Currently Inked

Scroll down to read in English


Kendimi sürekli olarak aynı anda ikiden fazla dolmakalem KULLANMAYACAĞIM diye telkin etsem de, pek işe yaramadığı ortada. Ve fark ettim ki, bu fotoğraftaki kalemlerin hiç biri hakkında inceleme yazısı yazmadım henüz. Piii rezil!


876 Noble Dolmakalem: Bu kalem babamın gönderdiklerinden bir tanesi, eski bir Çin yapımı dolmakalem. Parker 51'imsi bir uca sahip ancak ucundan sızma yapıyor. Kendisini talk pudrası ya da cennet gibi kokan De Atramentis Dianthus'la mürekkepledim.

Parker Sonnet Dolmakalem: 2009'daki doğum günümde eşimin hediyesiydi. Pahalı sayılabilecek ilk dolmakalemim de budur. Çok güzel ve iyi huylu bir mürekkep olan Montblanc Meisterstück Diamond Mavi mürekkeple doldurdum. 

Noodler's Conrad Flex Mesa Tortoise Dolmakalem: Aslında ben Noodler's esnek uçlu dolmakalemleri çok seviyorum ama bir miktar ayar ve üzerinde çalışma gerektiriyor. Bunu da daha dün mürekkeplediğim için henüz ayarsız. Zaten kağıda düşen mürekkep damlasından da anlayabilirsiniz. Kendisini, Rohrer&Klingner Cassia mürekkeple doldurdum ama maalesef nedense son aldığım 3 şişe R&K mürekkepte normalde olmayan bir kırçıllanma problemi mevcut. Neden olduğunu bilmiyorum. Firma ile yazışmam gerek sanırım.

Pilot Vanishing Point Mat Siyah Dolmakalem: Aslında bu kalemi alalı epey oldu ama bir türlü kendisini hangi mürekkeple dolduracağımı seçememiştim. Kendisi, tükenmez kalem gibi, basmalı-geri kaçmalı bir mekanizma ile çalışan çok güzel bir kalem. En sonunda, Noodler's Rome is Burning mürekkebini seçtim ve bence muhteşem bir ikili oldular. Ve Rome is Burning, ıslakken kahverengi, kuruduğunda altın rengi olan harika bir mürekkep. Çok güzel! 
İncelemesi için buyrun buradan tıklayın.

Son olarak Parker 25 Dolmakalem: Bu kalem, Parker'ın artık üretilmeyen kalemlerinden biri. Ve Parker'ın dolmakalem camiasına hükmettiği yıllardan kalma. Güzel ve güvenilir bir kalem. Montblanc'ın oldukça koyu ve bence hemen hemen her yerde kullanılabilecek Lavender Purple isimli koyu mor mürekkebi ile mürekkeplendi. 
İnceleme yazısı burada 

Siz en çok hangisini beğendiniz?

Sevgiler

PS: Bu arada, hediye kazananlardan benimle iletişime geçmeyenler var. Onların hediyelerini ne yapsak???

CONTINUE to READ in ENGLISH


I always try to motivate myself NOT to use more than 2 fountain pens at the same time but I always exceed the limit. So these are my currently inked pens and none of them have been reviewed by me so far. Shame! 

876 Noble Fountain Pen: This came from my father. It should be an old Chinese pen. Has a Parker 51-esque nib but a leakage problem from the nib. Inked with De Atramentis Dianthus ink which smells like baby powder or heaven :)

Parker Sonnet Fountain Pen: It was a gift from my husband for my birthday 2009. My first rather expensive fountain pen. It is inked with Montblanc Meisterstück Diamond ink which is a nice and well-behaved blue ink. 

Noodler's Conrad Flex Mesa Tortoise Fountain Pen: I actually like Noodler's' flex pens but they need a bit of adjustment and work on them. This one is just inked last night. So as you can see from the ink drop it needs some. It is inked with Rohrer&Klingner Cassia. Normally I like R&K inks, but the last three bottle I bought has a feathering problem even though those colors do not tend to feather much. I don't know why!

Pilot Vanishing Point Matte Black Fountain Pen: This is a great pen working like a ball point retract mechanism. I bought it a while ago and waited to decide which ink to use. Finally it was Noodler's Rome is Burning and I think they became the perfect couple. And I have to say, I am in love with Rome is Burning. It is brown when wet and dries out to a golden color. Very nice! 
Here is the review

Finally Parker 25 Fountain Pen: It is one of the discontinued fountain pens of Parker back when Parker itself was ruling the Fountain Pen world. It is a nice and reliable pen. I inked it with Montblanc Lavender Purple. A dark shade of purple suitable for most of the occasions. 
Here is the review

Which one did you like the best?

Cheers,

PS: There are some winners who haven't contacted yet. What should we do with their presents???

38 yorum:

 1. çok değişik bir post =)
  ben parker 'ı beğendim, paker ve cross kalemleri çok seviyorum. birara bende hep dolmakalem kullanırdım ama şimdi pek mümkün olmuyor . banada beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Çok güzel bir blogunuz var gerçekten.

   Parker zamanında bu camia'ya hükmetmiş ama sonradan bu üstünlüğünü bir anda yitirmiş bir marka. Artık adı çok anılmıyor. Cross ise, bana hep çok erkeksi gelir. 100'den fazla kalemim olmasına rağmen hiç Cross kalem almadım.

   Umarım tekrar başlarsınız dolmakalem kullanmaya :)

   Sevgiler

   Sil
 2. Aynı anda 3 dolmakalem kalem iyi sanki, yani ben öyle kullanıyorum (2 lamy ve bir de kaweco).
  Noddler damlattığı için mi oldu o damla? Öyle bile olsa Noddler'ı ve mürekkebinin rengini çok sevdim.
  Hediyelere gelince, bence kazananlara size ulaşmaları için bir son tarih verebilir ve sonra tekrar bir çekiliş düzenleyebilirsiniz, ikramiye devretmiş olur böylelikle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aslında 3 çocuk gibi (!) 3 dolmakalem de ideal. Ama aşıyorum ben elimde olmayan sebeplerle.

   Damla Noodler's Conrad'dan aktı evet. Rohrer and Klingner'in Cassia isimli mürekkebi. Noodler's Conrad da genel olarak güzel bir kalem ama esnek uçlu olduğu için biraz uç/damak ayarına ihtiyaç duyuyor.

   Sanırım hediyeler konusunda sizin söylediğiniz gibi yapacağım. Eğer mail atmazlarsa, ikramiye devredecek :)

   Sil
  2. ikramiye devredilir va ikinci şans doğar umarım :D

   Sil
  3. Bir kişi kaldı iletişime geçmeyen. Kısmet!

   Sil
 3. Zeynep Hanım,

  Noodler's 'Rome is Burning' bu haliyle bana Diamine 'Golden Brown'u hatırlattı. Siz 'Golden Brown' kullandınız mı? Ne dersiniz, benzer renkler mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Halid Bey,

   Aslında ben de aynı şüpheye düşmüş ve Goulet Pens'in interactive swab shop'undan karşılaştırmıştım. Kolay referans için linki ekliyorum. http://www.gouletpens.com/Swab_Shop_s/813.htm

   Göreceğiniz gibi, golden brown daha kahverengi tarafta, rome is burning ise daha altın tarafta. Bende Diamine Golden Brown yok ama buna benzer Iroshizuku Ina-ho ve Stipula Musk Green var. http://www.gouletpens.com/Swab_Shop_s/813.htm

   Ina-ho daha açık bir renk (o da muhteşem ve çok şahsına münhasır), Musk Green ise adından da anlaşılacağı gibi, daha yeşile kayıyor.

   Elbette tespitiniz çok doğru. Çok benzer renkler ama işte bu bir hastalık olduğundan bana arada dünya kadar fark varmış gibi geliyor. Hatta bana biraz da şu resmi hatırlattı http://www.geekinheels.com/2011/04/06/how-men-and-women-see-colors.html

   Sevgiler

   Sil
  2. http://www.geekinheels.com/2011/04/06/how-men-and-women-see-colors.html
   Çok güzel bir grafik. :)))

   Benim de aslında cinsiyetim itibariyle sağdaki gibi algılamam gerekiyor renkleri ama mürekkeple haşır neşir olmaktan olsa gerek, soldaki hanımefendi gibi görüyorum.

   "Bu renk erkeksi değil, kullanamam bunu." gibi takıntılarım da olmadığıdan (siyah hariç) her rengi kullanıyorum.

   Sil
  3. Yanlış anlaşılma olmasın. Erkekler renklere genel itibariyle ilgisizler. Yoksa, işi gereği, hobileri gereği ya da doğuştan gelen bir zevkle renkleri çok daha iyi ayırt edebiliyorlar. Mürekkep de bu yeteneği geliştiren bir şey.

   Ben de mesela bu kadar mürekkebe sahip olmama rağmen neredeyse hiç siyah mürekkep almıyorum. Mavi bile, çok farklı bir tonda olursa. Onun dışında, turuncular, morlar, yeşiller daha çok hoşuma gidiyor ve sanki daha karakterli duruyormuş gibi geliyor.

   Sil
  4. "Onun dışında, turuncular, morlar, yeşiller daha çok hoşuma gidiyor ve sanki daha karakterli duruyormuş gibi geliyor."

   Aynen katılıyorum size efen'im.

   Sil
 4. 2 dolma kalemden çok daha azlası dolu ve sürekli aktif de değil malesef :(
  876 noble yi sevdim ben el yapımı ve uzak doğu malı olması harika:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çiçekli çiçekli çok güzel ama maalesef ucundan sızma yapıyor mürekkep.

   Sil
 5. your rotation is lovely, I love the color of R&K Cassia (though now that I notice maybe because it's the same color I'm wearing on my nails right now lol).

  I always have somethng like 5 pens inked, for different purposes. I kinda like to have some variety in nibs and colors, it kinda livens things up a bit :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Estivalia, Cassia is an underrated ink of R&K and also a nail polish with same color will look great :)

   Nib variety is an important issue. For a cheap paper or a narrow lined notebook fine nib is like the only solution. And personally I like broader nibs since they are wetter :)

   Sil
 6. They are all nice! It would be very difficult for me to pinpoint which one I like the best :)
  I think I have more than 5 pens inked this time, so yes... talking about a frequent offender:p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. We are frequent offenders! Right. I cannot keep my promise about buying new inks and pens all the time :)

   Sil
  2. I try to maximize the ink and pen pairing, so I can fool myself into thinking that I have many more pens and ink :)

   Sil
  3. It is a great way to do it. Except that I have a poor will and I bought some pens today :)

   Sil
  4. Can't wait to see what you think about Sailor Pro Gear. Have looking at a Sailor Sapporo Mini for awhile.

   Sil
  5. Actually, mine is a Sapporo mini I guess. Same as shown in the link http://thewritingdesk.co.uk/showproduct.php?id=892

   So again we might have the exact same pen :)

   Sil
  6. The Sailor series confuses me for awhile in respect of their sizes. I think Pro Gear Slim is still one size bigger than Mini. Here is the size comparison from Sailor Pens' website:
   http://www.sailorpen.com/professional-gear.html
   I have not ventured out to get a more expensive Sailor yet, but I really like their nibs and quality of the pens.

   Sil
  7. I am going to check the type as soon as I arrive home. Those pens are quite similar to each other and have so many sizes. But they write great. Normally you know, I like broad pens. Because I want to see the ink on the paper and finer nibs are kind of poor about ink :) But on Sailor I got an M (which is kind of an MF on western terms) but still a wet writing pen giving you the joy and the color of the ink.

   Sil
  8. I am impressed by how fine the fine is for my Sailor pens. Though it is a fine, it writes quite smooth. I really like the precision and workmanship. I currently ink one with Caran d'Ache Saffron, and the shading is still fabulous!

   Sil
  9. Eheh! Crazy. Last week I just ordered a Caran d'Ache Saffron :)

   Sil
  10. I guess our rising signs must be aligned :)

   Sil
 7. The more pens you have inked, the more it justifies allowing yourself to buy MORE pens. What if you need to ink more?! That's how my strange brain works anyway :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I think I have inks that can save me to the end of world. But yes, I can buy more :(

   Sil
 8. selam
  Trabzon'dan Ayşe(gül) ben,
  blogunu bugün keşfettim ve kalemlerle karşılaşmak çok hoşuma gitti :)
  çünkü kitap-kağıt-kalem vazgeçilmez üçlüdür benim için.
  kitap okumaya bayıldığım kadar okuduğum kitapta sevdiğim cümlelerin altını çizmeyi ve sayfa kenarında kendi düşüncelerimi yazmayı da severim.
  tabi kendimce denemeler de yazıyorum.
  masamın üzerinde her çeşit kitap görmeyi sevdiğim gibi rengarenk kalemler görmeyi de çok seviyorum.
  en son okuduğum kitapta, pembiş bir pilot kalemi bitirdim ve yenisini alacağım.
  eğer senin boşta kalan kalemlerinden birine talip olmamda sakınca yoksa, ben isterim :)
  bu arada körelen ingilizceme, blogun, umarım yardımcı olur :)
  sevgiyle kal.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekürler.

   Kitap ve kalemin insan hayatının vazgeçilmezi olması güzel şey. Çünkü maalesef çoktandır unuttuğumuz hasletler.

   Ben az buçuk da olsa bir koleksiyoner olduğum için, boşta kalan kalemim yok maalesef ama zaman zaman yazının ve dolmakalemin coşkusunu paylaşmak üzere kendi aramızda hediye çekilişleri yapıyoruz. Eğer blogu takibe alırsan, bu çekilişlerden de haberdar olabilirsin.

   Sevgiler

   Sil
 9. ilimsel ve bilimsel çalışmaların kaydını bir lamy vista içindeki pelikan brilliant brown ile tutuyorum. öyle pc ye kaydet falan ters iş. ama şu neron mürekkebini beğendim bak, yansın roma anacım.

  lamy vista da kırmızı mürekkep pompası ve kahve mürekkep ile gayet güzel görünüyor, her ne kadar sevmeyip yerine koyacak bir kalem bulamasam da.

  noodler s herhalde ancak kefere memleketlerinden bulunuyor sanırım, onu bir edinip denemeli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de uzun zaman sonra ufak bir planla Lamy Vista aldım. Kendisinin içine Monteverde'nin fosforlu kartuşlarından koyup, ucuna da 1.9 takıp, highlighter olarak kullanmayı planlıyorum. O şeffaf vücudunun içinde yanarlı dönerli fosforlu kartuş çok güzel duracak :)

   Bir mail atınız, ben gönderirim sample.

   Sil
  2. bu şeffaf kalemleri sevmeye başladım. ilk fırsatta pelikan demonstator kalemlerden bir tane edinecem. gerçi düşünsenize, m1005 alıyorsun 1000 dolara, şeffaf. gören kalemden saymaz, ciddiye almaz.

   pelikan ın highlighter duo mürekkebi için şeffaf sarı kalemi var, m205, direkt onu bulun bence. let the sunshine in. öyle bir renk.

   bu arada sonunda, geçenlerde sormuş olduğum pelikanoların, hatta eski pelikanoların da kayseri2de bir kırtasiyede bulunabildiğini öğrendim. gittiğimde bir tane alıp deneyeceğim, belki lamy yerine koyacak bir kalem de bulmuş olurum. solaklar için olanı da varmış oarada. lamy -kaweco karşılaştırması bekliyorduk ama, kırmızı bir kaweco aldım, kendim karşılaştırmış oldum, fazla küçük geldi. fotoğraflarda iri duruyor oysa ki.

   bir de diamine in bu şekil altın kahve bir mürekkebi var, golden brown, yarın bir gün sipariş ederiz bakalım nasıl.

   bir de lamy kalemleri kapak, arka taraf vs değiştirerek kullanmayı deneyin, farklı renklerin uyumu falan diyeceğim, olmayacak. 3 renkli lamy falan, bunlar hoş şeyler.

   Sil
  3. bu arada üstteki yorumlarda golden brown bahsi geçmiş, iki kere düşüneyim o zaman ben bunu...

   Sil
  4. Benim tek sıkıntım, bu demonstator kalemlerin malzemesinin zamanla matlaşması. Mesela şu TWSBI'i filan 3-5 sene kullanıp ondan sonra bakmak lazım.

   m205'in mürekkebi ayrı da satılıyor ama almayı düşünmedim nedense. Sarıdansa turuncu ve pembeyi daha çok seviyorum. Noodler's da yeşil, sarı, turuncu, pembe highlighter mürekkepler var. Ben şimdilik BB uçlu bir kaweco ice sportta Edelstein Mandarin kullanıyorum.

   Lamy'i frankeştayn yapmayı deneyelim bakalım. Nasıl olacak :)

   Sil
  5. Evet ama Goulet Swab Shop'da biraz farklı görünüyor. Ama familya olarak çok güzel renk.

   Sil
 10. ben de bir kalem delisiyim ve bu halimle biraz garip olduğumu sanıyordum ki ALlah!tan bu blog ile karşılaştım!!! tam da mor mürekkep önerisi soracaktım ki bu postunu gördüm!ama nereden temin edebiliriz acaba? benim şimdilik (bir sürü uçlu kalemimin yanında) 2 tane lamy dolmakalemim var...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte böyle böyle deliler (!) birbirlerini buluyorlar. Mor benim çok sevdiğim bir renk. Ne tonlarda aradığınızı söylerseniz yardımcı olmaya çalışırım.

   Örneğin bu posta da olan Montblanc Lavender Purple koyu bir mor. Yine bu posttaki Rohrer&Klingner daha açık ve daha canlı. J. Herbin de morda çok fazla seçenek var örneğin.

   Siz hayalinizdeki rengi söyleyin, bulmaya çalışalım :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...