OHTO F.I.N.E. Fountain Pen / OHTO F.I.N.E. Dolma Kalem

Scroll down to read in English

Ohto, 1929 yılında, boya ve mürekkep üretmek üzere kurulmuş bir Japon firması. 1949 yılında ise, ilk Japon yapımı tükenmez kalemi üreterek, kalem üretimine başlıyorlar. Şu anda ise tükenmez kalemlerden, iğne uçlu kalemlere (pilot kalem) ve dolmakalemlere kadar geniş bir yelpazeleri mevcut. Ben Japon kalemlerini sevdiğim için, uzun zamandır Ohto'yu denemek istiyordum ve nihayet bir adet Fine getirtebildim.


Kalemin ismi Fine (ince) olsa da, ucu standart bir Medium (orta) uç. Tekrar bir hatırlatma yapmak istiyorum, Japon kalemlerinin standartlarıyla, Avrupa kalemlerinin standartları birbirinden farklı olduğundan, Japon Medium ucu, genellikle Avrupa kalemlerindeki uçlarda Fine uca denk gelir. Japon kalemi sipariş ederken ya da satın alırken bunu göz önüne tutmak lazım. Ohto Fine dolmakalemin ince uca yakın kalınlıkta Iridium Point Germany medium ucu mevcut. Iridium Point Germany nedir diye merak edenler varsa, eklediğim linkteki okumayı yapmalarını tavsiye ederim.


Ohto'nun sloganı "Yeni Bir Şeyler" imiş. Bu basit ve sade kalemi görünce, yenilik bunun neresinde diye soruyor insan ister istemez. Ancak, bu dalgalı kapak şeklini ilk uygulayan ya da tek uygulayan Ohto mudur bilmiyorum ama, kapağın kapanışı ve kalemin üzerine takılması çok yumuşak bir hareketle gerçekleşiyor ve tam olarak kapatmak için hafifçe döndürmek gerekiyor. Böylelikle kapağın kalemin üzerine doğru bir şekilde takıldığından ya da tam olarak kapandığından emin olabilirsiniz.
Kalemin teknik özellikleri
Kapaklı ağırlık: 19.7 gr
Kapaksız ağırlık: 13.2 gr
Kapağı kapalıyken uzunluk: 13.9 cm
Kapağı üzerine takılıyken uzunluk: 16.8 cm
Kapaksız uzunluk: 12.5 cm
Malzeme: Aluminyum ve PirinçBu kalem hakkında genel olarak ne düşündüğüme gelirsek: kalemin fiyatı 20 dolar civarında. Fiyata bakarak "ucuz" kalem kategorisinde değerlendirilebilir. Ancak bence, fiyatına göre gerçekten iyi bir performansı var. Ben şahsen, hafif kalemlerden hoşlanıyorum. Bu açıdan Ohto Fine tam benim elime göre. Ama kapağını üzerine taktığımda kalem biraz fazlaca uzuyor ki, bu bana göre değil. Yazım dengemi bozuyormuş gibi hissediyorum. Ama bu da büyütülecek bir sorun değil, çünkü eğer gerçekten çok büyük elleriniz yoksa, kapaksız da kullanılabilir. Ya da sizin elinize kapaklı haliyle de büyük gelmeyebilir. Bu kalemde gerçekten hoşuma gitmeyen şey ise, üzerindeki yazılar. Kalemin üzerinde OHTO F*I*N*E yazıyor, tamam ama kapağın diğer tarafında bundan ayrı olarak "FOUNTAIN FF-10N JAPAN" yazıyor ki, bence gerçekten çok gereksiz. Kalemlerin üzerindeki bu tarz gereksiz yazılar bana promosyon olarak firmalardan verilen kalemleri hatırlatıyor. Bence kalem üreticileri kalemleri bu şekilde üretmemeliler. Siz ne düşüyorsunuz üzeri yazılı kalemler hakkında? 


Sevgiler

CONTINUE to READ in ENGLISH
Ohto is a Japanese brand established in 1929 producing inks and dyes and develops first "Made in Japan" ballpoint pen in 1949. Now, they produce a wide range of ballpoints, needle points and fountain pens. I like Japanese pens and I was curious about Ohto either and finally I get a chance to try it.

Even though the name of the pen is Fine, the nib is medium standard. I would like to remind again, Japanese standards differ from European standards so a Japanese nib referred as Medium is generally equals to a Fine European nib. It is always good to consider this, while ordering a Japanese pen. Ohto Fine has a medium nib, Iridium Point Germany. If you are wondering what does Iridium Point Germany stands for, you could click

Company slogan of Ohto is "Something New" you can ask yourself what is new about this simple fountain pen? Actually I am not sure if they are the first or only to apply this wave cap design on the cap but the cap fits into grip section or onto the top very smooth and you have to rotate it a bit to cap correctly. So you will always be sure if you posted the cap correctly or closed firmly.

(By the way, Blue-Black cartridge of Ohto seems more like a dark grey when dried.)


Technical Features of the pen

Weight with Cap: 19.7 gr

Weight without Cap: 13.2 gr

Length Cap Closed:13.9 cm
Length Cap Posted: 16.8 cm
Length without Cap: 12.5 cm
Material: Aluminium and Brass 

So what is my overall review about the pen. Since it is an approximately 20 USD pen, it might be considered cheap. I think it performs great for the price. I, myself enjoy light-weight pens so Ohto Fine is great for my hands. I didn't like it to be a bit tall when cap posted. I feel like it spoils my hand writing balance. But it can easily be used without cap, if you don't have really really big hands. Or it might fit your hand perfectly with cap posted. What I didn't enjoy about this pen is the writings on it. It is fine that it says OHTO F*I*N*E on the body but apart from that, there is "FOUNTAIN FF-10N JAPAN" which I find extremely unnecessary. These kind of writings, embossing and etc always reminds me of some free pens handed out by companies.  I think pen producers should not be ruining their pens like that. What do you think?

Cheers!


14 yorum:

 1. That code, FF-10N, can be helpful to date and localize the pen after some time. I do look for those in vintage Japanese pens to understand them better.

  In this case, that code shows that the price in Japan is, probably, JPY 1000 (plus taxes). Slightly cheaper --about 50%-- that what you paid!

  Nice post!

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for your comment.

   Although it is an easy reference to localize the pen, I don't like too much writing on a pen as it reminds me of free pens. It should be in somewhere else.

   Recently I noticed that, everything made in Japan is much more cheaper in Japan. Of course this is normal to some extend but there is no huge difference for Made in USA or Made in EU items. So it curbed my enthusiasm for getting a Namiki Falcon and Pilot Capless way down as well as Iroshizuku.

   Who knows, maybe I drop by Japan someday :)

   Sil
 2. tarzı olan bir kalem. tarzı olan bir kalemi iyi yazmasa da alırım ben. kapağı eski schneider kullan atlara benziyor bir de kavisi onun kadar çok olsa... en sevdiğim kullan at kalemlerdi onlar. pilot'un iğne uçla şov yaptığı zamanlardı.

  evet, görünümde tek falsosu üzerindeki yazı. kapak bezelinde hadi klipste yazı kabul edilebilir. ama böylesi, ilaç firması işi gibi duruyor. muhtemelen ben yok etmeye uğraşırdım o yazıyı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir de çok hafif bir kalem. Ama o plastik kalemlerdeki hafiflik de yok. Hafif kalem sevenler için tam dozunda diyeyim yani.

   Ben geçenlerde asetonla (daha doğrusu asetonsuz oje çıkarıcıyla) böyle bir harekat yaptım ama kapak kötü oldu. O sebepten buna tam cesaret edemedim.

   Sil
 3. I have been looking at Ohto pens for awhile now and have not figured out why I am hesitating in purchasing. In most pictures, Ohto pens look just a tad too long for me. I can only imagine that I will poke myself in the eyes while writing.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It is too long indeed. But I don't post the cap so it turns to be a normal pen :) That's why you should try it.

   Sil
  2. Can you believe that Ohto named one of the pens "Dude"? Definitely not a bright idea on their end.

   Sil
  3. Ahaha, I know that pen. They would have named it as "Engineering student 101"

   Actually purple seems nice :)

   Sil
  4. I am just waiting for a "Dudette" to be released :p

   Sil
  5. I will create my own brand and will name pens Derp and Derpette :)

   Sil
 4. Piyasada dolma kalem uçlu tükenme kalem arıyorum. Önereceğiniz yada bildiğiniz boyle bir kalem çeşidi mevcut mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası dolmakalem uçlu tükenmez kalemden kastınızın ne olduğunu anlayamadım ben. Biraz daha tarfi ederseniz, bilgim dahilinde yardımcı olmak isterim.

   Sil
  2. Merhaba Ahmet Bey,

   Oldukça geç bir tarihte cevap veriyorum ama ben bu blogu bulduktan sonra geriye dönük tüm yazı ve yorumları okumaya gayret ediyorum. Sıra ancak 2014 yılı Haziran ayına geldi. :) Sanırım sizin istediğiniz kalem Parker'ın 5. nesil dolmakalemleri gibi birşey. Aşağıdaki linkte bir inceleme yazısı mevcut.

   Fatih

   http://yazmakkeyiftir.blogspot.com.tr/2013/12/parker-5-nesil-dolmakalemimsi-parker.html

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...