Pen Rolls and Pen Cases / Kalem Kılıfları

Scroll down to read in English

Daha önce sıkça sorulduğundan, kullandığım kalem rulolarını ve kılıflarını sizinle paylaşmak istedim.

As frequently asked before, I wanted to show some of the pen cases and pouches that I am using. Bu sarma kılıfı ve bir alttakini, yabancı bir internet sitesinden sipariş etmiştim. Her kalem için ayrı gözü olan bu kılıf, 4 tane kalem alıyor. Ama peki, her gün taşınır mı? İşte ondan tam olarak emin olamıyorum. Çünkü her halukarda biraz hacimli. Tabi eğer sırtçantasıyla geziyorsanız, neden olmasın?

I got this roll pouch and the one below from a foreign website which has separate sections for pens and it only hosts 4 pens in a row. I am not sure, if it is useful for everyday carry, since it is a bit bulky. But why not if you are using a back pack? Bu kılıf da (ki renginin hastasıyım ve ayrıca inkar edilemeyecek bir tavşan gerçeği var ortada) 7-8 kalemi başarıyla alıyor ve doğal olarak da, yuvarlandığında yaprak sarması gibi görünüyor ve diğerinden daha hacimli oluyor. 

This pouch (I really love its color and of course there is an undeniable bunny fact!) on the other hand gets 7 or 8 pens in a row and much more bulkier than the first one when rolled. 


Peki bu kılıfın eski bir Nokia telefon kılıfı olduğunu kim tahmin edebilir? Bu kılıf Aniki markasının yaratıcısı Ali Bey'in bir geridönüşüm projesi ve bence günlük kullanılan kalemleri taşımak için çok ideal. 

When it comes to that case, who can guess it was a Nokia phone case before? It was a recycle project of Ali Bey of Aniki brand and very useful for carrying daily pens in rotation.  
Aslında, yukarıdaki kılıflar içerisinde günlük kalemleri taşımak için en iyi seçimin yukarıdaki Aniki kılıf olduğunu söyledim. Ama maalesef, benim günlük kullandığım sayısı neredeyse her zaman ikiden fazla. Bu yüzden, çok yer kaplamayan ama aynı zamanda daha fazla kalem alan bir kılıfa ihtiyacım oluyor. (Yani döner istiyorum ama dönmesin istiyorum) O yüzden çoğunlukla bu kılıfı, bunun yetmediği yerde de ilave olarak Aniki kılıfı kullanıyorum. Bu deri kılıf, babamın hediyesi. Deri ürünler konusunda ünlü sayılabilecek olan İspanya'dan getirmişti. 

Actually I told you Aniki case is best to carry around the daily pens. However, I always have more than two in rotation. So I have to use something not very bulky yet hosting more pens. And this is what I mostly use and when this is not enough, I use Aniki besides this one. This leather case was a gift from my dad. He bought this case from Spain that is very famous for leather goods. 
Son olarak bu kılıf da, benim ilk dikiş tecrübemin eseri. Bu kılıfı, ilk iki kılıfa bakarak diktim. İçi için, süet görünümlü toz bezini, dışı içinse evden çıkan, Allah bilir nerden gelmiş bir kumaş parçasını kullandım. Aslında dikmesi gayet basit ve eğlenceli. Bu kılıfı günlük olarak taşımıyorum ama evde bulunan kalemlerin bir kısmını bu kılıfta saklıyorum. 

Sevgiler,

NOT: Ortadaki siyah kılıf Kaweco, şu linkte daha önce bahsetmiştim.

This very last pouch is my first sewing experience. I sew it inspiring from the first two rolls I got. I used suede like dust cloth in the inside and a regular who knows fabric from the house. It is quite easy and fun to sew actually. I don't carry it daily but I use it at home to store my pens. 

Cheers,

 PS: The little black case on the middle is Kaweco, I mentioned it before.

18 yorum:

 1. Your sewn pouch looks perfect! I wish I could sew, but I'm terrible at it.

  I really like the idea of having a fabric pen roll. I'm particularly drawn to those with japanese patterns. Jetpens has a couple but CoolPencilCase.com has some really gorgeous ones (there's one with a blue kinda kimono pattern. I want it for reason :p)

  Thanks for sharing! (oh, and thanks for your comment on my nail blog, I'll go right there to change the text color to something more legible :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It was my first try and I couldn't believe it is that easy. You should definitely try it.

   I like Japanese patterns and designs so much, but Jet Pens has a high shipping rate to Turkey so I don't make any order from them.

   Sil
  2. Sorry to interrupt ladies, but if you two ever want something from JetPens, please let mw know. I wouldn't mind to buy them on your behalf. Shipping will be easier especially when I have care packages for you :)

   Sil
  3. Shangching you are such a darling. Thank you!

   Sil
  4. wow, Shangching, you're too kind! thank you for the offer :D

   Sil
 2. Baştan ilk 2sine bayıldım! Güle güle kullanın siparişleriniz gelince :)

  YanıtlaSil
 3. Ayrıca ellerinize sağlık, sizin diktiğiniz de çok güzel olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Eva. Eğer sizin de kalemleriniz varsa, dikmeyi deneyebilirsiniz, çünkü çok kolay.

   Sil
 4. The handsewn pen case looks fabulous! My only experience in making one is shown right here: http://undsoweiteretc.blogspot.com/2012/05/pencil-wrap.html. I believe it is good for daily carry since it is lightweight, but I am not sure how good of protection it offers to fountain pen.

  I love the bright orange leather pouch you have. The leather looks so supple!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I liked your wrap! It is both knitted and sewn and cats!!!! What else can you expect from a pencil wrap? I never carry my wraps in my bag. It is already full enough. So I am not sure about protection, but I believe there won't be a problem.

   Sil
  2. Thanks for the compliment. If you would like one, I will be more than glad to make you one :)

   Sil
 5. kendimden utandım yeminle. lila kutu'da kalem tutuyorum ben. o nerden çıktı hiç sormayın, kalem onun içinde ne arıyor, bunu hiç hiç sormayın...

  aslında şuuuu, chıck norris falan vücuduna çapraz şerit mermi sarıyor ya, onun kalemlisini bir denesem diyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lila kutu mu? Ehehe neyse ben bir şey demiyorum. Benim elimde de, ofise gelen çikolatlar sağolsun, bir miktar Godiva çikolata kutusu var. Güzel oluyor bir şeyler saklamak için. Ama fişeklik fikrini tuttum. Av malzemesi satan yerlere bakıp, ufak bir modifikasyonla güzel bir kalemliğe dönüşebilir. (Derya Baykal mode on)

   Sil
 6. The first one, with just four pouches (filled with four Safari), looks simply perfect. I favor those pen cases with individual pouches, but too many of them make the case too bulky to carry around.

  Nice collection.

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you. It is nice a nice pouch. You can find it here, if you want to get one. http://www.stationeryart.com/antenna-antenna-table-talk-post-rolling-leather-case-beige-p-2745.html

   Sil
 7. I love your Self-made pen case.
  The color and the pattern of lines are really cute.
  This really encourage me to make one by myself, someday. XD

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I think you should try. It is quite easy to sew something with a sewing machine. It was my first time and at least I did something.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...