Private Reserve Chocolat Ink Review / Private Reserve Chocolat Mürekkep Incelemesi

Scroll down to read in English

Aslında uzun zamandır yabancı bloglarda gördüğüm Private Reserve marka mürekkeplerden denemek istiyorum. Bu sebeple yurt dışından sipariş verirken, sepete Chocolat mürekkebi de ekledim. Niye özellikle bu renk diye sormayın, ben de bilmiyorum :) Ama sanırım, Waterman Havana'dan tam olarak memnun kalmamam ve başka kahverengi mürekkebimin olmaması bunda etkili olmuş olabilir. 


Mürekkebin şişesi oldukça basit ama bence büyük uçlu ya da kalın gövdeli kalemlere mürekkep çekmek için oldukça kullanışlı. Private Reserve Chocolat güzel, sıcak bir kahverengi. Moleskine'de azıcık kırçıllanma yaptı ama çok değil. Hatta ancak kırçıllanma ararsanız görebileceğiniz kadar. Chocolat oldukça güzel kaygan bir mürekkep ki, bence bu mürekkepte aranan en büyük özelliklerden bir tanesi. Mesela benim Waterman Havana'dan memnun kalmamamın temel sebebi çok ama çok kuru bir mürekkep olması. Bu mürekkebin eksisi yok mu? Olmaz mı? (İtinayla kusur bulunur :p) Bence gölgesiz bir mürekkep, yani içinde renk dalgalanmaları az. Ama gölge bir mürekkebin olmazsa olmazı değil. Bu sebepten aşırı bir hayalkırıklığına uğramışlığım ya da ağlayıp kendimi Hülya Koçyiğit pozuyla yatağa atmışlığım filan yok. Ammaaa, suya dayanıklılığı biraz daha iyi olabilirdi bence. Bu sebeple kendisini ıslak patilerden itinayla korumak durumundayım. 


Mürekkebin en kötü tarafını sona sakladım: Bu mürekkebi kullanmaya başlar başlamaz, canınız çikolata çekecek! Şaka bir yana, ben bu mürekkebi ve bu rengi çok sevdim. Bana eski günleri, antik el yazmalarını hatırlatan hoş, yumuşak ve sıcak bir renk. Ben en çok sarı/krem rengi kağıt üzerinde seviyorum ama beyaz kağıtta da güzel ve insanın gözünü alan bir parlaklığı var. 

Siz kahverengi mürekkepler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Kalemperver (^ o ^)


CONTINUE to READ in ENGLISH


I was quite wondering about trying any Private Reserve inks which I used to come across within other fountain pen blogs. While making an order, I added Chocolat to my shopping list. Don't ask why I chose this color but maybe because I was not completely satisfied with Waterman Havana Brown and doesn't have any other brown inks. 

Bottle of the ink has the basic shape but yet very useful to dip wide pens. It is a nice dark shade of brown. It is a bit feathering on Moleskine paper but not too much, you should be looking for feathering to see it. It is a nicely lubricated ink which is quite important. For instance, one of the reason I was not satisfied with Waterman Havana is, it is too dry. Besides, it dries really fast as you can see and it is also recommendable for left handers.   However I was not satisfied with the shading. But you know, shading is not a "must" for inks but nice to have. So it is not a big disappointment for me. But water resistance might be better. So I have to protect it from wet paws. 


I saved the worst part to the end: When you write with this ink, you definitely crave for chocolate! Aside from joke, it is a nice, warm color which always reminds me of old days, old hand writings. I like it best on the yellow/ivory paper but it also shines on white. 

What do you think about brown inks?

33 yorum:

 1. Kahverengi ve tonları mürekkepte çok iyi duruyor...Ben bir de Ruby rengini severim, yıllar önce PArker'ın bu renk bir mürekkebini almıştım hala gıdım gıdım kullanıyorum çünkü şişesi çok güzel.Kağıt üzerinde de çok şık duruyor...Biraz kalın uç kullanılırsa renk daha kendini belli ediyor vs. vs. :)) Çok hoş bir blog tam benlik...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Hoşgeldiniz.

   Evet Parker Ruby, çok tatlı bir bordomsu kırmızı. Gerçekten ismini veren bir yakut rengi. Eğer o mürekkebi bulamazsanız tekrar, MontBlanc Burgundy var. Çok yakın bir renk, tavsiye ederim.

   Sil
 2. Mont Blanc Toffee Brown mürekkebi şiddetle öneririm. Oldukça da olumlu eleştiriler alan bir mürekkep. Son bir kaç aydır keyifle kullanıyorum, özellikle toprak kahverengi bir Lamy Safari kahverengi yazmaya başlayınca insanların yüzüne hemen bir tebessüm ekleniyor :)

  Gölgelenme konusunda da bu mürekkepten biraz daha iyi geldi gözüme.

  Henüz deneyemedim ama italic bir nib ile çok karakterli bir renk olacakmış gibi bir beklentim var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Sanırım bazı takıntılar ortak bu kalemcilerde. Ben de kalemle mürekkebin bir şekilde uyumlu olmasını istiyorum. Benim de o bahsettiğiniz Kahverengi Lamy Al-Star'dan mevcut. Bu mürekkebi de onunla denedim. Şu anda elimde bir şişe de Visconti Sephia var denenmeyi bekleyen. Ondan sonra Toffee Brown da alabilirim.

   Italik uç gerçekten renklerin hakkını veriyor. Ben biraz da bu yüzden çok ince uçlar kullanmıyorum, mürekkebin rengini tam ortaya çıkarmıyor diye. Italikler ise diğer uç, gölgeleri de güzel ortaya çıkartıyorlar. Aslında bunu bir de italikte denemeliyim, haklısınız. Toffee Brown'un da italikte çok iyi olacağını tahmin ediyorum.

   Sil
  2. Bir şişe Caran D'Ache Saffron almıştım ve Medium uçla denediğimde aldığıma pişman olmuştum. Sonra italik uçla denediğimde ise aşık oldum :)

   Uç neredeyse her şey :)

   Sil
  3. Yerden göğe kadar hakkınız var.

   Aynı şeyi ben de MontBlanc Oyster Grey'de yaşamıştım. Medium uçta çok büyük bir hayal kırıklığı idi. Ama sonra ben de Oblique Broad uçta kullandım ve aşık oldum.

   Aslında pek çok kalem sever ince uç tercih ediyor ama ben mürekkebin rengini gösterdiği için kalın ve italik uçları seviyorum.

   Sil
 3. Kahverengi mürekkepleri çok severim. Bu bana fazla sıcak bir renk olarak göründü, ismine rağmen sevmedim sanırım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet biraz fazla parlak, fazla canlı. Ama tabi mürekkeplerin solma problemlerini de göz önüne alınca, ilerleyen zamanlarda daha güzel bir renge dönüşebilir. Yakın zamanda (umarım) Visconti sephia'yı deneyeceğim, bir de ona bakarsın, beğenmezsen MontBlanc toffee brown'u deneriz :)

   Sil
 4. The color reminds me of a mix of De Atramentis Gingerbread and Beethoven. A bit of red undertone, but still a robust brown. I have recently acquired quite a bit of brown, which is surprising to me because I rarely like the color. It is growing on me for sure, but now, I don't know which other color I might be lacking ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It is a brown-brown with a very little shading. I am planning to make an ink inventory to see which colors I don't have and which I had too much.

   I like colors and maybe I like fountain pens just because I like colors, why not?

   :)

   Sil
  2. I do ink cataloging by brands, so I won't have too much trouble when it comes to a color that falls in a gray area. So far, I have been pretty lazy in the upkeep of the catalog. It would be great if I will get myself back to it. Off the top of my head, I definitely have a lot of greens, so no green for awhile :)

   Sil
  3. I love greens too. Yesterday, while I was visiting Sirkeci with my family I had a Sailor Epinard. Totally in love with it! Still wondering which pen to start with to use Epinard:)

   I guess I love autumn colors. Burgundy's, some golden browns like Iroshizuku rice ear.

   Sil
  4. Sailor ink is probably my all time favorite. Not fussy, very lubricated, and very intense hue. I finally got Ultramarine and Apricot couple months ago, and wonder whether I should acquire other colors in the same line.
   Autumn colors are very supple and soothing at the same time. I recently inked my Falcon with an ocher color ink by Manufactum (I suspect that the ink is actually made by De Atramentis due to the packaging), and the color instantly transforms mood to the high sky and coolling of autumn. Fascinating effects!

   Sil
  5. I have J. Herbin Blue Myosotis which I guess very similar to Ultramarine. I wanted to get a pink so asked for Peche but they didn't have it. I think but apricot and grenade is on my list.

   I have never heard of Manufactum Inks but it really looks like De Attrementis. Thanks for info.

   Sil
  6. Sailor Ultramarine is more of a bright purple than blue. Bleu Myosotis will appear gray when compare to Ultramarine. I thought about getting Pêche, but I am not sure whether I want a whole bottle of pink. Grenade is a deep red with a bit of green sheen against the light. Too bad I can't write with red colored pen often, otherwise, it would be in my regular rotation.
   Manufactum is a big chained commodity store in Germany. I think it is quite common to have specialty store collaborates with a larger store to popularize certain items. The ink behaves similarly to other De Atramentis ink I have. Maybe I should review it soon.

   Sil
  7. I was quite wondering about Iroshizuku Kosumosu pink but it is too expensive so I have to choose wisely. But I bought Sailor for 25 TL which is approximately 12 USD so I can spend 12 for a pink I guess rather than spending 30 USD. Actually I don't have any red inks right now, but I like burgundy. And I like those colors on ivory paper.

   And don't forget to make a review about Falcon either :)

   Sil
  8. I am not sure whether you like J.Herbin ink (I recall that you have a beef with it), but I do have the 1670 Rouge Hematite if you would like to try. You probably have Edelstein Turmaline already, right? It is a nice magenta, even for a non-pink person like me. Peche is an intriguing color... if I happen to get it before you, I can always make you a sample :)
   I will sit on the Falcon review.. it will come slowly ;)

   Sil
  9. I don't have Rouge Hematite although I was considering to get one, I don't know, I don't have a strong will and I cannot resist if something is limited edition.

   I have Edelstein Turmaline. It is a nice color, but has a bit feathering problem.

   Go and review Falcon now woman!

   Just kidding. I am trying to use all my small perfumes to make you sample bottles :)

   Sil
  10. Despite all the rumors on the possible discontinuation of Rouge Hematite, there is no official news from J. Herbin that it will be any time soon. I called it the limited semi-permanent edition :p If you are not sure whether you will like a whole bottle, sample is usually a good way to find out.
   Perfume bottles sound so cute! Now I might have collector edition ink samples :)

   Yes, yes, I will get that review going.. just none of my reviews can do that pen any justice ;)

   Sil
 5. This ink looks very nice. I'm usually a girl of much brighter colors, but I think it's good for a change :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Estivalia. This ink might even be good for daily writing on an ivory paper, with an EF pen I wonder.

   Sil
 6. This is one of my husband's favorite inks. He likes very intense pigmentation with little shading, and often uses Moleskines which have that cream paper...and it's a good combination.

  I tend to like inks that shade more, but it's a beautiful color.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SheilaM, thank your for your nice comment.

   It is a very nice color indeed and reminds me old parchment writings of Bible with fine nibs on ivory paper.

   Soon I will try Visconti Sepia, hope it has more shading.

   Sil
 7. I love brown inks! Brown is one of my favourite colours. This looks like a very reddish brown, so maybe wouldn't be my first choice, but is quite lovely nonetheless. I usually prefer more muted shades (browns, greys, dark greens, etc.) for everyday writing over the brighter colours.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I love that muted shades, which might seem linked to fall. This has a bit red background but it is quite a chocolate brown. It is also very lubricated. So it may worth trying.

   Sil
 8. Bu renge bayıldımm bayıldım! Yazı yazma aşkım kabardı bloguna girmemin 3. dakikasından itibaren:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazmak güzel şey, insanın kafasındakileri kağıda dökmesinden daha iyi bir rahatlama yöntemi düşünemiyorum ben. Hem yaratıcılığı da geliştiriyor :)

   Sil
 9. Private Reserve'in spearmint'ini kullanıyorum ben de, F uçlu kalemle kullandığım için farkedemedim mi bilmiyorum ama mürekkepte renk dalgalanması söylediğin gibi az, ama günlük kullanım için beğendim, ve çok ıslak olmadığı için hızlı kuruyor (Bu da F uçtan kaynaklanan bir artı olabilir emin değilim, ama memnunum) aynı zamanda yazımı da kolay. Rengi çok beğendim ben, tavsiye ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Spearmint çok canlı ve güzel yeşil. Ancak mürekkepteki renk dalgalanmaları aynı marka içerisinde renkte renge değişir. Yani birinde hiç harelenme yokken, diğerinde olabilir. Ancak elbette F uç daha az mürekkep verdiği için hızlı kuruma sağlar.

   Denk gelirsem mutlaka bakacağım spearmint'e. Zaten yeşilleri çok seviyorum.

   Teşekkürler

   Sil
 10. Selam,

  Kahverengi murekkeplere bayilirim. Favorilerim, Pilot Iroshizuku Yama-Guri, MontBlanc Toffee Brown, Waterman Havana (Absolute) Brown ve Diamine Chocolate Brown. Kesinlikle deneyin

  Burcin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Benim kahverengi mürekkeplerle aram şimdilik pek iyi değil. Zaman zaman renk tercihlerim değişebiliyor o yüzden bu da değişebilir diye düşünüyorum. Ama nedense herkesin çok sevdiği Waterman Havana Brown'a hiç ısınamadım.

   Sil
  2. Tekrar merhaba,

   Ilk basta bende oyleydim kahverengilere karsi. Taa ki P.I. Yamaguri ve W. Havana'yi deneyene kadar. Bu arada bende bir kac ozel isim icin Ankara'dayim. Yazilarinizi takip ediyorum, eger vaktimi ayarlayabilirsem hafta sonundaki bulusmaya gelmeye calisacagim. Olmadi baska sefere artik.

   Burcin

   Sil
  3. Yamaguri'yi denemedim ama Havana Brown bana biraz kuru bir mürekkep gibi geliyor.

   Bu arada, çok sevinirim eğer Ankara'daki buluşmaya gelirseniz. Tanışmış oluruz.

   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...