Francesco Rubinato Ink Swatch (New)

Scroll down to read in English

Aslında, daha önce Francesco Rubinato mürekkeplerin swatchlarını yayınlamıştım. Ama o zamandan bu zamana köprünün altından çok sular aktı. Sevgili kocim, mühendis. Ben de kendisinden mürekkep kartelası yapmak için, bana çelikten kalp şeklinde bir alet yapmasını istedim. Bundan böyle mürekkep incelemelerini kalp şeklinde yapacağım. Ayrıca, bazı fotoğraf editleme programları üzerinde çalışıyorum. Böylelikle renkleri daha iyi aktarabilirim diye düşünüyorum. Beğendiniz mi?

Sevgiler


You know I posted the swatches of Francesco Rubinato inks before but many times passed since. My dear hubby is an engineer. So I asked him to make me a steel, heart shaped tool. From now on, my ink swatches in reviews will be heart shaped. I also start studying on some photo editing programs so I may reflect the colors better. Did you liked it?

Cheers,

14 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Thank you, but quality of FR inks are on debate. Some people says they are for calligraphy only, some says you can use them on fountain pens. I am not sure.

   Sil
  2. How is the consistency of the ink? If you have gotten your dip pen, you can always dip it and see how well the ink will stay on the glass. I would love to see reviews of these ink.

   Sil
  3. I used to use those inks on fountain pen. Because these are not particularly calligraphy inks. However, I was warned about possible damages so many times so I quit using them.

   I should have try them on dip pens. Duly noted ma'm.

   :)

   Sil
  4. Interesting. I look up the ink and according to the vendor, the ink is meant for both calligraphy and fountain pen. It is possible, but from what I understood, fountain pen inks are a bit thin compare to calligraphy one.

   Sil
  5. So either it should be a bad calligraphy ink or a bad fountain pen ink :)

   Sil
 2. Purple'ın rengi çok güzel görünüyor. Ayrıca kalıp fikrinizde çok güzel olmuş. Orjinal ve profesyonel tavrınız takdire şayan...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Internette bu swatchlar arandığında göze hoş görünsün ve bana ait olduğu belli olsun istedim.

   Sevgiler

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim.

   Sil
 4. I love it!! This is such a perfect way to display swatches!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you. Even though heart is a kind of cheesy shape, I still love it with the inks.

   Sil
 5. en kısa sürede akciğer şeklinde bir aparatla rakip olacağım buna. resim düzenlemesi yaparken, yazılardaki harflerin iç boşlukları düzenlenememiş mi, bana mı öyle geliyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında o da güzelmiş. Elimde çok güzel Private Reserve Chocolate mürekkep var. Sigara içenler için akcigerin içini onunla boyayabiliriz. Kahverengi kahverengi...

   Evet, onları alamamış program. Ben de bir dahaki sefere resim üzerine bilgisayarda yazacağım yazıları. Ama gene de öncekilerden iyi değil mi?

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...