Locko Notebook / Locko Defter

Scroll down to read in English


Bu deftere, D&R'da rastladım. Hem siyah, hem de sade olunca denemek istedim ve kalitesinden de emin olamadığım için en küçük boyu tercih ettim. Şimdi hep birlikte bakalım Locko nasıl bir deftermiş. 


Locko, siyah ve deri görünümlü bir kapağa sahip. Defterde gerçek deri kullanıldığına dair herhangi bir ibare ya da işaret bulunmadığına göre, deri olmadığını kabul ediyorum. Aslında benim için, defter kapağının gerçek deri olup olmamasının çok da önemi yok. Üzerinde bulunan kırmızı lastik bant ise defteri sıradanlıktan kurtarıp daha güzel göstermiş bence. Sevdim. Ayrıca, eğer kağıtları, kartvizitleri, ufak notları defter arasında saklamak gibi bir huyunuz varsa, çok da yararlı. Fark ettiyseniz, defterin yanında, defterle lastik arasına sığan bir de ufak siyah bir kurşun kalem var. Bence, kapağın kenarındaki Locko baskısı da oldukça şık durmuş. Peki kağıt nasıl acaba?


Kağıt 70 gram olduğundan, çok fazla zorlamak istemedim ve bu sebeple, Papermate, Dong-a Fineliner, Pilot Pluminix Dolmakalem (ki ıslak yazan bir dolmakalem değildir) ve Scrikss 35 tükenmez kalemle denedim. 


Başlık olarak Locko yazdığım kısımda aşırı derecede arkaya geçme olmuş. Hatta bir sonraki sayfada bile mürekkep görebilirsiniz. Ama bu baz almak doğru değil. Zira, Papermate ile yazdığım bu yazıyı yazarken çizgileri kalın çektim ve çok yavaş yazdığım için kağıt, mürekkebi emmiş oldu. Ancak, kağıt bunun dışında da çok başarılı bir performans sergilemiyor. Özellikle de, tükenmez kalemde bu derece bir görünüm beklemiyordum. 


Ben defteri alırken çizgisiz tercih ettim ama hatırladığım kadarıyla çizgili ve kareli olanlar da mevcuttu. Ayrıca boyut olarak da seçenekler mevcut. Kağıt fildişi. Biliyorum, bazıları fildişi kağıt seviyor. Mesela ben! Özellikle bordo gibi, koyu yeşil gibi, sepya gibi sonbahar renklerinin fildişi kağıt üzerinde daha iyi göründüğünü düşünüyorum. Ama biliyorum ki, bazı insanlar da renkleri gölgelediğini düşündükleri için fildişi kağıtları sevmiyorlar. Netice tercih meselesi. Kağıdın kendisine gelirsek, bence iyi performans vermiyor ve yine bence biraz pahalı. Özellikle de, şu anda piyasada bulunan, Notelook gibi, The Container gibi diğer Türk markalarıyla kıyaslayınca. Ama yine de, eğer çok ıslak kalemler kullanmıyorsanız ve sayfa atlamamak gibi bir takıntınız yoksa günlük defter olarak kullanılabilir. 

Bu arada, Locko markası hakkında internette araştırma yapmaya çalıştım. Ancak websitelerinde (www.locko.web.tr) adres ve telefon dışında şirket ya da ürünler hakkında herhangi bir bilgi mevcut değil.

Sevgiler,

CLICK TO CONTINUE IN ENGLISH


I stumbled upon this notebook while I was rambling in D&R bookstore (it has a stationery department). It was black, it was simple so I wanted to give it a try. I preferred the small size, since I was not sure about the quality. Let's have a look!

Locko notebook has black and leather-looking cover. Nothing indicated about using the real leather on the cover, so I will assume it is not a genuine leather. Actually I don't care if it is leather or not. It has a red elastic binder which makes notebook looking better. I liked it. Besides, if you tend to shove papers, notes, business cards into the notebook, it is also very useful.  As you may noticed, it comes with a small black pencil that you can fit between the notebook and binder. I think also embossed Locko brand on the cover, also looks elegant. But what about the paper?


Since the paper is 70 gram weight, I did not push it so hard and tried with Papermate, Dong-a Fineliner, Pilot Pluminix Fountain pen (not a wet writer) and Scrikss Ballpen. 

Where I wrote Locko has a severe bleedthrough, you can even see the spots on the other page. But it is not fair to consider this, because I wrote it with Papermate, and draw the lines very thick, very slowly letting the paper to blot the ink. However, paper is also very disappointing on other pens. Especially I was hoping NOT to see any show through with ballpen. 


I preferred unlined one but there are ruled and squared ones so you may prefer them as well. There are also size options available. Paper is ivory. I know some people like it, for example me, because I think it goes great with fall colors like sepia, burgundy, dark green etc. But I know some people don't like it. It is a matter of choice at the end. Paper is not performing well and it is a bit expensive I guess. Especially when compared to other Turkish brands on the market like Notelook, The Container etc. But it can be a good notebook for everyday use, if you don't use wet pens and if you don't care about skipping  pages. 

By the way, I tried to make an online search about the brand, it has a website www.locko.web.tr however, no information available about the company except address and phone number. 

Cheers,


21 yorum:

 1. Not that those notebooks might be available outside Turkey, but I wonder how the paper performs with fountain pens.

  Heavier paper, on the other hand, is not a guaranty of good behavior. Surface finish is often what really matters.

  Thanks for your hard work on your blog.

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for your comment and nice words Bruno.

   I used only one fountain pen with this paper, Pilot Pluminix which has an italic nib and including Pluminix, every pen caused show-through with paper.

   Have a nice Sunday

   Sil
 2. Ben de kirmizi kapakli ve cizgilisi var, ben de kagit kalitesini pek begenmedim ama yanindaki kursun kalemlere bayildim, siyah kursun kaleme asiri bi sempatim var cidden ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sanki ancak kurşunkalemle yazılabilirmiş gibi. Ama siyah kurşunkalem seviyoranız Ticonderoga Black Warrior kalemlere bakın derim.

   Sevgiler

   Sil
 3. Kabalcı'da gördüğüm bir defterdi. Çok şık durduğu için uzun süre inceledim (Hatta siyah kâğıtlısı da vardı); ama kâğıt çok kalitesiz gelmişti. Güzel bir tsarımsa da alıp ellerimizi yorduğumuza değmez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, maalesef kağıdı biraz üzücü. Keşke dış kapağa gösterdikleri özeni biraz da kağıda gösterseler.

   Aslında o siyah kağıtlı defterlerden ben de gördüm. Hatta geçenlerde kedili defterini incelediğim Deffter markasının da vardı ve kağıdının 120 gram olduğu yazılıydı arka kapakta.

   Sevgiler

   Sil
 4. Interesting. I've never heard of this notebook before! It reminds me of a Moleskine pocket notebook - black cover, elastic closing, etc. And seems to have similar paper performance!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It is a Turkish brand, and most probably a new one. It looks like Moleskine but Moleskine is slightly have a better performance.

   Sil
 5. The appearance of the notebook reminds me a bit of Moleskine. Too bad that the paper does not fare well with wet pens, but given that a black pencil is enclosed with the notebook, could it be the notebook is intended for pencil? Just my speculation.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It might have judging with the paper quality and pencil. But I think, for most Turkish producers and maybe world stationery trend (except than Rhodia and brands like that of course) I guess it is the trend that, they make great covers, very cute, very elegant maybe and paper quality is a mess. Because people buying notebooks today, generally keeping them as decorative objects.

   Sil
  2. Maybe with more people paying attention to the quality of the paper, that would encourage the manufacturer to improve the most important component of the notebook :)

   Sil
 6. Interesting review, thank you! I think that 70GSM paper is okay for fountain pens (normal printer paper is usually 70GSM and works fine with most FPs), but this must be poorly constructed paper too.

  For example, 80GSM Rhodia is well made and shows no bleedthrough with even the wettest fountain pens, so 10GSM less shouldn't cause the amount of bleedthrough we see here... I guess the quality is not so good.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for great comment. I guess, weight of the paper is not the only element detecting paper quality. Fiber quality, glossing and lustre of the paper also determines the papers behavior against fountain pens and inks. As you can see in this one, it is not only making show-through with FP's but also with felt tips and ball points.

   Sil
 7. Ben de siyah kapaklı orta boy defterden bir tane aldım. Çok beğendim. Kalemli olması çok hoşuma gitti. Toplantıya gidecektim, D&R'a girdim ve hemen gözüme çarptı. Gerçekten iyi bir tasarım. Hem ciddi hem sempatik.

  YanıtlaSil
 8. Tasarımı gerçekten güzel. İyi günlerde kullanın.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 9. Tuh yazıyı çok geç fark ettim. Defteri birkaç ay önce almıştım, tasarım çok hoşuma gitti diye. Kağıdı inceleme fırsatım olmamıştı, hepsi paketli olduğu için (bu da defter alırken yaşanan başka büyük bir problem)Şimdi bir iş için kullanacaktım yazıyı fark ettim.

  Campo Marzio dolma kalem ile denediniz mi? Ben de ince uçlu olanlarından var ve performansları bu tarz ince kağıtlar için doyurucu oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yukarıdaki fotoğraflarda görünüyordur diye tahmin ediyorum. Tükenmez kalemde bile arkadan görünüyor. O yüzden dolmakalemle çok iç açıcı sonuçlar çıkmaz diye tahmin ediyorum. Ama yine de arka sayfaya yazmaksızın kullanılabilir.

   Bu arada, bu paketli defter meselesi kanayan bir yara. En azından o defterden bir tanesini tester gibi koymaları ve denenmesine izin vermeleri lazım :(

   Sil
  2. Kesinlikle, sadece paketlilere değil diğer defterlere de izin verilmeli, ben sadece dolma kalem kullandığım için fazlasıyla zorlanıyorum.

   Anlaşılan defteri sadece kurşun kalem kullanan dostlara armağan etmek gerekecek. Fildişi oluşuna vurulmuştum, beyaz kağıttan pek hoşlanmıyorum.

   Sil
  3. Mutlaka! Çünkü her kalemin kağıtla girdiği etkileşim başka. Kimi kağıtlar kalın olduğu halde kırçıllanmaya müsait, kimileri ince olduğu halde kaleme çok güzel tepki veriyor.

   Sil
 10. Did you know you can shorten your links with AdFly and make cash for every visitor to your shortened urls.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...