Sunday Cleaning / Pazar Temizligi

Scroll down to read in English


Bir sürü dolmakaleme sahip olmak eğlenceli ama ne derler bilirsiniz: "Daha fazla kalem, daha fazla sorumluluk" :) Özellikle de kalemleri muhafaza etmek büyük bir sorundur. Kutularının içinde mi tutmalı, kutularından çıkartmalı mı? Kutuları ayrıca saklamalı mı, yoksa atmalı mı? Kalem tepsilerinde mi saklamalı, yoksa kalemliklere mi koymalı? Karar vermek ve plan yapmak lazım. Ayrıca sizi bilmiyorum ama aradığım kalemi bulamadığımda bende ufaktan bir asabiyet baş gösteriyor. 


Bu kalemlik de babamın hediyesi. Ankara'daki bir kırtasiyeden almış. Maalesef fiyatını bilmiyorum. 55 kaleme kadar alıyor ve bence kalemleri saklamanın düzgün yollarından bir tanesi. Çünkü, fermuarını kapatınca, kalemler sabit ve tozdan arınmış bir şekilde saklanabiliyor. Ben de işte bu Pazar sabahı erkenden kalkıp, dolmakalem rafımı birazcık temizledim ve bazı kalemleri buraya aktardım. Bazı kalemler hala (genellikle kıymetli olanlar) kadife tablada, bazıları kova şeklindeki kalemliklerde ve bazıları da kalem kılıflarında duruyorlar. Diğer kalem saklama yöntemlerimin bir kısmını şu linkten görebilirsiniz.


Bu da, pazar temizliğime, raflara zıplayarak, kalemleri patileyip atmaya çalışarak ve minik pembe burnunu her yere sokarak bana yardım eden sevgili asistanım. Sanırım, bana yardım etmek için bu kadar çalışınca yorgun düştü. 

Herkese iyi pazarlar!

CONTINUE to READ in ENGLISH

It is fun to have a lot of fountain pens but you know: "With more pen, comes more responsibilities" :) It is always a problem to store them: within their boxes or without boxes, storing boxes separately or throwing them away, storing in pen trays or in cups? Always things to decide and plan. I don't know you, but become very anxious if I cannot find the pen in my mind. 


This pen case is a gift from my father who found it in a stationery shop in Ankara. I don't know the price. It can store up to 55 pens and I think a good and decent way to store your pens. Because when you zip it, your pens will be dust free and secure. So this Sunday, I woke up early and made a bit cleaning on my fountain pen shelf and gathered some of the pens. I still have pens in pen trays (valuable ones), still some more in cups, a bit more in pen rolls. You can see some of my pen store solutions here

And this is my little helper who joined my Sunday cleaning by jumping the shelves, trying to throw the pens and putting her little pink noise to everywhere. I guess she must be tired after all those she did to help me. 

Have a nice Sunday everyone!18 yorum:

 1. :) çok keyifli bir bloğunuz var, kalem, kağıt, boya işte hayat :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Sizin blogunuza da bayıldım. Keşke hep zaman olsa ve bu işle uğraşabilsem :)

   Sil
 2. peki bir şey soracağım bu kalemlern hepsinin içinde mürekkep var mı?
  bütün hepsini mürekkep dolu bıraksak kuruma vs yapar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nabrut,

   Oradaki kalemlerin hiçbirinde mürekkep yok. Bir kaleme yapılabilecek en büyük kötülük, ucunun üzerine düşürmek, ikinci en büyük kötülük ise, mürekkeple bırakmaktır :)

   Dolmakalem kullanırken genelde 2-10 arasında kalem mürekkeplenir. Mürekkep bitince eğer o kalemi uzun bir süre kullanmayacaksak, temizleyip, yıkayıp kaldırmak gerekir. Aksi halde, kalemin içindeki mürekkep bir süre sonra buharlaşır, geriye mürekkebin sadece boyası kalır ve bu boya da dolmakalemin içindeki ince kanalları tıkar.

   Bu arada, daha önce uçlarla ilgili bir soru sormuştunuz ya, F uç ne demek diye. İşte bu konuda bir yazı hazırladım. Yakın zamanda yayınlayacağım. Umarım hoşunuza gider.

   Sevgiler

   Sil
  2. çooook tşekkr ediyorum.peki aşağı yukarı ne kadar bir süreden sonrasında dolmakalemi boşaltmalı?ne çok soru soruyorum ama idare et beni:)
   uçlarla ilgili yazını bekliyorum :)

   Sil
  3. Yok canım olur mu öyle şey. Bu blogu böyle işler için açtım zaten.

   Şimdi mesela bir dolmakalemi aldın, doldurdun mürekkebini, yazdın yazdın bitti, aynı mürekkepten bir tane daha doldurdun. Yani kalem hep kullanımda, işte o zaman ilk dolumdan itibaren en geç üç haftada, hadi bilemedin birinci ayın sonunda yıkamak lazım.

   Eğer kalemi doldurup hiç kullanmıyorsan, o zaman bir hafta on gün sonra temizlemek gerek.

   Tabi bunlar afaki rakamlar, kaleme ve mürekkebe bağlı olarak da değişir az biraz.

   Sil
  4. tamam tabi değişir dediğin gibi ama aşağı yukarı verdiğin zaman benim için kafi oldu...

   Sil
 3. Kalemlik harika. Asker gibi duruyor hepsi. Böyle yardımcım olsun ben hergün bütün evi temizlerim. Patisini yediğim :)


  gorgeousofmyworld.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :)

   Valla yardımcımı hemen vereyim size, üzerine para da veririm.

   Sil
 4. This is a really nice storage solution. Currently I have all my pens thrown into a cardboard box (OH, THE HUMANITY). I haven't seen something designed to fit fountain pens specifically, but I have seen similar cases marketed for children. I am thinking of getting one of those for cheap and altering it can't be that hard, right? :)

  thanks for the inspiration! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Estivalia.

   Having pens in a cardboard box will eventually cause scratch marks on them. I guess you should be getting a pen case asap :)

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  3. Sorry to interrupt, ladies. I recently converted a cardboard box into a pen box, and I remedied the lack of cushion by knitting a piece of fabric and sewing compartment. So far, all the pens stay put. I will have a post on it in a couple days.

   Sil
 5. Ahhh the perfect post! Pens AND cats!! That is an awesome pen case, your dad has good taste!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Azizah, what can we do without cats, right?

   I will let my father know about people saying he has good taste, he will be more than happy and this will be a good motivation for him to buy more stuff for me :)

   Sil
 6. Yanıtlar
  1. Thank you. It is a cute pen case.

   Sorry. Were you talking about the cat? She is just a rotten spoiled monster :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...