Hero 221 Fountain Pen Review / Hero 221 Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English


Noodler's mürekkepleri ve çok ucuz esnek uçlu dolmakalemleriyle ünlü bir Amerikan markası. Noodler's Baystate Blue mürekkep de, dolmakalem camiasının en tartışmalı mürekkeplerinden bir tanesi. Muhteşem canlı bir renge sahip ve suya oldukça dayanıklı ama maalesef dolmakalem gurusu Richard Binder'ın çok güzel ifade ettiği gibi "kimi kalemleri yiyebilecek derecede alkali". Bu nedenle bu mürekkebin çok kıymetli kalemlerle ya da antika kalemlerle kullanılmasını tavsiye etmiyorlar. Ben de, açıkçası bu mürekkepten biraz korktuğum ama rengi nedeniyle de kullanmayı çok istediğim için elimde bolca bulunan Hero 221 kalemlerden biriyle denemek istedim. Kalemi bir hafta boyunca kullandım ve performansından o kadar memnun kaldım ki, bence bir inceleme yazısını hak etti. 


Hero 221 gerçekten çok ucuz bir dolmakalem. Maalesef bu kalemin eski versiyonu olduğundan güncel bir fiyat veremiyorum ama mevcut Hero 221'ler plastik gövdeli ve tanesi 3 dolara satılıyor (Hatta daha ucuza bile bulunabilir diye tahmin ediyorum). Elbette, fiyatı bu kadar ucuz olduğu için, malzeme kalitesi de düşük. Ama 3 dolara ne bekleyebilirsiniz ki? Ayrıca, tamamen kişisel fikrim olarak Varsity gibi,  (Türkçe'de pilot kalem olarak bilinen) iğne uçlu kalemlere benzeyen dolmakalemleri pek sevmiyorum. Hero en azından dolmakaleme benziyor. Ayrıca bence, Hero'nun performansı 3 doların da çok çok üzerinde (Fotoğrafta uç paslanmış gibi duruyor ama aslında öyle değil. Benim yansımam ve üzerindeki bir miktar mürekkep garip bir açıyla birleşince öyle görünmüş)


Hero 221 aero-metric dolum sistemine sahip. Yani bu kalemi doldurmak için yapmanız gereken şey basit: kalemi mürekkep şişesine batırın, fotoğrafta görünen metal kısmı sıkın ve kalemi şişeden çıkarmadan bırakın. Bir süre bekleyin (içinizden 10'a kadar sayın mesela) ve mürekkep metal kısmın içindeki plastik hazneye dolacaktır. Neticede, genel anlamda, ben bu kalemi sevdim. Oldukça hafif, ucu güzel ve benim açımdan 3 dolarlık bir kalemden beklediğim her şeyi karşılıyor. Bazı zor mürekkepleri denemek, uç grind etmek için ve dolmakalemlere yeni başlayanlar için oldukça uygun bir kalem.

Siz, ucuz dolmakalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler

Zeynep Çinkalemi


CONTINUE to READ in ENGLISH

Noodler's is a very famous brand for inks and very cheap flex fountain pens. Noodler's Baystate Blue is also one of the most controversial inks of the fountain pen world. It has a great vibrant color and very waterproof but it is "alkaline enough to eat some pens" as fountain pen guru Richard Binder states. So it is recommended not to use very precious or vintage pens with this ink. So I decided to try this ink with a Hero 221 as I have enough of them. I used it for a week and it performed well enough to deserve a review.

Hero 221 is actually a very cheap pen. There is no up-to-date price of this pen available since it is an old version. Today the plastic body Hero 221's are sold for 3 USD each (I guess it can also be found cheaper). Since it is very cheap, the product quality is also very cheap. But what can you wait for 3 USD right? Besides, as my very own opinion, I don't like other cheap pens like V-Pen or Varsity which looks like regular needle point pens. Hero at least looks like a fountain pen. In addition, performance of Hero is far beyond 3 USD. (In the photo, nib looks like corroded but it is not. It is my reflection plus a bit ink and weird angle)

Hero 221 has an aero-metric filling system so basically what you need to fill the fountain pen is: dip the pen into ink bottle, squeeze the metal spring part and then release it while it is still in the ink bottle. Wait for a while (count up to 10 for example) and ink will be sucked up into the sac. So, overall, I liked this pen; as it is very light, has a good nib and bear all my expectations from a 3 USD pen. It might be a good pen for trying some difficult inks, learning how to grind nib and a present for a starter. 

What do you think about cheap pens?

Cheers,

Zeynep Chinesepen


25 yorum:

 1. my favorite part about your reviews is the writing, you have a beautiful handwriting Zeynep :)

  I love Noodler's, they have a very wide range of inks, and their labels are as interesting as their colors. BSB is one I've heard a lot of, but I have never tried it myself because of its tendency to stain/'eat' the pens.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorry to butt in. BSB works the best in Preppy, for some reason. It didn't work well with Lamy and Waterman. The ink did stain both pens. I want to use it as an everyday ink, but it is just a bit finicky compare to other blue ink out there.

   Sil
  2. Thank you for your kind words Estivalia. After I finished the ink and cleaned the pen, I didn't notice any problems within the pen. And it is also worth trying in Preppy as Shangching suggests wisely.

   Sil
 2. Merhabalar, dolum sistemleri hakkında da bir post yapmayı düşünür müsünüz yeni başlayanlar için?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Aslında uzun zamandır aklımda buna benzer postlar yapmak var. Umarım tatilden döndükten sonra hazirlayabilirim. Çok teşekkürler.

   Sevgiler

   Sil
 3. Güzel bir inceleme yazısı olmuş ama ben dolma kalem hiç kullanamam, kullansam havalı dururdu diye düşünüyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler güzel sözleriniz icin. Aslında dolmakalemi bir deneseniz muptelasi olabilirsiniz :)

   Sevgiler

   Sil
 4. kapalı halinin klipsini okla değiştirin. benim biricik parker flighter ım oluyor.

  zarafet.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah dogru. Ben onu atlamisim :)

   Sil
  2. biz eskiden hep bu sistemle doldururduk kalemleri, benim parkerlar da öyledir. keza ejderha desenli tuhaf çin kalemim, bilmem ne kalem. bu sistemi severim.

   çok güzel ses verir doldururken, flişps, fuççik ve fıjkş, dolu boş oluşuna göre...

   Sil
 5. You are brave! I would not use that ink in any pen. There are enough safe inks, pigmented, ferro-gallic and dye-based, out there as to risk any pen, cheap or not, with a deeply suspicious one.

  About cheap pens. It all depends on the construction quality. Some inexpensive pens are really good deals and a pleasure to write with. That is at the end what matters. That Hero really looks nice.

  Thanks for the hard work.

  Cheers,

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Actually I wouldn't be that brave if didn't have that very cheap Hero. Because I maybe over-value all the pens I have. But I have to admit; I used the ink for about a week in the pen and didn't notice any kind of problem within the pen.

   Thanks your kind words.

   Cheers

   Sil
 6. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 7. dolma kalem kullanmak çok istiyorm ama normal fiyatlı ve ilk kullanılabilecek ürünler neler nerden başlamalıyım hiç bilmiyorum eski yazılarınızda varsa link veya yoksa yeni bir post hazırlayabilirmisiniz o kadar sevinirim ki..sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Esther,

   Bu konuda yazi yayinlamam gerekiyor farkindayim. Bayram dolayisiyla tatildeyim. Tatilden sonrasi icin sozum soz :)

   Sevgiler

   Sil
 8. Hero'lar Batı standartlarına göre ince olan Asyalı kalemlere dahil mi? F nib alsam çok ince olur mu? (İnceliğe itirazım yok.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim kullandığım Hero'ların üzerinde uç ölçüsü yazmıyordu. O sebeple emin olamıyorum maalesef.

   Sil
 9. Hero 221 is rare pen in itself. The chequred design is go antique & hard to find.
  I always wanted to have it since my school days, when i saw other guys writing with it.
  Good to see the pen again. Bravo.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It is quite rare actually. After I used and liked it, I looked it on ebay and some other websites and I couldn't find the exact model.

   Thank you for your comment.

   Sil
 10. I used hero 221 for 3 years during my college day,it was a gift from my uncle.i really loved it.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I know! They are really nice pens. I just would like they have another filling system. Because press bar is taking so less ink and hard to clean.

   Sil
 11. how to remove the nib from the Hero 221?

  YanıtlaSil
 12. commending this very nice posting but also asking if anyone can advise on how to disassemble the nib
  thank you

  YanıtlaSil
 13. Hey guys Kartik from India. I just bought hero 221 from ebay. This pen writes really well. Extremely smooth ink flow. And only pen in my collection of that can write well with inverted nib.

  YanıtlaSil
 14. Hero 221 is a great pen. Very smooth considering fine nib. Writes from both sides of the nib. Feels good in hand.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...