Rotring 600 Fountain Pen Review / Rotring 600 Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English


Rotring 600'ü Ankara, Ulus'taki eski kırtasiyelerden birinde buldum. Yani tam anlamıyla denk geldi. Aslında, o gün yaptığım diğer alışverişlerden dolayı neredeyse iflas etmiştim ama, sağolsun babam, bu kalemi gördüğümde yüzümün aldığı ıslak köpek formuna dayanamadı ve kalemi benim için aldı. Dürüst olmak gerekirse, bu kalemi almak için iki sebebim vardı: birincisi, Rotring artık dolmakalem üretmiyor, ikincisi de, Rotring'in dolmakalemlerinin çok iyi olduğunu daha önce işitmiştim. Yoksa, kalem gerçek anlamda çok maskülen, hatta tam bir mühendis kalemi. 


Kalem, bu şekilde bir hediye seti olarak geliyor. (Internetten baktığımda böyle bir hediye seti göremedim) İçinde, bir tükenmez kalem, bir dolmakalem ve bir de saat mevcut. Aslında, benim aldığım yerde iki set daha vardı. Birinde, saatin yerine bir şişe mürekkep, diğerinde de, saatin yerinde bir zarf açacağı vardı. Ben bu saatli olan seti tercih ettim. Fırsat bulursam, saatin pilini değiştireceğim.


Mevcut üç setin içinde de, dolmakalemlerin hepsi Medium uçluydu. Bu nedenle uç seçme şansım olmadı. Kalemin üzerinde çelik medium uç var ve tam benim sevdiğim tarzda ıslak bir uç. Takılma gibi, yanlış oturtulmuş damak vs. gibi sıkıntıları kesinlikle yok. Yani oldukça problemsiz bir kalem. Kalemin tutma kısmı (ve ayrıca her iki ucu) da tırtıllanmış (O çizgi çizgi görünen kısma tırtıl çekilmiş ya da kertiklenmiş deniliyormuş) Bu da, yazı yazarken kalemi  tutma konforu ve sağlam bir kavrama sağlıyor. Kapak, geçmeli. Yani tık diye ve gayet sağlam şekilde kapanıyor. Ancak kapanması ve o "tık" sesinin duyulması için tek bir yönde itilmesi gerekiyor. Bu sebeple de, kapağı yanlışlıkla kapatamamak ya da kendiliğinden açılması gibi bir ihtimal yok. 


Kalemin ağırlığı ve boyutları fotoğrafta görülüyor. Rotring 600 maalesef gerçekten ağır bir kalem. Kapaksız haliyle bile 26 gram ki, bu benim için ağır sayılan bir kalem haline getiriyor onu. Ama bazı insanlar tanıyorum ki (Merin'cim, öpücükler gönderiyorum sana) ağır kalemlerden hoşlanıyorlar ve bu kalemi de sevebilirler. Ama eğer kapağı da arkasına takarsanız, hemen hemen herkes için ağır olacaktır. (Bu arada, Kaweco mor kartuş mürekkebinin, Caran d'Ache Storm'a ya da Rohrer&Klingner Scabiosa'ya benzerliğini fark ettiniz mi?)


Ben bu sete 325 TL ödedim. Tamam ben ödemedim, babam ödedi ama kendim bile ödemiş olsam, bu kalemi aldığıma pişman olur muydum? Kesinlikle hayır! Bence bu kalem koleksiyonumun gerçekten kendine özgü parçalarından biri ve eğer bundan hafifse, başka bir Rotring dolmakalem bile alabilirim. Çünkü ucunu ve kalemde hayat bulan diğer ayrıntıları sevdim. Peki bu kalemi kimler sever? Bence mühendisler ya da teknik detaylardan hoşlanan herkes bu kalemi sevecektir. 

Maskülen, erkeksi kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce dolmakalemlerin cinsiyetleri var mı?

Sevgiler,

Zeynep Maskülenkalem,

CONTINUE to READ in ENGLISHRotring 600 was my lucky find in Ankara, in a very old stationery store of the old town. Since I was kind of broke with all previous purchases, my father was not able to resist my puppy eyes and bought this pen for me. To be honest, I was only eager to get this pen, * Because it was discontinued and ** I have heard several times that Rotring was producing great fountain pens. Other than that, this is truly a masculine pen, especially kind of an engineer pen.  

Pen comes with this gift set box. (Searching from internet, I haven't run across such a gift set) A ballpoint, a fountain pen and a watch. (Look at the nut shape of the watch) Actually, there were 2 other sets and one had a bottle of ink and the other had an envelope opener knife. I got this one. Yet the battery of the watch has to be replaced. 

Within all three sets in the store, fountain pens had medium nibs, so that I didn't get any chance to choose nib size. It is a steel Medium nib but very juicy as I like. No scratchiness, no misaligned feed. No problem at all. The grip section (and also in both ends) is knurled. It provides comfort and solid grip while writing. The cap has a click type closing mechanism but you hear that click sound only in a certain way you push it and it closes very firmly so there is no possibility to miss it. 

Size and weight of the pen is as shown on the photo. Unfortunately Rotring 600 is actually a heavy pen. Even without cap, it is 26 gr, which can be considered heavy for me. But I know some people (Hi Merin!) who likes heavy pens, so it means you can like it. But if you post the cap, then it becomes really heavy for most of the people. (By the way, did you notice Kaweco Purple Ink's resemblance to Caran d'Ache Storm or Rohrer&Klingner Scabiosa?) 

What I paid for this pen set? It was 325 TL (app. 150 EUR), ok daddy paid. But would I feel sorry for that, even if had paid for it? No way! I think it is a unique and nice piece of my collection and I would buy another Rotring Fountain pen if it is lighter than this one. Because I did liked the nib and the other details alive in the pen. Who likes this pen? I guess, an engineer or someone who likes technical details would definitely love it. 

What do you think about masculine pens? Do you think fountain pens have genders?

Cheers,

Zeynep Masculinpen

37 yorum:

 1. Wow! The original Rotring 600!! Quite a pen... A dear one to me.

  I tend to reject the idea of gendered pens and favor that os personal appeal. This one, as you said, called your attention very directly. At the end, we use those pens we feel comfortable with, and comfort has many names--personal memories, ease of use, looks...

  As you said, that of the 600 is industrial design, but I would also add that not the best--it is heavy and unbalanced; and posted it is mostly unusable. The cap will become loose from the barrel (when closed) after some years of use... The later model 600, also named as Newton, corrects some of those problems, but not all.

  But I love its unapologetic design. Congratulations!

  Cheers,

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dear Bruno,

   Thank you for your great comment.

   This pen indeed very industrial looking may also be suitable for women engineers also :)

   However, it is very heavy and nearly impossible to use it posted. Loosing caps are always a problem if there is no other mechanism like springs like in Lamy 2000 or magnetic ends like in Visconti.

   Sil
 2. dolma kalemin cinsiyeti yok bence, ama erkeleri veya kadınları hedef alan üretimler var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kalemin kesinlikle erkekleri hedef alan bir kalem olduğunu söyleyebiliriz değil mi?

   Sil
  2. valla hedef aldığı kitle kimler ise, bu erkekler olabilr, çizim yapanlar, mimarı, mühendisi vs olabilir, ben o hedef arasında değilim. sadece ilginç görünüyor gözüme. ağır olması bir nebze iyi, ama şeklen beğenmiyorum pek böyle şeyleri.


   yine de iyi koleksiyon parçası, mesela ben hiç görmedim bunu, kullanan, satan, vitrinde bir kırtasiyede.

   Sil
  3. Artık bu kalem sadece ebay'de bulunuyor. Tıpkı daha önce yazmış olduğum Lamy Lady gibi.

   Ağır olması neden iyi?

   Sil
  4. kalemi serbest bırakarak yazıyorum genelde, ağır olması bazı durumlarda ve bazı kağıtlarda işime yarıyor. ben bastırmıyorum bu sayede yazarken çok fazla, kendisi yapıyor o işi.

   motorsiklet kullanmak gibi, alışırsanız tek ayak parmak ucuyla dahi zorlanmadan dengelersiniz. ağır kalem de öyle, yorucu mu, evet daha fazla, ama hafif bir kalemle biraz baskı gerektiren yazıları yazmaktan daha yorucu değil.

   Sil
  5. Ben hafif kalemciyim. Ne ka hafif, o ka iyi! Ayrıca hem hafif hem ıslak seviyorum. Böylelikle hiç bir şekilde bastırmaya gerek kalmıyor. Mürekkep misler gibi akarken, kalem kağıdın üzerinde vals yapıyor. Uuuu beybi

   Sil
  6. ben ezelden flamenkocuyum, kalem de kağıdı dövmeli, derim.

   Sil
 3. ben saate takıldım.
  hiç modası geçmeyecek bir klasik..
  güle güle kullan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Nabrut. Saat gerçekten çok güzel. Çok sade ve zamansız bir model.

   Daha güzelleri senin olsun :)

   Sil
 4. Lovely find! I have tendency to be attracted by gender neutral pens, since I believe a nice pen shouldn't be targeting certain groups. I think my "girlest" pen will be the Platinum fountain pen with cherry blossom maki-e, but it is hard to pass up a beautiful pen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I have to admit, I like girly pens. I would be hapy to have a MB Cherry Blossom for example.

   Sil
  2. Nothing wrong with a girly pen :) I can usually receptive to colors, but not complex pattern for some reason. I have some lavender colored fountain pen, but not time to embrace pink yet :p A good pen will be a good one, regardless how it looks.

   Sil
  3. A Montblanc Sakura would be nice with pink sakura flowers on white porcelain. Yummyyyy!

   Sil
  4. Wow, Meissen porcelain plus a 21K nib, that is a luxurious pen indeed.

   Sil
 5. Good looking pen! I see what you mean about it being masculine, but I don't think there's anything wrong with that. It's just how some pens are floral and pink which are feminine but certainly doesn't mean a man can't use it and enjoy it! Thanks for the great review - I've been so curious about this pen. Now, of course, I want one...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Azizah. This is a good but a very heavy pen. I, myself don't like heavy pens too much. Of course it is not always about the weight but also about balance. This pen gives me hand-ache after using a while.

   "It's just how some pens are floral and pink which are feminine but certainly doesn't mean a man can't use it and enjoy it!" Hmmm I didn't see a sample for that :)

   Sil
 6. That pen looks so good! I love Rotring Rapidograph pens, and I can only expect their fountain pens to be just as good. Thanks for sharing Zeynep :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Estivalia, Rapido pens are also great. I have an old Rotring Tintenkuli and I really like it.

   I wish they didn't stop producing fountain pens.

   Sil
 7. Selamlar,
  yazılarını çoktan beri takip etmekteyim ve bu durumdan oldukça hoşnutum. Set çok güzel, güle güle kullan, yaz ve çiz ama en önemlisi buralarda olsun yaptıkların lütfen.
  Bu arada alışveriş yaptığın yerin tam adresi ya da dükkanın adı filan var mı? belki diğer set de sahibini beklemektedir.
  hep yaz lütfen, hem de çok sıkça...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

   Alışveriş yaptığım yerin ismi Gençlik Kırtasiye, Ulus'ta, Ulus İş Hanı içerisinde. Hatta, oradaki hanımefendiye, babasıyla gelen kız tavsiye etti derseniz hatırlar :)

   Sil
 8. Merhaba,
  Bende yaklaşık 1 senedir Rotring 600 kullanıyorum.İşe başlarken babam hediye etmişti. Blogunu okuduğum kadarıyla bu konuda benzerlikleri var. Dediğin gibi tam bir mühendis kalemi çok memnunum .Güle güle kullanman dileği ile.
  Bu kalem için önereceğin koyu renk (siyah mavi kahverengi tonlarında) mürekkebi merak ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Siz de güle güle kullanın kaleminizi. Çünkü gerçekten güzel bir kalem, hem de iyi bakın çünkü bulmak epeyce zor.

   Siyah: Ben siyah mürekkepler içinde en çok Aurora Black ve Caran d'Ache Carbon Black'i seviyorum. Onun dışında Pelikan Edelstein Onyx ve J. Herbin Perle Noir de tutulan siyah mürekkeplerden.

   Mavi: Mavi deyince akan sular duruyor. O kadar çok ve o kadar çeşitli mavi var ki! Benim sevdiklerime gelince, eğer böyle morla mavi arası, canlı bir mavi olsun derseniz: Pelikan Edelstein Sapphire ya da Diamine Imperial Blue öneririm. Yine Waterman Florida Blue ve J. Herbin Eclat de Sapphire güzeldir. Yine muhteşem bir mavi Noodler's Bay State Blue ama maalesef bazı kalemleri çürütebiliyor. Ayrıca Pilot Iroshizuku Asa-Gao ve Kon-Peki ve Montblanc Diamond Blue olabilir.

   Daha siyahımsı mavi için: Pelikan Edelstein Tanzanite, Caran d'Ache Blue Nuit, Monteverde Blue Black.

   Daha açık mavi: J. Herbin Blue Myosotis ve Sailor Jentle Ultramarine, Diamine China Blue.

   Kahverengi: Hmmmm, daha klasik kahverengi tonları için, Visconti Sephia, Private Reserve Chocolat. Ama benim en sevdiğim az klasik kahverengiler: Pilot Iroshizuku Ina-ho ve Noodler's Rome Burning.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Sil
 9. I've been using my 600 for over a decade, but it might be one of the Newton models, as it looks a little different from yours. It's one of my favorite pens, and I'd certainly pick up another one if I get the chance.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dear Michael,

   As Bruno Taut mentioned in his comment, Newton should be a reinforced model of 600 like TWSBI 540. It is a great pen indeed, however very very heavy for me. Nevertheless I am really happy with my purchase.

   Sil
 10. Bu kalemi ben de çok beğendim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cessie, teşekkürler. Bu arada, mailini aldım en kısa zamanda cevap yazacağım inşallah :)

   Kalem çok güzel ama biraz ağır. Umarım bir gün güzel bir fiyata denk gelir sana da. (Ben kendiminkini yanlışlıkla kırdım :/)

   Sil
 11. Gerçekten çok güzel bir kalem ama bir şey sormak istiyorum size; acaba saat ile ilgili herhangi bir bilginiz var mıdır? İnternette araştırdığımda saatle ilgili edinebildiğim hiçbir bilgi yoktu. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  NOT: Eğer bana ulaşmak isterseniz www.msnuhut.wix.com/minecraft-oyunculari sitemin iletişim bölümünden de konuşabiliriz... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef herhangi bir bilgim yok saatle ilgili. Sanırım Rotring'in o dönem promosyon olarak yaptırdığı saatlerden biri.

   Sil
 12. Hangi kırtasiyeden aldınız ve ne kadara aldınız ?

  YanıtlaSil
 13. Saati inanılmaz beğendim. Böyle bir ürünü Türkiyede bulmuş olmanız büyük bir şans. Satmak isterseniz saati hemen alabilirim o kadar beğendim, iyi günlerde kullanın :)

  YanıtlaSil
 14. tam aradığım dolma kalem ama şimdilerde bulmak pek mümkün değil sanki. peki bunu beğenene bu tarzda başka bir kalem önerebilir misiniz? buna ne kadar benzerse o kadar iyi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Levenger L Tech olabilir. http://www.levenger.com/PENS---REFILLS-8/SHOP-BY-BRAND-34/LEVENGER-275/L-Tech-3.0-Fountain-Pen-13203.aspx Şuradan bir bakın isterseniz.

   Sil
 15. Kardeş bu kalemden nerede bulabiliriz

  YanıtlaSil
 16. İyi geceler herkese ,ROTRİNG 600 serisi dolma kalemi nereden bulabilirim yardımcı olan olursa sevinirim

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...