Diamine Marine Ink / Diamine Marine Mürekkep

Scroll down to read in English

Diamine mürekkepler normalde 80 ml'lik şişelerde geliyor. Ancak, benim gibi, boyu değil çeşidi fazla olsun diyenler için 30 ml'lik şişeleri de getirmiş Panter Kırtasiye. Her ne kadar 30 ml'lik mürekkeplerde çeşit az olsa da, güzel bir mavi almayı başardım. Görüldüğü gibi, oldukça açık, opaklığı orta ancak parlak ve canlı bir renge sahip, suya dayanıklılığı şaşırtıcı derecede iyi ve çabuk kuruyan bir mürekkep. Hani size Amsterdam'dan neler aldım yazımda, beyaz kağıda, pembe çizgileri olan bir defter aldım demiştim ya, işte bu mürekkep tam onunla gidebilecek tarzda.

Ayrıca, ben bu tarz canlı ve açık renk mürekkepleri, sayfalar dolusu yazmak için kullanmaktan ziyade, kitapların altını çizmek, kenarlarına not almak, şirkette dökumanlarımı okurken beyaz fotokopi kağıdının üzerinde bir anlamda highlighter olarak kullanıyorum. Böylelikle dolmakalem kullanmak kokoşluğumdan ödün vermiyorum.

Aslında ben, bu mürekkebin isminin "Marine" olmasına şaşırmış durumdayım. "Marine" deyince, benim aklıma koyu lacivert üniformaları içinde denizciler geliyor. Bu yüzden de bu mürekkebin yanlış isimlendirildiğini düşünüyorum. Bu renge Azure, Bora Bora, Maldiv Mavisi gibi bir isim yakışırdı. Ya da bu isimde bir mürekkep daha koyu olmalıydı sanki Neyse, gevezeliği keseyim. Ben bu mürekkebi sevdim! Evet belki, günlük mürekkebim olmak için çok açık renkli ama dediğim gibi, kullanılamaz bir mürekkep de değil kesinlikle.
 
Bu arada, defterde ufak bir harf hatası olmuş, aramızda kalsın olur mu? :)
Sevgiler,CONTINUE to READ in ENGLISH

Diamine inks normally coming in 80 ml bottles. However, for the ones like me who prefers variety over size, Panter Stationery Store in Taksim offers those 30 ml bottles. Even though there are quite a few colors for 30 ml bottles, I managed to get this blue baby with me.

As you can see, it is a bright ink with medium opacity. Yet it has vivid and bright color, surprisingly water resistant and a quick drier. Remember, I told you that I bought a notebook pink rules on white paper in my Amsterdam shopping post? I think, that is the ink which can go with it. 

Besides, instead of writing full pages, I usually use these vibrant and light colored inks to underline the books, taking notes to margins and as a highlighter in the office documents printed in white photocopy paper. So, I keep my fountain pen used all the time. 

I am also surprised with the name "Marine" of this ink. Because Marine always reminds me, marine sailors with their dark navy uniforms so as this ink is named inaccurately, but with that color it should be Azure, Bora Bora, Maldives Blue or something like that. Or with the name, like it should be a darker color. Enough chit-chat! I liked it. Maybe, it is too light to be my everyday ink but it is neither a non-usable one.
 
By the way, there is little spelling mistake on the notebook, it is our secret okay :) At the end, I am not native English speaker. 

Sincerely,

11 yorum:

 1. Harika bir mürekkep! Yazılarınız sayesinde acemi bir dolmakalem kullanıcı olmama rağmen galiba dayanamayıp ben de alacağım bir iki tane:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mürekkep dolmakalemin tamamlayıcısı. Ben mesela çok güzel bir dolmakalem kullanıp da, siyah mürekkeple, lacivert mürekeple yazmayı sevmiyorum pek. İlla renkli olacak, kaleme uygun olacak. O yüzden belki ufak ufak bir kaç mürekkeple başlamak güzel olabilir.

   Sevgiler

   Sil
 2. I totally thought Maldives when I saw it!! Really nice color though. This ink would make me picture the beautiful waters of the Maldives all the time ... lovely!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I haven't tried to make paintings with inks yet. But I have in mind. That would really be the Maldives.

   Sil
 3. It is a very nice color that is pleasing to the eyes. Have you tried Caran d'Ache's Caribbean Blue? It is similar in color, but perhaps a bit more green. I will do a comparative post between Caribbean Blue and Diabolo Menthe soon.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I am not sure if I have Caribbean Blue, but I have an old Caran d'Ache, maybe turquois. I like comparative ink posts and I think they are very useful deciding the tones, saturation etc. I am going to make it either. Looking forward to see Diabolo Menthe and Caribbean Blue.

   Sil
 4. Merhaba,

  İstanbul'da Diamine bulabileceğim başka bir yer biliyor musunuz acaba? Hararetle "Kelly Green" ya da "Jade Green" arıyorum. :) Yahut, bilginiz var ise eğer, bu iki renge yakın başka bir marka tavsiyesine de açığım.
  Bahsettiğim renkler şurada: http://www.biffybeans.com/2009/05/all-60-diamine-fountain-pen-inks.html

  İlker

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   İstanbul'da Diamine mürekkeplerini İstiklal Caddesindeki Panter Kırtasiyeden bulabilirsiniz. Fiyatı 35 TL.

   Ancak internette cultpens.com'da ya da thewritingdesk.co.uk'de de 5 pound civarına satılıyor. Shipping standart 7,5 pound ve paket bir haftada elinize ulaşıyor.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Sevgiler

   Sil
 5. Merhabalar,

  Diamine mürekkeplerini artık viapera.com üzerinde de bulabilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi bir soruyu zevkle cevaplamaya da hazırız :)

  Selamlar, sevgiler

  Uğur | viapera

  YanıtlaSil
 6. Selamlar;

  Bugün, Pelikan 4001 ve Scrikss maviden kurtulup şöyle canlı, turkuaz tonlarında fakat biraz daha koyuca bir mürekkep ararken internette Diamine Marine'yi gördüm. Tam aradığım renk, Zeynep hanım bu mavi hakkında mutlaka bişeyler çiziktirmitir, bi de ona bakalım deyip bu posta kadar geldim. :)
  Karşılaştırınca sizin yazı örneğinizdeki renk ile satış yapılan sitelerdeki renk aynı değil gibi geldi bana. Posttaki renk daha çok Daimene mürekkep kataloğundaki beau blue, soft mint arası bir renk, çok açık. Acaba fotoğraftan mı kaynaklanıyor, yoksa ben mi yanılıyorum...?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turkuaz tonlarında ama çok koyuca değil Marine maalesef. Fotoğraf da çok eski, kötü çekmiş olmam da muhtemel. Başka incelemelerle kıyaslayarak bir ortalama tutturmaya çalışmak lazım sanırım :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...