Lizzy Collection Notebook / Lizzy Collection Defter

Scroll down to read in English

Mektupları sever misiniz? Peki ya pulları? Ben de severim. Her mektubun heyecanı başkadır, hatta pulu olmasa bile heyecanlandırır insanı. Lisedeyken çok sevdiğim bir arkadaşımla farklı sınıflarda olduğumuzdan mektuplaşırdık. Hem de yatılı okulda okumamıza ve 24 saatimizi neredeyse birlikte geçirmemize rağmen yine de birbirimize yazacak bir şeyler bulurduk.  "Sevgili S. mektuplarını hala saklıyorum :)" Arkasında sadece Lizzy Collection yazan, başkaca bir kimlik bilgisi bulunmayan bu defterle Metrocity Remzi'de karşılaşınca aklıma ilk olarak zarfı ve pulu olmayan, saman kağıda yazılmış o mektuplar geldi. Defteri alıp çıktım ama o sırada başka defter taşıdığım için uzun zaman kullanamadım. Yakın zamanda çantaya at çık, not al, aklındakileri yaz kurtul defteri var mı evde diye bakınırken, kendisiyle göz göze geldik. (Farazi olarak)


Defterimiz yaklaşık 13 cm x 9 cm. Yani avuç içi kadar. Ama ne derler bilirsiniz "Avuç içi kadar mutluluk yeter"  Bu yüzden çantada, elde, oldukça rahat. 6 ortalı ve dikişlerinden güzel ayrılıyor. Yazarken sıkıntı çıkarmıyor.


İçi çizgili bu defteri 3 dolmakalem, 2 keçe uçlu kalem ve 1 jel kalemle test ettim.


Görüldüğü gibi çok etkileyici bir performansı yok. Ama zaten artık arka sayfayı kullanmamayı öğrendim. (Salih Hocam, Bizans Bey lafım size:) Bu yüzden çok sıkıntı yok. Kapağı çok güzel, kağıdı kırçıllanma yapmıyor ama kalemi zorlayacak kadar da perdahlı değil. Bir kaç gün içinde neredeyse yarısını kullandığımı söylersem ne kadar sevdiğimi anlarsınız sanıyorum.


Defterin yüzeyi de dokulu bir yapıya sahip. Bu fotoğrafta yansıtmaya çalıştım, bilmiyorum fotoğraftan anlaşılabiliyor mu?  Bu defteri yapan firma hakkında hiç bir şey bulamadım ama bu pullar bir yerden tanıdık. kendileri aslında bir Reklam Ajansı tarafından tasarlanmışlar ve www.turkiyeposterleri.com sitesinden ücretsiz olarak indirilip kullanılabiliyorlar. Bana rahmetli İhap Hulusi'nin grafiklerini hatırlatan bu posterleri ben çok seviyorum. Ancak bu websitesi ya da ajansla, defterleri basan firma arasında herhangi bir bağ bulamadım. Her ne kadar firma hakkında bilgi bulamasam da, şu anda Remzi Kırtasiye'de bu defterden satılmıyor olsa da, umarım sevgili defter yollarımız seninle bir gün tekrar kesişir.

Sevgiler,

Zeynep Damgapulu

CONTINUE to READ in ENGLISH


Do you like letters? What about letter stamps? I like them! Every letter carries another excitement, even though it doesn't bear a stamp on it. When I was in high school I had a BFF and we used to write letters to each other since we were in different classes. Despite the fact we were in a boarding school and nearly spending all our time together we used to find things to write each other.  "Dear S. I still keep your letters :)" When I came across with this very notebook in Remzi Stationery at Metrocity Mall with no identity other than Lizzy Collection name on its back, I remembered those letters which was written on detail paper. I got the notebook but I couldn't use it since I was using other pens back then. Recently, I was looking for a compact notebook to carry in my bag to take notes and quoting things in mind. So our eyes met (metaphorically) and I got it.

Sizes are about 13 cm x 9 cm. It is a small one but sometimes small things can bring happiness. It is very comfortable in the hand (at least in my hand) it has 6 booklets and it spreads widely from the back stitches. So you can write easily.

I tested this ruled notebook with 3 fountain pens, 2 felt tip pens and a gel pen.

As seen, it is not a great performer. But nevertheless, I just learned not to use the back pages. That's why no problem for me. It has a nice paper which doesn't cause feathering and it is not too glossed to compel the pen. I guess you can understand how much I liked this notebook if I tell you that I nearly used half of it already.

The notebook has a textured surface. I am not sure if you can tell from the photos. Even though I don't know the company who makes those notebooks, I remember the stamps from a website. Those stamps were initially posters made by an Advertisement Agency and it was submitted on www.turkiyeposterleri.com for free. However, I couldn't find any correlation among this agency and this notebook. However, although I cannot find any information about the company, even though it is no more offered in Remzi Bookstore, I hope lovely notebook we will meet again!

Cheers,

Zeynep Letterstamp,

16 yorum:

 1. Deftere hayran oldum ^-^
  Keyifle kullan inşallah.
  Güzel bir hafta sonu geçirmen dileğimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Ben de çok severek aldım. Bir haftaya biter diye tahmin ediyorum.

   Size de iyi haftasonları diliyorum.

   Sil
 2. türkiye posterleri sitesi harikaymış keşfetmemizi sağladığın için teşekkürler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek. Ben de çok beğendim. Çok nostajlik ve çok güzel görünüyorlar.

   Sil
  2. zeynep selamlar tekrardan! ben bugün artık sitendekilere dayanamayıp kendime bir tane scrikss dolmakalem aldım. modeli ne bilmiyoum ama kutusunun arkasında 38 siyah krom yazıyor... sence iyi mi ettim ne diyorsun bu kalem hakkında? yorumlarını duymak için sabırsızlanıyorum!

   Sil
  3. Ben şahsen eski Scrikss kalemleri seviyorum ama yenileri ile başım hoş değil. Bunun bir kaç sebebi var. Ama geneli estetik kaygılar ve kişisel. Yani mesela ayırt edici olmamaları ve ağır olmaları gibi. Onun dışında, bende de yeni kalemlerinden Scrikss 35 var. Ucu gayet memnun edici nitelikteydi. Yani eğer siz beğendiyseniz, elinize oturduysa gayet güzel bir kalem. Kalem meselesi pantolon gibi, denemek, ele almak lazım.

   Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. Hep güzel şeyler yazın umarım. Allah da kanına girdiğim insanlar yüzünden beni affetsin :)

   Sil
  4. yorumlar için çok teşekkürler! senden olur almak benm için önemliydi :)

   Sil
  5. Ne demek, güzel günlerde kullan.

   Sil
 3. Merhaba Zeynep,

  Emrah Yücel diye bir tasarımcının diye hatırlıyorum posterlerden, defterlerini ilk kez görüyorum, çok güzellermiş :]

  Cansu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Cansu,

   Ben sitelerinde sadece ajansın ismini gördüm ama orada çalışan biri de olabilir. Ve maalesef bu defterle o ajansın bağını gösteren hiç bir bilgi yok elimde.

   Rastlarsan mutlaka tavsiye ederim.

   Sil
 4. My best friend from high school and I exchanged letters throughout college, though we were not that far away from each other. In fact, I do not remember calling her often either, it has always being snail mail. I still have all the letters from then, should probably dig it out to read it to see how they are!
  It is a nice notebook you have here. I really like the stamp cover. As I come to embrace, there are only certain paper that will take fountain pen ink without fail, and that is the moment I enjoy the simplicity of a gel pen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahh high school bff's :) Nice to remember them.

   I really don't like leaving my fountain pens for the sake of gel pens. Because normally I always have a lot of pens inked and I feel like I waste them if I use any other pens.

   Sil
  2. I always have other paper that are more suitable for fountain pen ink, so it will not be a waste either. I also like my gel pens, so to be fair, I divide time between the two :)

   Sil
 5. Zeynep, Metrocity'deki Remzi nerede? İnkılap var, D&R var, Notebook var... Remzi ?? bilemedim şimdi :) Bu arada defteri görünce sormak istedim, hala sakladığım pul koleksiyonumu sana göstereyim mi ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya yoksa ben İnkılap'la mı karıştırıyorum. Yemek katındaki kitapçı. Ay ayıp valla bana.

   Pul koleksiyonu mu? Bunu eve davet gibi algıladım :)

   Sil
 6. Merhaba daha önce satışta olan telefon rehberi yatay şeklinde hazırlanmış cilt bezli 12,5X10 cm ebatında ki üründen nerede bulabilirim.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...