Photo of the Day / Gunun Fotografi vol. 16

Scroll down to read in English


En son yayınladığım günün fotoğrafının üzerinden uzun zaman geçmiş. Buyrun:

Günün kalemi:MontBlanc Boheme Noir Platinum
Günün mürekkebi: L'artisan Pastellier Blue Baikal

Aslında kalem bana ait değil, bir arkadaşımın. Ancak fena halde tıkanmıştı ve tıkanmadığı zamanlarda da arkadaşım kalemin mürekkep akışı ile ilgili sıkıntılar yaşıyordu. Özel bir aparat yardımıyla kalemi temizledik ve bugün yeniden, ofisin resmi mürekkebi haline gelen L'artisan Pastellier Baykal Gölü Mavisi ile mürekkep çektik ki, bence bu mürekkebin gölgelenmesi harika. (Dolayısıyla ben de bu kalemin vaftiz annesi sayılırım)

Sevgiler

CONTINUE to READ in ENGLISH


Has been a long time since I published the last photo of the day. Here is it. 

Pen of the day: MontBlanc Boheme Noir Platinum
Ink of the day: L'artisan Pastellier Blue Baikal

Actually this pen belongs to a friend of mine. However, it was severely clogged and my friend was not happy about the ink flow.  With a special tool we cleaned it and today it is inked again with my official office ink: L'artisan Pastellier Blue Baikal which I really love its great shading. (So I may deemed as the godmother of this pen)

Cheers,

15 yorum:

 1. Özel aparat nedir? Nasıl çalışıyor? Merak ettim doğrusu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özel aparat aslında minik bir pompa. Özel olmasının sebebi bu kalem için yapılmış olması. Minik bir haznesi ve kalemin içine kadar girecek uzuuun bir ucu var. Çünkü bu kalemin ucunda vidalı bir sistem var. Normal kalemler gibi suya yatırdığımızda o vidalı sistem bozuluyor.

   Sil
 2. Bilgi için çok teşekkür ederim. Merakımı bağışlayın ama bu sistem kalemle birlikte mi geliyor yoksa sonradan satın mı alınıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek :)

   Aslında bence kalemi alırken vermeleri lazım ama arkadaşıma vermemişler. O da kalemi tıkanınca götürmüş aldığı yere, temizleyip vermişler ama bu minik pompadan veren gene olmamış.

   Sonradan, benden yardım isteyince ben durumu biraz araştırdım. Bu aparattan haberdar oldum. Ankara'daki bir MB mağazasına girdim, ya bu Bohemi temizlemek için bir alet varmış dedim. Buyrun deyip veriverdiler.

   Ama anladığım kadarıyla yurt dışında bu kalemi alanlara bu pompadan veriyorlar kalemin yanında. Zaten plastik ucuzcana bir şey. Kalemin yanında bir maliyeti yok.

   Sil
 3. So do you and your friend have shared custody over this pen? ;) It is great that you manage to rescue a clogged pen. It would be tragic if it is not used! What did you use to unclog?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I have custody over all fountain pens at the office :) Normally I would prepare a solution with water, dishwasher soap and a few drops of bleacher and left the pen for a couple of days. However, Boheme has a retractable mechanism, so it is not possible to put it in the water. So we used a special pump (like a pipette) and pumped the water in it since we have no force left on our hands. At first we couldn't pump it but with a bit patience we managed to solve :)

   Sil
  2. That is a cool rescue story! R&K actually makes this pen rinse that saves a lot of my pen. I once used Noodler's Bay State Blue that is beautiful in color, but leaves some residue in the pen. Thanks to the pen rinse, they are good as new.

   Sil
 4. I am in love with Baystate Blue color and hape a sample. But I really don't know, which pen to use it.

  I am aware of J. Herbin pen flush but never heard of R&K. Should look for that.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Would you like a sample? I do have a bottle of BSB.
   It is interesting that R&K pen rinse are no longer sold in the States. It is called "Spezial Reiniger für Zeichengeräte." It really works like wonders!

   Sil
  2. I have a sample from BSB too. Which pen do you ink with BSB?

   Sil
  3. I inked Lamy Al-Star and Parker 45 with BSB, but it turned out to be a mistake. BSB unfortunately left some residues in both pens and it took me awhile to remove them. The best pen for BSB in my opinion is a Platinum Preppy. Even if it is ruined, you won't be too heartbroken.

   Sil
  4. Preppy is indeed a good idea. Thank you! We have an idiom in Turkish, "Mind superior mind" Sometimes, we just basically need to ask, and other people may have solutions that we cannot think of.

   Thank you :)

   Sil
 5. bu dolmakalemin temizliğinin ne şekilde olduğunu detaylı anlatabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vaktim olduğunda hazırlamaya çalışacağım.

   Sevgiler

   Sil
 6. Teşekkürler merakla bekliyorum.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...