LAMY Lady Fountain Pen Review / LAMY Lady Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English
Baylar ve bayanlar, huzurlarınızda Lamy Lady! Aslında onu ilk görüşüm bundan bir kaç ay önceye dayanıyor.  Kendisini Sirkeci'de eski bir kırtasiyede görmüş ancak fiyatından dolayı "Optm, kib bye" yapıp, gözümde bir damla yaşla ortamdan uzaklaşmıştım. Ama ne derler bilirsiniz "Ne dilediğine dikkat et, gerçekleşebilir" Ben de üzerinize afiyet iyi dilemişim ki, geçenlerde bir toplantı için Ankara'ya gidip, bu vesileyle aylardır görmediğim ana babamı ziyaret ederken dileğim gerçekleşiverdi. Daha önce babamdan çokça bahsetmiştim. Kendisi gerçekten alışverişi seven bir adam olunca, sabahın köründe beni uyandırıp, çekeleyerek eski bir kırtasiyeye götürdü. Ve bir de ne göreyim, vedalaştığım aşkım Lamy Lady oracıkta. Tabi babamıın da finansal katkılarıyla, kendisini alıp evimin kadını yaptım. 


Kalem, mütevazı bir karton kutu ve üzerinde LAMY baskısı olan kumaş bir kılıf içerisinde geliyor. Ancak, kalemin altındaki çizgili kartonu çekince, bir kutu Lamy kartuş, kalem hakkında ufak bir kitapçık ve şiket çalışanlarından biri tarafından imzalanmış bir "Kalite Sertifikası" çıkıyor. Bay ya da bayan Hagyer, teşekkür ederim. Lamy Lady üretimi 1994'te bu yukarıda görünen üç çeşitle başlamış, 90'lı yılların sonunda da üretimden kaldırılmış bir kalem. Bu kadar güzel bir kalemi sırf prestij için bile tutmalılardı bence. Neyse! (Lamy'e trip attım farkındaysanız :p) Ben şahsen, kendi beğendiğim deseni bulduğum için çok şanslıyım. Bu kalem Wolfgang Fabian tarafından dizayn edilmiş, üzerindeki desenlerse Endonezya doğumlu grafik sanatçı Sharon Jodjaja tarafından tasarlanmış. Kalemin dizaynının "kadınların bir kalemde hangi özellikleri aradığına dair" bir ankete dayandığı söyleniyor. 
Lamy Safari ya da Al-Star dolmakalemlerin aksine, bu kalemin 14 ayar altın kaplama, yüzük şekilli bir ucu var. (Sakın ha Lamy, kadınların bitmek bilmez evlilik/yüzük arayışlarına vurgu yapıyor olmasın?!!!) Şaka bir yana bu kalem, şimdiye kadar gördüğüm, en pürüzsüz ve yumuşak uçlardan birine sahip. Hani sanki Michael Jackson (rahmet istedi herhal) sahnede moonwalk yapıyormuş gibicesine kağıdın üzerine venivicivokki diye dans ediyor sanki. Aşk sen nelere kadirsin, bana nasıl cümleler kurduruyorsun! Ancak ucun üzerinde ölçüsü bulunmuyor. Lamy'e bu konuda mail attım, cevap gelmedi. (meşgulsn sanırm bn yatıyrm ii eglncelr sana) 


Lamy Lady dolmakalem hem Lamy'nin standard kartuşlarıyla, hem de Z22 dönüştürücü / pompa ile çalışıyor. Ne yalan söyleyeyim, kalemin kendi içinde pompayla gelmesine açıkçası sevindim. Çünkü bazen gidip almaya üşeniyorum ve kartuşları şırıngayla dolduruyorum. 


Ayrıca, gövde malzemesinin de porselen olduğunu ve porselen gövdenin MontBlanc, Sailor, Omas ve Loiminchay gibi az sayıda markada olduğunu eklemek isterim. Kalemin teknik özellikleriyse şöyle:

- Kapakla birlikte ağırlık: 32 gr
- Kapaksız ağırlık: 24.4 gr
- Kapağı kapalı halde uzunluk: 14.2 cm
- Kapaksız, gövde uzunluğu: 13.7 cm

Kalemin kapağı üzerien takılmadığı için böyle bir ölçüm mevcut değil. Ayrıca, rakamlara bakınca kalem bir miktar ağırmış gibi görünse de, yazarken bu ağırlık hissedilmiyor. Ve, kalemin üstünde ve altında bulunan iki tane siyah noktacık var ya! İşte onlar Alman mühendisliğinin meyveleri olup, klipsi olmayan bu kalemin yuvarlanmasını engellemek için konulmuş. Bence çok güzeller ve Alman'lardan beklenmeyecek kadar da estetikler. 


Size de öyle oluyor mu bilmiyorum ama ben bir kaleme ilk defa mürekkep çekerken, hangi mürekkebi kullansam diye epeyce zorlanıyorum. Çünkü kullandığım ilk mürekkebin bir şekilde özel ve kalemle bağlantılı olmasını istiyorum. Ancak Lamy Lady'e mürekkep seçerken o kadar da zorlanmadım ve hemencik J. Herbin Poussiére de Lune çekmeye karar verdim. Zira, biliyorsunuz, Lamy Lady bir hanımefendi kalemi ve bence her kadının içinde bir cadı mevcut. Elbette şirretlik anlamında söylemiyorum, pagan ve wiccan anlamda bir cadılık. Ve bildiğiniz gibi, güneş erkek tanrılarla ilişkiliyken, Ay büyünün ve Tanrıçaların tekelindedir. Bu yüzden de mürekkep seçimim "Ay Tozu" anlamına gelen J. Herbin'den yana oldu. Ben bu kalemi çok sevdim, umarım siz de beğenmişsinizdir. 

Bu arada, bu benim yüzüncü postum oldu. Nisan ayından bu yana dolu dizgin devam eden bu blog yolcuğunda benimle birlikte olan, yorumlarıyla, mailleriyle, önerileriyle bana destek veren herkese teşekkür ediyorum.

Sevgiler,


CONTINUE to READ in ENGLISHDear ladies and gentlemen, I am proud to announce and introduce Lamy Lady for you! It was two or three months ago, I came across with this pen in an old stationery and I fell in love immediately. But it was quite expensive and I had to say goodbye with a drop of tear in my eyes. But you know what they say "Be careful about what you wish for, it may become real" And it became real when I went to Ankara for a meeting and visited my family. I have mentioned about my dad before. He loves shopping, so he brought me to a stationery and there my love! With his financial participation, I finally reunited with my be loved pen! 

Pen comes with a card box and a fabric pouch has a "LAMY" imprint on it. However if you pull out the lined box nest, there is a Lamy cartridge box, a leaflet about this pen and a "Certificate of Quality" signed by the employee of the company. Thank you mister or miss Hagyer! But this definitely make you feel that you have the right choice. 

Production of Lamy Lady line starts in 1994 with these three pens and discontinued in late 90's. (What a sham!e) I am so lucky that I found the pattern that I loved. The pen is designed by Wolfgang Fabian and the patterns are designed by an Indonesian born graphic artist Sharon Jodjaja based on a survey "what is the expectation of women from a pen". 


Unlike Lamy Safari or Al-Star this pen has a 14 K ring shaped nib. (Ring shaped? Is it an emphasize to unlimited will of women desperately asking for a ring?!!!! :p ) Aside from joke, this pen has a butter smooth nib, which is dancing on the paper like Michael Jackson doing moonwalk on the stage. I loved it! Oh sweat love! However, there is no marking on the nib indicating the nib size so I send a message to Lamy, waiting for the answer. 

Lamy Lady fountain pen both works with standard Lamy cartridge and Z22 ink converter. I am glad it has the converter in it because I am too lazy to get one  and I fill the cartridges with syringe because I am lazy. Oh God, why!!!

Let me add something. Body material of this fountain pen is porcelain and there are a few fountain pens which have porcelain body like MontBlanc, Sailor, Omas and Loiminchay. Technical features are as follows:

- Weight with cap: 32 gr
- Weight without cap: 24.4 gr
- Length capped: 14.2 cm
- Length without cap: 13.7 cm

Since cap is not posted on top, there is no measurement for that. I have to say, in numbers it is a bit heavier than I like but in practice, you don't feel it. And the little black points you see on top and bottom are the fruits of great German engineering. It is to prevent pen from rolling as you see, since it does not have a clip. That's great and I think unexpectedly aesthetic. 

I don't know you but I always have hard times, while inking a pen for the first time. I think it should be something special. However, for this pen, the first ink choice was rather easy. I inked it with J. Herbin Poussiére de Lune. You know, it is a Lady pen and I believe all ladies has a witch inside. Not in a bitchy way but in a shaman or wiccan way of course! And as you all know again, moon is related with Goddesses and spells/magic while sun is related with masculine Gods. Therefore, my ink choice is a Moon Dust ink reminding me of Moon Goddesses. Hope you liked the pen.

By the way, this has been my 100th post and I would like to thank all who have been very supporting with e-mails, suggestions and comments in my blog journey continuing since April. 

Cheers!

49 yorum:

 1. 100.postun hayırlı uğurlu olsun,inşallah sonuna daha sıfırlar ekleyebilirsin :) meşgulsn sanırm bn yatıyrm ii eglncelr sana olayına da çok güldüm haha :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, teşekkürler. O trip mesajının nasıl yazıldığına ekşi sözlükten baktım :)

   Sil
 2. kalem gercekten mukemmel gozukuyor ozellikleri anlatiminizla kendini gostermis zaten. simdi gel de boyle bir babayi da kiskanma yani :) guzel gunlerde kullanmanizi dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Allah herkese benimki gibi bir baba nasip etsin inşallah.

   Sil
 3. Congrats on your 100th post! It took me awhile to get there and here look at you! I thoroughly enjoy your reviews and posts, past and present, and I will expect nothing less in the future!
  This Lamy really defies my usual impression of the brand, in that most pen design reflecst simplicity and spirit of industialism, but the Lady looks like she walks straight out of a museum of modern art. The nib shape reminds me a bit of the Falcon, in that it curvers a bit at the tip.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I feel like I am holding a Mondrian piece in my hands when I had this pen. I am a fan of Namiki Falcon. Yet don't have one. Hope to get one as a present from my hubby :)

   Sil
  2. Namiki Falcon is a very nice pen. I was surprised by its nib when I first tried it in the store and bought it couple weeks ago. The soft nub makes a huge difference!

   Sil
  3. I have tried it once at a friend's house and I am fascinated with the soft nib. What did you get, EF, F?

   Sil
  4. I have a F and all I can say is, "it is amazing!"

   Sil
  5. I should probably review it, huh?

   Sil
  6. I have this fear about writing fountain pen reviews. Fear usually get the best part of me, but partly because I am afraid the review will not be professional enough. I will try to concoct one for Falcon soon ^^

   Sil
  7. There is a philosopher called Jorge Angel Livraga. He says that: "Fear is normal, you should have fear inside. But what is wrong about it, you cannot stop, just because you fear. So consider your fear as a wall made of paper, and walk. Tear it down and you will see it was just a bit of paper."

   So, I think you got the message :)

   Sil
  8. Thanks for the inspiring quotation. It is silly to think that we are afraid of a piece of tissue paper.. I guess paper can be strong when it is wet! :)

   Sil
 4. nerde bu eski kırtasiye, hala var mı bu kalemden? var diyiniz reca ederim...

  gözden trilyonlarca doları çıkardığım bir "lady" kalem alacam yakında, şu meşguliyetim bi bitsin de. bu aklıma yattı, hımmm.

  yoksa bir fikir bekliyorum bu hususta.

  iş bana kalırsa, lady mady anlamam, boyutu küçüklerden, m300 serisi pelikan veya mont blanc, mesela mozart alır çıkarım valla. gerçi sanki bundan güzel gibiler. hımmm, kafam karıştı iyice.

  ben en iyisi bi çay koyayım kendime...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ulus'ta ama yerini tam bilmiyorum. Öğrenir söylerim. Valla bu kalem güzel kalem de, nasıl desem biraz efemine. Yani benden söylemesi.

   Sil
  2. zaten efemine kalem arıyorum. kendim için değil.

   ben küçük kalem pek sevmiyorum.

   Sil
  3. Haaaaa! Ya ben biraz kalas bir insan mıyım nedir! Anlayamadım sorry :)

   Sil
  4. Astur Bey, adresi veriyorum. Gençlik kırtasiye Ulus. Bu deseninden değil ama öbür desenden vardı.

   Sil
  5. o zaman yorumumda gözden kaçan bir noktayı tekrarlayım:

   bir fikir bekliyorum bu hususta.

   yani, benim yerimde olsanız, ne alırdınız? veya bir tavsiye alayım...

   Sil
  6. Şimdi bir hamfendiye dolmakalem alınacak. Doğru mu anlıyorum?

   Eğer bu hamfendiciğim kalemlerden anlıyorsa, bence Lamy Lady çok uygun, çok şık bir kalem. Kıymeti mükteşem bilinebilir.

   Ama eğer dolmakalemlere istidadı yoksa ve yeni başlayacaksa, güzel krem rengi bir M150 olabilir diyorum. Bence pelikan güzel marka.

   Sil
  7. 150 biraz büyük kaçar sanki, m300 boyutu iyi gibi. belki tospaa kabuğu 400. o da büyük.

   ama tospaa kabuğu 400 iyi iyi. sanırım.

   evet, 400, tospaa kabuğu.

   Sil
  8. Aslında 150 çok büyük değil ama 400 tospası mükteşem. Benim de kendisinde gözüm var. Şimdi M200'üm için Oblique medium uç getirtiyorum. Seversem M400'ü de öyle sipariş edeceğim.

   Tospa kabuğuna gelindiyse iş ciddi demek ki :)

   Sil
  9. yok, ortada bir romantic interest durumu yok. öyle olsa işi kaleme bırakmazdım. bıraksam da, bırakacağım kalem de bunlar olmazdı. evi ipotek ettirip etoile de redesign'a bırakırdım, tepesi elmaslı.

   neyse, bu daha başka. ondan kafam karıştı ya biraz. yoksa nokta atışı kalemler biliyorum.

   Sil
  10. ha, bir de m215 var bende, altını ve rengini pek sevmediğimden gümüş renk olanlar daha fazla ilgimi çekiyor. 215 in baklava dilimlisi. oblique uç performansı iyiyse, ben de buna düşünebilirim...

   Sil
  11. Valla bence M400 güzel seçim. Aslında sanki m215'in demonstrator'u da güzelmiş gibi.
   Obllique uç bugün elime geçti. İnşallah yarın takıp deneme sürüşüne alırım kalemi.

   Sil
 5. Lucky find! I have never seen a Lamy so old around, but it's certainly beautiful :)

  And congrats for your 100th post! *throws confetti* I look forward to reading the next 100! :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. This one is a discontinued pen. It is not produced since 2000. Therefore, a bit hard to find.

   I hope a 200nd post will come :)

   Sil
 6. Bu kalemi Ebay'da görmüş, yanına yaklaşamamıştım. Sorması ayıp kaça aldınız:) Sirkeci'de var mıdır ki?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu kalemi, uzun pazarlıklar sonrasında 300 liraya aldım. Sirkecide Özler'de aynısından mevcut. Ama 550 gibi bir fiyatı vardı.

   Sil
 7. Congratulations--indeed a beautiful pen. However, I am skeptical about the idea of pen for women. Do women really need specific pens?

  Isn't that pen a tad too heavy? 32 g certainly sounds so. What is your experience?

  Thanks for the hard job of 100 posts.

  Cheers,

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar

  1. Dear Bruno,

   Sorry for the late response, I was out of town for a day or so.

   Hmmm, it is a controversial issue if woman need a specific pen or not but I am quite sure we have different tastes. For example some cult pens like MB 149, some Sailors and even TWSBI is a bit big for ladies.

   About the weight: I started to believe it is a matter of balance. For example I have a Waterman Carene Marine Amber nearly same weight as Lamy Lady but Lamy Lady is much more easy to hold and less tiring.

   Cheers

   Sil
 8. Bu kalemi ben de görmüştüm ama fiyatına bakmamıştım, başka bir şeylerle ilgileniyordum sanırım. Dikkatten kaçacak bir kalem degil ama iyi ki görmemişim fiyatı benim de yüregime inerdi sanırım.Babanız hakikaten şahane biriymiş, çok şanslısınız ve son olarak nice yeni yazılarınız olsun (cümleyi toplayamadım galiba, ama hımm nasıl denir ailece begenerek okuyoruz, iyi ki yazıyorsunuz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Daha nice yüz postlara diyelim o zaman :)

   Hep birlikte

   Sil
 9. ouyouzountechie31 Ağustos 2012 03:41

  Lamy bunun yanında Rosenthalden neden 72 kişilik porselen tabak seti vermemişki bu paraya ?
  Piyasada üç kuruşluk Chenk Chunk Porselen kalemde var oysa. Zor iş zengin olmak bir de herkesler dolmakalem taşıyor sa zor valla. Şimdi bu dolmakalemlerin temizliğine birini çağırsan bir ayda iki defa. Temizinden iki yüz papel, hem de malzeme hariç.
  Zor iş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)

   Aslında vallahi şöyle bir zengin olsam da, dolmakalem bakımı için birini tutsam, her gün silse, cilalasa, parlatsa kalemleri. Ayda bir cam çerçeve yıkasa...

   Bu kalem tam bayanlara göre, bize bir şey şık olsun, fiyatına bakmıyoruz sanırım.

   Sil
 10. This is a gorgeous pen; I've longed for a LAMY Lady, myself. Congratulations on a fine acquisition!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you, I hope you can find what you are looking for. It is a nice pen indeed.

   Sil
 11. Bu ara eşim dolmakalemlere sardı:))) güzel bir inceleme olmuş ona okutmalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Umarım o da beğenir. Yalnız dolmakalem fena hastalık haberiniz olsun :)

   Sil
 12. Dünyanın en tatlı trip uydusu cümlesini okuttun ya daha da bir şey demiyorum :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ehehe :)
   Derdime derman olmadılar Tuğçe'm :)

   Sil
 13. I had missed this post on the Lamy Lady. Thanks for showing it off. It's a beautiful pen. I never knew Lamy made pens like this.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oh how I wish Lamy is making such pens right now. They only have boring CP's and other ongoing lines...

   Sil
 14. Gerçekten güzel bir kalem aynısı ve aynı desenlisi bende de var. Ama keşke kapağı arkaya takılsaydı. Ben bu şekilde yazmayı seviyorum. Aksi halde kalem yarım ya da eksikmiş gibi geliyor bana.

  YanıtlaSil
 15. Bir de şunu eklemek istiyorum, Lamy gerçekten Persona ve Lady serilerini sonlandırmamalıydı. Yanlış hatırlamıyorsam bir de Accent serisi vardı üst segment. Galiba o da sonlandırıldı.

  YanıtlaSil
 16. Yok, baktım, Accent serisi hala üretiliyormuş.

  YanıtlaSil
 17. Selam, çok güzel bir yazı olmuş.. bende hediye için Lamy lady arıyorum fakat bulamadım. Ankara civarında hiç gözünüze çarptı mı?

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...