Moleskine Rollerball Pen / Moleskine Roller Kalem

Scroll down to read in English

Hepinizin bildiği gibi, "efsanevi defterlerin" markası Moleskine, yakın zamanda ürün gamını, kendi sade çizgisini yansıtan tükenmez kalemlerden, kurşun kalemlere, büyük kol çantalarından, laptop çantalarına kadar genişletti. Çantalarını görme fırsatım oldu ama dürüst olmak gerekirse pek beğenmedim. Ama kalemler dikdörtgenimsi alışılmadık şekilleriyle dikkatimi çekmeyi başardı. Gördüğünüz gibi oldukça sade karton bir ambalajla geliyor ve böylelikle kalemi sizden önce kimsenin kullanmadığını bilebilirsiniz. Kalemde 0.7 mm ve 0.5 mm uç seçenekleri mevcut ama ben ıslak yazan kalemleri sevdiğim için 0.7 tercih ettim.  


Kalemin yazım performansına gelince, içindeki jel mürekkep nedeniyle oldukça yumuşak. Ayrıca ben 0.7 mm uç tercih ettiğim için ıslak bile denilebilir. Şekline gelince, bu dikdörtgen yapılı kalemi oldukça rahat buldum. Kalemi dizayn eden Giulio Iacchetti'ye teşekkür etmek lazım. Ayrıca, kalemin içerisinde bir de yay sistemi bulunuyor ve eğer ucu çok bastırırsanız, içeri doğru kaçıyor.


Kalemi sökerseniz, yukarıdaki gibi görünüyor. Bir kalem içi, bir yay, bir üst vidalı parça, gövde ve kapak. Kapakta bulunan metal parça kalemi kitap ya da defter kapağına tutturmaya yarıyor. Eğer karton ambalajı da açarsanız, içinden kaleminizi özelleştirmeniz için 6 ayrı renkte, siyah, mavi, yeşil, mor, kırmızı ve kahvereng, yapışkan etiketler çıkıyor. Etiket renkleri aynı zamanda bu kalemler için satılan yedeklerin renklerinde. Ama ben İstanbul'da bulunan mağazalarda yedekleri görmedim. (Gören olursa haber verir misiniz?) Peki ya bu kalemde neyi sevmedim?


Mühendisler içinde büyümüş ve hala da etrafında yeteri sayıda mühendis olan bir insan olarak ben bu kalemin malzeme ve üretim kalitesini beğenmedim. Bir kere, bu kalemde kullanılan plastik materyal bence çok ucuz görünüyor. (Bütün plastik malzemeler ucuz görünür demiyorum, bu kalemdeki malzeme öyle) Ayrıca fotoğraftan da fark edebileceğiniz gibi, mat bantın altında bir soyulma mevcut. Ayrıca yanlarda kalıp çapakları var. Kalıp çapakları ya kalıp kötüyse, ya da kalıp eskimişse olur ve genelde üretim aşamasında bu çapaklar alınarak malzeme pürüzsüz hale getirilir. Bu kalemin 32 lira olduğunu düşündüğümüz zaman, pek de ucuz bir kalem olduğunu söylemek mümkün değil. Bu yüzden de malzeme kalitesi beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilir. Ayrıca, 2 liralık Scrikss Duo Pen'in Moleskine kalemden daha iyi malzeme kalitesine sahip olduğunu söylememe izin verin lütfen. Moleskine'in o kalemden tek farkı bence stili ve güzel dizaynı. 

Yani özetle, stil sahibi ve güzel görünümlü bir kalem ama malzeme ve üretim kalitesinin bir an önce arttırılması gerektiğini düşünüyorum. 

SevgilerCONTINUE TO READ IN ENGLISHYou all know, Moleskine the brand of legendary notebooks recently expanded its product range to pens, pencils, totebags, laptop bags etc. which all reflects the simple, plain design line of the company. I had chance to see the bags in some stores and frankly I didn't like them but the pens drew my attention with their odd rectangular shape. As you see, it comes with a simple package, so you will be sure nobody used your pen before. It comes with 0.7 mm and 0.5 mm points. I preferred 0.7 since I like wet writing pens. 

Writing experience of the pen is quite soft due to its gel ink on the roller. Since I preferred 0.7 it is also a wet writing pen. And shape? I find it surprisingly comfortable, so thanks to the designer Giulio Iacchetti. The pen has a spring system so if you push it harder, the point goes inside. 

If you dissemble the pen it looks like above a refill, a spring, top screw part (any proper name for it?), body and cap. Cap has a metal part to attach on a book or notebook cover. And if you dissemble the cartoon package you will find the stickers to personalize your pen. Stickers comes in 6 different colors: black, blue, green, violet, red and brown which represents the refill colors. However, I haven't seen refills on any stationery in Turkey. So, what I didn't like about the pen?


As someone who grew up with engineers around and has plenty of them still, I didn't like the material and production quality of the pen. First of all, the plastic material of the pen looks cheap. (Not all plastic material looks cheap, but this pen's is) You may notice from the photo that there is a peel off just under the matte band on cap. Besides on the side, you can see the mould burrs which happens when the mould is old or has the bad quality and generally burrs are removed at the end of the production process. This pen cost 32 TL (app. 16 EUR) and it cannot be considered as a cheap pen. So I am disappointed by the poor material and production quality of the pen. Let me say that, Scrikss Duo pen with 2 TL (1 EUR) price tag has better material quality then Moleskine roller pen. Moleskine just has style and design over that pen. 

To sum up, it is a nice looking pen, stylish but material and production should be developed I guess. 

Cheers,

16 yorum:

 1. I have never used Moleskine products, but the hubby has. It used to be his go-to brand, but he felt the material has cheapen over time. The design is definitely Moleskine's strong suit, and I believe that is the attraction to many consumers.
  I personally find triangular and rectangular barrels to be more comfortable than cylindrical one.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Correct indeed. It is going cheaper and cheaper everytime. But they are still iconic and have designs so people still prefer them. Again I am agree with you triangular and rectangular grips are better than circulars.

   Sil
  2. Maybe I am just being picky. I want both design AND quality!

   Sil
  3. You are the customer so you have every right to be picky! Go Shangching go!!!
   (I feel like I am sending you a war)
   :)

   Sil
  4. Haha.. it is okay. I am kind of that way already, so I might return as a porcupine.. with arrows stick out and such :p

   Sil
  5. Cannot imagine you that way :) Play with pens, it will pass or as Sufi's say: "This shall pass too".

   Sil
  6. I am pretty clumsy to begin with, so even with art supplies and pens, I still get hurt. Let's hope I will be unscathed for awhile, Insha'Allah.

   Sil
  7. Your handwriting is beautiful. It means that you have talent to master a pen or a brush. So you should be doing it. It is mostly like a therapy for me, I believe most of the people too.

   Hope you draw and post it. Insha'Allah :)

   (^*^)

   Sil
  8. Thank you for the compliment! I am definitely not a master for the nibs and all. I am sure if you practice on a daily basis, your lettering will be better than mine ^^

   I will try to draw more often... and Insha'Allah, I won't deface the paper!

   Sil
  9. I saw your drawings at instagram. They are great. I liked those hedgehogs :)

   Sil
 2. Thank you for the review. It seems like the quality of Moleskine goods has been going downhill ever since they moved production to China.

  The design is very attractice, but that hardly makes the whole cost of a pen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. That's so true but surprisingly it is not made in china this time but made in Italy. So we can also say Moleskine has an issue about quality nowadays.

   Sil
 3. Benim Moleskine kalemimle ilgili bir sorunum var ve sizin bilme ihtimaliniz olduğunu düşündüm, o yüzden sormak istiyorum :)

  Sevgilim bana siyah 0,7 uçlu kalem ve bir de yine 0,7 mavi yedeklerden hediye etmişti (kurşun kalemde 0,9 kullandığım düşünülürse harika bir seçim:) ). Siyahını uzuuun bir süre kullandım ancak bitmesine yetecek kadar uzun değil. Bir süre sonra yazmamaya başladı. Hiç yazmıyor değil, kesik kesik yazıyor; bastırınca biraz yazıp sonra yine yazmıyor; kalemi çevirince biraz daha yazıyor şeklinde. Ne yaptıysam eski haline gelmedi (ki sonu, mürekkep dondu herhalde, deyip kalemin ucunu ısıtmaya çalışırken ince plastik kısmını eritmem şeklinde oldu.)

  Üzülerek siyah yedeği ucu kenara koyup yedeğini açtım uzun zaman önce ama neredeyse hiç kullanmadım, şimdi aynı şeyi yapmaya başladı. Bu gerçekten donma ile mi ilgili? Ayrıca kalemi eski performansına nasıl getirebilirim?

  Vakit ayırıp da cevap verirseniz şimdiden çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   İşin garip tarafı benim kalemimde de aynı sıkıntı oldu. Ancak halihazırda roller kalemleri pek fazla kullanmadığım için umursamadım.

   Anladığım kadarıyla moleskine'in kalite kontrol konusunda ciddi sıkıntıları var. Hatta bu durum gösteriyor ki, roller kalemler konusunda üretimde bir hata yapmışlar. Sanırım, mürekkebi jel halinde tutan kimyasal çok kısa sürede buharlaşıyor.

   Açıkçası, yedeğin bir şekilde düzeltilebileceğinden şüpheliyim. Bence Moleskine mail atmak bir çözüm olabilir.

   Kusura bakmayın, yardımcı olamadım maalesef.

   Sevgiler

   Sil
 4. Geçen sene Online Moleskine Store'u yağmaladığımdan beri Moleskine ürünlerine çok uzaktan bakıyorum (defterler hariç) Kalem kutusu yanlardan açıldı ve içine en azda iki adet kalem sığdırıyor. Versatil, roller ve fosforlu kalemlerine sahibim. Maalesef hiçbiri (belki fosforlu olanı hariç) etiketindeki parayı hak etmiyor.


  Ve Moleskine'in satış sonrası desteği oldukça felaket. Kalem kutudaki durumu belirtmeme rağmen, bir şey yapamayacaklarını belirttiler. Defalarca taciz maili atmama rağmen, cevap olarak siparişinizi yorumların, puanlayın oldu. O yüzden, bence hiç uğraşmayın derim maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, maalesef Moleskine de, ürün yelpazesini genişletirken kaliteden ödün veren firmalardan biri oldu. Ben de şahsen yeni ürünlerini beğenmedim. Ama en azından satış sonrası desteği böyle olmamalıydı.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...