

   Sil
 12. merhaba
  yazılarınızı ilgi ile okudum.Scrikss ile ilgili aklınıza gelecek tüm soruları cevaplandırabileceğimi bilmenizi isterim.Bu firmanın tüm ürettiği dolmakalem modelleri ile ilgili dokümanım var.Merak ettiğiniz hangi sorudan başlasam !
  selamlarımla Mustafa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey Merhaba,

   Çok teşekkürler. Hızır gibi yetiştiniz. Ben de elimdeki bazı Scrikss modellerini öğrenmek için Scrikss'e mail mi atsam diyordum.

   Mesela baştan dördüncü fotoğraftaki birinci ve üçüncü kalemlerin modellerini bilmiyorum. Hatta ikinci kalemin de Scrikss 35 olduğunu tahmin ediyorum ama doğru mu emin değilim.

   Sil
  2. ZEYNEP HANIM MERHABA
   SORULARINIZ İLE İLGİLİ YAZDIM ULAŞMADI MI ACABA?
   SELAMLAR
   MUSTAFA

   Sil
  3. Mustafa Bey Merhaba,

   Nereden yazdınız cevabı acaba? Gelmedi maalesef, spam klasörlerine de baktım. Dilerseniz writetomeoften@gmail.com adresine de yazabilirsiniz.

   Selamlar

   Sil
 13. Merhaba,

  Scrikss'le ilgili bir sorunum var. Umarım buraya yazmamda bir mahzur yoktur.

  Birkaç ay önce Scrikss 477 satın almıştım. Parker kırmızı mürekkeple kullanıyorum. İçindeki mürekkep bitince tekrar doldurmadan önce yıkamak istedim. Uç kısmını yıkadım, suda beklettim filan, burada sorun yok. Ama ben hata edip(?) dönüştücüyü de (birkaç kez içine su çekip boşaltarak) yıkadım. Bir de ne göreyim? Dönüştürücünün arka kısmına da su kaçmış. Tarif edebildim mi emin değilim, dönüştürücünün içindeki hareketli parçanın üst kısmı... Sanırımi kaçak yaptı ve oraya su geçti. :( Dönüştücünün hareketli kısmını yukarı aşağı hareket ettirmek işe yaramıyor. Kendiliğinden kurumasını beklemek dışında çıkar yol yok sanırım.

  Sizin başınıza böyle bir şey gedi mi? Çözüm konusunda bilginiz var mı?
  [Bir de bu aralar blogu çok boşladınız:) (iyi niyetli okur sitemi.)]

  Selamlar,
  İlker

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlker Merhaba,

   Sen de bizi çok boşladın, göremez olduk :)

   Dönüştürücünün arka tarafına mürekkep kaçması hadisesi bilindik bir şey. Goulet Pens'ten Brian nasıl söküp temizleyeceğine dair bir video yapmış. Buna göre söküp temizleyebilirsin sanırım.

   http://www.inknouveau.com/2010/11/cleaning-ink-behind-converter-piston.html

   Sevgiler,

   Sil
 14. Çok teşekkür ederim Zeynep. Tabi ben bu durumun bilindik bir durum olduğunu bilmediğim için, sadece benim başıma gelmiş olabileceğini düşünerek İnternet'te arama zahmetine hiç girmedim. Dedim ki bunu bilse bilse Zeynep bilir:)

  Videoyu hemen izliyorum. Teşekkürler...

  En kısa zamanda görüşmek üzere.

  YanıtlaSil
 15. E bu dönüştürücünün arkası vidalıymış ve çok da rahat sökülüyormuş ya!!! :) Çocukken "Kurcalama, bozulur!" lafını çok duyduğumdan olsa gerek, sorun çıkaran mekanizmalara hiç bulaşmıyorum:) Tam bir "öğrenilmiş çaresizlik" durumu.

  Çok teşekkürler, videonun büyük yardımı oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorunun çözülmüş olmasına çok sevindim.

   Sevgiler

   Sil
 16. Merhabalar...

  Sorduğum kalemler ilk fotoğrafta üstten başlayarak 1,2,5,6,7 ve 8. kalemler...

  YanıtlaSil
 17. 1. kalem: Scrikss 17
  2. Kalem: Scrikss 71 (ikisi birbirinin aynı, sadece 71 metal kapaklı)
  http://www.banasikcayaz.com/2012/07/scrikss-vintage-17-and-71-fountain-pens.html

  5. kalem: Scrikss 84

  6. kalem: yine Scrikss 84

  7. kalem: Scrikss 85
  http://www.banasikcayaz.com/2012/07/scrikss-85-fountain-pen-scrikss-85.html

  8. kalem: Scrikss 35


  Scrikss 35'in fiyatı 50-60 TL arası, yeni bir kalem sayılır zaten.

  Diğer kalemler ise eski olduklarından kim neye tutturursa, o fiyata satılıyor. Geçenlerde 17'lerden buldu arkadaşım eski bir kırtasiyede tanesini 15 liraya aldı. Ama normalde 80-90 lira fiyat da gördüm bu kalemlerde. O yüzden temel bir rakam vermek zor. Ama 30 lira normal mesela bu kalemler için.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 18. Gerçekten yazınızı gördüğümde benimde ortaokul ve lisede kullandığım kendim aldığım ve bana hediye edilen kalemlerimin kıymetini bilemediğim için gerçekten üzüldüm.gerçekten yazı yazmayı çok seviyorum.yazı yazarak öğreniyorum çok fazla kitap okuma alışkanlığım yok ama okurken not almam gerekiyor aldığım notlara bakıp hafızama kazımak için..kalem koleksiyonu gerçekten saat ve tesbih koleksiyonu gibi değerli ve maliyetli bir koleksiyon şeklidir..scrikss gerçekten kalem tutkusu olanlar için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Cüneyt bey, geç de olsa kalemlerin kıymetini anlamak güzel. Ben de sizin gibiyim, mutlaka yazmam lazım çalışırken. Hem yazmak bir terapi gibi geliyor insana.

   Sevgiler

   Sil
 19. Selam Zeynep Hanım;

  Buluşmada Mustafa Bey'le tanıştıktan sonra onun da tavsiyesi ile ucu altın kaplama Scrikss722 aldım. Şu dışı balık sırtı desenli, krom olan model. Elimdeki Scrikss dolmakalemler her geçen gün artıyor ne olacak benim bu halim. Kaç adetten sonra koleksiyoner mertebesine eriyoruz... :) Scriks 33, Scrikss 35 titanyum, Scrikss 419 X 2, Scriks 722 ve hatta ucu olmayan babadan kalma bir Scrikss 17... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel günlerde kullanın. Koleksiyoner değiliz biz, biz kalem seviyoruz. O 17'yi de bir ara düzelttirmek lazım. Öyle uçsuz olmaz.

   Sil
 20. Merhaba Zeynep Hanım bende yeni sayılabilecek bir dolmakalem kullanıcısıyım, dolmakalem sevgisi bir arkadaşımın verdiği markasını bile duymadığım (REGAL marka) dolmakalem ile başladı. Sonra bir Lamy safari ve şimdide bir Scrikss ile devam etmek istedim ve sizinde yukarıda sergilediğiniz Scrikss 35 modelinin krem rengi olanını aldım. Aldığım yerdeki beyfendi çok yardımcı oldu sağ olsun kalemi deneyebileceğimi söyledi ve Lamy lacivert mürekkep şişesine hafif ucunu batırarak bir kaç kalem denedik.Rengini beğendiğim Kaweco kırmızı bir kutu kısa kartuş da alarak ayrıldım. Evde kartuşu takarak yaptığım ilk yazı denememde mürekkebin geç gelmesi ve ilk harfin yazımı esnasında bir kesiklik yaşadım, bu kalemi kağıttan kaldırıp bir kaç saniye bekledikten sonraki hemen hemen her dokunuşta yaşanıyor. Bir cümle yazıda kelimelerin bazı harfleri yarım kaldığı gözüme çarpıyor.Hani yeni dolma kalem kullanıcısı olarak henüz elimin yazmaya tam alışmadığını düşünüyorum bunun bir etkisi olabilir mi? Sonra belki kartuş hatası vardır diyerek ikinci günde pelikan mavi kartuş ve kaweco mor kartuş ile yaptığım denemelerde de aynı sonucu aldım. Birde kalem aşırı ıslak mürekkep bırakarak yazıyor.Bütün bu yazdıklarım aynı dolmakalem sahibi ve bu blogdan gördüğüm kadarı ile artık konusunda uzmanlaşan sizin gözünüzde normal mi :) Aldığım yere tekrar gitmeden önce fikirlerinize başvurmak istedim şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 21. Merhaba Zeynep Hanım bende yeni sayılabilecek bir dolmakalem kullanıcısıyım, dolmakalem sevgisi bir arkadaşımın verdiği markasını bile duymadığım (REGAL marka) dolmakalem ile başladı. Sonra bir Lamy safari ve şimdide bir Scrikss ile devam etmek istedim ve sizinde yukarıda sergilediğiniz Scrikss 35 modelinin krem rengi olanını aldım. Aldığım yerdeki beyfendi çok yardımcı oldu sağ olsun kalemi deneyebileceğimi söyledi ve Lamy lacivert mürekkep şişesine hafif ucunu batırarak bir kaç kalem denedik.Rengini beğendiğim Kaweco kırmızı bir kutu kısa kartuş da alarak ayrıldım. Evde kartuşu takarak yaptığım ilk yazı denememde mürekkebin geç gelmesi ve ilk harfin yazımı esnasında bir kesiklik yaşadım, bu kalemi kağıttan kaldırıp bir kaç saniye bekledikten sonraki hemen hemen her dokunuşta yaşanıyor. Bir cümle yazıda kelimelerin bazı harfleri yarım kaldığı gözüme çarpıyor.Hani yeni dolma kalem kullanıcısı olarak henüz elimin yazmaya tam alışmadığını düşünüyorum bunun bir etkisi olabilir mi? Sonra belki kartuş hatası vardır diyerek ikinci günde pelikan mavi kartuş ve kaweco mor kartuş ile yaptığım denemelerde de aynı sonucu aldım. Birde kalem aşırı ıslak mürekkep bırakarak yazıyor.Bütün bu yazdıklarım aynı dolmakalem sahibi ve bu blogdan gördüğüm kadarı ile artık konusunda uzmanlaşan sizin gözünüzde normal mi :) Aldığım yere tekrar gitmeden önce fikirlerinize başvurmak istedim şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 22. Merhaba
  5 ve 6. Kalemler scrikss 84 bende ikisi de var. Kapakları farklı, üretim yılından dolayı mıdır, yoksa farklı modeller midir diye aklıma takılmıştı :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...