Schneider Opus Fountain Pen

Scroll down to read in English

Geçenlerde Rossmann mağazasına gitme fırsatım oldu. Kırtasiye reyonunda Schneider markalı bu dolmakaleme rastladım. Fiyatı 4,5 lira olunca da düşünmeden aldım. Yanında iki adet kartuşuyla gelen bu dolmakalem, çocukları dolmakaleme başlatmak için, uç grind etme denemeleri için ve dolmakalem üzerinde Do-It-Yourself çalışmaları yapmak için de kullanılabilir. Örneğin ben önümüzdeki günlerde kalemin üzerindeki boyaları çıkartıp, kendisini boyamayı düşünüyorum.

Kalemin üzerinde uç kalınlığına dair bir ibare yok ama ince F ile orta M arası bir noktada ancak biraz kuru bir yazıma sahip. Gerçi 4,5 liralık bir kalemden bekleyeceğiniz performansın hakkını ziyadesi ile veriyor bence.

Recently I had chance to drop by Rossmann Store. I came across with this Schneider fountain pen and it was only 4,5 TL (approximately 2 EUR) so I bought it without thinking. This fountain pen coming with two cartridges aside, can be very useful for starting a kid to fountain pen, or nib grinding or DIY projects. For example, I am willing to remove the painting and painting again. 

There is no nib size on the pen, but it is somewhere between F and M, a bit dry though. But for a 2 EUR pen, it bears all limits of the expectations I think. 


Kalemin teknik özellikleri / Technical Features of the Pen
Ağırlık / Weight 9.5 gram
Uzunluk / Lenght: 
Kapağı kapalıyken: 15.5 cm (Cap closed)
Kapağı arkasına takılı halde: 16.5 cm (Cap posted)
Kapaksız: 13.4 cm (Without cap)8 yorum:

 1. Have you tried a different ink? I had the same problem with Pilot Plumix, where I feel I am grinding the nib on paper, but once I change the ink, it writes a lot better. Perhaps you can give it a try!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I totally agree with you. Some inks are more lubricated than others. So they tend to mask the scratchy nibs. But I am not planning to use this pen in a daily rotation. I might give it to my sister or just keep it as a collection item. Or it might be a victim of my DIY projects.

   Sil
  2. Not necessarily a victim, but a forefather for other wonderful forthcoming DIY projects :)

   Sil
 2. pilot diye bilinen kalem yerine al bunu kullan.

  niye bizim buralarda yok bunlardan?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olaya bak, kalemin ismi bile "pilot kalem" kaldı. Neredeyse kimse, o kalemlerin ismini bilmiyor. Bir distributör, bir markaya ancak bu kadar zarar verebilir. Vay arkadaş!

   Aslında bu Rossmann'lardan Ankara'da Antares, Atlantis ve Kentpark'ta varmış. Hala satılıyordur diye tahmin ediyorum.

   Sil
 3. I purschased it too, for a total of about 3 euro, and was disapointed with the quality of writting, which is a bit dry.

  I better prefer the Inoxcrom Office, which cost the same, and has an Iridium fountain.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Guti, thank you for your comment.

   I don't like dry pens either. However, there are some ways to make it a bit wetter. Maybe you can try those. You can adjust the tiles a bit and cut some arks off the feed. You can find videos from Fountain pen network or from youtube.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...