Pelikan Edelstein Tanzanite Ink Review / Pelikan Edelstein Tanzanite Mürekkep Incelemesi

Scroll down to read in English

Mavi-Siyah mürekkeplerin çok sayıda seveni olduğunu biliyorum. Ben de onlardan biriyim. Pelikan Edelstein'in Tanzanite mürekkebi de tam bir mavi siyah. Eğer mavi siyah seviyorsanız bu mürekkebi de seversiniz.Edelstein Tanzanite hoş bir mavi-siyah. Bence biraz gizemli bir tarafı var. Bu mürekkebi ne zaman kullansam, kendimi, yıldızlı bir gecede, derin mavi bir gölün kenarında oturuyormuşum gibi hissediyorum. Böyle sisli, puslu bir mavi-siyah. Her ne kadar suya dayanıklılığı pek iyi olmasa da, bu mürekkebin en büyük avantajı bence kuruma süresi. 3 saniyede neredeyse tamamen kuruyor. Bu şekliyle de solak dolmakalem severler için iyi bir seçim olabilir. 

Mavi siyah sevenler kim?

CONTINUE to READ in ENGLISH


I know, blue-black inks has a lot of fan. I am also one of them. Pelikan Edelstein Tanzanite is quite a blue-black. If you like blue-black inks you will definitely love it.

Edelstein Tanzanite is a nice blue-black, I guess it has a mysterious side. Whenever I use this ink, I feel like I am sitting by a deep lake during a starry night. It is a misty, foggy blue-black. 

Even though water resistance is not very well, it has a true advantage on drying time. It nearly dries all in three minutes. So it can be a good choice for left handed fountain pen users. 

Who likes blue-black?

19 yorum:

 1. I was unsure about this color when it was released. Now seeing the swab, it has a bit of purple undertone to it, not just straight blue black. For some reason, I like blue black in gel pen ink, but not as much for fountain pen. Maybe there are too many other pretty colors available? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I am totally agree with you. There are so many colors and I hardly fill my pens with the same ink twice. I don't know, maybe that's because I have so many inks :)

   Sil
  2. Same here.. ink shortage is definitely not a problem here. Some colors are just not versatile, J. Herbin Hematite is one of them. Writing letters and filling out forms in blood red ink.. definitely not a good gesture besides on holidays :p

   Sil
 2. Beautiful ink! I love that it's kind of dusty, very elegant too. Thanks for the review!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Estivalia. I am glad you liked the color. Edelstein is a nice serie of inks.

   Sil
 3. http://blog.milliyet.com.tr/iliskilerde-dolma-kalem-gibi-olabilmek/Blog/?BlogNo=93178

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıyı okudum ve çok beğendim. Teşekkürler paylaştığınız için.

   Sevgiler

   Sil
 4. Mavi-siyah severim, maviden de siyahtan da daha çok, gizemli bir renk:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum. Mavi ve siyah çok klasik ve düz renkler gibi geliyor bana. Ama mavi-siyahın bir farklılığı var.

   Sil
 5. ben cok severim :)

  www.stylishtimes.net

  YanıtlaSil
 6. Solakları düşünen bir yorum yazdığınız için teşekkürü borç bilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek! Benim kardeşim de solak. O yüzden hep aklımdasınız solaklar olarak :)

   Sil
 7. Ne kadar güzel bir test yapmıssın yahu bayıldım:)
  Mavi siyah ben cok severim ayrıca bir solak olarak tavsiyeni de dikkate alacagım:)

  Çiğdem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Umarım faydalı olur, solakların dolmakalem konusunda zorlandıklarını biliyorum çünkü :)

   Sil
 8. Merhaba Nasılsınız??
  Geçenlerde Pelikan Edelstein Topaz mürekkep aldım.Bayıldım doğrusu..Şişe tasarımından kutusuna kadar herşey en ince detayına kadar düşünülmüş..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, Edelstein serisi gerçekten çok güzel. Ben de heyecanla amber'i bekliyorum.

   Sil
 9. When I first tried this ink I thought, oh, another blue black, not a big deal. But Tanzanite kept calling me back to try again. There is something in this ink that draws me in, I can't explain what that is though. A very mysterious, deep ink. I think the old Montblanc Midnight Blue comes close.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tanzanite has a great pinkish sheen if you use it with wet pens. A very feminine effect in a very masculine color. Maybe that controversy draws you into it.

   Sil
 10. I have to try it in a wider nib and see!

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...