Currently Inked

Scroll down to read in English

Mürekkeplenmiş sadece dört adet dolmakalemle karşınızdayım. Bu bile büyük başarı. Gerçi Pelikan Level 65'in çok büyük bir mürekkep haznesi olduğundan gelecek "Currently Inked" postlarında da kendisini görmeniz olası. Maalesef, bu kalemlerden de hiçbirinin inceleme yazısı yazılmadı. Ama kış günlerinin kısalığı ve fotoğraf çekecek ışık sorunu yaşamam vs. derken bu ara hep taslaklardaki postları kullanmak zorunda kaldım. Ama en kısa zamanda bir tripod edinip, güzel fotoğraflarla karşınızda olmayı planlıyorum.


Pilot Metropolitan: Pilot Mr. olarak da anılan bu kalem, Pilot'un yeni çıkardığı ucuz serisinden. Oldukça hafif ama sağlam ve güzel yazan bu kalem yurt dışında 15 dolardan, ülkemizde ise 35-55 TL aralığından satılıyor. Sirkeci Yeni Zaman Kırtasiye ile Kadıköy Güven Sanat Kırtasiye'den bulabilirsiniz. Mürekkebi ise Sailor'un Jentle serisinden nar rengi Grenade. Oldukça güzel ve tok bir bordo. 

Pelikan Level 65: Özel bir dolum sistemine sahip olan bu dolmakalem kendi mürekkep şişesi ile birlikte satılıyor ve tıpkı çakmak gibi dolduruluyor. İçindeki Pelikan 4001 mavi mürekkepten hiç hazzetmediğim için Waterman Florida Blue ile Kırmızı mürekkep karışımı ve içindeki bir miktar Pelikan mavisi birleşince, çok sevdiğim tozlu mor (dusty purple) tonunu yakaladım.

Hero 336: Hero'nun efsanevi Parker 51 benzeri kalemi. Aslında benzeri demek hafif kaçabilir. Neredeyse aynısı. Bu kalemler oldukça ucuz, hafif ve şaşırtıcı şekilde güzel kalemler. Beni şimdiye kadar hayal kırıklığına uğratmadılar. Tabi ki, beklentiyi Montblanc seviyesinde tutmamak lazım. İçindeki ise, çok sevdiğim Hüsnü Yusuf çiçeği kokulu De Atramentis Dianthus. Satürasyonu yüksek, oldukça canlı ve hafif çiçek/pudra kokulu bir mürekkep.

Levenger Ultraviolet: Bir kaç gün önce elime geçen bu kalemi çok uzun zamandır istiyordum. Levenger bir Amerikan markası, kalemlerin yanı sıra, harika deri eşyalar ve hatta mobilyalar bile yapıyorlar. Reçine kalemleri ise beni mutlu edecek kadar güzel diyebilirim. İçindeki mürekkep ise, Sailor Jentle serisininden Ultramarine. Çok tatlı, sakin, mutluluk verici, mor ile mavi arası bir renk. Yine mor-mavi arası sayılabilecek Diamine Imperial Blue'ya göre daha yumuşak bir ton.

İncelemesi için buraya tıklayabilirsiniz 

Siz bu ara neler kullanıyorsunuz?

Sevgiler,

CONTINUE to READ in ENGLISH


I am here with only four inked pen. This is a great achievement for me. Although Pelikan Levevl 65 has a great ink capacity thus, you may see it again on my further Currently Inked posts. Unfortunately, none of those pens have a review. However, due to the shortness of the winter days and my photographinng problem  due to shortage of light, I had to use my template posts nowadays. However, I will get a tripod as soon as possible and will present better photos within my blog. (Hopefully)

Pilot Metropolitan: (Also known as Pilot Mr.) This pen is from the newest pen of the Pilot family with a very affordable price tag. It is only 15 USD and I can say it totally worth it with its light and solid body and good nib. It is inked with Sailor Jentle Grenade. It is a nice bourdeoux. 

Pelikan Level 65: This pen has a special filling mechanism and filled like a regular lighter and its body serves like an ink vessel. Since I don't like the Pelikan 4001 blue ink it comes with, I mixed a bit Waterman Florida Blue and Red and it resulted as a dusty purple when mixed with Pelikan blue ink which was already in the pen. 


Hero 336: This is one of the Hero pens which is a dupe for legendary Parker 51. Actually nearly the same. Those pens are cheap, lightweighted and surprisingly well performed. They never disappointed me. Of course you cannot wait a Montblanc performance. It is inked with De Atramentis Dianthus scented ink. It is a high saturated, vivid and baby powder scented ink. I love this ink. 

Levenger Ultraviolet: This pen arrived a few days ago. I was wondering about this pen for a very long time. Levenger is an American brand offering pens, great leather goods and even wooden furnitures. Their resin pens are great enough to make me happy. It is inked with Sailor Jentle Ultramarine. It is a calming, uplifting blue-purple color. It is a very muted tone when compared to another blue-purple ink Diamine Imperial Blue. 

Click here for review.

What do you use today?

Cheers,


44 yorum:

 1. Merhaba gerçekten çok farklı bir blog içeriğiniz var görünce baya kurcaladım ,çok beğendim ;) Bende bloguma beklerim şimdiden teşekkürler,sevgiler...

  www.bensukaya.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda blogunuzu keyifle okuyacağım.

   Teşekkürler

   Sil
 2. Merhaba,

  Pilot MR alma düşüncem var uzun zamandır. Fakat dolum sistemi kafamı kurcalıyor. Siz memnun musunuz Pilot'un dolum sisteminden? Temizlemesi meşakkatli mi?

  İlker

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Belki başka bir kalemle karıştırmış olabilirsiniz. Zira Pilot MR oldukça yeni bir kalem ve şaşırtıcı şekilde uluslararası kısa kartuşları ya da kendi içindeki basit dönüştürücüyü kullanıyor. Ben gayet memnunum kendisinden. Tavsiye ederim.

   Sil
  2. Tekrar merhaba,

   Pilot MR'nin yeni bir kalem olduğunu biliyorum ama ben nedense Pilot'un, 78G'de olduğu gibi MR'de de "squeezing" dolum sistemi kullandığını sanıyordum. Demek ki değilmiş. Bu arada az önce Yeni Zaman kırtasiyeye telefon ettim, MR'yi çok uygun fiyata veriyorlar.

   Selamlar...

   Sil
  3. Ya bu squeezing dolum sistemi ne fena bir şeydir. Temizlemesi zor, içine mürekkep çekmesi zor. Çekince de zaten iki gıdım bir şey çeker. Allahtan standart kartuş kullanılabiliyor da, şırıngayla doldurup doldurup rahatça kullanıyorum.

   Yeni Zaman'ın güzel bir fiyat politikası var gerçekten. Takdir ediyorum kendilerini de getirdikleri kalemleri de...

   Selamlar size de :)

   Sil
  4. Bugün Yeni Zaman kırtasiyeye uğrayıp Pilot MR'yi aldım çok şükür. "Japon kalemidir, bir beden büyük alayım." dedim ama maalesef ellerinde B uçlu olanından kalmamış. Ben de M aldım. Siyah da kalmadığı için grisinden aldım.

   İçinden dönüştürücü çıkmadığı için kartuş alayım dedim, Schneider tavsiye etti satıcı, aldım bir paket. Ama kaleme takmaya cesaret edemiyorum. Sizin Schneider tecrübeniz var mı? Pilot'la anlaşabilir mi acaba bu mürekkep?

   (Bu arada, siz Pilot için Sailor mürekkep tavsiye etmiştiniz ama kalemi alırken aklımdan tamamen çıkmış ne yazık ki.)

   Sil
  5. Demek hemen bitmiş gelen kalemler. Bu kadar ilgi olduğunu bilmek güzel...

   Kartuş olarak ben hiç Schneider kullanmadım açıkçası ama iyi olabilir elbette. Yeni Zaman daha çok Japon kalemleri üzerine çalıştığı için biliyorlardır diye tahmin ediyorum.

   Dilerseniz ben kendi kalemimdeki mürekkep bitince elimde bulunan harcı alem kısa kartuşlarla bir deneyim. Belki onları da kullanabilirsiniz. Ya da kartuşu şırıngayla boşaltıp, yine şırınga yardımı ile içine istediğiniz mürekkebi doldurabilirsiniz.

   Sil
  6. Teşekkür ederim. Schneider ile deniyorum o hâlde. Sonucu bildiririm.

   Sil
  7. İlker Bey, yeni kaleminiz hayırlı olsun, iyi günde kötü günde sizinle olsun :) Bende merak ediyorum bu kalemi ancak henüz görme fırsatım olmadı. Mürekkepleyince yorumlarınızı bekliyorum. 78G için kartuş bulabilmişsinizdir umarım.Tekrar hayırlı olsun.

   Sil
  8. Tekrar merhaba,

   Nursen Hanım teşekkür ederim, darısı sizin başınıza. :)

   Ben maalesef bilgi ve tecrübe açısından dolma kalem değerlendirebilecek donanıma sahip değilim. Fakat, kısıtlı tecrübemle şunu söyleyebilirim ki maalesef Pilot MR'nin ucu beklediğim gibi çıkmadı. Safari'nin yumuşaklığı ve akıcılığından "belirgin" bir şekilde uzak kalıyor. (Tıpkı 78G'de olduğu gibi, mürekkep seçiminde bir hata vardır belki diyerek ümidimi korumaya çalışıyorum.) Ya da bütün bozuk uçlu kalemler beni buluyor. :)

   Selamlar...

   Sil
  9. İlker Bey,

   Vallahi bu talihsizliğe söyleyecek söz bulamıyorum :)

   Yarın size mail atacağım.

   Sevgiler

   Sil
 3. The pens that are currently with me are Waterman Allure with Pelikan Royal Blue, Sailor Clear Candy with green cartridge, and Rotring Initial Silver with R&K Alt-Goldgruen.
  De Atramentis Dianthus looks prettier the more I look at it. Too bad I am not accustom to using pink!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I really don't know why Sailor Clear Candy is not sold here. It is a great pen for beginners and besides very appealling for youngsters and women :)

   Dianthus smells great (of course not a very strong scent) but it is a nice color to play with. You should definitely try it.

   Sil
  2. If you would like a Clear Candy, I will be more than glad to get you one. For an economic model, it performs exceeding my expectation.

   Sil
  3. Shangching, you are a great person but I cannot ask such a thing. After I digest everything I bought so far, I might give an online order. But thank you for offering.

   Sil
  4. The offer stands, so let me know when you change your mind :)

   Sil
 4. cureently inked, hatta gün içinde kullandıklarım,

  parker 180, parker quink mavi kartuş,
  lamy vista, pelikan 4001 b.brown,
  lamy safari, lamy violet kartuş,
  pelikan 150, montblanc siyah.
  rotring tikky, sanırım 96 veya 97 senesinden beri kullanırım, tombow 2b 0,5

  rotring - tombow ikilisini en uyumlu ikili diye biliriz 15 senedir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lamy'nin bu mor renkli kartuşu çok efsane biliyorsundur belki. Şişede olmayan tek mürekkepleri ve gerçekten de güzel bir mor. FPN'de bir sürü insan lamy mor kartuşa en yakın rengi arıyor :)

   Parker 180'in ise hastasıyım. Şöyle bir inceleme yazısı yazsan da okusak, burada yayınlasak nasıl olur? Bu arada, nereden buldun, gerçekten çok istiyorum bi tane almayı.

   Sil
  2. Vay be ne babalar var desem benimkine epeyce ayıp etmiş olurum. Ama güzel kalem. Güle güle kullan.

   Sil
  3. mesela markası nedir bilmiyorum, üzerinde hiç yazı yok, ama şu hero olan parker benzeri kalem, aynı altın renk kapak ve bordo gövdeden olanı da annemden kalma. 30 yıllık, hala da canavar gibi yazıyor. hatta kalemi dikkatlice söküp taktım, tamam çok dikkatlice değildi, yine de bana mısın, demedi.

   yine pederden, 1968den kalma bir parkerdan sonra en eskisi o. onun haricinde daha eski kalemleri ben edindim, eski pelikanlar sheafferlar vs.

   bir de 1992 yılından kalma, üzeri oyma ejderha desenli, metal, bir made in china yazısı harici yazısı olmayan kalemim var ki, o da bir şiir yarışması birinciliği ödülüydü.

   tuhaf olanı, öğretmenler günü için ilkokulda yazdığım bu şiir, ortaokulda, sonra da lisede il geneli birincilik getirdi.

   hayatımda yazdığım tek şiir, bana ilk dolma kalemi kazandırdı, o zaman bu zamandır dolma da dolma. dolma çekti canım, zeytinyağlı gece gece.


   babaların zaten bu kalem işindeki olayı ayrı, yazısını taklit etmeye çalışırsın, imzasını kopyalarsın, kalemlerine göz dikersin, hatta kalemi gizlice araklayıp yanlışlıkla düşürüp üzerine basıp kırarsın, hala haberi yoktur, sonra kendin olmaya başlarsın artık, 30 yaşında büyük h hrfini hala aynı yazdığını görürsün yine de, yılda 10 gün görür görmezsin, ama ilk yaptığın yeni kalemleri göstermek olur, vs vs vs...

   Sil
  4. inceleme yazısı, unutmazsam yazayım, neden olmasın.

   Sil
  5. pics or it didn't happen demek istiyorum izninle :) gönder fotoğrafları da gözümüz gönlümüz açılsın.

   ben de babamın el yazısını seviyorum. çok benzemese de yazılarımız, bir etkisinin olduğu yadsınamaz. Hatta ben onun el yazısını kendiminkinden daha çok beğenirim.

   Sil
 5. bir de, kalemlerin klipslerini de görsek iyi olur fotolarda.

  mühim. üzerine edebiyat dahi parçalayabilirim ama sentezlemem gereken maddeler var, başka zaman parçalayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalemlerin klipsleri konusunda da haklısın. İnceleme yazısı yazarken detaylı çekerim mutlaka.

   Sil
 6. Merhaba Zeynep ve dharfi :)

  Pilot 78G için ülkemizde bulunan Pilot Parallel Pen kartuşlarını öneririm.Kartuş mürekkepleri gayet güzel yazdığı gibi, bitince istediğiniz mürekkebi de doldurabiliyorsunuz.

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Evet ben de bir süre önce bu duruma aydım ve çok mutluyum. Gerçekten çok kullanışlı oluyor. Neyse ki, Pilot yeni çıkardığı Metropolitan'da doğrudan uluslararası kısa kartuşa geçmiş de, rahat ettik. Çünkü parallel pen kartuşları maalesef her yerde mevcut değil.

   Teşekkürler tekrar.

   Sil
  2. Nursen Hanım, teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.

   Zeynep Hanım, aydığınız duruma ben hâlâ ayamadım maalesef. :) O pompa zamazingosunu nasıl çıkarıp da yerine kartuş taktınız? Yani, sıkarak içine mürekkep çektiğimiz o zımbırtıyı çeksek yerinden kolay çıkarabilir miyiz?

   Eşim benden habersiz (78G'yi çok istediğimi biliyordu) İnternet üzerinden 78G almış bana, sağ olsun. :) Ama nedendir bilmem, herkesin taptığı 78G'yi ben bir türlü sevemedim. Ucu sorunlu sanırım. Safari kadar rahat ve akıcı yazmıyor. Yanında gelen mürekkep konusunda da altatıldık zaten. Neyse başınızı ağrıtmayayım.

   O pompayı nasıl çıkarıp da kartuş kullanacağım ya da ben mevzuyu yanlış mı anladım acaba? Sorularım sizlere sıkıntı vermiyordur umarım...

   İlker

   Sil
  3. Öncelikle, bir konuda anlaşalım. Kesinlikle sıkıntı yok. Burada hep birlikte bildiklerimizi paylaşıyoruz. Elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım her zaman.

   Birincisi Pilot'unki iyi oturtulmuş bir mekanizma, sıkıca cekmeniz lazım. Elinizi korkak alıştırmayın.Ama dikey şekilde çekin, yanlara esnetmeyin.

   İkincisi, 78G güzel kalem ama maalesef biraz mürekkep seçer.Hani hep diyoruz ya, Japon kalemlerinin ucu incedir. Onların Medium'u batı kalemlerindeki Fine'a ve aşağısına tekabül eder. Pilot 78 G bunun doruk noktası ve bu sebeple damağındaki mürekkep kanalları da ince. Bu sebeple bizim normalde kullandığımız batı tarzı mürekkepler akmıyor, akamıyor. Eğer yolunuz Sirkeci'ye düşerse Yeni Zaman kırtasiye'den Sailor mürekkep almanızı tavsiye ederim. Ya da doğrudan pilot kartuşu alıp onunla da kullanabilirsiniz.

   Bu arada, mürekkep meselesi nedir?

   Sil
  4. Zeynep Hanım, çok teşekkür ederim tekrar.

   Mürekkep meselesi, eşimin ısrarla istediği renk değil, satıcının satmak için ısrar ettiği renk gelmiş ki ben de hiç sevmiyorum o rengi. İsim vererek burayı dedikodu köşesine çevirmek istemiyorum ama üzüldük işte.

   Pilot konusunda haklısınız ama bendekinin ucu bana biraz "scratchy" dedikleri soruna sahipmiş gibi geliyor. Yani, pürüzlü bir yazım hissi söz konusu, kağıdın üzerinde Safari gibi akıcı ve kaygan değil. Mürekkep bu soruna yol açabilir diyorsanız hemen değiştireyim mürekkebi (Bu arada, kullandığım mürekkep Batı tipi değil). Bu aralar Yeni Zaman kırtasiyeye gitmeyi düşünüyorum zaten Pilot MR için.

   Sil
  5. Ne demek. Ben şu açıdan soruyorum. Eğer e-bay'den vs. aldıysanız satıcının ismini bilelim ki, sipariş verirken o satıcıyı tercih etmeyelim. Neyse, kötü gelen bir mürekkep olsun. Bazen 200 dolarlık kalemde sıkıntı olabiliyor ki, bu çok acı oluyor.

   Şimdi şöyle bir durum var. Çok ince uçlar daha scratchymiş gibi olur. Ama eğer gerçekten scratchy ise o zaman bir iki yöntem var. Bana bir mail atabilir misiniz?

   writetomeoften@gmail.com

   Sil
  6. Hemen gönderiyorum mailinizi. Teşekkür ederim...

   Sil
 7. dolma kalem tutkunu olarak selamlar

  YanıtlaSil
 8. kalemlerim;pilot 78g,lamyy şeffaf safari,parker,sheaffer,pelikan(bana göre en güzel dolmakalem m150,m215)lamyy studio,cross 3309,lamyy alstar, parker içlerinde en kalitesizi.kişisel fikrim pelikan m 215 en iyi yazım bu kalemde,hepsiburadacom dan almıştım en iyi fiyat ondaydı.şimdi ise e bay dan alıyorum.sırada rotring vede pilotnamiki düşünüyorum.Türkiye de dolmakalem çok pahalı istanbul da ise tahtakale çelik kalemi öneririm.selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bülent Bey Merhabalar,

   Hoşgelmiş, safa getirmişsiniz.

   Efsanevi 78G'yi sizde de görüyoruz. Umarım memnunsunuzdur. Üstteki yorumlarda bazı sıkıntılarına değindik.

   Şeffaf Lamy Safari neden olduğunu anlamadığım bir şekilde Lamy Vista diye adlandırılıyor. Oysa Safari Demonstrator. Ben o kalemi içine fosforlu kartuşla seviyorum. Çok güzel görünüyor.

   Pelikan gerçekten çok efsanevi bir dolmakalem markası. Ben de çok seviyorum. Hayalimde bir m400 almak var.

   Cross nedense hiç kullanmadım. Aslında şu ince modelini almaya niyetim var ama ileride :)

   Parker bir zamanlar dolmakalem dünyasını neredeyse tek başına yönetmiş ama sonra ne olduysa o kadar kötü kalemler üretmeye başladılar ki. Tüm dolmakalem severleri üzdüler. Benim elimde çok sayıda eski parker var canavar gibiler.

   Pilot ve özellikle bir üst segmentteki Namiki muhteşem. Ben Japon kalemlerini çok seviyorum.

   Rotring de zamanında harika kalemler yapıp, sonra nedense piyasadan çekilmiş. Üzülüyorum gerçekten bu duruma. Keşke yeniden üretim yapsalar.

   Önerileriniz için çok teşekkürler. Çelik Kalem sağolsun her konuda destekçimiz.

   Sevgiler, selamlar...

   Sil
 9. hoş bulduk mesleğim eczacılık ,işyerimde insanlar dolmakalem ile yazı yazdığımı görünce hem hayret ediyorlar,hemde hayranlık duyuyorlar.promosyon olarak bize çok kalem geliyor,asla dolma kalem tadı vermiyor.kalemlerim özel çekmecemde itina ile saklamaktayım.her hafta bir kalemi kullanır hepsinin gönlünü alırım.bir forumda dolmakalemin mutlaka altın uç olması öneriliyordu.bende cross 3309, m150 pelikanı sırf altın uç oldukları için almıştım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar tekrar.

   Gerçekten harika bir dolmakalem kullanma yöntemi. Ben kendimi pek tutamıyorum bu konuda. Bir çok kalem aynı anda mürekkeplenince bitme süreleri uzuyor. Ve maalesef tükenmez kalemlerle ben de yazamıyorum. Sanki kayaya yazı yazıyormuşum gibi hissediyorum.

   Altın uç iyidir. Çok güzel seçimler.

   Sevgiler ve selamlar

   Sil
 10. aslında diğer hobimde saat,sekiz adet saatim var.saatlerimide aynı periyodda kalemle beraber haftalık takarım.en sevdiğim longines conquest otomatik siyah kadran.kişisel fikrim hobi olmalı ancak uçuk paralarda dökülmemeli,binbeş yüz tl lik bir kalem yerine on veya beş adet kaliteli farklı markalar olmalı.saat içinde geçerli.hedefim kendimi frenleyerek her ay bir dolma kalem almak.günlük yazımda en kullanışlı lamyy al star.belki bir gün pelikan 800 ama yakında değil.kimse dolmakalemimi emanet alamaz,kullanamaz belki ben hediye edebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim gördüğüm kadarıyla dolmakalem seven beyefendiler genelde saate de meraklı oluyor. Sanırım hem dolmakalem hem saat kişisel zevklerin gerçekten çok net yansıması niteliğinde oluyor.

   Mesela siz binbeş yüz liralık tek bir kalem yerine beş tane almayı tercih ediyorsunuz. Bir başkası da bir kalemim olsun en iyisi olsun diyebiliyor. Bu açıdan kişisel zevklerimizi ve alışkanlıklarımızı yansıtıyorlar.

   Ve evet, ben de dolmakalemimi emanet etmeyi pek sevmem. Özellikle de kullanmayı bilmeyenlere...

   Sil
 11. Bir dolma kalem tutkunu olarak blogunuzun bir üyesi olmak çok güzel.
  Fakat benim dolma kalem tutkum öyle pahalı special edition vs. kalemler değil. aslında öyle pek haz alamıyorum don juan kalemlerden . benimki adı az duyulmuş ve herkesin kolaylıkla ulaşabileceği kalemler..
  bir kaç örneği foto ile sizinle paylaşmak isterim. fakat blog'a nasıl ekleyebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Hani "gerçek aşkı nerede bulacağını bilemezsin" derler ya, dolmakalem işi de öyle. İnsan ideal dolmakalemini nerede bulur bilinmez. Pek çok kalemim olmasına rağmen, elim genelde, hafif ve kolay kullanımlı Pilot Metropolitan, Platinum workhorse, Scrikss 419 gibi kalemlere gidiyor.

   Fotoğrafları bana gönderirseniz bloga ekleyebilirim. writetomeoften et gmail nokta com adresine gönderebilirsiniz.

   Sevgiler

   Sil
 12. Nursen hanım Pilot Parellel pen kartuşlarının doldurulabildiğini söylemişsiniz bu nasıl oluyor.
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erdem Bey,

   Nursen Hanım'ın yerine ben cevap vereyim. Tüm kartuşlarınızı şırınga marifetiyle suyla temizleyip, sonra yine şırınga ile mürekkeple doldurabilirsiniz.

   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...