About Handwriting / El Yazisi Uzerine

Scroll down to read in English

Bir süredir el yazısı ile ilgili tavsiyeler isteyen yorumlar ve mailler geliyor. Öncelikle belirteyim, bu konuda uzman olmadığım gibi, kaligraf da değilim. Ama dolmakalemleri, defterleri ve el yazısını seven bir insanım ve bu tarz konularda insanın evrim geçirebileceğine inanıyorum. Bir çok kişi ise, el yazısının yalnızca yetenek olduğu kanaatinde. Bence bu pek doğru değil, elbette bazı insanlar doğuştan yetenekli ama el yazısını güzelleştiren yegane unsur pratik, pratik, pratik ve azıcık da kopya. Bu yazıda size bu konuda tavsiyeler demeyelim de, ufak tüyolar vermeye çalışacağım. Ama önce gelin, benim el yazım nasıl evrilmiş bunu görelim. Ama lütfen içeriğe göre yargılamayalım, neticede hepimiz sivilceli ergenler olduk, hepimiz şiir yazdık değil mi :)

                  

İlk fotoğraf 97-98, fen lisesinde yatılı okul zamanlarından bir defter. Yazım çok küçük ve düzensizmiş görüldüğü üzere. Üstüne üstlük bir de kurşunkalem.

           

Dolmakalemle yazılmış olmasından ve mürekkebinden anladığım kadarıyla bu kağıt 1999-2000 yılında yazılmış olmalı. Çünkü ilk dolmakalem o tarihteki edebiyat öğretmenim tarafından hediye edilmişti ve ben de koşarak gidip ilk mürekkebimi almıştım. Hepimiz lisede şiir yazmış olabiliriz, bunda utanılacak bir şey yok, değil mi?

       

Bu "yazı" da 2001 tarihli, üniversitenin ilk başları. Keşke hukuk fakültesindeki notlarımı da saklasaymışım ama maalesef mezun olur olmaz atmıştım :( Fark ettiniz mi bilmiyorum ama yazılarımda hiç i harfi yok, noktasını koymuyordum.


             

Fakülte notlarımı atmış olduğum için 7 Ekim 2008'e ışınlanıyoruz. "Pilot kalem" tabir edilen iğne uçlu kalemlerle yazılmış. Bir önceki el yazısı ile arasındaki büyük farkı görebiliyorsunuz. Harfler büyümüş ve yuvarlaklaşmış.
   

Sırada 2009'dan Broad uçlu Sarı Lamy Safari ve siyah Lamy kartuşla yazılmış bir örnek. El yazısına doğru evrim geçiriyoruz. 


Ve bu da, 2010'da Medium uçlu Lamy Safari ve Lamy Turkuaz kartuşla yazılmış bir örnek.


2011.  Aniki Amazonas mürekkep ve Dollar Demonstrator Dolmakalemle yazılmış.


Ve son olarak da 2012'den Pelikan M200 Oblik Medium uçla ve Pelikan Edelstein Jade mürekkeple yazılmış bir örnek. 

Elbette, benim de daha fazla çalışmaya ve ilerleme ihtiyacım var. Ama yukarıdaki örneklere bakınca yazımda bir gelişme olduğu kesin. Bu açıdan naçizane bazı önerilerde bulunmak istiyorum:

* Mümkün olduğu kadar çok yazı yazmaya çalışın. En önemli nokta bu! Market listesini el yazısıyla yazın, not alın, sevdiğiniz insanlara notlar bırakın.
* Rahat ettiğiniz kalemi bulun. Eğer bir kalemle rahat edemezsiniz (sizin için çok ağır ya da çok hafifse) istediğiniz gibi yazamazsınız. 
* Yazı yazarken oturma pozisyonu bile önemlidir. Eğer defter kucağınızdayken ya da masaya eğilmişken yazarsanız yazınız farklılaşır ve genelde çirkinleşir. 
* Çalın ve taklit edin! Normalde taklit ürün kullanımına en çok karşı çıkan insanlardan biriyim ama bu farklı :) Bir arkadaşınızın elyazısından ya da bir kaligrafi alfabesinden beğendiğiniz bir harfi alıp taklit edin. En sonunda onu kendi el yazınıza uyarlayıp, gün be gün ve harf be harf yazınızı güzelleştirebilirsiniz. 
* Italik (kesik) uçlu dolmakalemler ya da kesik keçe uçlu kalemler kullanmayı deneyin. Kesinlikle daha iyi hissedeceksiniz. Ama kesik uçlu kalemleri düz tutmak yerine, açılı tutmalısınız. 
* Bir başka numara da şu: kaligrafik fontlar ya da el yazısı fontlar bulun (Microsoft Word'den bile bulabilirsiniz) Yazmak istediğiniz şeyi o fontla yazdıktan sonra, onun aynısını yazmaya çalışın.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgiler,

PS: Bu arada, fark ettiyseniz, blog adresi yenilendi. Artık bana www.banasikcayaz.com'dan ulaşabilirsiniz :)


CONTINUE to READ in ENGLISH

I have been asked about handwriting tips for a while. First of all I am not an expert of it nor a calligrapher. However I am a person who likes fountain pens, notebooks and handwriting and I believe the evolution of human kind on those matters. Most people believe that it is a talent. I don't believe that. Of course some people are gifted but I think the most important thing to develop a handwriting is practice, practice, practice and a bit of imitation. In this post, I will try to give some little advice or tips lets say. But first check out how my handwriting evolved during the years. It is a relief that non-Turkish speakers will not judge me by its content :) 

First photo is from 97-98 while I was a boarding student at science high school. A very small and sloppy handwriting written with a pencil.


Spotting from the fountain pen and purple ink, this paper should be written among 1999-2000 just because it was my first fountain pen gifted by a teacher and purple ink is my first ink purchase. Everyone teenager write poems right?

This "article" was dated back to 2001 just the beginning of university. I wish I could find my law school notes but I guess I threw them away after graduation :( Sigh!  I don't know if you noticed, but I have no point above "i" in any of my high school notes. 


As I threw away my law faculty notes, we are beaming up to October 7, 2008 a sample written by a needle point pen. As you can see there is a huge difference between my previous handwriting samples.

This a sample from 2009 written with Yellow Lamy Safari Broad nib and a black Lamy cartridge. 

And this sample is from 2010 again with Lamy Safari, but a Medium nib this time and Lamy Turquoise cartridge. 

2011.  Written with Aniki Amazonas ink and a Dollar Demonstrator Fountain Pen. 

And finally a sample from 2012 written with Pelikan M200 OM nib and Pelikan Edelstein Jade ink. 


Of course I need more improvement and more practice. But there is a certain development when you look through those samples as a timeline. So what I recommend you as a humble opinion

* Try to write as much as you can, it is the most essential key. Write your grocery list, take down notes, leave notes. 
* Find a pen that you feel comfortable with, if you are not comfortable (for example if pen is too heavy or too light) you cannot write as the way you want.
* Even your position affects your handwriting. It changes if you are writing while notebook is on your lap or leaning towards the table. 
* Copy and imitate. Normally as a principle I am against copying but this is different. Try to imitate a letter that you saw from a friend's handwriting or a calligraphy alphabet that you liked. Eventually you will adopt those letters to your handwriting and it will improve day by day and letter by letter. 
* Italic nibs or italic felt pens always helps, try to use them. You will definitely feel better. Try to keep the nib in angled way. 
* Another trick, find some calligraphic or handwriting type fonts (you can even find in Microsoft Word) write something and try to imitate it. 

I hope these tips help.

Cheers,

PS: As you may notice, my domain name has changed. You can follow me via www.banasikcayaz.com or writetomeoften.blogspot.com, feel free to you use both. However, I lost my blog list, hope I will rejuvenate it soon.

45 yorum:

 1. Beklediğim yazı:) el yazınız gerçekten çok güzel, demek ki daha çok yazmalı..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Eren. Gerçekten yazıyı geliştirmenin en iyi yolu yazmak ve arada, güzel yazılardan ufak karakterler aşırtmak :)

   Sil
 2. ne güzel blog buldum ben :)
  size sormak istediğim bir şey var; severek kullandığım lamy safarilerimin kartuş renkleri yetersiz geldiği için önce sürekli kartuş değiştirdim, sonra da mürekkep kullanmaya başladım. fakat lamy'den çıkardığım ve hala bitmemiş kartuşları ne yapacağımı bilemiyorum. sizce ne yapmalı, saklamak mümkünse nasıl saklamalı?
  teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kartuşları kimi zaman saklamak gerekebiliyor. Özellikle güvenli olması için uçak yolculuğu esnasında kartuşu çıkartıp saklamak mümkün. Bunun için de, ağzını sıkıca bantlamak yeterli. Ancak mürekkep en nihayetinde organik bir madde ve her ne kadar pek çok kimyasal süreçten geçse de bozulabiliyor. Örneğin kapağı uzunca zaman açık kalmış bir mürekkebin bozulma ihtimali yüksektir. Bunun yanı sıra, uzun süre açık şekilde beklediğinde içindeki su da uçacağı için, mürekkebin viskositesi düşer ve tortulaşır. Kalemleri tıkar ve bu da bizi üzer :)

   Aynı durum kartuşlar için de geçerli. Bu nedenle bir kere açılmış olan kartuşlarınızı ağzı açık "hiç", ağzı kapalı ise bir günden fazla saklamamanızı tavsiye ederim.

   Peki ya sürekli mürekkep rengi değiştirmek istiyorsak? O zaman da eski kartuşlarımızı güzelce temizleyip, yıkayıp kurutuyoruz. Sonra da şişe mürekkepten şırınga ile az az doldurup çabucak bitiriyoruz.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

   Sil
  2. hem de nasıl! teşekkürler tekrar..

   Sil
 3. My handwriting is plain terrible, but I keep trying to make it less so.

  Just one comment on your useful pieces of advice. Practice is key, and repetition should be done with a clear purpose in mind, and that is to make every single letter to look always the same. All As should always look alike, all Bs, All Cs...

  I am still recovering from the Madrid Pen Show and trying to digest all I saw and learned. Heavy digestion!!

  Thanks for the hard work of keeping your blog active.

  Cheers,

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dear Bruno,

   Thank you for your comments. We are eagerly waiting for your new information about fountain pens.

   That's a great advice either. I will sure add it to the second part of this post.

   Loves from a sunny Istanbul day

   Sil
 4. ergen şiirleri en sevdiklerim.tabi niye utanalım keşke öylesine saf kalsaydık :)
  hani şu sınıfta yazısı güzel diye yoklama defteri vs.yazılacak ne varsa çağırılan kız var ya o bendim:D
  ama sonra nasılsa yazım güzel(!) diye üzerine gitmedim ve bozuldu hakikaten bu yazarak geliştirme tezin doğru o yüzden.
  tabi ben bir de rika yazısına girince türkçem iyice bozuldu sanırım.
  bak heveslendim biraz pratik bende:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla Nabrut hanım, bunlar bir takım "iddialar" madem el yazınız güzel, koyun blogunuza da görelim :)

   Şaka bir yana, az biraz pratikle bu iş gerçekten düzene giriyor. Ne kaa pratik, o kaa güzel yazı.

   Sil
 5. Thank you for an interesting read! Just 6 months ago, I recovered some college notes while reorganizing. My writing definitely morphed over the years (don't know it is for better or the worse). One suggestion I usually give to people is to practice with grid paper. The grid gives a sense of guidance, so you know how to position the alphabets. If I recall correctly, I wrote English assignment with those beginner paper with dotted lines (very similar to Seyes ruled) from 3rd grade to junior high. It was annoying, but it helped to keep the writing tidy. Another tip will be to write a bit slower than you usually do while practicing, and pause between lettering, so you can see what you have written the first time and improve any imperfection during the second try.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yes you are completely right! Grid paper is one of the convenient ways to develop hand writing. It gives us the see the placement, a good guide on the sizes. I will add this advice to the second part of the post.

   Sil
  2. Can't wait to read the second part!

   Sil
  3. I will try to make it soon. (Hopefully) Cross your fingers for that :)

   Sil
  4. Good work takes time, so I don't mind the wait. Of course I will cross my fingers for all your future endeavors. :)

   Sil
 6. ne diyordum, yorum yazdım ama sanırım göndermeden uçtu.

  diyorum ki, yazınız güzel olabilir, benim gibi ömrünüzde tek kötü satır yazmamış olabilirsiniz ilkokul dahil.

  ama mükemmel, kususrsuz, farklı türlerde ve en önemlisi bunların birleşimi ile oluşmuş tamamen size özgü bir yazıyı da kusursuz yazmak istiyorsanız,

  internet sağolsun, ben lkokuldayken internet falan yoktu kıymetini bilin, ansiklopedilerde her harf başlığında farklı fontlar olurdu, onları taklit ederdim, neyse,

  anahtar kelime, "penmanship".

  şimdi o kadar fazla kaynak bulacaksınız ki.

  bu ilk aşama,

  ikinci aşama, ilkokul çocuğu gibi çizgilerle, şekillerle egzersiz yapmak.

  hatta bütün harflerin birbirine bağlanma kombinasyonlarını yüzlerce kez tekrar etmek.

  ooo işimiz var, diyorsanız, size mutluluklar.

  öbür türlü, binlerce sayfa sizi bekliyor.

  kolay gelsin, geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, kesinlikle doğru. Benim de, yazmak istediğiniz şeyleri el yazısı fontlarıyla yazıp, aynısını kağıdı geçirmeye çalışın derken kastettiğim şey tam olarak bu. Çünkü her ne kadar harfleri tek tek güzel yazıyor olsak da, birbirine bağlarken sıkıntı çıkıyor.

   Bu arada, mail bekliyorum, Noodlers Rome is Burning göndereceğim.

   Sil
 7. "Şiir kağıtta durduğu gibi durmaz"

  Bir kitabın alt başlığıydı sanırım: "Çok tanıdık, çok tuhaf"

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başka bir kitabın alt başlığı olup olmadığını bilmiyorum ama bu şiirlerden de bir şiir kitabı çıktı (1999) deyip susayım, ortalığı karıştırmadan :)

   Sil
 8. El yazısı ile ilgili diye okumaya başladım sonra bir de baktım "hukuk fakültesi" çıktı karşıma. Bir anda fakültede ders notlarımı dolmakalem ile tutmaya çalışma döneminde yaşadığım hezimetler geldi aklıma :) En sonunda pes edip sadece sınavları dolmakalem ile yazmaya başlamıştım. Hocalarımdan biri de fark edip daha "toleranslı" notlamıştı kağıdımı :) Ben de fakülte notlarımı ikinci kere düşünmeden attım gitti, yalnız değilsiniz :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fakülte notları insanın sırtında kambur gibidir :)

   Biz o zamanlar sarı teksir kağıtlarına not tuttuğumuz için dolmakalemle yazma şansım pek yoktu. Anında dağılıp gidiyordu mürekkep kağıtta. Bu konuda sizi takdir ettim.

   El yazısı diye başlayıp, nerelere getirdik sizi :)

   Sil
 9. Another tip I would suggest to improve handwriting is to slow down. I have the habit of writing very fast most of the time, but this makes my handwriting very messy and sometimes even I can't read what I wrote! But when I slow down my writing, it automatically becomes neater.

  And (related to what you said about choosing a pen you're comfortable with), I would also add to choose a quality pen. If I'm writing with a cheap Bic ballpoint, then I don't care as much about what my writing is like. But if I'm writing with a fountain pen or even a nice gel pen or rollerball, then I have more respect for that pen and I try to make my handwriting nicer as well. Using an ink colour I like also helps me to enjoy my writing more and take more time to make it look good.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dear Heather,

   What can I add more?!

   My handwriting is also affected by my mood, pen, notebook, the subject I write and of course writing in a hurry or for pleasure.

   Pen is another key element. It is always essential to have a good pen, fountain or ballpoint or gel pens, it should be gliding on the paper. Otherwise, I get too tired from writing and it makes me reluctant.

   Cheers,

   Sil
 10. Ne güzel, farklı bir yazı oldu benim için. Okul yıllarımda çok severdim yazmayı. Özenle, keyifle.. Sonra bıraktım. Bİlgisayar çıktı telefon çıktı ... Ha market notlarımı, eşime sevgi notlarımı ve arkadaşlarıma mektuplarımı hala elimle yazıyorum ve çok büyük bir keyif alıyorum ama geliştirecek kadar çok olmuyor bu yazmalar...

  Sevgiler,
  Bettra

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel sözleriniz için teşekkürler

   Çok haklısınız, geliştirmedikçe de geriliyor sanki. İyiye doğru gitmeyen her şey kötüye gitmeye mahkum oluyor çünkü.

   Günde 10 dakika çalışarak daha iyiye gidebileceğine inanıyorum ben.

   Sevgiler

   Sil
 11. Zeynep'ciğim, kaçırdığım yazılarını okuyorum şimdi. El yazın günden güne güzelleşmiş. Yazmadıkça yazının bozulduğunun şahitlerindenim. Kalemi mecburiyetten on gün elime almadım, bambaşka bir yazıya büründü.

  Benim üzerinde en çok uğraştığım harf "B"dir. Harfleri istediğim gibi yazmak için bir dönem bayağı çalışmıştım. Ama elbette hâlâ özellikli bir yazım yok, çalışmaya devam:)(Senin el yazın da çok güzel, bir de Celâleddin'inkini görünce bükemediğim eli öpmeye karar verdim)
  Bu arada özel bir "yazı" (blog diliyle "post") bu.
  Çok öpüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özgecim,

   Güzel haberlerini almak harika! Bir an önce seni tekrar yeşil sahalarda görmek istiyoruz.

   El yazısı gerçekten, kalemi elden bırakınca uçup giden bir şey. Ama hemencik toparlayacağını düşünüyorum. Belki şöyle güzel bir kalem neşeni yerine getirebilir :)

   Benim de bir takım harflerle sıkıntılarım oluyor. Yerine daha güzelini koyana kadar eski ve çirkin olanlarıyla idare etmeye çalışıyorum. Celâleddin kendi yazısını beğenmese de gerçekten harika bir yazısı var. Olmadı yeniden sınava girip, mimarlık fakültesine kayıt yaptıralım. Bakarsın daha güzel yazmaya başlarız :)

   Sevgiler

   Sil
 12. 2008-09-10 arası kişisel, özel bir dönem geçirmiş olabilir misin acaba, değişen yazın çok tutarlı biçimde "oturmuş". Bende de eski yazı şablonlarından vardı, bulabilirsem sana mail atayım onları belki faydalanmak isteyen çıkar. Ya da ilgilenenler "Spencerian" şablonları var googe amcada, onlardan çıktı alıp üzerinde çalışabilirler... Bir süredir senin mekana uğrayamamıştım şimdi kaçırdığım tüm postları tek tek okuyorum :) Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuğçe, muhteşemsin! 2008-2009-2010 benim din, mitoloji, felsefe ve kişisel gelişim üzerinde en yoğun çalıştığım üç yıla denk geliyor. Bu sebeple hayatımın çok ama çok özel bir dönemi. Yazımın oturmasına mutlaka bu sebep olmuştur.

   Spencerian harika bir yazı stili, ben de bayılıyorum. Bu pennmanship üzerine epeyce çalışmak lazım.

   Sevgiler

   Sil
 13. Merhaba, ben de çok kötü bir el yazısına sahibim, hatta diyebilirim ki bu güne kadar benimkinden daha kötü bir el yazısına sahip kimseyi tanımadım. Hukuk Fakültesinde öğrenciyim ve bozuk el yazım yüzünden bazı sınavlarda hakettiğimden çok daha düşük not alıyorum. Bozuk el yazısı bana ilkokul 1.sınıfta hocamla yaşadığım problemlerden miras kaldı. Neyse lafı uzatmadan el yazımı daha okunur hale getirmem için bana bir yol haritası tavsiye edebilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Aslında bu postta ona yönelik tavsiyeler vermeye çalıştım. Belki faydası olabilir.

   Sil
  2. Yazının konusunun zaten bu olduğu anladım da :) Ben ayrıca ek bir tavsiye söyleyebilir misin? anlamında sormuştum o soruyu. Yine de sağol.

   Sil
 14. el yazısı dediğimizde aklıma bursa' da görevli bir öğretmenimizin el yazısı ile ilgili hazırlamış olduğu bir internet sitesi gelmektedir. Buyrun detaylıca inceleyebilirsiniz .. teşekkürler..
  http://bit.ly/19ZwEIf

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Site önerisi için teşekkürler. Biraz karışık olmakla birlikte faydalı bir site. Sağolun.

   Sil
  2. teşekkür ederım yorumunuz için..karmaşayı yok etmeye çalışıyorum..sizin nasıl bir karmaşa gördüğünüzü söyleyebilir misiniz benim için değerli yorumlarınız.. teşekkrler..

   Sil
  3. Sitenin genelinde var maalesef.

   Örneğin reklam alanları çok büyük ve göz yoruyor. El yazısı yardım'a tıklayınca el yazısı ile ilgili genel metinler yerine linkler çıkıyor. Linkteki fontun ne olduğunu anlayamadan, tıklar tıklamaz indirmeye başlıyor. Bu da açıkçası güven verici değil. İndirdikten sonra da fontu kurmadan ne olduğunu göremiyoruz. Yani belki de hiç beğenmeyeceğimiz bir fontu boş yere indirmiş oluyoruz.

   Sonra "Eğlenelim" kısmına tıklayınca yine ayrı bir kategori ile karşılaşıyoruz. Ben oyunların el yazısı ile ilgili olacağını düşünmüştüm ama değilmiş. Bence o açıdan sanki olmasa da olurmuş gibime geldi.

   Mesela "Yazı çalışmaları" linkine tıklayınca sanki bambaşka bir siteye gidiyormuşuz gibi oluyor. Yeni karakterler çıkıyor karşımıza. Bunlar aslında siteyi açınca karşımıza çıksa daha iyi olur gibi. Böylelikle siteyi ziyaret eden kişi sitenin içeriğini ve amacını daha iyi anlar diye düşünüyorum.

   Bunun dışında gerçekten faydalı bir site. Şu anda anne baba olan pek çok kişi ilkokulda el yazısı öğrenmediği için, çocuklarına yardımcı olurken çok zorlanıyorlar. Hatta bırakın anne-babaları, öğretmenler bile zorlanıyor el yazısında. Böyle bir site pek çok insanın işini kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum.

   Ellerinize sağlık.

   Sil
 15. hocam çok çok teşekkür ediyorum yorumlarınız çok kıymetli..benim için zaman harcamışsınız teşekkürler.. dikkate alınacaktır elbet.. blogunuzu sık kullanılanlarıma ekledim teşekrler..

  YanıtlaSil
 16. Very interesting to see the progress of your handwriting, thank you for sharing! My own handwriting has changed very little since I was a child: I found some homework from then and I was surprised how little it has changed.

  Your handwriting is very, very beautiful, by the way.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It really has a progress. Even from the date I published this post up to today it has been evolved.

   Thank you very much your compliment Lee, it is great to hear especially if you are someone who writes and shares her handwriting with people.

   Sil
 17. Yazı için teşekkürler. Blogunuzun sıkı bir takipçisiyim. Başarılar dilerim.

  Kendi el yazım karşı koyamadığım bir biçimde vazgeçilmez gelmese, şu fontlardan biri üzerinde çalışmak isterim. Her ne kadar okunması kolay olmayan bir yazıya sahip olsam da değiştirmeye(belki biraz editlemekten zarar gelmez :)) ikna olamıyorum bir türlü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler güzel sözleriniz için.

   Bence seviyorsanız gidip konuşun :) Şaka bir yana, el yazınızı beğeniyorsanız değiştirmenize gerek yok. Hatta bence öğrencilikten sonra okunaklı el yazısı da büyük bir kriter değil. Hem zaten el yazımız biz yazdıkça kendisi evrim geçiriyor.

   Sil
 18. Zeynep Hanım ben bir şeye takıldım. Fen Lisesi sonrası Hukuk Fakültesi? Gerçi Fen Lisesi'ndeki sıra arkadaşım da İşletme okumuştu ama Hukuk gerçekten radikal bir karar. Hangi Fen Lisesi acaba sizi fenden soğutan? :)) Kim bilir belki de aynı okuldur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fen lisesi sonrası hukuk fakültesi çok yaygın bir şey değil evet :) Kayseri fen lisesinde yatılı okudum ben. Okul mu beni fenden soğuttu, şehir mi, ondan tam emin değilim.

   Sil
 19. şu font bulup çıktı alma olayını ben beceremedim yahu. googlefonts'tan bilbo'yu beğendim ama bu karakterle nası yazılar yazıp çıktısını alacağımı bulamadım. bilen varsa yardımcı olabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fontu bilgisayara kaydedip sonra da kullandığınız programla word ile açıyorsunuz. Ben de çok uzun zaman önce yaptım detaylarını hatırlamıyorum ama o adımları takip ederseniz font word'deki diğer seçenekler arasında çıkmaya başlıyor.

   Sil
 20. Harika bir yazı! Ben önerilerinizin hepsini yıllardır yapıyorum. Taklit sanılanın aksine, ve sizin de belirttiğiniz gibi, öğrenmenin en doğal ve sağlam yoludur. Hatta ben bu taklit işini o kadar abarttım ki; ortaokulda yazısına bayıldığım arkadaşlarımdan defterlerini isterdim 'ben ders notlarını yazmayı yetiştiremedim' benzeri bahanelerle ve ders çalışmak yerine oturup o yazı karakterini aynen kopya etmeye çalışırdım ve geri dönüp defterimdeki önceki sayfaları silip yeni karakterlerle yazmaya çalışırdım. Yıllar içinde el yazım dramatik bir biçimde defalarca değişti ve şimdi 42 yaşımdayım fakat bu elyazısı saplantım hala bitmedi. Bildiğiniz ruh hastalığı ki; birgün karşısında oturduğum psikoloğa bu saplantıdan rahatsız olduğumu ve kendimi kişiliksiz hissettirdiğini anlatırken bir yandan da, onun tuttuğu notlara bakmaya çalışıyordum. Bilgisayarımda internetten indirdiğim yüzlerce el yazsısı örneği bulunan dosyalar var. Kimler yok ki; özellikle 19 ve 20yy dönemi edebiyatçılar, siyasetçiler, düşünürler ve hatta o zamanlar el yazısı çok daha fazla ve güzel yazı eğitimi ile kullanıldığı için sıradan insanlar tarafından yazılmış kartpostallar. Buna o kadar mesai harcadım ve halen harcıyorum ki; Cesare Pavese, Abraham Lincoln, Chuchill, Atatürk, Abidin Dino vb. birçok kişinin el yazılarını görünce tanıyabiliyorum. Sizi de elyazısı araştırırken buldum ve bu konuda böylesine sofistike birine rastladığım için çok mutlu oldum.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...