Mont Blanc Oyster Grey Ink

Scroll down to read in English

Bu mürekkep denediğim ilk Montblanc mürekkep. Gerçekten de, marka algısının başardığı şekilde oldukça güzel, çekmeceli bir kutuda, hoş bir şişe içerisinde geliyor. Kapağı Montblanc'la özdeşleşmiş, karlı tepeciği andıran minik beyaz yıldızla bezenmiş bu şişe, masa üzerinde yer almayı hak ediyor bence.


Zaman zaman, renk aşkım bir renkten diğerine doğru kayıyor. Bir süre için, gri mürekkep diye sayıkladıktan sonra Montblanc mürekkeplere bir şans vermek istedim. Oyster Grey olarak isimlendirilen bu istiridye mavisi benim ilk Montblanc mürekkebim. İlk etapta biraz açık renkliymiş gibi glese de, sonradan gerçekten çok sevdim. Bu mürekkebin gölgelenmesi harika, suya dayanıklı ve 5 saniye içerisinde tamamen kuruyor. Daha ne isterim ki?
Ancak, ben her ne kadar kırçıllanma sorunu yaşamasam da, bu mürekkebi kullanan pek çok Fountain Pen Network üyesi, özellikle ucuz kağıtlarda kırçıllanma problemi yaşadığını söylemiş. Mürekkebi almayı düşünürseniz bunu göz önünde bulundurun. Ayrıca, tekrar hatırlatmak isterim. Ben bu testleri, kağıt kalitesi açısından ortalama denilebilecek Moleskine defterlerde yapıyorum. Örneğin, gündelik kullandığım Anik defterlerde en ufak bir kırçıllanma sorunu bile yaşamadım. 

Fikir vermek açısından, mürekkep swatchına L'Artisan Pastellier Callifolio Gris de Payne'i de ekliyorum. Böylelikle Montblanc Oyster Grey'in daha kurşuni renkli olduğunu, Gris de Payne'in ise daha mavi-gri olduğunu görüp, kıyaslama şansınız olabilir. Bu mürekkeple özellikle beyaz bir kağıdın üzerine yazdığımda, sanki bir kurşunkalemle yazmışım gibi hissediyorum.

Oldukça ıslak bir kalemle yazılmış halini görebilirsiniz.


,
Ayrıca Amsterdam'dan aldığım, bir sayfası çizgisiz, bir sayfası çizgili Hermitage defteri de böyle kullanıyorum. Çizgili sayfaya not tutup, çizgisiz sayfaya ya şekilleri ya da nota dahil olmayan ama önemli gördüğüm şeyleri yazıyorum. Bu arada, mürekkebi ben Sirkeci Yeni Zaman Kırtasiye'den 35 liraya aldım. İki gün sonra Nişantası Montblanc mağazasında aynı mürekkep için 45 TL fiyatını verdiler. Neredeyse %30'luk bir fark. Ayrıca, sattıkları diğer mürekkeplerin bir kısmının son kullanma tarihi Kasım'da bitiyor olmasına rağmen çok pişkin bir şekilde satıyorlardı. Hatta satış görevlisini, bunların son kullanma tarihi geçmek üzere diye uyardığımda , "Ben onları müşterilere hediye ederim" dedi. Hediye atın dişine bakılmıyor olabilir ama bozuk mürekkebi kaleminize çekmek, kalemi bozmanıza sebep olabilir. Aklınızda olsun. 

Sevgiler,

CONTINUE to READ in ENGLISHThis is the first Montblanc ink I have tried so far. Really, it comes with a beautiful drawer box and a nice glass bottle in parallel with its luxury brand perception. Bottle cap decorated with little white star reminding the snowy mountain peak identifying Montblanc, this bottle deserves a place on your desk.

From time to time, my color love shifts from one color to another. For a while, I was craving for a grey ink and I wanted to give a chance to Montblanc inks. Oyster grey is my first ink from Montblanc. At first it appeared a bit light but then I really liked it. 


This ink has a great shading, water resistant and dries completely in 5 seconds. So what can I ask for more? 

Even though I didn't experienced any feathering problems with Moleskine, a lot of Fountain Pen Networkers using that ink, stated that there is a feathering problem of the ink with rather cheap papers. Please consider that if you are about to buy this ink. And also please bear in mind that, I use Moleskine Plain Notebook which can be considered average on paper quality. For example with Aniki notebooks I did not experienced even a slightest feathering. 


To give an idea I added also L'Artisan Pastellier Callifolio Gris de Payne to the swatch, so you could better compare that Montblanc Oyster Grey is more a graphite grey while Gris de Payne is more a blue-grey. When I use Montblanc Oyster Grey, I feel like I used a lead pencil afterwards. 

You can see a writing sample with a wet writing fountain pen. Besides, this is how I use my Hermitage Amsterdam notebook, a ruled and a blank page. I took my notes to ruled page and blank page, I use it for some illustrated notes and some quotes and notes I think which is important but cannot included in the text concept. 

By the way, I bought the ink from Sirkeci Yeni Zaman Stationery for 35 TL (17 EUR) and two days after I stopped by Montblanc Nisantasi and same ink was 45 TL (22,5 EUR) It is nearly 30% difference. Besides, they were selling some inks where the expiration date was November 2012. Keep that in mind.

Cheers,

30 yorum:

 1. Bunu defterinde gördüğümde de bayılmıştım, hemen alınacak:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten güzel mürekkep. Ayrıca Yeni Zaman Kırtasiye'de ve Tevfik Aydın'da Mont Blanc'ın kendi mağazasından daha ucuz. Hem de daha güzel insanlarla muhatap oluyorsun.

   Sil
 2. Gerçekten çok hoş bir renk:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Sanki ıslak bir kurşun kalemle yazmışım gibi hissediyorum bu rengi kullanınca.

   Sil
 3. I have a long history of ambivalent feeling about MB ink. I used its black for awhile and never really like it (that was back in the days when I don't know any colors besides blue and black). Then I bought lavender purple and Irish green from last pen show. It worked great at the show, then they both feather very easily on less quality paper. If you are interested in those two colors, I will be glad to send them.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I have heard of the feathering problem in FPN about Oyster Grey too, but did not experienced. And Moleskine also cannot be considereable as high quality.

   I have another bottle of Burgundy. Soon I will review it hopefully. Thanks for your offer by the way. You are the best!

   Sil
  2. I should now compile a list of inks and things to send you :) They are both lovely colors, I am still ambivalent about how paper friendly they are. I guess when in doubt, just use it on Rhodia. By the way, I am looking for a Rhodia alternative, any suggestions?

   Sil
  3. Sure I have some plans too. For Rhodia alternative, let me think about it. I will let you know.

   Sil
 4. bunun böyle rengi de mi varmış?

  aklımda bulunsun bakalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aslında epeyce bir rengi var. Bordo, bir kaç ton yeşil, Gandhi turuncusu...

   Sil
  2. 40 adım mesafede mont blanc mağazası olur da, girmeye üşenirsen, girip de iki kalem görünce baş dönmesi yaşayıp mürekkeplere bakmazsan, mont blanc mürekkep serisini internette satılan sanarsın tabii. kırtasiye malum pek yok, avmlerinde varsa da ankara nın benim de avmlerde işim yok.

   neyse, en azında siyahı var bende... ehehehe. aslında hep geriye atıyorum da bunu, siyahı çok çok iyidir yahu. ama nerde, nereye koyduk ki onu? bi bakayım...

   Sil
  3. Valla internette malum sitelerden birinde 35 Euro fiyatla satılıyor ki, ben 35 TL'ye almıştım haberin olsun. Yaaa, yaa. Bu da böyle ibretlik bir öykü.

   Sil
 5. Ay ben de bayildim bu renge.Iyi gunlerde kullan ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Sergülcüm. Sanki yumuşacık bir kurşun kalemle yazıyormuşum gibi hissediyorum bu mürekkebi kullanırken.

   Sil
 6. Yazının olduğu kadar mürekkebinde karakterinin olduğuna inanırım. Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla dominant bir mürekkep. Peki ya kokusu nasıl ya da yazarken hissettirdikleri???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunlar özel bir kokuya sahip mürekkepler değil maalesef. Öyle bir mürekkep ararsanız ağababası De Atramentis'tir. Hem çok sayıda rengi, hem de çok sayıda kokusu mevcut.

   Ben bu mürekkebi kullanırken sanki ıslak ve yumuşak bir kurşun kalem kullanıyormuşum gibi hissediyorum ki, bu iyi bir şey. Zira, kurşun kalem kullanmamamın temel sebebi, kağıdın üzerine kuru kuru hışırdaması :)

   Sil
 7. What a pretty warm grey! We have Montblanc here, but I don't think I've ever seen the bottles of ink. Glad to see they offer something more interesting than the standard black/blue :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I don't know why but in MontBlanc stores, inks are always kind of hidden. They have some drawers and they keep ink in it. So you should be particularly asking for ink when you drop by. And they have a lot of great colors, such as toffee brown, burgundy, different types of greens etc.

   Sil
 8. Benim bildiğim kadarıyla mürekkepler bozulmuyor. Mürekkepler üretilirken mantarlanma ve kristalleşme gibi ihtimallere karşı kimyasal formüller ekleniyor. Eğer aldığınız mürekkep kötü kokmuyorsa ve topaklaşma yoksa uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Tabii ki ışıktan ve ısıdan koruyarak saklanmış olması da önemli bir unsurdur. Tarihi geçmemiş mürekkep alırken bile kapağını açıp kokusuna bakmak ve akışkanlığını kontrol etmek; hatta dolmakalemi doldurmadan önce mürekkep şisesinin altındaki tortu oluşumu olup olmadığın gözlemek her kalemini seven kişinin yapması gereken bir önlemdir. Aniki mürekkeplerini üreten Ali beyde geçen gün mürekkeplerin son kullanım tarihi olmadığını anlatan bir yazı yazmıştı. Okumak isterseniz buradan buyurun: http://yazmakkeyiftir.blogspot.com/2012/08/murekkeblerde-son-kullanma-tarihi.html
  Sonuç olarak Nişantaşı'ndaki kırtasiyedeki mürekkebin fiyatı dışında bir problemi olmadığını söyleyebilirim. Ama tezgahtarın bunları bilmeden yaptığı pişkinliği anlamak da mümkün değil. Meraklısına not olarak internette eski mürekkep şişelerini satan bir çok site olduğunu da söyleyelim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef, mürekkepler bozulabiliyor. Hatta biz bu durumu Ali Bey'le birlikte de tecrübe etmiştik. Benim kendisinden almış olduğum Wality kalemler onda cayır cayır yazarken, eve gelip mürekkep koyduğumda yazmamaya başladı. Sonra anladık ki, benim aldığım mürekkep bozulmuş ve damağı tıkamış. Ancak şişe yeni olduğu ve bu sebepten ağzına kadar dolu olduğundan ve rengi de siyah olduğundan, bozulduğunu görmem mümkün olmadı. Ayrıca herhangi bir farklı koku da yoktu. Hatta o mürekkep yüzünden bir adet Waterman Carene kalemi neredeyse çöpe atıyordum. O derece sıkıntı yarattı.

   Yine geçenlerde, odama gelip mürekkeplerimi kurcalamış arkadaşlarımdan biri marifetiyle başka bir mürekkebimin kapağı da açık kalmış ve onda da bozulma meydana gelmiş. Bahsettiğim mürekkep şu anda çok kötü kokuyor.

   Bu nedenle, her daim dikkatli olmak lazım.

   Sevgiler

   Sil
 9. markakalem adlı sitede şuan fiyatı 40 lira, sizce güvenip alınabilinirmi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bahsettiğiniz siteden alışveriş yapmadım daha önce ama fiyatlar 35-50 arasında olduğundan 40tl makul göründü.

   Sil
  2. markakalem.com son derece güvenilir bir sitedir telefonla aradığıız zaman son derece ilgili bir satıcı ile muhattap oluyorsunuz.

   Sil
 10. peki, cevabınız için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 11. Her mürekkebe japon dolmakalemleriyle anlaşır mı diye sorduğumun farkındayım ve sizi sıkıyor olabileceğimden de korkuyorum ama dolmakalem tutkusu olan bir insanı kırmak istemeyeceğinizi düşünerek soruyorum ve mont blanc mürekkepler japon dolmakalemlerle iyi anlaşır mı?
  Sevgi ve sabırla kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir markanın tüm mürekkepleri için birşey söylemek genelde mümkün değil. Yani mesela ben bazı Diamine mürekkeplerimi Japon kalemlerine koyuyorum, bazılarını koyamıyorum. Her renkte mürekkebin de niteliği değişiyor.

   Sil
  2. Mürekkebin kalın yapılı olduğunu almadan ve aldıktan sonra nasıl anlarız
   Sevgi ve sabırla kalın.

   Sil
 12. Dolmakalem- mürekkep uyumunu ben evvelden reklam ve pazarlama stratejisi sanırdım, demek öyle değilmiş. Çünkü her marka kendi mürekkebini önerir genelde.

  YanıtlaSil
 13. Kiri-same ile nasıllar acaba yan yana?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef elimde kiri-same olmadığı için bir şey diyemiyorum.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...