Pentel Tradio Stylo Fountain Pen(ish) / Pentel Tradio Stylo Dolmakalem(imsi)

Scroll down to read in English

Herkese keyifli ve güzel pazartesiler diliyorum!

Pentel Tradio, keçe uca sahip olmasına rağmen Pentel'in dolmakalem olarak nitelendirdiği bir kalem. Bu kalemin ucu oldukça şahsına münhasır ve yumuşak ve sert taraflarıyla ince ya da kalın çizgilere olanak sağlıyor. 


Tradio, 7 gövde rengi ile geliyor. Ancak ben alırken yalnızca mavi ve bronz arasında seçim yapmam gerektiği için bronz olanı almıştım. Gövdenin malzeme kalitesi oldukça tatmin edici. Preppy'lerdeki kırıldı - kırılacak hissini kesinlikle yaşatmıyor.


Kalemin transparan bir tutma yeri ve kapağında ucu görebilmeniz için minik bir penceresi mevcut. Pentel'in aynı gövdede bir de geleneksel anlamda dolmakalemi olduğunu düşününce, doğru kalemi seçtiğinizden emin olabilmeniz için güzel bir yöntem.


Gövdeyi çevirerek açtığınızda, mürekkep haznesini görebilirsiniz. Mürekkebi bitirdiğinizde, yukarıdaki fotoğrafta görülen iç kısmı yeniden alabilir ve kalemi kullanmaya devam edebilirsiniz. Siyah, kırmızı ve mavi renkte yedekler mevcut. 


Yukarıda belirttiğim gibi, kalemi elinizde saat yönüne ya da tersine çevirmek suretiyle, çizgi genişliğini ayarlayabilirsiniz. 

Artıları:
+ Islak yazan bir kalem. Bu açıdan dolmakaleme benzerlik gösteriyor ve dolmakalem kullanamayacağınız durumlarda, mesela uçakla seyahat edecekseniz ve herhangi bir akma riski almak istemiyorsanız dolmakalem yerine ikame edilebilir.
+ Farklı çizgi genişlikleri sağlıyor.
+ Ucuz (10 USD civarında)
+ Yedekleri mevcut (3-4 USD civarında)
+ Hafif ve kullanışlı
+ Sağlam gövde malzemesi

Eksileri:
- Ucunun çok kuvvetli bir kokusu var (ahır gibi)
- Dolmakalem değil (Bir Alex değil)


CONTINUE to READ in ENGLISH
I wish a happy Monday to everyone!

Pentel Tradio is a pen from Pentel which is referred as a fountain pen although its felt tip. This pen has a unique nib type, which allows you to create thinner or thicker lines with soft and hard edges. 

It comes with 7 different barrel types but when I bought it my only option was blue and bronze so I choosed bronze one. Material of the body is quite satisfaying. You don't get the feel about cracking the pen as you may feel in Preppy's. 

Tradio has a transparent grip section and a little window to indicate the nib (or tip) on the cap. Pentel has also a traditional fountain pen with same body, so it helps you to choose the right pen.When you unscrew the body, you can see the ink barrel. So when the ink has finished you can refill the pen with buying the inner section including the nib. Refills are also available in different colors such as black, blue and red. 

As told, lines can be variated by rolling the pen clockwise or anti-clockwise. 


Pros:
+ It is a wet pen (which resembles a fountain pen) and can be a substitute for a fountain pen when for example you have a plane trip and you don't want to take any risk of leakage.
+ It provides line variation
+ It is cheap (about 10 USD)
+ Refillable (3-4 USD)
+ Lightweight and convenient
+ Solid body material

Cons:
- Tip has a strong smell (like a barn)
- It is not a fountain pen :)


20 yorum:

 1. How odd, the Pentel Tradio I've seen online is a fountain pen, at least looks like it from pics. In fact, there's a $5 version that I was considering getting as a gift for my "besties" to introduce them to fountain pens (it's cute, cheap and uses international cartridges).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. There are two Pentel Tradio pens. One is a regular fountain pen, and the other one is this. Interestingly, this one is also referred as Fountain Pen :)

   Sil
  2. Thanks for the clarification! :) That is *really* odd, and can lead to so much confusion x_x

   Sil
  3. This is the link from cultpens http://www.cultpens.com/acatalog/Pentel_Tradio_Fountain_Pen.html

   And Tradio Regular fountain pen is referred as metal nib
   http://www.cultpens.com/acatalog/Pentel-Tradio-Fountain-Pen.html

   Sil
  4. If you like TRADIO pens, maybe you should have a look at my Facebook group just on that particular pen: https://www.facebook.com/groups/159806322430/

   Sil
 2. Merhabalar,
  Cok hos bir kalem. Gule gule kullanin. Bir yazinizda gormustum StationaryArt.com dan bahsediyordunuz. Tekrar bulamadim o yaziyi. Websitesine girdim, kalemler cok cesitli olmasa da fiyatlari cok iyi. Servisten memnun kaldiniz mi? Bir de dolmakalem aldiginiz baska site var mi acaba (US ya da Canada)?
  Tesekkuler,
  Ece

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Stationary Art güzel lakin shippingi genelde çok yüksek oluyor. Ben iki kere sipariş verdim. İkisinde de 3 hafta civarında siparişlerim elime ulaştı. Bu aralar, İngiltere'deki sitelerden sipariş veriyorum. Genelde 7-10 gün arasında elimde oluyor siparişlerim. Cultpens.com ile thewritingdesk.co.uk'i kullanıyorum.

   Amerika'da ise Goulet Pens'ten çok memnunum.

   Sil
 3. Bu kalemi yıllar önce kullandım lakin bittikten sonra yenisini bulamamıştım. Kullandığım ilk "kullan at" kalemlerdendi. Benim için hoş bir nostalji oldu çünkü yakın çevremdeki kırtasiyelerde hâlâ bu kalemi bulamıyorum. Gel gelelim uçakta mürekkep akıtma performansı diğer pek çok kalemle eş değer. Beyaz gömlekte şirin bir mavi lekeye neden olmuştu. Pentel'i unutmuştum açıkçası. Sayenizde yeniden hatırladım ve peşine düşeceğim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Ben kalemi İstiklal Caddesi Galatasaray yokuşu üzerindeki Mektup Kırtasiye'den almıştım.

   Uçak ve dolmakalem ilişkisine gelince. Sanırım tamamen kabin basıncı ayarlamasıyla ilgili bir durum. Geçenlerde denemek için bir iki kere dolmakalemle bindim ve hatta uçuş boyunca da yazıp durdum. Bana mısın demedi. Ama aynı uçuşta kulağım da ağrımadı ya da tıkanmadı mesela.

   Sil
  2. Ben de uçakta dolmakalem kullandım ve akma yapmadı. Fakat hem elbagajında hem de normal bagajda yer alan mürekkeplerimden bazıları şişelerinden kusmuş.

   Sil
  3. Oyy fenaymış.Bunu engellemek için bir kaç yöntemi bir arada kullanıyorum ben.

   1- Şişeleri ağzına kadar doldurmuyorum. Ağzına kadar doluysa birazcık döküyorum.

   2- Ağızlarını sıkıca kapattıktan sonra elektrik bantı ile bantlıyorum.

   3- Bununla da yetinmeyip önce streç filmle sarıyorum. Sonra da kilitli torbaya koyuyorum.

   4- Bavul içerisinde çok sıkı duracakları bir şekilde yerleştiriyorum.

   Umarım sizin de işinize yarar.

   Sil
  4. Ben de plastik torbalara sarıp kiliti poşetele taşıyorum mürekkepleri
   ama sizin kadar önlem almıyorum, elektrik bandı kullanmak zekice geldi bu arada.

   Yalnız kusan şişeler en yoğun kullandıklarımdı, ağzına kadar dolu olsalar zaten içinde hava olmayacağı için veya az hava olacağı için sıkıntı oluşmaz.

   Sil
 4. Oooh beautiful color! I have a really old black one that has cartridges you can replace. I should take some pics of it sometime. I haven't used it in ages!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I love pens which are waiting for you readily after a looong time. Pentel Tradio is one of them. Does your pen has a smell on the tip?

   Sil
 5. I have something very similar to Tradio, Pentel Stylo, which has been discontinued. I have noticed that if I press down harder than usual, it creates ink splattering effect. Kind of fun, but definitely not good to the poor pen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmmm, ink splattering effect should look good on the paper. But I don't think this one would do that.

   Sil
 6. İnce uca döndüğünde pek güzel olmuş, kırçıllanma yapıyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok ben öyle bir durum yaşamadım. Ama elbette kağıttan kağıda fark eder mutlaka.

   Sil
 7. Senator kalemlerin de bu uçta olanları vardı, siyah renkte. Çocukken, ucu eriyecekmiş gibi gelirdi ve kalem dedeme ait olduğundan çekinirdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir kalemle sizi çocukluğunuza götürmüş olduk :) Bana da rapido kalemler benzer hisler yaşatıyor.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...