Waterman Carene Marine Amber Fountain Pen Review / Waterman Carene Marine Amber Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English


Dolmakalem dünyasında camianın birlik olup, biat ettiği bir takım kalemler vardır: Pelikan M4xx serisi, MontBlanc 14x serisi gibi. Waterman Carene de bunlardan biri. Waterman kalemlerinin güzel kalitesi, farklı bir tasarımla birleşince, bu kalemi dolmakalem dünyasının fenomenlerinden biri haline getiriyor. İnternette gördüğüm kadarıyla, Waterman Carene'ın ilk üretim tarihi yaklaşık olarak 1998. Yani, bu kalemi elimize aldığımızda aslında 14 yıllık bir dizaynı tutuyor oluyoruz. Ama bence, Carene'in dizaynı oldukça çağdaş. Waterman'ın websitesine göre, kalemin dizaynında yatların aerodinamik simetrisinden ilham alınmış. 
(İşte tam burada lüks içinde yüzdüğümüzü hayal ediyoruz)Carene'in altı rengi mevcut: Parlak Kırmızı (Glossy Red), Canlı Mavi (Vivid Blue), Puslu Kahve (Frosty Brown), Kömür Grisi (Charcoal Grey), Kara Deniz (Black Sea [gümüş ve altın bitiş seçenekli]) ve Kehribar Deniz (Marine Amber). Ben şahsen Marine Amber'i çok beğendiğim için onu aldım. Bana kalırsa, kırmızımsı kahverenginin siyahla karışımı özellikle de altın bitişle birlikte kaleme çok şık bir hava veriyor. 


Waterman Carene 18 ayar altın gizli uca sahip. Bu benim ilk altın uçlu kalemimdi ve kendimi kağıda değil de, bulutlara yazı yazıyor gibi hissettim. Gerçekten bu kalemle yazmak çok keyifli. Üzgünüm çelik uçlar ama durum maalesef böyle :)


Bu kalemin ucunun üzerinde bir hava deliği mevcut değil. Onun yerine arka tarafında hava deliği var ve damak kısmının dizaynı çok şık. 


Waterman Carene kartuşla ve dönüştürücü ile kullanılan bir kalem ve kapağı da vidalı değil, tık diye oturan cinsten. Bence bu kalemin en kötü yanı "ağırlığı". Belki de, ben daha orta ağırlıkta hatta hafif kalemleri sevdiğim için bana da öyle geliyor olabilir. Aşağıda detayları bulabilirsiniz:


BOYUTLAR
-  Kapak kapalı: 14.4 cm
- Kapağı üzerine takılı halde: 14.8 cm
- Sadece gövde: 12.8 cm

AĞIRLIK 
- Kapakla birlikte: 34 gr
- Kapaksız: 23.3 gr
(Diğer bazı dolmakalemlerin ağırlık ve boyutları için buraya tıktık)


Umarım siz de bu kalemi sevmişsiniz. 

Sevgiler,

Zeynep Kalemperver (^ o ^)

CONTINUE to READ in ENGLISH


In fountain pen world, there are some fountain pens that people all agreed upon them; like Pelikan M4xx, MontBlanc 14x... And obviously Waterman Carene is one of them. With great quality of Waterman Pens and great design of the pen, it is one of phenomenal pens of this world.

According to my research I concluded that Waterman Carene was produced since circa 1998. So we are holding  nearly a 14 years old design on our hands and frankly I think, this design is a contemporary one. Waterman in its website states that the design is inspired by the streamlined symmetry of yachts. ("This is the place you should feel luxury")

Carene is produced in 6 colors: Glossy Red, Vivid Blue, Frosty Brown, Charcoal Grey, Black Sea (Silver and Gold trim) and Marine Amber. I was a fan of Marine Amber so I ended up buying it. Marine Amber is a mix of reddish brown and black which I think gives a very elegant look to pen with gold trims.

Waterman Carene has a 18 K gold inlaid nib. It was my first gold nib and I feel like I write on a cloud instead of a paper. That was totally fantastic. Sorry steel nibs, but it is true :)

This pen does not have a breather hole in front but in back and the feed is quite nice. 


It is a converter or cartridge filling fountain pen. And cap is a click type. The only thing negative about this pen is: "weight!" Maybe it is because that I like a medium-and light weighted pens. Here, you can find the details below:

SIZE
-  Cap closed: 14.4 cm
- Cap posted: 14.8 cm
- Body only: 12.8 cm

WEIGHT
- With cap: 34 gr
- Without cap: 23.3 gr
(You can find size and weight of some other fountain pens here)

I hope you like the pen

Cheers,

Zeynep (^ ^)

28 yorum:

 1. waterman, bir markanın sahip olabileceği en güzel isim bence. tamam, waterman marka telefon veya çekiç komik durur, ama neticede öyle.

  bu arada geçen fikir beyanı reca ettiğim kalem seçim işinde, kırtasiyeden bir waterman perspective ile çıkarak olayı hallettiğimi de söylemek isterim.

  gözüme bi an şahane göründü, biraz irice (epey irice) ama, nib desenleri olayı bitirdi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Waterman Perspective. Hmmm ilginç seçim. Ama hangi renk olduğuna bağlı olarak tebrik ve takdir edebilirim sanıyorum :)

   Sil
  2. günün fotosu olarak gördüğümde de aynını yazmıştım sanırım bu isim mevzusunun. gerçi cumhuriyet sucuklarından sonra, susmam lazım.

   kalem mavi, lacivert, öyle bir şey, malum erkeklerin renk bilgisizliği... şaka, haahahaha ben biliyorum, bildiğin mavi işte.

   Sil
  3. Aynı şeyi babam bana bir şey aldığında yaşıyorum. eğer ana renklerden biri değilse felaketle sonuçlanıyor. Ama güzel kalem. Sırada bir Super Masters ve bir Allure var inceleme yazısı hazırlanacak. İnşallah diyelim.

   Sil
 2. I agree that the nib design looks futuristic, and it does resemble an older Parker 45. Sometime I think I prefer pens without breather hole; it makes the nib looks a bit sleeker.
  The marbling on Waterman simply looks fabulous. Good to have!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I have a Parker 45, I should be inking it sometime :) I like the Platinum's heart shaped breather holes, aren't they lovely!

   Sil
  2. Platinum has a heart-shaped breather hole?! I must investigate! I don't recall seeing it on my maki-e, but I will take a look tonight.
   I have a Waterman but I have no idea which series it belonged to. In your experience, does Waterman write thicker than other European nibs?

   Sil
  3. Not all, but some models like 3776. Check out this baby (insert hearts here) http://www.gouletpens.com/Platinum_3776_Fountain_Pen_Bourgogne_Century_B_p/plat-pnb-10000b-b.htm

   Hmm I guess no! I will add a writing sample with Carene. It is an M and writes exactly like an M.

   Sil
  4. The burgundy Platinum looks absolutely gorgeous! How could I overlook the heart-shaped breather hole? It kind of looks like a kitty's nose.
   I will post a writing sample of the Waterman I have. Maybe I am hallucinating, but it always looks on the broader side to me.

   Sil
  5. Shangching, it also changes due to the ink itself. Some inks (I don't know why) acts like the nib is broadened.

   Sil
  6. Probably when a wet pen meets a wet ink? That could be a possibility :)

   Sil
  7. Some people are against that term "wet ink" but I believe there are some wet inks, maybe having less viscosity so runs more than a regular ink. Maybe :)

   Sil
  8. Haha.. well, ink consistency between brands are definitely different. Their characteristics help determine the flow. Oh well, I am probably stepping on fountain pen connoisseur's landmine right now ;)

   Sil
  9. We have been poisoned long time ago my dear :)

   Sil
 3. Gerçekten çok şık gözüküyor. Benim çok hosuma gitti :)

  Beklerim; gorgeousofmyworld.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Daha güzeli sizin olsun.

   Sevgiler

   Sil
 4. Bu nasıl güzel bir uç! Arzu nesnesi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok güzel bir kalem. Ucu da tam olarak arzu nesnesi. Mesela Sheaffer Triumph uçlarda bir keskinlik vardır sanki, ama bu uç aksine, su gibi akıyor kalemin gövdesinden :)

   Sil
 5. NIce photos. I have this pen also, and I really enjoy it!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you! I do like it though I wish it was a bit lighter. I get tired by heavy pens in long writing sessions.

   Sil
 6. Waterman flex uçlu kalemlerinden sonra tercih ettiğim tek modeli bu kalem ve renk uyumu kendini sattırıyor, beğendiriyor. Zenginlere lâyık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah ben de bayılıyorum Waterman'ın eski flex kalemlerine. Umarım bir gün bulabilirim.

   Carene'de ise gerçekten Marine Amber rengini çok beğeniyorum. Ancak benim kullanımım için birazcık ağır bir kalem. Yine de çok şık ve güzel.

   Sil
 7. Almak istediğim kalemler listesinin en başında bu kalem vardı, ücreti ve -malum- Türkiyede F uçlusunu bulamamam almamın önünde en büyük engeldi.

  Bugün yine dolanırken İstanbulda sarfmarket.com'da buldum, fiyat 317 deyince hemen atladım ama KDV hariçmiş. 374 de fena fiyat değil ama işin güzeli arkadaş F uçlusunu 15 günde getirtebileceğini söyledi. (Başka bir yerle F uç konusunu görüşmemiştim)

  http://www.sarfmarket.com.tr/tr/waterman-carene-lake-siyah-gt-dolma-kalem-s0102420---u

  http://www.sarfmarket.com.tr/tr/waterman-carene-lake-siyah-st-dolma-kalem-s0117110---u

  Altın uçlu olan ilk kalemi düşünüyorum, siz ne dersiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Ben de bu kalemi çok seviyorum gerçekten ancak bana kalırsa tek eksi yönü ağırlığı. Ancak biliyorum ki, bazı insanlar da, hafif kalemlerle rahat edemiyorlar yazarken.

   Fiyat olarak 374 güzel geldi bana. Ben yaklaşık bir sene önce, daha pahalıya aldığımı hatırlıyorum.

   Umarım güzel günlerde kullanırsınız.

   Sevgiler

   Sil
 8. Arkadaşın F uçlusunu getirtirim demesi üzerine siparişi verdim, en geç onbeş günde gelir demişti ama bir iki saat önce kargo geldi. Bir yanlışlık olmasın diye aradım, elindeki M uçu kalemi yolladığını, yurtdışından sadece F uç getirteceğini ve onu da gelince yollayacağını söyledi. Bana ekstra masraf çıkarmı diye sordum, size yansıtmamaya çalışırım dedi.

  Bir saattir bakınıyorun bu kalemin sadece ucunu göremedim. Pelikan için uçlar satılıyor ama M200 için olan en ucuzu bile 40 dolar.

  Siz hiç karşılaştınızmı bu kalemin sadece ucuyla, ya da en azından fiyat bilgisi alabileceğim bir yer varmıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmmm, şimdi Pelikan'ın uç mekanizması diğerlerinden farklı. Sadece metal olan kısım takılıp çıkartılabiliyor ama Carene'de aynı durum mevcut değil.

   Bir ihtimal, grip section dediğimiz kısımdan olduğu gibi değiştirecektir. O zaman sizdeki Medium'u iade etmenizi isteyip, yerine F gönderebilir. Bilemedim gerçekten.

   Sil
 9. Bu kalemi ben de düşünüyorum. Lakin yabancı forumlarda uzunca yazdıktan sonra atlama (skipping) yaptığını yazanlar var. Siz böyle bir durumla karşılaştınız mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben o tarz bir şeye denk gelmedim. Ama neden uzunca yazdıktan sonra skipping yapsın, onu da merak ediyorum açıkçası.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...