Notebook Personalization / Defterleri Kisisellestirme

Scroll down to read in English

İnsanız! Her ne kadar koyun sürüsü gibi davransak da, her zaman farklı ve biricik olduğumuzu hissetmek isteriz. Bu yüzden de eşyalarımızı kişiselleştirmeyi, sahip olduğumuz şeylere adımızı yazmayı severiz. Ben de seviyorum.  Bildiğiniz gibi daha önce Uni Posca kalemler almış ve Moleskine defterime ve bu gördüğünüz Aniki deftere bir şeyler yapmıştım. Daha sonra A Penchant for Paper blogunda Uni'nin Signo Pigment Ink kalemlerini gördüm ve denemek istedim. Her ne kadar çok çeşit olmasa da, Posca'lara göre daha yaygın olduğundan Metrocity'deki Notebook Kırtasiye'den 3 rengini aldım: Beyaz, Gümüş ve Altın. Daha önce Posca kalemlerle süslediğim Aniki defterimde ilk denememi gerçekleştirdim. 

Önce, Küçük Prens'ten "Dil, yanlış anlaşılmaların kaynağıdır" anlamına gelen "Le langage est source de malentendus" alıntısı ile başladım. İlk denemem fena olmayınca, defterin arka kapağına kurşun kalemle, Küçük Prens eskizi yaptım ve diğer bir favori alıntımı yazdım. "Öz, göze görünmez" şeklinde çevrilebilecek "l'essantiel est invisible pour les yeux". Defterin kapağı deri görünümlü ve kendiliğinden kırışık olduğundan çizimlerde hafif bozukluluklar oldu ama yine de Küçük Prensim'le mutluyum.

 Bu arada, Uni-ball Signo Pigment Ink kalemlerin tanesi 6 TL. Posca'lar da 6,5 - 7 arası fiyatlılar ancak onları bulmak oldukça zor. Ama performans olarak kıyaslama yapmak gerekirse, her iki kalemle yazdığınız/çizdiğiniz şeyler kuruduktan sonra, Posca açık ara daha kalıcı bir performans sergiliyor. Suya ve dış etkenlere karşı daha başarılı.Ama bulunduğunuz yerde Posca kalemlere ulaşamıyorsanız, Uni-ball Signo'ların Pigment Ink olanlarına bir şans verin bence.

Eee, kimler Küçük Prens seviyor el kaldırsın :)

Sevgiler
We are human! Even though we act like a herd, we still want to feel unique and different. That's why we like to personalize things, we like to write our names down to the things we own. I kinda like it too. You know, I got some Uni Posca Pens a while ago and pimped my Moleskine and this Aniki Notebook before. Then I saw this Uni -ball Signo Pigment Ink pens on A Penchant for Paper and wanted to give a chance. Even though it has a limited variety, it is much more available than Posca Pens so I managed to get it from Notebook Stationery Shop at Metrocity. I got three colors: White, Silver and Gold and made my first attempt on this Aniki Notebook which I decorated with Posca before.

First, I wrote a quote from Le Petit Prince  "Le langage est source de malentendus" which basically means "Language is the source of misunderstandings". First attempt was not bad, so I sketch with a pencil a Little Prince to the back. And I added another favorite quote "l'essantiel est invisible pour les yeux" which means "essential is invisible to eye". Since the cover is the notebook has leather like wrinkles it was a little hard to draw but yet I am happy with my Little Prince. 
 
By the way, Uni-ball Signo Pigment Ink pens are 6 TL (app. 3 EUR) each while Posca is about 6,5 - 7 TL (app 3,5 EUR). However, Signo Pigment Ink is much more available than Posca's. When compared by their performances, Posca is much more durable and water resistant after completely dried. Nevertheless, if you cannot find any Posca nearby, give Uni-ball Signo Pigment Ink Pens a try! 

So, who likes Little Prince then?

Cheers,

22 yorum:

 1. Küçük Prens sevmemek mümkün mü ? Şahane olmuş, eline sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Küçük Prens kadar insanın kalbini yumuşatan çok az şey var.

   Teşekkür ederim güzel sözleriniz için.

   Sil
 2. çok güzel olmuş. güle güle kullanın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ben de güzel yorumunuz için.

   Sil
 3. İki süper alıntıyla Le Petit Prince daha da güzelleşmiş. Siyah ve yaldız birlikteliği ayrca güzelleştirmiş. Güle güle kullanın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Zemin de siyah olunca kendini iyice belli etti sanırım.

   Sil
 4. I like the personalization! The quotations you have selected are great as well. Maybe one of these days I should challenge myself to read the Little Prince in French, just to see how much I remember!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you! Actually I don't speak French but I am trying to learn a bit since I work in a French company.

   Sil
  2. In my knowledge, it is not as hard as Turkish :)

   Sil
  3. Ahaha, Turkish. It is my native language but I guess it not like European languages, not like Arabic either. Different and hard probably. But cannot compete with Chinese or Japanese :)

   Sil
  4. Grammar wise, Chinese is definitely simply. It is the characters you need to worry about. Japanese.. well, I wouldn't say it is easy or difficult, though I have the seeming upperhand in characters :p Arabic and Farsi.. well, those are whole other stories.

   Sil
  5. Surprisingly, Arabic is like math. It has a formulation. You have the root: lets say k-t-b

   KiTaB means book
   KüTuB means books
   KaTiB means writer
   meKTeB means school
   meKTuB means letter

   once you understand the math behind it, it is quite nice.

   Sil
  6. I remembered my Middle Eastern Hisotry professor used the same examples :) I thought about learning it once but the classes were usually in conflict with others. Maybe later.

   Sil
 5. I recently got the white signo and it's the best white pen I've had the pleasure to draw with. Smooth and good ink flow~
  I saw Gentian mention the Poscas and now I'm really interested in those too, but since they're unavailable to me here, I'll have to resort to eBay I think

  Also, I love the little Prince :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Posca has more colors. Probably, you are going to want them all. Jetpens has also Posca. Maybe you could also try them.

   Nail polish, bunny mug, pens, little prince... what else :)

   Sil
 6. Bence Moleskine'in Le Petit Prince koleksiyonundan çok daha güzel olmuş=) Kalemleri merak ettim ben de denemeyi düşünüyorum, böyle güzel şeyler yaptığını görünce de insan daha bir hevesleniyor;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Ne kadar güzel bir övgü bu. Bence mutlaka ama mutlaka denemelisin. O kadar özelleştiriyor ki, kullandığın eşyayı.

   Sil
 7. Lovely!! This is a super cute idea, and it turned out great. You certainly have talent in art :D I love Le Petit Prince! I remember reading it in school.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks Azizah. It warms the hearts.

   By the way, I don't know why, your comments are always filtered as spam. Bad filter, bad!

   Sil
 8. Tavsiyen için çok teşekkür ederim. Not aldım.
  Ben ilk deneme için beyaz kurşun kalem aldım. Ama kırtasiyeye tekrar uğradığımda önerdiğin kaleme bakacağım.
  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...