Happy Fountain Pen Day / Dolmakalem Günü Kutlu Olsun

Scroll down to read in English

        

Bugünün şerefine başlatmış olduğumuz yarışma devam ediyor. Katılmak için tık tık 

     


Our giveaway to celebrate Fountain Pen Day continues, click here to participate. 

11 yorum:

 1. How is LV's pen? I know that they are expanding their stationery section. I do like their agenda refill paper... so fountain pen friendly!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I have three LV pens. 2 of them is basically the same pen with different outfits so lets say I have two LV pens. They are actually nice. They have 18k gold nibs so a bit flex and they are very wet pens. However they are discontinued. Nevertheless, Louis Vuitton is going to launch a new product line called "Writing World" and they will have pens, ink wells, pen cases and agendas.

   But I don't have an agenda so I don't have the refills. But I will definitely check.

   Sil
  2. I was gifted an Epi agenda 10 years ago as my wedding gift, and I still have it. I used to buy the agenda refills for it, but with the fluctuation of the Euro and price adjustment, it became expensive to buy the refill exclusively from LV. These years, I have been getting generic refills that manage to fit the odd size agenda, but it has becoming increasingly more difficult. Oh well, maybe I should bow down to the great LVMH ;)

   Sil
 2. Keşke bu güne özel bir de dolmakalem fiyatlarında bir indirim olsaydı fena olmazdı :/ Bugün yine kırtasiyelerde dolma kalemlere bakarken içim gitti. Ne yazık ki dolma kalem kullanabilmek herkese nasip olamıyor. Türkiye'de dolma kalem kullanan bir öğrenci olduğunda -yaşayan biri olarak söylüyorum- hem "Ayyy nasıl kullanıyorsun akmıyor mu?" hem de "Vayyy dolma kalem zenginiz galiba." diye yorumlarla karşılaşmak mümkün olabiliyor. Evet dolma kalem kullanmak bir zevk -hatta belki de aşk- olabilir ama bu zevki biraz daha genç yaşlarda tatmak ve kullanmak gerekir diye düşünüyorum. Tüm üniversite (ya da daha öncesi) öğrencilerinin dolma kalem kullanması gerektiğine inanıyorum. Böyle düşünen insanlara rastladıkça da seviniyorum.
  Not: Sanırım biraz fazla yazdım ve abartı oldu ama bugün gördüğüm dolma kalemlerden birinin 700 küsür lira olduğunu hatırladım birden. Kendimi tutamadım yazasım geldi kusura bakmayın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu dolmakalem fiyatları, hele de Türkiye üzerinde üzerinde sabaha kadar konuşulabilecek bir konu. Ama özetle konuyu iki başlıkta inceleyebiliriz.

   Birincisi, gerçekten pahalı dolmakalemler mevcut. Yani işçiliği, ucu, kullanılan malzemesi vs. vs. dolmakalemin hem maliyetini hem de tüketiciye yansıyan fiyatını arttırabiliyor. Örneğin özel bir Japon boyama ve cila tekniği olan maki-e tekniği ile yapılan kalemler genelde 1000 doların üzerinde. Tabi ki, bu kalemleri almak bir tercih ve daha da önemlisi bir imkan meselesi.

   İkincisi, bazı kalemler ise Türkiye'de dünyadaki ortalamanın çok üzerinde satılıyor. Örneğin; Amerika'da 144 dolar olan bir kalem için Türkiye'de 670 TL etiket fiyatı olabiliyor ki, bence vahim olan durum bu. Yine aynı şekilde tüm dünyada 85 dolar olan kalem Türkiye'de 385 TL'ye satılıyor.

   İlk durum dediğim gibi tercih ve imkan meselesi ama insanı dolmakalem kullanmaktan alıkoymamalı. Çünkü daha ucuza ulaşılabilen dolmakalemler de var. Umudunuzu yitirmeyin :)

   Sil
 3. kutlu olsun bakalım. caran d ache mürekkebi görür görmez gözüm zıpladı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel mürekkep gerçekten. Bunun gibi bir de Scabiosa var ama o iron gall olduğundan biraz daha ürkütücü...

   Sil
 4. Oooh love the ink! (And your writing!)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Azizah, CdA Storm is a great ink and very unique as a color. Scabiosa is similar but it is iron gall, a bit intimidating. J. Herbin Possiere de Lune used to be similar but after the EU regulations it is just a regular purple. (Some ink that I used to know)

   Sil
 5. Happy fountain pen day to you Zeynep! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Estivalia :) Happy fountain pen day to you too.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...