Messing with Ink / Mürekkep ile Hemhal

Scroll down to read in EnglishAslında sanatın z'sinden anlayan bir insan değilim. Zaten sanat kelimesinde de z harfi yok. Ama işte cahil cesareti dedikleri şey bolca mevcut. Bir saniye, her şeyi baştan anlatmalıyım. Dünyanın toz ve gaz bulutu olduğunu geçip biraz ileriye sararsak, her şey Zig Kuretake Fırça almamla başladı. Daha önceki postlardan birinde sizinle paylaştığım bu fırça "neden şimdiye kadar kimsenin aklına gelmemiş ki?" dediğim zeka ürünü eşyalardan biri. Arkasındaki hazneye su koyunca bize her yer Trabzon misali, bize her yer sanat atölyesi oluveriyor birden. Tabi boşuna dememişler akıl akıldan üstündür diye. Ben kendisini sadece aquarel denilen kuru-sulu boyalarda kullanırken, İstanbul Şehremini, Mimar-ı Âzam, Tanburî Celâleddin Bey: "Efenim, bu fırça ile harikûlâde suluboya çalışmaları yapmak da mümkündür. Buyrun, bendenizin çizmiş olduğu mimari çizimleri kullanarak pratik tatbik ediniz" diyerek zihinlerimizi teşevvüş etti. Zaten bu posta ekli görmüş olduğunuz sanatsal çalışmalar da Celâleddin beyefendinin yapmış olduğu mimari çizimlerin Zig Kuretake Fırça ile üzerinden geçilmiş hali. Yani temelinde, eser + fırça + su. Hayat da bu kadar basit olsa keşke!

Tabi sonrasında ben de gidip önce ufak bir set, sonrasında güzel bir set sulu boya ile kendimi eğlendirmeye başladım. "Brace yourselves, watercolor posts are coming"  Yani, kendinizi sulu boya postlarına hazırlayın efendim. Tabi, bu çizimler kadar güzel olacağını kesinlikle garanti edemiyorum :)
Sevgiler,

Zeynep SuluboyaCONTINUE to READ in ENGLISH


Actually, I know nothing, absolutely nothing about art. However, ignorance is bliss :) But just a minute, I have to start over. If we rewind from the times when earth was in a hot dense state, everything started when I got a Zig Kuretake Water Brush Pen. This brush pen, I remember sharing with you in one of my previous posts, is a cleverly designed basic item which makes me think "Why anyone else come up with this before?" When you fill the back chamber of the pen with water, everywhere can be your art studio immediately. Of course two heads are better than one, I was using it with only aquarelle crayons until I was warned by Exarchate of Constantionople, Grand Architecht, Turkish Long-Necked Plucked Lute Master Mr. Celâleddin: "Ma'am, you may exercise watercolors along your brush pen. Please feel free to practice upon my compositions."  Those artistic works was performed by Celâleddin Bey and treated with Zig Kuretake Water Brush Pen. Basically, it is creation + brush + water. I wish life was that simple!

Of course, I got a small beginners set first and then a beautiful watercolor set for amusing myself. So it means "Brace yourselves water color posts are coming!". Of course I can never assure that it will be as good as those ones :) 

Cheers,

Zeynep Watercolors

17 yorum:

 1. Ne güzel bir kalem/fircaymis bu. Benim de icimde sanatin z'sine egilme istegi olusturdu. Hemen bir tane edinecegim!
  Ellerine saglik!
  Elif

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Elif'cim. Gerçekten çok kullanışlı ve her yerde suluboya yapabilme imkanı sağlıyor.

   Sevgiler,

   Sil
 2. Bu tarz suluboya çalışmalarına bayılıyorum, bunlar da çok güzel olmuş, elinize sağlık, suluboya ile olan çalışmalarınızı da merakla bekliyoruz:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler

   Ben de çok seviyorum. Tabi mimar efendi tarafından hazır yapılmış çizimlerin üzerine uygulanınca daha eğlenceli oluyor.

   Bulut bulut ne güzel değil mi :)

   Sil
 3. keyifle ve merakla takip ettiğim bloglardan birisiniz :) çalışmalar çok güzel elinize sağlık. En kısa zamanda bu kalemden edinmek lazım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler güzel sözleriniz için. Eğer İstanbuldaysanız Kadıköy Güven Sanat'ta ya da Galatasaray Mektup Kırtasiye'de mevcut.

   Sil
  2. kadıköydeyim güvene gitmek şart oldu :)

   Sil
  3. Selamımı söyleyin :)

   Ama fırçayla neler yaptığınızı da görmek isterim kesinlikle :)

   Sil
 4. Suluboyayla devam edeceginize cok sevindim. Zaten en sevdigim format watercolor journal denilen suluboya+yazi seklindeki calismalar. Daha az sanatsal ama daha samimi :) Tembellegimi asabilirsem, biraz da teknik ogrenirsem hemen baslayacagim ben de. Hepimize motivasyon olsun diye bir ornek gonderiyorum (benim degil)
  http://www.flickr.com/photos/80611552@N00/60296447

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Suluboya gerçekten çok keyifliymiş. Ben de aslında böyle bir günlüğe ufaktan ufaktan başladım sayılır. Ortaya biraz elle tutulur şeyler çıkarsa elbette paylaşmaktan zevk duyarım.

   Gönderdiğiniz örnek de çok güzel, çok sade ama bir o kadar sevimli.

   Sevgiler

   Sil
 5. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. bende bayiliyorum bu fircalara ;)
  bu fircanin en guzel birlesimi kuru-sulu boyalar ile oluyor, denemediysen tavsiye ederim ortaya cok guzel seyler cikiyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ben ilk olarak kuru-sulu boyalarla başlamıştım ama sonradan sanki suluboyadaki geçişleri, bulutsuluğu daha çok sevdim gibi oldu. Ama öneri için teşekkürler. Gerçekten güzel ve kaliteli bir kuru-sulu alıp öyle denemek lazım çünkü boyanın kalitesinin resim zevkini çok arttırdığına kanaat getirdim.

   Sil
 7. Wow, it looks stunning! I need to be more adventurous with watercolor and brushes and hopefully I will become a bit better than now :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Of course those are not my drawings. It belongs to a friend who is an architect. That's why it is stunning :)

   Sil
  2. You are lucky to have a talented friend! Mimicking the master sometime is an efficient way to learn :)

   Sil
  3. Oh I cannot mimic him. Besides that he is talented, it needs a proper education I guess.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...