Peter Pauper Press 16 Month Calendar / Peter Pauper Press 16 Aylık Ajanda

Scroll down to read in English
                 

Baylar ve bayanlar, ajanda sezonunun açıldığını bildirmekten gurur duyarım. Bir çoğumuz için, yeni bir ajanda arayışı, eski ajandadaki tarihleri yeni ajandalara alma ve kendimize "Bu sene ajandamı düzenli tutacağım" sözü verme zamanı geldi! Geçen sene kendime, oldukça minik bir Moleskine Diary 2012 almıştım. Ancak o kadar ufaktı ki, not almak benim için eziyete dönüşmüştü. Bu yüzden bir süre sonra, kullanmayı tamamen bıraktım. 2013 içinse, düzgünce açılabilen daha büyük bir ajandaya geçmeye karar verdim. Halihazırda Moleskine'imi de kullanmayı bırakmışken, 16 aylık bir ajanda seçtim ve Eylül itibariyle başlamış oldum.Bu seneki tercihimi de, Peter Pauper Press ajandasından yana kullandım. Peter Pauper Press 1928'de kurulmuş ve Amerikanın en büyük yayınevlerinden bir tanesi. Daha detaylı bilgi için websitelerine bakabilirsiniz. 


Ajandayı açtığınızda, tam bir hafta önünüze serilmiş oluyor. Ulusal ve dini bayramlar (Musevi, Hristiyan ve Müslüman) takvimde işaretlenmiş. Bunların yanı sıra, ayın evreleri ve gündönümleri de mevcut. (Biz cadıları da unutmamışlar yani!) Haftanın en sonunda da, o aya ve gelecek aya ait takvimi bulabilirsiniz. Ayrıca, ajandanın dışında, herşeyi içeride tutmak için bir lastik bantla, arka kapağında efemeralarınızı biriktirmek için ufak bir göz bulunuyor. Bu arada, bu benim seçtiğim kapak. Ayrıca çok çeşitli renk ve desende kapakları da mevcut.


Genel olarak; bu haftalık ajanda fikrini ve boyutlarını çok sevdim. Çok pratik ve çok kullanışlı. Ancak sevmediğim tek bir şey var ki, o da KAĞIDI! Maalesef çok ucuz, arkaya geçmeye, kırçıllanmaya ve hatta arkasını göstermeye çok meyilli bir kağıdı var. Bu yüzden EF olanlar hariç (ki onların da hepsiyle değil) dolmakalemlerimin hiçbiriyle bu ajandaya yazamıyorum. Neyseki, bunun için de başka bir kalem buldum ve umarım yakın zamanda sizinle paylaşacağım.

Sevgiler,

Zeynep

CONTINUE to READ in ENGLISH
Ladies and gentlemen, I am honored to announce that, the planner season has just started. For most of us, we will be seeking for new type journals, transfer the dates to the new one and promise ourselves we will be regularly keeping our journals this year! Last year I got myself a very mini Moleskine Diary 2012. But it was way to small, so I was not be able to take notes properly. Therefore, after a while I left using it. For 2013 I decided to go with a bigger journal which I can properly open. And since I left using my Moleskine before the year ends, I choose a 16 months journal so I started using it by September.So I saved this year for Peter Pauper Press 16 month calendars. Peter Pauper Press was founded in 1928 and they are the one of leading publishers of United States. You can have more information from their website


When you open it, you have a whole week in front of you. Some of the national days, religious days (including Jewish, Christian and Muslim) indicated besides, moon phases and solstices. (Yay! Wiccans!) And at the bottom, you have a whole vision of present and the next month. It also has a rubber band to keep everything together and a folder at the back of back cover so you can hoard your ephemera in. Besides, this is the cover I bought, apart from that one, they have various colors and designs. 
Generally speaking; I liked the idea, I liked the size. It is very handy and practical. The only thing I didn't like about it the PAPER! It is a cheap paper which tends to bleeding, feathering and even show-through. So I am not able to write my calendar with my fountain pens except EF nibs. But I find another type of pen for this which I will be sharing with you soon. 


Cheers,

Zeynep


24 yorum:

 1. Peter Pauper en sevdiğim markalardan birisi -yalnız bizde çok pahalıya satılmasından şikayetçiyim-, defter, not kartları, masa üstü kağıtları, ajanda takımlarına bayılıyorum, kullanmaya kıyamadığım böyle bir seti sırf seyretmek için saklamaktayım:) ajanda/aylık plan içinse daha renkli, sayfaları desenli Kore veya Japon markaları tercih ediyorum:) Ama sizinki de çok şık, güle güle kullanın:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahh ah, bizde şöyle normal fiyata satılan bir ürün var mı acaba :)
   Ben de not kağıtlarına vs. bayılıyorum ama maalesef ajandalarındaki kağıt daha samanımsı. Bu da kullanımı zorlaştırıyor.

   Benimki de zaten Japanese Screen diye bir model. Japonlu Koreli eşyalar çok güzel değiller mi?
   :)

   Sil
  2. Kesinlikle, harika bir desen:)

   Sil
  3. Teşekkürler. O sıra biraz bunalımdım sanırım ondan böyle sonbahar renklerini tercih etmiştim. Yoksa nasıl cıvıl cıvıl, nasıl eğlenceli kapakları var :)

   Sil
 2. Ben de her sene ajandami duzenli tutma sozu verenlerdenim :(
  Burada da satisa cikmaya basladi ajandalar.Her sene satin aldiktan sonra aklimda kalan bir tanesi oluyor.
  her sene 2-3 tane aldigimi soylememe gerek var mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bundan iki sene önce Paper Blanks'ın senelik ajandasını kullanmıştım. Ama çok sevmediğim bir deseni hediye gelmişti ve içim ısınmamıştı. O yüzden pek kullanamamıştım.

   Bu sene Peter Pauper aldıktan sonra Paper Blanks'ın da 16 aylık ajandaları olduğunu gördüm ve yıkıldım :) Neyse şimdilik bir ay oldu ve düzenli olarak tutuyorum ajandamı. Darısı kalan 15 ayın başına.

   (^o^)

   Sil
 3. ef olanlar ne demek oluyor tam olarak:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. EF extrafine yani cok ince demek. Yakında bu konuda bir post yapacagım.

   Sevgiler :)

   Sil
 4. I commend you for actually using a paper planner! I have a paper planner, but must be my forgetfulness and insolence combination that I rare write in them. I like the space that Peter Pauper offers and too bad it does not take fp ink well. Maybe gel pen will be an alternative?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. That what I found as an alternative actually. However, my next year's choice will definitely be Paper Blanks 16 months. It has a better paper.

   I am reporting my work monthly and those calenders help me too much since because I wrote down all my meetings and actions.

   Sil
  2. I try not to mix work and personal lives, but obviously there is not enough in my personal life to write everything down XD I need to look for refills for my agenda, since it is an odd size. Wish me luck!

   Sil
 5. This is a beautiful calendar. It hit my "To Buy List" as soon as I saw the photo. I'm curious to see which pen you've paired it with. I always appreciate it when people go the extra mile and give some details about pens that work well with temperamental paper. On a separate note, I've not used Paperblanks calendars either; I'll have to check those out.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Even though I find a gel pen solution with it (I will publish soon) it is hard to pair this paper with any pens other than ballpoint. It is such a cheap paper. And I am planning to switch to paperblanks next year :)

   Sil
 6. Galiba yarın kendime yeniden bir ajanda alacağım ;) Çizdiğin yeşil dolmakalem resmine bayıldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Banu, ama bunun yerine Paper Blanks da deneyebilirsin. Sanırım onun kağıdı daha iyi...

   Sil
 7. Paper Blanks ajandayı tahmin ettiğim yerlerde bulamayınca Paper Blanks Leonardo's Sketches aldım: http://www.twitpic.com/b1bfv5

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı olsun. Kalp kalbe karşıymış :) Bana da dün bir Paper Blanks sketch book geldi hediye. Ama kapak deseninin ismini bilmiyorum. Haydi bakalım eller çalışsın

   Sil
 8. bu ajandayı nereden aldınız acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Remzi Kitabevinden almıştım.

   Sevgiler

   Sil
 9. Benim bu ajandalara ilişkin kafamı kurcalayan şey on altı ay bittikten sonra nasıl yeniden onaltı aylık ajanda kullanabileceğim sorunu :) Eylülde başlıyoruz, aralıkta bitiyor, tekrar on altı aylık kullanmak istersem ilk dört ayı boş mu bırakmam gerekecek, ki ajandalarda en sevmediğim şey yazılmamış sayfalar. Belki bir kısmı da aralıkta başlayıp eylülde bitiyor diye düşündüm ama en azından Türkiye'de satılanlarda böyle vir durum görmedim. Tabii en büyük derdimiz bu olsun ama her sene aynı seriden aynı boy ajanda almak isteyen bendenizi çok zorluyor bu durum. :) önceleri metisin ajandalarını kullanıyordum ama onların yazı yazmaya ayrılan yeri yetmediği için yeni ajanda arayışındayım, bir sene sevdiğim bir anthropologie defterden tarih damgalarıyla kendi ajandamı yaptım ama sonrasında ne istediğim gibi bir defter ne de ajanda bulabildim. Biraz iç dökme oldu bu yorum, sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle bir sıkıntı var. Ama sanırım olay, son dört ay eski ve yeni ajandayı birlikte götürmek. çünkü öyle bir ihtiyaç oluyor.

   Bu ajandaların içini ne zaman yazmak için tasarlayacaklar çok merak ediyorum.

   Sil
 10. Yanıtlar
  1. Remzi kitabevinde görmüştüm. Ayrıca İstiklal caddesindeki Panter Kırtasiye'de de bulunuyor. Ancak nedense sitelerinde sadece defter var şu anda.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...