Pelikan Edelstein Mandarin Ink Review / Pelikan Edelstein Mandarin Mürekkep Incelemesi

Scroll down to read in English

Aslında Pelikan Edelstein Mandarin'i almak aklımda yoktu. Çünkü turuncuyla aşk yaşayan bir insan değilim. Severim ama turuncu benim için bir yeşil ya da bir mor değil. Sonradan bu mürekkebi kullanmak için yeni bir alan keşfettim ve kendisini bir BB eyedropper Kaweco Ice Sport kalemle kullanmaya başladım. İşyerindeyken, fotokopi kağıdına basılı bir sürü evrakla uğraşıyorum ve bence bu parlak turuncu, beyaz kağıttaki satırların altında çok güzel duruyor. 


           
Satürasyonu düşük olsa da, Pelikan Edelstein Mandarin soluk bir renk değil, bu yüzden yazı da yazılabilir. Pilot Iroshizuku Yu-Yake ile karşılaştırırsak, Yu-Yake'nin daha mercan'a kaçan , satürasyonu daha yüksek bir turuncu olduğunu söylemek mümkün. Noodler's Apache Sunset'e gelirsek, Apache Sunset renk kartelasının daha sarıya kaçan tarafında. Ben bu mürekkebi fosforlu kalem olarak, satır altı çizmede çok başarılı buluyorum. 

Siz dolmakaleminizi fosforlu kalem gibi kullanır mıydınız?

Sevgiler,

Zeynep Fosforlukalem

CONTINUE to READ in ENGLISH

Actually Pelikan Edelstein Mandarin was not on my mind to get. I am not a fan of orange. I like it but not like I like purple or green. Then, I realized a new use for it and tried it out with a BB eyedropper Kaweco Ice Sport. At work, I deal with a lot of documents on white copy papers and it looks great when I underlined with this bright mandarin color. 

You can still write with Pelikan Edelstein Mandarin, even though its saturation is not high, it is not faded away either. Comparing with Pilot Iroshizuku Yu-Yake, Yu-Yake is a much more coral color and a more saturated orange. For Noodler's Apache Sunset, Apache Sunset is more on the yellow side of the colorama. But I am really glad with this ink using as an highlighter or an underlining pen. 

Would you use a fountain pen as highlighter?

Cheers,

Zeynep Higlighterpen

14 yorum:

 1. çok güzel bir renkmiş bana göre , ama öncelik mora ait tabiki :)

  YanıtlaSil
 2. I have thought about using a fountain pen as a highlighter before... but I don't think I could! I like fast-drying, no smudge highlighters! Plus I imagine in that wetness, it would bleed through some paper?

  I love this ink though :) One of my favorites.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Azizah,

   This ink indeed gives a little sunshine on those fall/winter days. I like using it.

   Sil
 3. Yeniliklere açık olmak lazım, neden olmasın.

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar,
  Bloğunuzu bugüne kadar nasıl da kaçırmışım diye hayıflandım biraz önce. Harika yazılar ve sevdiğim pek çok şey var burada. Bundan sonra takipçinizim. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Hoşgeldiniz diyelim o zaman. Çok teşekkür ediyorum güzel sözleriniz için.

   Benden de size sevgiler...

   Sil
 5. Instead of designating an ink as a highlighter, I usually use the 1.1mm italic nib as my note taking/underlining fountain pen. Any color besides black will do. I do have a tendency to over highlight (you just see how block of color), so I resort to underlining.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. This is also a way of doing it but, I generally designate inks with low saturation or low opaqueness to use as highlighters. So that I can find a way to use them.

   Sil
  2. That is a great way of using lighter inks; I would never thought of it. I actually do not mind ink that is less concentrated (J. Herbin is one of them) because it does pair well with Rhodia paper.

   Sil
  3. Some inks have so low saturation that it is not quite possible to use them for writing because they look so faded and washed away. That's why I kind of "invented" :) this way of using them.

   Sil
  4. If you have not tried this combination, try using J.Herbin ink with a flex nib. I think the flex brings out the nuances of the ink better.

   Sil
  5. I have some Herbin inks and I will try them as soon as possible.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...