Montblanc Lavender Purple Ink / Montblanc Lavender Purple Mürekkep

Scroll down to read in English

Bir iki yerde bahsetmiştim sanıyorum. Lisede okurken ilk dolmakalemim hediye geldiğinde koşarak mor mürekkep almaya gitmiştim. Yaşadığımız tüm tecrübeler hayatımızı şekillendiriyor. Mor mürekkebin de benim için böyle bir anlamı vardı. Kimliğimi şekillendirdiğim lise yıllarında, sadece yeşil kalem kullanan bir adamla tanışmıştım. Bu yüzden ben de yazacaksam kendime ait bir rengim olmalıydı. Maalesef ilk dolmakalemimi de, ilk mürekkebimi de saklamadım ve markalarını da hatırlayamıyorum. Ama o zamandan beri mor mürekkeplere bir ilgim olduğu gerçek.

Bu mor Montblanc mürekkebi de Milano Havaalanında aheste aheste uçağa giderken gördüğüm Montblanc mağazasından almıştım. (Darısı kalemin başına!) İsmi Lavanta Moru olan bu mürekkep, aslında Lavanta rengine göre biraz koyu. Ama bence beylerin mor mürekkeplere karşı önyargılarını yıkabilecek kadar da koyu ve oturaklı bir renk. 

             
Oldukça tok bir rengi olduğunu görebiliyorsunuzdur. En ince kalemlerde bile rahatlıkla okunabilecek bir yazı sağlıyor. Kırçıllanmaya özel bir eğilimi yok. Ama ucuz kağıt ve çok ıslak kalem kombinasyonunda kırçıllanabiliyor. Aslında pek çok mor varmış gibi görünse de, swatchlardan görebileceğiniz gibi, oldukça kendine özgü bir renk. Yalnız bir tek hayal kırıklığım oldu. Normalde lavanta yerine leylak kokusunu sevsem de, şişeyi açınca lavanta kokusu almayı gerçekten çok istedim :) Yoksa oldukça güzel ve mutluluk verici bir renk. Hatta koyu renginden dolayı bence iş hayatında bile kullanılır. 

Siz ne dersiniz. Sadece mavi siyah mı kullanmalı?

Sevgiler,

Zeynep Mormürekepoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH


I cannot remember if I told about it once or more. I got my first fountain pen as a present when I was in high school and as soon as I got the pen I bought a purple ink. All the things we have experienced, shapes our lives. Purple ink means something for me. When I was building my character in high school years, I met a man who only uses green pens/inks. That's why I told myself that I need my own color. Unfortunately I didn't keep my first fountain pen and ink and I cannot remember their brands either. However, since then it is a reality that I have a tendency towards purple inks.  

I got this purple Montblanc ink from Milan Airport Montblanc Shop while I was trailing along to the gate. (I hope one day for a Montblanc pen :) This ink is named as "Lavender Purple" but it is a bit dark when compared to lavender color. Nevertheless, it is dark and serious enough to overcome the prejudice of the gentlemen. 

You can see from the writing sample it is a very saturated color. So it provides a writing experience where you can read your writing conveniently even with the finest nibs. It doesn't have a general tendency to feather. However, it can feather with wet pen + cheap paper combination. Actually one might think that there are a lot of shades of purple, as you can see from the swatches this is quite a distinctive shade. However, I had only one disappointment about this ink: Normally I always prefer lilac scent over lavender, yet I really wished to smell lavender as I opened the bottle :) Otherwise, it is a beautiful and joyful color. I even think it is suitable for business life due to its dark color. 

What do you think, only black or blue should be used at business?

Cheers,

Zeynep Purpleink


29 yorum:

 1. Gerçekten çok güzel bir rengi var. Sabah sabah görsel bir zevk oldu bu rengi görmek. Teşekkürler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek, ben teşekkür ederim. Mor mürekkep güzeldir :)

   Sil
 2. mor benim en sevdiğim renktir! mürekkep gerçekten harika duruyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok seviyorum. Son zamanlarda yeşille başabaş gitseler de, mor gerçekten çok özel bir renk.

   Sil
 3. ben bu soruya cevap dahi vermiyorum.

  lakin yanımda her zaman siyah veya mavi yazan bir kalem taşımak durumundayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamam taşıyın efendim. Ama neticede tek kalem taşımıyoruz değil mi?

   Ne demişler, kültür vasıtasıyla ulaşmak ve çeşitliliği kutlamak!

   Yaşasın mor mürekkeplerin kardeşliği!

   Sil
  2. o bu değil de, bugün rektör vekili benim parker kaleme hallendi, koskoca hocutu geri çevirdim. artık burada barınamam. ühü.

   ahahaha, ama adamın gözü kaldı. yazıyı tamamlayım, sizin de kalacak, hehehehe.

   Sil
  3. Ehehe aslında rektör vekilini ben gönderdim. Ama yememişsiniz. Neyse kısmet. Artık eve alarm mı taktırırsınız bilemem.

   Haydi bakalım. Bekliyoruz yazıyı.

   Sil
 4. Yesil ve moru cok severim. Ve mor murekkebe de bayildim;)
  Okumasi cok keyifle bir blog bu...
  Soyadlariniz yaratici :)

  Sevgiler,
  Bettra

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeşil ve mor gerçekten çok güzel renkler. Ben her zaman kalemlerimde bulundurmaya çalışıyorum bu iki rengi.

   Soyadlar da, şakayla karışık tuttu ama epey sevildi sanıyorum.

   Teşekkür ederim güzel sözleriniz için.

   Sevgiler

   Sil
 5. Harika bir renk, J. Herbin'in moru da çok güzelmiş bu arada, aşk mektubu yazmak için ne güzel bir renk:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah! herkese öyle mektuplar yazmak ve doğru alıcılara ulaştırmak nasib olsun :)

   Sil
 6. Dear Zeynep, that first pic is gorgeous! The composition, depth of field, the warmth, it's all perfect. That purple ink jumped at me and told me "YOU NEED ME". And I'm not one to get FP inks, I mean, I have 2 (yes, TWO!) bottles of it :o

  I went to Law School for a couple years (long story) and what I remember the most is that we had this really old professor (he always joked he was 50.. yes, 50yrs of being a lawyer! so imagine) and he always used a fountain pen with bright turquoise ink. You always knew what he wrote, not only for his particular handwriting, but because the turquoise ink just jumped at you. He was very kind and gentle, so ever since, Turquoise ink will remind me of him :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estivalia,

   Thank you for your encouraging words. And I really appreciate having only two bottles of inks while following pen and ink addicts :)

   50 years being a lawyer. Wow! What a stamina. I cannot think of myself being a lawyer for such a long time.

   Even though I like purple and green I like colors so much so I guess I never be able to use only one color of ink during my life. But I would love to be reminded like that indeed.

   Cheers

   Sil
 7. Purple is a colour that I don't use very much of. I'm more into the greens myself (in both ink and everything else - half of the shirts and blouses in my closet are green as well!), but this is a lovely shade of purple.

  As for using coloured inks for business, I know that some places actually require certain colours to be used in some situations. But for notes for your own use, I think there is nothing wrong with using whichever colours you enjoy the most.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. When I was a teenager, I only wore blacks or very dark blues. However, after I while especially for the last couple of years green is growing in me. And my closet is turning into shades of green so my inks :)

   Sil
 8. Online marka mor mürekkep de harika. Divit kullanırken bu rengi seçiyorum ve morun renk dalga boyu insana iç huzur veriyor. Bu renkle asla vasiyet yazılmamalı, huzurdan bütün malı yanlış kişilere verebilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bahsettiğiniz mürekkep elimde mevcut. Sıra gelmemiş kullanmamışım divitle. Haftasonu oturup hakkını vermek lazım.

   Ben kesinlikle renklerin insanı etkilediği kanaatindeyim, öyle ki, bir kaleme mürekkep seçerken bile buna uygun olsun istiyorum.

   Sil
 9. I do have this ink and I have to confess, I did not like it much when I first got it. In my experience with MB ink, it is finicky when compare to Omas, for example. In fact, it was the MB black that turned me away from using fountain pen for awhile. Yes, it feathered that badly. The more I use MB lavender, the more I like it.
  My favorite color is actually purple, but this is probably the only bottle of purple I own. Maybe I should remedy that situation? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. MB black and especially blue-black are a bit problematic inks. But Lavender is a nice one and I really got the idea of hating something at first but liking it more and more.

   Only one bottle of purple ink? I can't believe that :)

   Sil
  2. Well, I guess you can count Scabiosa as a purple, and Sailor's Ultramarine. But I guess for a purple fanatic, it is not many ;)

   Sil
  3. Scabiosa, yes but Sailor Ultramarine? No :)
   It is like deep rich blue with a hint of vivid purple. I think you would love Visconti Purple.

   Sil
 10. bunu kisacik bir iki cumleyle yazmistim. sevdigim bir murekkep. diri ve asil. kaweco'nun moru da leylak ve zambakli marshmallow'un uykudan yeni uyanmis hali gibi. mb'in kokulu murekkepleri bence cok guzeller, keske devam etseler.. sevgiler, m.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaweco'nun morunu ben de çok seviyorum. Dusty purple denilen, gri-mor arası renkte. Bence çok derin. MB lavender purple buna göre daha canlı kaçıyor.

   kokulu mürekkep hastasıyım keşke daha çok kokulu mürekkep olsa ve keşke daha yoğun koksalar, kağıtta da kalsa kokuları.

   Sil
 11. el yazım artık kendimin bile okumakta zorlandığı bir şekle dönüşmüş dahası kalem tutarken elimin ağrıması gibi bir duygu yaşarken, blogunuza denk gelmek.... enteresan oldu.

  90larda yazdığım mektupları buldum, ev temizlerken, inci gibiymiş yazım... hey gidi günler,

  mor mürekkepe gelince; ben dolmakalemle yazmaya başlasam moru seçerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah maalesef, el yazısı tıpkı dil gibi. Öğreniyoruz ama eğer sonrasında konuşmazsak, maalesef unutuyoruz, günden güne kaybediyoruz.

   Mor çok güzel renk, gerçi ben kendi hercailiğimden renkte renge geziyorum ama :)

   Umarım başlarsınız en kısa zamanda.

   Sil
 12. Hello! Thank you for such a lovely review! This is one of my favorite inks! I love it. It's nice and dark and saturated. Yes, it's pretty good for business, but I think it's use may be limited such that I wouldn't use it for signatures or for correspondence to my superiors, but I've used it for notes - plenty of notes, and I just love it. And for journaling. And just, persona stuff. It's just a nice, beautiful purple, (it's almost a purple-black) and I'm not even a "purple person", per se. I think it owns the corner on purple, and it's the only one I have. I consider Black Swan/Australian Roses to be more of a burgundy (I have that one too! and love it).

  The more I use this one, the more I love it. Use it in good health! =)

  Be blessed, and Happy New Year.

  -kp

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hello kp,

   Thanks for your great comment. Indeed I have a compassion about this ink, since it is on the black side of the purple. And you are completely right that, BSAR is on the red/burgundy side of the color chart.

   Besides I like the way it looks on the white office paper.

   Happy New Year!

   Sil
 13. I tried the MB lavender; however, I ended liking and buying two bottles of Lamy purple which has a deep purple color, very business like color and can be used consistently in the office. Blue or black at the office? That's what most people use since those are the chosen colors by the cheap ball point manufacturers and hence fountain pen users stick to those colors. When I use different colors at the office, MB Miles Davis, Pelikan Turquoise, Diamine Majestic Blue, or Pelikan Topaz, I receive positive comments. So, use variety of colors that gives you pleasure especially at the office.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...